Мондео МК3 - духа в краката!

Отопление, вентилация, климатизация. Ключалки. Друго оборудване и принадлежности.
Потребителски аватар
martin1977
потребител
потребител
Мнения: 848
Регистриран: 17 май 2010, 16:42
Модел на автомобила: Ford
Местоположение: София
Status: Извън линия

Мондео МК3 - духа в краката!

Мнение от martin1977 » 28 авг 2014, 14:51

С новите коли започват нови проблеми. Скоро се сдобих с мечтана от мен кола, но както знаем - пълно щастие няма. Скоро ще направя снимки и презентация тук, но първо искам да оправя някои неща. Колата е МК3 Мондео 2002 /преди фейса/ с климатроник. Когато обаче той е изключен, по време на движение в краката духа от отворите на А/С. Въздухът е с температура като на околната среда или може би на двигателя - лято е, не се различава. Къде може да е проблема? Не зная как е системата, но според мен при изключен климатроник трябва да са затворени всички клапи. Когато не се движи колата, не духа. С приятел от форум обсъдихме и според него е нещо от вакумите. Но ще помоля да споделите и ваши мнения с по-точна информация. Благодаря предварително.

Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Мондео МК3 - духа в краката!

Мнение от urgan » 28 авг 2014, 15:49

При това мондео не е като на мк2. При мойто е същото, когато е изключен и се движиш влиза въздух отвън. Просто затварям клапата за рециркулация и така се разрешава тая недомислица. Ще откриеш и други неща по този модел, които са направени по зле отколкото при мк2. Най много ме дразни че нямам индикатор за течността за чистачките, а има пръчка на капачката на казачето. И какво ще сляза ще меря че тогава ще наливам... Да неговорим че при мк2 има за нивото на антифриза, за спирачките, за изгорели крушки индикации.
Изображение

Потребителски аватар
martin1977
потребител
потребител
Мнения: 848
Регистриран: 17 май 2010, 16:42
Модел на автомобила: Ford
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Мондео МК3 - духа в краката!

Мнение от martin1977 » 28 авг 2014, 17:51

Така е колега. Но все пак светът върви напред, не назад. Аз ги имам и двете, и МК2 и МК3 /отскоро/ и да ти кажа МК2 има повече екстрички от МК3, но просто е "дядка" вече, разликата им е точно 5 години, което не е малко за кола. Взех МК3 с хубавия мотор, но май похапва повечко гориво. Тепърва ще се опознаваме и влюбваме / разлюбваме. Да видим кой-кого? Само ще те помоля да споделиш как затваряш клапата за рециркулация, че нищо не разбрах? Много съм бос още на тема МК3 и тепърва ще валят въпроси, някои от които може да ви се сторят глупави, но надявам се да получавам отговори.

Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Мондео МК3 - духа в краката!

Мнение от urgan » 28 авг 2014, 22:42

Знам, мк2 имах доскоро и аз. Аз ти казах че ще ти гори доста ти не ме слушаш. На управлението на климатика имаш две малки кръгли копчета едното ти е за климатика другото ти е за рециркулацията на въздуха. Като я затвориш в купето невлиза въздух отвън. Дори да е изключен климатика, клапата пак работи, при мк2 не беше така. Също като ти е пуснат климатика се препоръчва да е затворена, така се охлажда по бързо въздуха. Това мк2 го правеше само, ако е много топло и пуснеш климатика автоматично затваряше клапата и когато се поохлади въздуха я отваряше за да влиза пресен въздух. На мк3 хем е следващ модел, но и тези неща ги няма, също парното тръгваше когато двигателя е загрят до някаква температура, тука как пуснеш управлението почва да духа ама какво духа не се знае. Та така не е толкова сложна кола ще й свикнеш, но честно казано някои неща ми липсват от предния модел, но както каза мк2 вече е доста стара кола. Като си купим мк4 ще се радваме на компютри, електроники и тяхните проблеми :)
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
martin1977
потребител
потребител
Мнения: 848
Регистриран: 17 май 2010, 16:42
Модел на автомобила: Ford
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Мондео МК3 - духа в краката!

Мнение от martin1977 » 28 авг 2014, 23:11

Чувам, че МК4 е по-проблемна от МК3, а МК3 е по-проблемна от МК2. И то излиза, че от всички генерации на Мондео, МК2 е най-сполучлива и от към качество и откъм нечупливи екстрички. А е на поне 15 години!!! Взех това МК3 най-вече заради мотора, отдавна исках този мотор, но МК2 е вече морално остаряла, затова взех по-новата. Поне с ръжди скоро да не се занимавам, че е италианка. Вярно е, че ми каза за разхода, но при по-добри времена ще се газифицира и тогава ще ми харчи в пари колкото твоя дизел /надявам се/. Доколкото разбрах за климатроника, трябва да е натиснато копчето за клапите /тоест да свети/ докато е включен и после така да го изключа А/С-то и клапата ще си остане затворена и при изключен климатик няма да ми "дуе у краката". А това означава ли, че винаги когато не е натиснат бутона, ще ми духа в краката независимо дали работи или не А/С-то и независимо в каква позиция е ..... ако е така- ебати недоразумението.... Ами ако съм сложил на климата позиция крака и в същото време клапата затворена от бутона, къде и как ще духа :lol: ....???

Eastbourne
потребител
потребител
Мнения: 901
Регистриран: 18 юни 2014, 10:14
Модел на автомобила: Focus c-max 1.8
Status: Извън линия

Re: Мондео МК3 - духа в краката!

Мнение от Eastbourne » 28 окт 2014, 10:17

Да не отварям нова тема ще пиша в темата на колегата, тъй като проблемът ми е точно като неговия.

Значи аз съм с климатик и като е изключен на 0 от отворите духа в зависимост да ли е сложен на топло или на студено. Не е силно,но се усеща. Не е някакъв проблем, ама ме дразни. От какво би могло да е? Някакви идеи?

Потребителски аватар
paci
Модератор
Модератор
Мнения: 7883
Регистриран: 18 яну 2005, 07:52
Модел на автомобила: Fiesta MK4 Zetec-S 1.4 16V 90 коня
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: Мондео МК3 - духа в краката!

Мнение от paci » 28 окт 2014, 11:52

Духа ви защото си влиза въздух през вентилацията.
Ако не влиза въздух ще се поти купето във влажно и студено време.

Ако не искате да ви духа си затворете клапите за вътрешна циркулация.

DTM
потребител
потребител
Мнения: 1526
Регистриран: 05 мар 2006, 14:18
Модел на автомобила: *
Местоположение: Варна
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Мондео МК3 - духа в краката!

Мнение от DTM » 29 окт 2014, 20:36

Стандартно при Мондео МК3, когато не е включено нищо от управлението на /вентилацията или отоплението/ клапата за вътрешна и външна циркулация е нормално затворена.
При движение с каква да е скорост не духа нищо от никъде, поне на моята кола не духа, Мондео МК3 от фейслифта.
Когато е пуснат вентилатор, компресор или отопление тогава клапата се отваря за влизане на свеж въздух в купето, освен ако не се затвори принудително от бутона за целта.
Също в момента на изгасяне на управлението на климатроника се чува как се затваря клапата. Същото се чува и когато се дава на контакт ,но тогава дали се затваря или отваря клапата? По-скоро мисля, че се отваря когато се угаси колата за проветрение или....

Ако духа както казвате, то тогава клапата за външен въздух явно не затваря добре.
За съжаление е така на служебния ми Фокус МК1 с климатроник. Ако е бил на топличко и го угася от управлението му, след това при по-висока скорост си подухва топличко без да е включено нищо. Съответно със студеното е същото. Дали е недостатък или някакво износване на уплътнение на клапата?

Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Мондео МК3 - духа в краката!

Мнение от urgan » 30 окт 2014, 09:08

При мен всичко си работи както трябва, но като е загасено парно марно клапата остава отворена и трябва ръчно да я затвориш ако не искаш да ти духа. Може след фейслифта да са го оправили това, там мисля и е друго поне на вид управлението.
Изображение

fomk
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 26 авг 2018, 12:11
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Мондео МК3 - духа в краката!

Мнение от fomk » 26 авг 2018, 12:14

някой може ли да каже решение на този проблем,при мен и ръчно не може да се затвори и духа постоянно....мондео мк3 2000г 2.0 д 115 к.с

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Мондео МК3 - духа в краката!

Мнение от ЯЛТА » 26 авг 2018, 14:03

Залепнала ти е клапа, или пък изгоряло моторче, ако не се чува звук.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

fomk
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 26 авг 2018, 12:11
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Мондео МК3 - духа в краката!

Мнение от fomk » 26 авг 2018, 14:39

да ти кажа честно аз си мисля че е нещо с тоците ,да отида ли да го пречетът някъде , да видя какви грешки ще излезнат :twistednew:

Отговори

Върни се в “ВСИЧКО ОСТАНАЛО, КОЕТО ИМА В АВТОМОБИЛА”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта