Хладилна чанта в багажника с бутон

Това се прави така! Няма смисъл да откриваме топлата вода.
Отговори
Потребителски аватар
k0kicha91
потребител
потребител
Мнения: 167
Регистриран: 25 окт 2013, 20:29
Модел на автомобила: Ford Focus Mk1 1.8 TDDI
Местоположение: Варна
Контакти:
Status: Извън линия

Хладилна чанта в багажника с бутон

Мнение от k0kicha91 » 16 авг 2014, 17:39

С тея жеги от няколко дни в колата съм с хладилна чанта, която работи на 12V. Да ама на Фокусника запалката е близо до волана, оставам чантата зад мен, но кабелите ми пречат на скоростите и ме дразнят адски много! Затова реших да я сложа в багажника и да я хвана с коланчета. Никъде не намерих изведени 12V на запалка, както има в някой модели, затова тези дни ще се захвана с това! Ето снимки на нещата, които ще ми трябват:

Image Image Image

Чудих се от къде ще е най-удачно да пусна кабели така, че да не прецаквам нищо! В запалката, която е в купето слагам трансмитер за USB и не ми се връзва паралелно на нея, затова ще пусна нови кабели, като затова ще взема този държач за предпазител. Бутонът ще сложа някъде в купето, все още не съм измислил къде. Целта му е да мога да прекъсвам 12V към чантата без да е необходимо да я слагам и махам постоянно. Ще направя снимки на процеса, както и на крайни резултат и ще постна!

P.S. Колата е Фокус 1999г. Ако случайно някой знае къде е скрит (ако изобщо има) извода за 12V ще съм му благодарен да ми спести доста работа :)
[img]http://prikachi.com/images/666/7539666R.jpg[/img]
[br][/br]
[b]Бог на небето - Форд на шосето![/b]

Потребителски аватар
Doin
потребител
потребител
Мнения: 1817
Регистриран: 13 мар 2009, 23:18
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDdi Ghia '00
Местоположение: Слатина, София
Status: Извън линия

Re: Хладилна чанта в багажника с бутон

Мнение от Doin » 16 авг 2014, 21:04

Наистина е добре да има втори извод за запалка, но при Фокуса са го спестили.
На мен ми трябваше за отопляема седалка на детето , взех токовете от кабелите на оригиналната запалка, прокарах кабели под барчето и захраних извод на задните седалки, както и ти си го решил с бушон, само дето не съм слагал копче за прекъсване - вече втора година работи безпроблемно!

Потребителски аватар
k0kicha91
потребител
потребител
Мнения: 167
Регистриран: 25 окт 2013, 20:29
Модел на автомобила: Ford Focus Mk1 1.8 TDDI
Местоположение: Варна
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Хладилна чанта в багажника с бутон

Мнение от k0kicha91 » 16 авг 2014, 21:27

Doin написа:Наистина е добре да има втори извод за запалка, но при Фокуса са го спестили.
На мен ми трябваше за отопляема седалка на детето , взех токовете от кабелите на оригиналната запалка, прокарах кабели под барчето и захраних извод на задните седалки, както и ти си го решил с бушон, само дето не съм слагал копче за прекъсване - вече втора година работи безпроблемно!
Също си мислих да взема от там, но при положение, че използвам и трансмитер за музика се чудя дали, когато включа и двете кажи речи на едно и също място - няма да прецакам нещо. Преди време на едно Рено се случи нещо подобно и трябваше да сменим динамото. Ако е, както при теб мисля, че ще трябва да избирам музиката или студените напитки :D: А идеята на копчето е, за да мога да изключвам, като излизам от колата, за да не пада акумулатора.
[img]http://prikachi.com/images/666/7539666R.jpg[/img]
[br][/br]
[b]Бог на небето - Форд на шосето![/b]

Потребителски аватар
DigiPro
потребител
потребител
Мнения: 4336
Регистриран: 08 фев 2005, 23:15
Модел на автомобила: служебен C-Max 1,0 EcoBoost
ex служебен B-Max 1,0 EcoBoost
ex служебен Fusion 1,4 Duratec 16V.
ex Fiesta Si 1,6 16V MK3,5
ex Fiesta 1,1i MK3
Местоположение: Велико Търново
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Хладилна чанта в багажника с бутон

Мнение от DigiPro » 16 авг 2014, 21:30

k0kicha91 написа:... но при положение, че използвам и трансмитер за музика се чудя дали, когато включа и двете кажи речи на едно и също място - няма да прецакам нещо.
Тези трансмитери имат минимална, пренебрежимо малка консумация. Няма да има проблем, да вземеш захранване от предната запалка.

Потребителски аватар
k0kicha91
потребител
потребител
Мнения: 167
Регистриран: 25 окт 2013, 20:29
Модел на автомобила: Ford Focus Mk1 1.8 TDDI
Местоположение: Варна
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Хладилна чанта в багажника с бутон

Мнение от k0kicha91 » 16 авг 2014, 21:56

DigiPro написа:
k0kicha91 написа:... но при положение, че използвам и трансмитер за музика се чудя дали, когато включа и двете кажи речи на едно и също място - няма да прецакам нещо.
Тези трансмитери имат минимална, пренебрежимо малка консумация. Няма да има проблем, да вземеш захранване от предната запалка.

Същото гледах в спецификациите им. Най-вероятно ще отворя средната конзола и ще вържа паралелно кабелите, като след това ще е бутона. Обмислям вече от къде точно да прекарам кабелите след това, за да не се виждат и да става цигания. Мислех да минават под конзолата около ръчната като някъде отдолу да направя дупка в мокета, за да не се вижда и да ги прекарам през средата, под задните седалки и отзад. Другият вариант е да си поиграя и да ги прекарам под пластмасите от дясната страна на пасажерската седалка и така до отзад. Ще го измисля и ще пусна снимки!
[img]http://prikachi.com/images/666/7539666R.jpg[/img]
[br][/br]
[b]Бог на небето - Форд на шосето![/b]

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13097
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Хладилна чанта в багажника с бутон

Мнение от HACKO » 17 авг 2014, 09:42

Аз съм взел напрежение от входната точка на таблото с бушоните, на Ескорта е на шпилка и става лесно. Но не е грешка да го вземеш от запалката, тогава не ти е нужен бушон. Проводника трябва да е с голямо сечение 4-6 мм2 иначе кабела ще грее а пада на напрежението ще е голям. Тези копчета няма да издържат на тока (60W=5А), като се има в предвид, че чантата ще работи продължително време, а и все някога ще ти се наложи да включиш по-мощен консуматор. Ако искаш да го комутираш от таблото, ще трябва да сложиш реле поне 30А.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
k0kicha91
потребител
потребител
Мнения: 167
Регистриран: 25 окт 2013, 20:29
Модел на автомобила: Ford Focus Mk1 1.8 TDDI
Местоположение: Варна
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Хладилна чанта в багажника с бутон

Мнение от k0kicha91 » 17 авг 2014, 13:20

HACKO написа:Аз съм взел напрежение от входната точка на таблото с бушоните, на Ескорта е на шпилка и става лесно. Но не е грешка да го вземеш от запалката, тогава не ти е нужен бушон. Проводника трябва да е с голямо сечение 4-6 мм2 иначе кабела ще грее а пада на напрежението ще е голям. Тези копчета няма да издържат на тока (60W=5А), като се има в предвид, че чантата ще работи продължително време, а и все някога ще ти се наложи да включиш по-мощен консуматор. Ако искаш да го комутираш от таблото, ще трябва да сложиш реле поне 30А.
Бутонът е двуполюсен ON/OFF за 6A/250V AC. Мисля, че няма да е грешка ако при паралелно свързане от запалката сложа отновно предпазител за по-голяма сигурност, ако някъде кабела се притърка или опре някъде да изгори първо той. А относно проводника мисля да е точно 4мм2.
[img]http://prikachi.com/images/666/7539666R.jpg[/img]
[br][/br]
[b]Бог на небето - Форд на шосето![/b]

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13097
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Хладилна чанта в багажника с бутон

Мнение от HACKO » 17 авг 2014, 15:38

k0kicha91 написа:...
Бутонът е двуполюсен ON/OFF за 6A/250V AC. ..
За да си сигурен трябва да е поне 30А, колкото е бушона на запалката. Този бутон ще става за чантата, но трябва много внимателно да следиш какво друго ще включваш в гнездото.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

peigera
потребител
потребител
Мнения: 1384
Регистриран: 28 сеп 2007, 13:54
Модел на автомобила: Ескорт RS 2000 96г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Хладилна чанта в багажника с бутон

Мнение от peigera » 19 авг 2014, 02:47

Както е казал колегата Наско бутона НЕ Е ПОДХОДЯЩ. Първоначално няма да има проблем НО след поредица от включване и изключване (година две) се образува нагар по контактните му пъпки и с времето ще стане слаба връзка и ще се запали. И тогава не разчитай на предпазителя защото реално няма да е късо съединение за да изгори предпазителя. Обърни и специално внимание на избора на предпазите КУПИ СИ ОТ МОТО ПФОЕ. Не са скъпи имайки в предвид, че може да ти спаси живота или най малко колата в дадена ситуация. С този бутон управлявай реле както ти е казал колегата 30А.

dreadx
потребител
потребител
Мнения: 601
Регистриран: 06 апр 2011, 20:26
Модел на автомобила: FIESTA 89г/1.1/OHV
Status: Извън линия

Re: Хладилна чанта в багажника с бутон

Мнение от dreadx » 19 авг 2014, 04:01

HACKO написа:За да си сигурен трябва да е поне 30А, колкото е бушона на запалката.
Е, може да сложи ключ 10-15А, с бушон специално за него 10А и кабелите да са 2.5 кв. като пак може да вземе ток от запалката. (абе тя самата хладилна чанта с какви кабели е? - да не са по-тънки от бушона. И ако е на букса за запалка може да е по-практично да я разглоби и да свърже направо с неговите кабели, отколкото разни съмнителни връзки в багажника.)

Потребителски аватар
k0kicha91
потребител
потребител
Мнения: 167
Регистриран: 25 окт 2013, 20:29
Модел на автомобила: Ford Focus Mk1 1.8 TDDI
Местоположение: Варна
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Хладилна чанта в багажника с бутон

Мнение от k0kicha91 » 19 авг 2014, 10:20

dreadx написа:
HACKO написа:За да си сигурен трябва да е поне 30А, колкото е бушона на запалката.
Е, може да сложи ключ 10-15А, с бушон специално за него 10А и кабелите да са 2.5 кв. като пак може да вземе ток от запалката. (абе тя самата хладилна чанта с какви кабели е? - да не са по-тънки от бушона. И ако е на букса за запалка може да е по-практично да я разглоби и да свърже направо с неговите кабели, отколкото разни съмнителни връзки в багажника.)
Точно така мисля да направя! Бутона да е със бушон за него! Чантата си е направена за запалка и не мисля да я развалям, тъй като някой път може да ми се наложи да я свалям. Затова просто ще направя гнездото 12V в багажника и ще я включа там, като ще прибера и скрия добре кабелите. Точно затова ми е и бутона - за да не бутам постоянно да я изваждам и слагам.
[img]http://prikachi.com/images/666/7539666R.jpg[/img]
[br][/br]
[b]Бог на небето - Форд на шосето![/b]

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13097
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Хладилна чанта в багажника с бутон

Мнение от HACKO » 19 авг 2014, 10:24

А какво ще ти стане, ако пробиеш дупка на подходящо место в кората на багажника и монтираш буксата. Става все едно, че е оргинално монтирано.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Хладилна чанта в багажника с бутон

Мнение от urgan » 19 авг 2014, 15:11

HACKO написа:А какво ще ти стане, ако пробиеш дупка на подходящо место в кората на багажника и монтираш буксата. Става все едно, че е оргинално монтирано.
Да, направи го така както е в мондео, намира се в дясната част до калника, ще стане като оригинално. Дори ако си намериш такава запалка от мондео можеш да я вградиш нея направо, а не китайчета разни.
Изображение

Отговори

Върни се в “СЪВЕТИ / НАПРАВИ СИ САМ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 14 госта