Кола на инвалид?!?!!!!

Това се прави така! Няма смисъл да откриваме топлата вода.
Отговори
Потребителски аватар
Brock
потребител
потребител
Мнения: 2226
Регистриран: 15 фев 2005, 11:49
Модел на автомобила: Mondeo 1.6 16V - 94г. - комби АГУ
Местоположение: София, Гео Милев
Контакти:
Status: Извън линия

Кола на инвалид?!?!!!!

Мнение от Brock » 06 яну 2005, 14:14

Ето една интересна тема от форума на http://www.dir.bg" onclick="window.open(this.href);return false;

*****


Тема ИНВАЛИД-СМЪРТ-МИТО-ДДС???
Автор lRKUMlOUS (/the 1/)
Публикувано 01.01.05 19:21



Ч.Н.Г. на всички. Имам един въпрос:
Колата е АСТРА 1.6и. 92 г. Купена е преди 1 г и 6 мес. на името на инвалид./БАБА на жена ми/ . Бабата почина преди 2 седмици. Какво става оттук нататък? По мои изчисления трябва да дам 1350 лв за МИТО и ДДС, което естествено е безумие, може ли да си ги спестя и КАК?

Мерси предварително за компетентните отговори.:-)

ЯКО КИНТИ




Тема Re: ИНВАЛИД-СМЪРТ-МИТО-ДДС??? [re: lRKUMlOUS]
Автор Бaтe Beco (Vectra 2.0i CD)
Публикувано 02.01.05 13:17



Значи проблема е сериозен. Но има начин да отървеш плащането на ддс-то. До преди някоя и друга година се налагаше да се платят тия пари при такава хипотеза. Другият вариант беше да се скатаваш до дупка. Сега, доколкото ми е известно, не е така. За съжаление няма конкретна разпоредба за тая хипотеза в закон или наредба или поне аз не знам за такава и оттук идва целия проблем, щото всичко опира до тълкуване. Значи преди всичко трябва да занесеш копие от смъртен акт в КАТ, с който да ги уведомиш за промяната в обстоятелствата. Това го правиш в качеството си на упълномощено лице. Нали имаш пълномощно от бабата да караш автомобила? Ако няма да продаваш автомобила - не би трябвало да има проблеми. Тия в КАТ не знам дали няма да твърдят друго, ама ти не им се давай!. За тая процедура формално трябва да има съгласие на преките наследници на починалото лице (майката/бащата на жена ти и евентуално някакви лели и чичовци). Може да минеш и без тва най-вероятно, затова направо хващай копие от смъртен акт и в КАТ, без да се занимаваш с други глупости. Аз бих постъпил така. Тук има един форум, на който въпросът е доста подробно разискван, ако искаш го прегледай: http://forum.mitnica.com/viewtopic.php?t=13" onclick="window.open(this.href);return false;

Всичко е въпрос на гледна точка!




Тема Re: ИНВАЛИД-СМЪРТ-МИТО-ДДС??? [re: Бaтe Beco]
Автор K38 (Нерегистриран)
Публикувано 02.01.05 16:57



Имам същият проблем.
Колата е на името на моята баба. Когато почина се съветвах с адвокат. Според него ако колата не се продава в тригодишния срок- няма проблем. Т.е. вземаш удостоверение за наследници и спълномощното отиваш в кат. За митниците - не се притеснявай - никой няма да те потърси, ако не продадеш колата през тригодишния срок с прехвърляне. Ако е само с пълномощно -ОК.
Ако е регистрирана в данъчна служба - промени и там собствеността.






Тема Re: ИНВАЛИД-СМЪРТ-МИТО-ДДС??? [re: lRKUMlOUS]
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано 04.01.05 12:28



Общо взето работата е мъка и плащане . Наскоро мина проверка за починали инвалиди на които се води автомобил и знам за няколко човека дето са ги привикали.
По принцип се дължи цялото мито и се начисляват лихви. По принцип има давност 5 години, но тя започва да тече от смърта на инвалида, така че мука






Тема Re: ИНВАЛИД-СМЪРТ-МИТО-ДДС??? [re: lRKUMlOUS]
Автор bayo (Нерегистриран)
Публикувано 05.01.05 15:10



Имах същия проблем.
Инвалида ми почина 8 месеца след регистрацията на колата и ме посъветваха да си трая до изтичането на трите години.
През това време карах на тръни да не стане катастрофа щото.......
Минаха трите години и първите 3 нотариуса ми отказаха прехвърляне преди да се плати ддс и митото/колата е без евро1/
Накрая се намери разбран човек и всичко си дойде на място-платих си данъка в съвета плюс глоба плюс лихва и ми завери договора за покупко-продажба с подписа на наследниците.
В кат нямаш ядове.
Зарекъл съм че повече с инвалиди няма да се занимавам ако ще пеша да трябва да ходя.
Успех с ядовете






Тема Re: ИНВАЛИД-СМЪРТ-МИТО-ДДС??? [re: bayo]
Автор AstraGT (ентусиаст)
Публикувано 05.01.05 16:25



kakva globa?






Тема Re: ИНВАЛИД-СМЪРТ-МИТО-ДДС??? [re: AstraGT]
Автор Любитeл (Лукав Благинар)
Публикувано 05.01.05 16:54



Вероятно че не е прехвърлил колата до 6 месеца, след като човека е починал. Тя мисля, неможе да е повече от 50лв.

Аз се притеснявам точно от КАТ, защото по принцип имат връзка с митниците....






Тема Re: ИНВАЛИД-СМЪРТ-МИТО-ДДС??? [re: Любитeл]
Автор oggo (Нерегистриран)
Публикувано 05.01.05 17:15



Споко, в кат няма страшно, и аз минах по този път, инвалида почина година и половина след вноса на колата, изчакахме с наследниците да изтече 3 годишния период и тогава я прехвърлихме. Глобата беше в данъчното защото не е обявено наследство в данъчната служба, но тя е 20 лева. А в кат нищо, минах като по ноти.






Тема Re: ИНВАЛИД-СМЪРТ-МИТО-ДДС??? [re: oggo]
Автор AstraGT (ентусиаст)
Публикувано 06.01.05 08:53



Можеш ли да опишеш процедурата каква е при прехвърлянето в такъв случай?!
Наследници, смъртни актове, данъчни и т.н.

Благодаря ти!






Тема Re: ИНВАЛИД-СМЪРТ-МИТО-ДДС??? [re: AstraGT]
Автор XЮPCT ()
Публикувано 06.01.05 09:32



Да не си го закъсъл и ти с твоя инвалид?
То това е някакво проклятие.. Дано моя е жив и здрав.. А ако не е.. ще се крия до дупка..

*****

:twisted:

Отговори

Върни се в “СЪВЕТИ / НАПРАВИ СИ САМ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 3 госта