Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Това се прави така! Няма смисъл да откриваме топлата вода.
Отговори
Любо
Администратор
Администратор
Мнения: 2511
Регистриран: 01 ное 2005, 13:48
Модел на автомобила: Мондео 2,0i; 107kW, 2006г.
Ford Ka 1,3 DuraTec 51kW 2003г.
Местоположение: София - Надежда 1
Контакти:
Status: Извън линия

Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от Любо » 08 ное 2010, 18:07

ВАЖНО!!!
При изпълнението на схемата имате къси, габарити, присветване с дългиq както и нормални дълги.
Неможете да включите халогените.
Не съм убеден, че за Мондео с ксенон схемата е същата!!!
При наличие на пръскалки на фаровете схемата трябва да е абсолютно аналогична

НАДОЛУ Е ОПИСАНО ВСИЧКО СЪС СНИМКИ

Описвам откакто ме хвана идеята за DRL. Тези цитати са от темата за Focus 2 и C-max http://www.clubford.org/forum/viewtopic ... 9&start=20" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Любо написа:за 2002 мондеото от четене най-вече в service manual-а стигнах до извода че има дневни светлини, при конкретно оборудване, т.е. при поръчка...
От ровене насам-натам стигнах до извода, че гнездото на релето е залепено отдолната страна на основното бушонно табло (това дето е вътре под волана), при мен е синьо гнездо със 7 дупки, но само в 5 от тях има клеми, които са разположени на кръст - като на най-долната клема имам постоянна маса, а на най-лява - постоянни 12V.
Моля ако някой има Мондео МК3 и има дневни светлини да погледне дали има там реле и да провери това ли е релето за дневните светлини. Ако е това моля за номера (Part number).

edit: Леко развитие: Като се замости постоянния + със средното краче и при ключ за фаровете в положение 0 светват късите, без габарати. Губи се управляващия сигнал за релето...
edit2: още малко развитие - При подаване на контакт се появява + на срещуположната на "0"-та клема, т.е. това са контактите на бобината... Обаче нещо немога да схвана - защо при замостване, т.е. все едно е сработил контакта на релето не светват габарати, а само къси светлини?
Любо написа:Аз останах с впечтлението, че имаш всичко без предни и задни фарове за мъгла и без дълги (като светкавицата се запазва). Или поне така пише в мануала

едит: Това гнездо за което говоря в горния пост е за SWRA реле, т.е реле за пръскалки на фаровете. Връзката му с тях е че пръскалките трябва да могат да пръскат, когато фаровете светят, за това и там се появява + при контакт (този + е от ключа за фаровете).
В схемата за дневни светли не участва това SWRA реле.
Схемата при мен я изпълних с мост между пин 4 и пин15, и втори мост от пин 4 (или 15) към пин 6. Тези два моста са на буксата на ключа.
Тъй като изпълних схемата тестово, с поръчни материали не съм направил снимки. Като си намеря подходящите кабелни обувки ще изпълня схемата като хората и ще кача снимков материал от операцията.
В интерес на истината ако се прекъсне посотянния + на SWRA гнездото, с реле ще могат да се включат късите, а габаритите с мостчето. Това е за тия
които нямат, не искат и няма да искат пръскалки на фаровете. Ако не се прекъсне тоз постоянен + , като се сложи нужното реле, което да затвори веригата на фаровете при контакт, се подава напрежение на бобината на релето на късите, което ще залепне в един момент...
Ето как работят фаровете при включени дневни светлини. Ключа е на положение 0 - при контакт има габарити, къси и индикация на таблото, може да се примигне с дългите; При завъртане на ключа на габарити остават габаритите, изчезват късите; при завъртане на ключа на къси - късите си светват;
И така както съм се самоцитирал схемата е мост на буксата на ключа на светлините между пинове 4, 15 и 6.
Ето как изпълних всичко:
1)От колегата jlpetkov една джаджа дето прави връзка между три кабела
2)От един друг колега джаджа дето прави разклонеие от съществуващ кабел към нов
3) От моргата една букса с около 20 cm от кабелния сноп, за ключа

Това ми бяха необходимите материали.
Първо извадих два кабела от буксата донор...

Буксата донор и извадените от нея кабелчета за пин 4 и пин 15
Изображение

...и ги свързах, чрез джаджа 1

Изображение

Изображение

След това в тая същата джаджа сложих и трети кабел - по този начин имам мост между трите,
а третия кабел ползвам за връзка с кабела от пин 6, посредством джаджа 2 ( те тая розовката).

Изображение

Изображение

Буксата на ключа на фаровете...
Изображение

...и готовите за вкарването в нея кабели от буксата донор.
Изображение

Въпросната джаджа 2

Изображение

И позиционирането й на един от кабелите на пин 6, заедно с един от трите кабел от по-горе ( в моя случай средния кабел :) )

Изображение


Това е мястото където си позиционирах връзката на кабелите

Изображение


Надявам се написаното и сниманото да са от полза на желаещите да се пробват.
Извинявам се за качеството на снимките - нямам по-добър фотоапарат.
Последна промяна от Любо на 19 апр 2011, 14:39, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
Alexi
потребител
потребител
Мнения: 1559
Регистриран: 18 май 2008, 22:50
Модел на автомобила: '06 Mondeo 2.2 TDCI Ghia ,'08 Transit Connect 1.8 TDCI
Местоположение: Шумен
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от Alexi » 09 ное 2010, 10:04

ще ти кажа аз как съм ги сключил - залепям едно тиксо на сензора за светлина и фаровете ми светват автоматично винаги :D:

Любо
Администратор
Администратор
Мнения: 2511
Регистриран: 01 ное 2005, 13:48
Модел на автомобила: Мондео 2,0i; 107kW, 2006г.
Ford Ka 1,3 DuraTec 51kW 2003г.
Местоположение: София - Надежда 1
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от Любо » 09 ное 2010, 11:24

Мойто возило няма автоматични фарове, т.е. няма светлинен сензор...

DTM
потребител
потребител
Мнения: 1526
Регистриран: 05 мар 2006, 14:18
Модел на автомобила: *
Местоположение: Варна
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от DTM » 17 ное 2010, 22:08

Алекси кой е сензора, долу до решетката под стъклото или горе зад пластмасата с огледалото?
Аз съм си свикнал де, сам да си ги светвам и без това.

Потребителски аватар
Alexi
потребител
потребител
Мнения: 1559
Регистриран: 18 май 2008, 22:50
Модел на автомобила: '06 Mondeo 2.2 TDCI Ghia ,'08 Transit Connect 1.8 TDCI
Местоположение: Шумен
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от Alexi » 17 ное 2010, 22:18

абе оказа се че и 2та играят някаква роля и тоя номер със залепването няма да стане .. единия май е за светване другия за загасване или нещо такова ..

Потребителски аватар
Pyrhel
потребител
потребител
Мнения: 1559
Регистриран: 12 авг 2010, 20:51
Модел на автомобила: няколко други марки +
Mondeo Titanium X 2.2 TDCi
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от Pyrhel » 18 ное 2010, 09:14

тоя сензор дето е на решетката под стъклото не е ли за климатроника?! :shock:
Аз уж някакви такива работи четох...

Иначе онзи дето е на огледалото като го покриеш с нещо и фаровете светват, аз така го тествах като я купувах дали бачка :P

Потребителски аватар
Pyrhel
потребител
потребител
Мнения: 1559
Регистриран: 12 авг 2010, 20:51
Модел на автомобила: няколко други марки +
Mondeo Titanium X 2.2 TDCi
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от Pyrhel » 18 апр 2011, 15:24

Докато търсех други неща по английските форуми намерих случайно интересен вариант за DRL - през фаровете за мъгла. Преди да ме нахокате, че катаджийчетата се заяждат - вече не могат. Стоково на някои коли във фара за мъгла има 2-ра крушка за DRL. Пример за такава кола е Skoda Octavia 2010 (Facelift). Даже се вижда на снимката по-долу. По-навътре във фара за мъгла е големият ринг и крушка за мъгла, а по-навън е малка крушка без ринг, която служи за DRL:
Изображение

Така, да си говорим вече за Мондео-то. Какво постигаме със следния мод: Премигване с дългите, постоянно включени дълги, както и постоянно включени фарове за мъгла при нужда от копчето. Ето как изглежда при автора:
Изображение
Направил е и клип как изглежда работещото нещо: http://www.youtube.com/watch?v=vX3C5FDSQ0Y" onclick="window.open(this.href);return false;

Ето и схемата:
Изображение

Инфото е взето от thhhe.dk

Потребителски аватар
ganador
потребител
потребител
Мнения: 240
Регистриран: 04 мар 2005, 13:24
Модел на автомобила: Focus 1.6 Zetec-S '00 г.
Местоположение: Montana
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от ganador » 20 апр 2011, 21:47

Аз така и не разбрах, какъв е проблема да свети т.нaр. фар за мъгла през деня? Все ми се струва, че още го считат за гъзарийка и това им пречи?
Нашата чаша на търпение - най-пълната чаша в света!
Изображение

Потребителски аватар
Pyrhel
потребител
потребител
Мнения: 1559
Регистриран: 12 авг 2010, 20:51
Модел на автомобила: няколко други марки +
Mondeo Titanium X 2.2 TDCi
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от Pyrhel » 21 апр 2011, 10:11

Проблемът е, че не можеш да го използваш ако няма наличие на затруднена видимост. През деня до сега не ми се е случвало да се заядат за тях, обаче. Цяла зима така изкарах докато беше светло.

expl0de
потребител
потребител
Мнения: 170
Регистриран: 28 яну 2009, 13:47
Модел на автомобила: 2006 Focus 1.6i
Status: Извън линия

Re: Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от expl0de » 08 юли 2011, 21:16

Добре, а крушката на фара за мъгла не се ли сменя по-трудно и не е ли по-скъпа от тази на късите? При мен е така.

Потребителски аватар
addic7ed
потребител
потребител
Мнения: 285
Регистриран: 20 юни 2008, 18:24
Модел на автомобила: Mondeo
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от addic7ed » 09 юли 2011, 00:52

те са две отделни - независими крушки, във варианта, който Pyrhel написа. На VAG групата на Шкода и доста модели на VW са дори с различна мощност, например крушката за мъгла е 55W, а тази в секцията за дневни светлини да е 35W. :) Аз преди 3 седмици попаднах случайно на този линк и се канех да го споделя, но се чудех къде да го напиша, а на тази тема попаднах също случайно.... _friends_
Some people want it to happen, some wish it would happen, others make it happen.

Потребителски аватар
Pyrhel
потребител
потребител
Мнения: 1559
Регистриран: 12 авг 2010, 20:51
Модел на автомобила: няколко други марки +
Mondeo Titanium X 2.2 TDCi
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от Pyrhel » 09 юли 2011, 12:44

expl0de написа:Добре, а крушката на фара за мъгла не се ли сменя по-трудно и не е ли по-скъпа от тази на късите? При мен е така.
Ако си без ксенон - да :mrgreen: Ако не... Най-добрата цена за Филипс, която мога сам да си предложа на себе си е... Доста повече от една 55-ватова (h11) крушка :)

Да, точно както каза Адиктед - крушката за фара за мъгла в ринга е 55w, но другата е 21w.

Потребителски аватар
cockyhotty
потребител
потребител
Мнения: 667
Регистриран: 26 май 2009, 18:47
Модел на автомобила: Ford Focus Mk2.5 1.6 PFi
Местоположение: BG
Status: Извън линия

Re: Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от cockyhotty » 11 юли 2011, 02:01

Мисля, че по-икономично решение е ползването на LED DRL. http://www.conrad.com/LED-CLEARANCE-LIG ... 88_0315010 Във всяко тяло има 8 светодиода по 0,7 вата, т.е. сумарна мощност от някакви си мижави 5,6 вата, за двете тела 11,2 вата. Светят доста ярко, много са забележими през деня като едновременно с това икомомисват и гориво и имат живот 10 000 h.

mirohristov
потребител
потребител
Мнения: 50
Регистриран: 23 юли 2007, 10:16
Модел на автомобила: Мондео МК3, джия , дизел TDCI 115 кс
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от mirohristov » 01 окт 2011, 13:02

Освен по описаният начин на Любо, за пускане на дневни светлини на Мондеото , в страните които карат целогодишно на светлини как е решен въпроса ? :-?: След като във фокуса /някой изпълнения/ имат опция за тяхното пускане с добавяне на реле, бушон и т.н., за МК3 не са ли го измислили от Форд ? Като добавя че от Мото Пфое казаха че за модела преди фейс лифта нямало такъв вариант за пускане!

Любо
Администратор
Администратор
Мнения: 2511
Регистриран: 01 ное 2005, 13:48
Модел на автомобила: Мондео 2,0i; 107kW, 2006г.
Ford Ka 1,3 DuraTec 51kW 2003г.
Местоположение: София - Надежда 1
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от Любо » 03 окт 2011, 11:32

Завадското изпълнение е подобно на това, което съм описал.
Там където аз съм сложил тройния мост в оригиналната схема има реле. Доколкото си спомням, като гледах схемите, не видях в схемата на релето да има забавяне. Тогава намерих и гнездото за релето. Не го използвах, защото основната функция на това реле е свързана с пръскалки на фаровете, а аз нямам такива. За това реших да го оставя за сега не използвано и да направя мост.
Другата разлика е, че при заводското изпълнение не сватват габаритите. Аз си ги пуснах с втори мост (с розовата джаджа, както съм я нарекъл в първия пост).
Всичко останало е в схемата на самия ключ на фаровете.
По този начин имам осветеност на таблото, къси и габарити - работещи и ако трябват дълги - са функционални, фаровете за мъгла - за тях трябва да врътна ключа с което изключвам и действието на мостовете.
Тия дни мисля на мястото на тройни мост да сложа тази схема, с което ще щадя акумулатора при палене.

Потребителски аватар
Troshko8
потребител
потребител
Мнения: 2
Регистриран: 26 дек 2010, 00:54
Модел на автомобила: Ford Transit T330
Status: Извън линия

Re: Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от Troshko8 » 30 апр 2013, 22:10

А на какво се държи ключа за фаровете? Как се вади?

Любо
Администратор
Администратор
Мнения: 2511
Регистриран: 01 ное 2005, 13:48
Модел на автомобила: Мондео 2,0i; 107kW, 2006г.
Ford Ka 1,3 DuraTec 51kW 2003г.
Местоположение: София - Надежда 1
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Включване на дневни светлини на Mondeo MK3

Мнение от Любо » 06 май 2013, 22:35

Ключа се държи на щипки. Вади се по следния начин:
1) Отваряш малката жабка (тази под ключа)
2) Бутваш (дръпваш) я нагоре, така че да излезе от ушите около които се завърта
3) Връщаш я надолу, така че да излезе от таблото и я слагаш на страни
4) пъхваш си ръката в така получения отвор, като я пъхаш нагоре - по посока на ключа
5) като напипаш задната страна на ключа отваряш палеца и показалеца (или средния - който ти е по-удобен), единия пръст отдолу н аключа, а другия отгоре, отваряш и ще напипаш две пластмасови щипки.
6) С леко стисване и бутване ключа излиза.
Цялата процедура ми отнема 10 секунди. Но пръвия път отиде около минута докато се ориентирам кое какво и как.
Успех.

Отговори

Върни се в “СЪВЕТИ / НАПРАВИ СИ САМ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 62 госта