'Steering assist failure' на Focus 2 1.6 TDCi 109 кс. 2005г.

Това се прави така! Няма смисъл да откриваме топлата вода.
Отговори
vasdimitrov
потребител
потребител
Мнения: 1
Регистриран: 20 ное 2009, 10:22
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 TDCi
Status: Извън линия

'Steering assist failure' на Focus 2 1.6 TDCi 109 кс. 2005г.

Мнение от vasdimitrov » 22 яну 2012, 17:38

Здравейте,
бих искал да споделя, какво се случи с моя Focus и как реших проблема.
Преди около 6 месеца ми се появи съобщението "Steering assist failure", за много кратко, няколко секунди и изчезна. Нямах проблеми по време и след грешката и предположих, че нещо се компютъра се е объркал и ми е показал тази грешка. Малко наивно нали..
Преди 1 седмица грешката се появи отново, този път с осезаеми признаци за проблем - втвърден волан, което води до трудности в управлението на автомобила, но с малко повече мускули завива все пак.
С този проблем спешно стигнах до сервиз, където колата остана 2 дни и ми струваше 40 лв. Монтьора ми обясни, че проблема е бил от разхлабена верига, която захранвала с много слабо електричество компютъра на автомобила и поради това компютъра давал грешка и спирал хидравликата. Обяснението ми се стори странно, но все пак проблема беше решен. Принципно не разбирам много и не мисля, че имаше смисъл да задълбавам в по-подробни обяснения. Взех си колата, доволен, че е ок и си тръгнах.
На следващия ден колата отново даде грешката, и отново за няколко секунди и изчезна. Реших да си свърша работата и после направо към майстора.. но на следващото запалване, грешката се появи и така си остана, заедно с втвърдения волан. Прибрах се късно (с тренирани мускули) и реших да отида при майстора на следващия ден.
Междувременно се разрових из нета за тази грешка, изчетох доста чужди форуми и се оказа, че този проблем е горе-долу често срещан.
Сред многото обезпокоителни диагнози като дефект в алтернатора и дефектирала хидравлична помпа и разни такива скъпи повреди, на доста места се споменаваше, че след почистване на кабелите захранващи помпата, проблема се отстранява. Зацапването и проблемите с кабелите се явявали най-вече в мокро време, минаване през дълбоки локви, кал, сняг.
Реших да се пробвам с този ремонт.
Свалих преден десен фар, под него е резервоара за хидравличната течност, а под резервоара е помпата и моторчето и. Размърдах малко кабелите (3 букси - 1 голяма отпред и 2 малки отстрани), и когато запалих проблема го нямаше. След това пак ги размърдах и проблема се появи, отново размърдах и изчезна.
Почистих хубаво клемите, напръсках с противокорозионна смазка, сглобих всичко и така проблема се реши. Засега нямам грешка и сервото си работи.

Надявам се информацията да е полезна за някои от вас. :wink:

Потребителски аватар
Дмитарчо
потребител
потребител
Мнения: 187
Регистриран: 03 окт 2009, 19:56
Модел на автомобила: Ford Mondeo Estate MK3 Ghia /2003/ 131 Hp
Местоположение: Габрово
Status: Извън линия

Re: 'Steering assist failure' на Focus 2 1.6 TDCi 109 кс. 2005г.

Мнение от Дмитарчо » 23 яну 2012, 00:07

Отиде ли до така наречение "майстор" да му споменеш половината роднини .... Аман от пишман майстори който само гледат как д а ти вземат паричките ;(

Отговори

Върни се в “СЪВЕТИ / НАПРАВИ СИ САМ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 37 госта