Зелена карта за Румъния ?

Кафе, чай, безалкохолно и сладки приказки.
Потребителски аватар
MapTo_D
потребител
потребител
Мнения: 1210
Регистриран: 01 ное 2008, 11:51
Модел на автомобила: С колелото
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Зелена карта за Румъния ?

Мнение от MapTo_D » 18 сеп 2011, 12:16

Момчета и момичета, драги съфорумци!!! :lol:

Имам едно питане, значи скоро ще ми се наложи да прескоча до Румъния, искам да знам нужна ли ми е т.нар. Зелена карта или не ? Прочетох много мнения из всякакви форуми, но все различни, едни казват че е задължителна, други казват, че Зелена карта не е нужна когато се ходи в страни от ЕС. Не знам къде е истината, моля ако има някой запознат да сподели. _friends_

Потребителски аватар
sikywrc
потребител
потребител
Мнения: 62
Регистриран: 16 юли 2008, 13:32
Модел на автомобила: Fiesta `95 1.3, 60hp, LPG
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от sikywrc » 18 сеп 2011, 14:08

Задължителна!!! На границата, може и да не ти я искат, но, ако се наложи /случи нещо/ трябва да я имаш иначе *banned*

Потребителски аватар
MapTo_D
потребител
потребител
Мнения: 1210
Регистриран: 01 ное 2008, 11:51
Модел на автомобила: С колелото
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от MapTo_D » 18 сеп 2011, 16:53

Застраховка “Зелена карта” покрива отговорността на водача на МПС, причинил пътно транспортно произшествие, за нанесените от него имуществени и неимуществени вреди на трети лица на територията на страните членки на Международното споразумение “Зелена карта”.

Зелената карта е сертификат, който се издава на база действаща застраховка Гражданска отговорност на МПС. Всеки клиент по застраховка Гражданска отговорност на МПС има право да получи сертификат Зелена Карта.

След приемането на Р. България в ЕС и с разширяване на териториалното покритие на застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилиста за страните от европейското икономическо пространство, покритието на застраховка “Зелена карта” се ограничи до територията на т. нар. трети държави, участващи в системата „Зелена карта”, които не са членки на Европейския съюз, но са членки на Международното споразумение “Зелена карта”. Освен в държавите от ЕС, застраховката има покритие без да се издава сертификат и в Швейцария, Лихтенщайн, Исландия и Норвегия.

Отговорността на застрахователите по тази застраховка е ограничена до задължителния минимален лимит за страната, където е настъпило произшествието.

Застраховка “Зелена карта” не покрива щетите на самото МПС, виновно за пътно-транспортното произшествие както и отговорността на Застрахования като превозвач на товари.

Държавите, за които задължително се изисква сертификат “Зелена карта” са Албания, Андора, Босна и Херцеговина, Украйна, Хърватска, Израел, Иран, Мароко, Молдова, Македония, Тунис, Турция, Беларус, Сърбия и Черна гора.


Това го разбирам еднозначно - НЕ ми трябва. И на гражданската ми пише, че важи за целия ЕС. Ще ходя на мач в Румъния без ЗК, ако има последствия ще пропищя тука ! :lol:

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13104
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от HACKO » 18 сеп 2011, 20:38

Аз като ходих в Гърция това Лято, изрично питах застрахователя за Зелена карта и отговора беше: " Не, не ти трябва за ЕС"
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
pantata
потребител
потребител
Мнения: 1374
Регистриран: 28 сеп 2006, 03:22
Модел на автомобила: Fiesta 1.4 `89
Fiesta 1.25 '10
Subaru Legacy 3.0R Auto '07
Местоположение: Димитровград/София
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от pantata » 20 сеп 2011, 09:41

.
Последна промяна от pantata на 10 юли 2013, 19:23, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
mrdds
потребител
потребител
Мнения: 3127
Регистриран: 23 фев 2006, 12:26
Модел на автомобила: S max 2.0 Diratec HE 2007 titanium
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от mrdds » 20 сеп 2011, 10:16

Наско....попаднал си на странен застраховател.
На моята полица също пише,че е валидна за всички старни от ЕС,но когато се обадих в офиса каката ми каза,че задължително трябва да имам зелена карта щото ако станело нещо големи неприятности ме чакали.Е, платих си там 20-30лв колко беше, и после като разгледах т.н.р зелена карта тя не е нищо повече от преведена на английски език застрахователна полица.Реално ни вземат парите шибаните рекетьори за един тъп превод на една страница текст.

Следващата застраховка ще накарам да ми я напишат на английски щото не мога да чета български. :twisted:

Потребителски аватар
tropper
потребител
потребител
Мнения: 687
Регистриран: 12 юли 2007, 00:34
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK1 1.6 16V GLX '93; ГИ Stilogas/Tamona, изп. Tomasetto, инж. Valtek; *** КЛИМАТИК ***
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от tropper » 20 сеп 2011, 11:33

mrdds написа:...Следващата застраховка ще накарам да ми я напишат на английски щото не мога да чета български. :twisted:
А какво ще правиш с българските "органи", дето не могат да четат английски? :D:
късото съединение прави силата
LPG: Изображение / 1.07 заради гумите :)

Потребителски аватар
nikolovvd
потребител
потребител
Мнения: 4952
Регистриран: 15 май 2006, 16:18
Модел на автомобила: Mitsubishi X
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от nikolovvd » 21 сеп 2011, 12:59

mrdds написа:Наско....попаднал си на странен застраховател.

... платих си там 20-30лв.
По-скоро ти си попаднал на странен застраховател.
А каката много се е изкефила на твоите 20-30 лв. в някой магазин. :D

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13104
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от HACKO » 21 сеп 2011, 17:23

Днеска ми го разясниха по-подробно, има "Зелена карта" само за ЕС, на практика е превод на английски на съществуващата ти застраховка и трябва да е безплатна. Тази карта не важи за страни извън ЕС, за там се доплаща. Иначе и българската застраховка си е валидна, няма проблем със пътната полиция, но може да възникне проблем от застрахователя при катастрофа заради липсата на превод.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
MapTo_D
потребител
потребител
Мнения: 1210
Регистриран: 01 ное 2008, 11:51
Модел на автомобила: С колелото
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от MapTo_D » 21 сеп 2011, 18:28

Ясно, значи е по-добре да има нещо преведено на английски...ей така за всеки случай просто. Ок момчета, благодаря за дискусията. _friends_

Потребителски аватар
la4o
потребител
потребител
Мнения: 2269
Регистриран: 19 яну 2005, 10:59
Модел на автомобила: Mondeo '07 2.0 TDCi
Местоположение: София, център
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от la4o » 21 сеп 2011, 19:20

Трябва да се чете внимателно, понякога пишат в условията, че застраховката е валидна само на територията на страната. Моята застраховка беше така в Армеец. От брокера ми обясниха, че за да е валидна и навън, трябва каско и ГО да са в Армеец, иначе според общите условия не е валидна ;) Ако не ми бяха казали, щях да си пътувам спокойно и недай си боже да се случи нещо.

Потребителски аватар
synthez 3D
Потребител
Потребител
Мнения: 1745
Регистриран: 04 окт 2005, 08:57
Модел на автомобила: C-MAX Titanium 1.0 Ecobоost-125 HP 2014,
FOCUS 1,6-100 HP 2011,
C-MAX -компютърен 3D модел,
бивш C-MAX Ghia 1.8 16V-125HP 2008,
Местоположение: Г.Оряховица
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от synthez 3D » 21 сеп 2011, 19:36

Абе за какви преводи става дума?Няма такова нещо.Сертификата зелена карта се издава от застрахователя БЕЗПЛАТНО със сключването на застарховка гражданска отговорност и представлява един зелен лист хартия,в който са въведени данните на автомобила и собственика, написани на латиница.Това е всичко.Този документ се изисква при влизане в държави извън европейския съюз(например Сърбия),но не се изисква при влизане в която и да е държава от ЕС.За Румъния не се проверява наличието му.Ако искаш да си го имаш все пак, се обади на застрахователя си да ти го даде.Трябвало е да си го получиш още със сключването на гражданската,за да не се чудиш сега трябва ли ти,или не,но повечето застрахователи се правят на ударен самолет и не си изпълняват задълженията.

to:La4o
Лъчо при теб явно е ставало въпрос за покритието на каското,а не за гражданската.Гражданската няма покритие само за България.Тя важи в целия ЕС.
Изображение

Потребителски аватар
pantata
потребител
потребител
Мнения: 1374
Регистриран: 28 сеп 2006, 03:22
Модел на автомобила: Fiesta 1.4 `89
Fiesta 1.25 '10
Subaru Legacy 3.0R Auto '07
Местоположение: Димитровград/София
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от pantata » 22 сеп 2011, 23:04

.
Последна промяна от pantata на 10 юли 2013, 19:23, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
chefo_ukr
потребител
потребител
Мнения: 718
Регистриран: 15 юни 2008, 09:30
Модел на автомобила: ФОРД МОНДЕО 2.0ТДДИ
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от chefo_ukr » 12 окт 2011, 12:36

Зелена карта трябва.На границата рядко я искат ама спрели те полиция отнасяш.Последно преди месец ми я искаха Румънските катаджии.А също така целогодишно на фарове,аз отнесох 50$ фиш :)
Изображение

Потребителски аватар
MapTo_D
потребител
потребител
Мнения: 1210
Регистриран: 01 ное 2008, 11:51
Модел на автомобила: С колелото
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от MapTo_D » 12 окт 2011, 12:47

Чефо, направих вчера, 34,68, колкото ми пише, че е отстъпката в полицата. Връзвам гащите, че да не ми съдерат кожата после :lol: _friends_

Потребителски аватар
CappY
Потребител
Потребител
Мнения: 245
Регистриран: 05 май 2012, 13:43
Модел на автомобила: Ford Focus 2002 1.8 TDdi
Subaru Forester 2013 2.0D
Местоположение: гр. Горна Оряховица
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от CappY » 24 мар 2013, 23:57

Гледам темата е стара, да я подновя малко :)

Искам да попитам последно трябва ли ми задължително зелена карта ? Смисъл ако стане нещо, не дай боже, трябва ли ми зелена карта ?
Колко е таксата за Дунав мост ?
Колко е винетката в Румъния ?
Нещо друго което ми трябва да знам ? :)

Благодаря предварително. :)

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от S_C » 25 мар 2013, 02:35

Миналата година имахме в старата фирма товари от Румъния и на два пъти бусовете не ги пуснаха на моста,понеже нямат Зелена карта.Това е наш бус, който отива да товари в Румъния и след това ще се върне.Но срещу тия два пъти...примерно 10 пъти са излезли без проблем.Това беше до април, после не сме имали товари от там.Така,че...това какво пише някъде и това какво ще ти искат на румънската граница...са си две различни неща.Те и у нас са различни.

Моста е скъп.Сложи си 20 евро за двете посоки.От Румъния като влизаш у нас е висока таксата, българската е някаква дребна сума.Тарикати са мамалигарите-намерили са начин да таковат дявола докато хвърчи.Това е за товарните, за леките коли не вярвам да е различно.

Винетки...не помня цената, но системата им е пъти по-човешка от нашата.Имат някакъв сайт, на който си пращаш данните и те ти пращат винетката с куриер.Дори тук в БГ могат да ти я пратят.Нямам идея как става, имаше в офиса един дето знае румънски, той се оправяше с тях. Сигурно се продават и по границите...едва ли са само през нета.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
synthez 3D
Потребител
Потребител
Мнения: 1745
Регистриран: 04 окт 2005, 08:57
Модел на автомобила: C-MAX Titanium 1.0 Ecobоost-125 HP 2014,
FOCUS 1,6-100 HP 2011,
C-MAX -компютърен 3D модел,
бивш C-MAX Ghia 1.8 16V-125HP 2008,
Местоположение: Г.Оряховица
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от synthez 3D » 25 мар 2013, 07:15

Зелената карта е необходима,макар че на границата няма да ти я искат.Моста струва 4лв. които се плащат в България по посока Румъния и 6 евро(или 26,57леи) в Румъния по посока България.Винетката за 7 дни струва 13,29 леи и се купува от първата бензиностанция, веднага след границата.Съветвам те да си плащаш в леи,защото не може навсякъде с евро,а където може е със солена надценка.Иначе не би трябвало да имаш каквито и да е проблеми,но ако се сетиш за някакви въпроси,питай.
Изображение

Потребителски аватар
kilikanzer
Потребител
Потребител
Мнения: 907
Регистриран: 20 ное 2007, 19:59
Модел на автомобила: Focus tddi/комби/P1888PM
Wartburg 312
Местоположение: Разград
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от kilikanzer » 25 мар 2013, 14:28

Oт 01.04 и румънците трябва да свалят цената на 4лв или 2 евро.Поне така го съобщиха в новините.
Изображение
Конституция на РБ.
Чл. 36.
(1) Изучаването и ползването на българския език е право и задължение на българските граждани.

Schiller
потребител
потребител
Мнения: 36
Регистриран: 25 авг 2010, 00:17
Модел на автомобила: Focus 2010-, 1.6L Duratec 16V PFI (100PS) Sigma, Moondust Silver (Metallic)
Status: Извън линия

Re: Зелена карта за Румъния ?

Мнение от Schiller » 25 мар 2013, 17:10

Зелената карта е задължителна, нищо че не я искат на границата. По едно време продаваха винетка само ако имаш зелена карта. А винетките им са електронни, взимаш си само касовата бележка и нищо не лепиш. Проверяват ги по ДКН, като синята зона в София. Продават ги на първата бензиностанция (май беше Petrom), след като минеш ГКПП-то.
Съветвам ви да не си правите експерименти, щото едни познати ги "цункаха" с 25 евро за без винетка.

Отговори

Върни се в “КАФЕНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 28 госта