Съвет при избор на Форд

Всички въпроси свързани с вашия автомобил, за които няма конкретна тема.
ph.kolarov
потребител
потребител
Мнения: 22
Регистриран: 30 юли 2014, 12:32
Модел на автомобила: focus
Status: Извън линия

Съвет при избор на Форд

Мнение от ph.kolarov » 30 юли 2014, 12:46

Здравейте, колеги,

другата седмица започвам сериозно издирване на нов личен автомобил и имам нужда от вашият съвет.

Принципно съм харесал един Ford Focus 2001 година 2.0 130hp, но имам интерес и към Cougar 2.5i V6 170hp. Колата ще бъде карана всеки ден и ще и бъде монтиран газов инжекцион. Също така, когато купувам кола, първата ми мисъл е, когато дойде моментът за продажба, дали ще успея да я продам без особено много чакане и голяма загуба.
Въпросът ми е, кой автомобил според вас отговаря на тези критерии?

Благодаря! 8)

Потребителски аватар
martin1977
потребител
потребител
Мнения: 848
Регистриран: 17 май 2010, 16:42
Модел на автомобила: Ford
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от martin1977 » 30 юли 2014, 13:16

Определено изборът ти е насочен към 2 автомобила МЕЧТА. Лично аз и двата много ги харесвам и смятам, че са едни от най-безпроблемните от марката.
Фокус превъзхожда Кугър с:
1. По-евтин за поддръжка
1. По-масов автомобил, по-лесно се намират части за него и по-лесно и евтино подлежи на тунинговане
2. По-удобен за градско шофиране
3. По-подходящ за семейна и ежедневна кола предвид това че ще е по-икономичен, ако е с 4 врати ще е много по-удобен за семейно ползване и возене на 5 човека и по-удобна задна седалка
4. По-евтин за газифициране - вече ГИ за този мотор може да намериш и за 500 лева
Кугър превъзхожда Фокус с:
1. По-агресивно и спортно излъчване, определено е по-красив като визия
2. Повече мощ под капака, което за дълъг път е огромно предимство, в града не се усеща толкова разликата в мощността

Зетек блектоп със 130 коня на Фокуса е много здрав мотор, но не очаквай чудеса от него. Аз съм с такъв /само че силвъртоп. на Мондео и не е толкова силен, но все пак Фокуса е много по-лек и вероятно там ще понавървява повечко. Не е капризен и не се нуждае от специални грижи. Проблема е че е с ангренаж, което за мен е глупост ... но все пак се сменя на 50ина 000, а той си струва пари, особено ако е марков. Фокуса ще ти е доста по-икономичен и за газифициране, и като разход, особено в града. Кугъра е спортна визия, не е толкова разпространен у нас и ще ти е по-трудничко с частите и е малко по-скъп за поддръжка. Но иначе този мотор пък е по-мощен и е с верига. Но газифициарането ти ще му е минимум 1000 лева - двойно повече от на Фокуса. Здрав мотор е и този. Ако вземеш Кугъра, приготви се за разход на газ в града минимум 15, а извън града около 11-12, ако го гониш може и повече. Фокуса в града може да мине и с 12-13 газ, а извънградско около 9. Но хората казват - кефа цена няма. Преди време точно между тези 2 коли се колебаех и аз, но сега карам Мондео силвъртоп 2.0. Хубава кола, но ми се искаше малко повече мощност. В общи линии преценката си я направи сам, което и от двете да вземеш, няма да сбъркаш, стига да е пазено от предишния собственик. И все пак въпреки изписаното ако ми предложат двете коли в еднакво състояние на еднаква цена - взимам Кугъра. Ще се радвам да споделиш избора си с нас и надявам се той да е правилния!
А за следваща продажба - не мисли ... ако попаднеш на читав екземпляр - едва ли ще мислиш да се разделяш с него, но все пак мисля че по-лесно след това ще продадеш Фокуса, просто по-масов и предпочитан от "нормалните" хора автомобил. Аз може би не съм сред тях и затова бих избрал Кугър!

ph.kolarov
потребител
потребител
Мнения: 22
Регистриран: 30 юли 2014, 12:32
Модел на автомобила: focus
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от ph.kolarov » 30 юли 2014, 13:21

Адски изчерпателен си, човече. Благодаря!
Газта не ме притеснява работя във фирма за газови инжекциони. Единственото ми опасение относно Cougar-a е това, че гледам цените страшно много са паднали на тези коли. Също така не знам дали имат пазар у нас. По редки са и много хора дори не знаят каква е тази голяма Puma. Страшно много харесвам агресивното излъчване на кугъра знам, че и двигателя е доста здрав, единствено пазара ме притеснява. И както гледам нещата клонят към Фокус... :roll:

Потребителски аватар
martin1977
потребител
потребител
Мнения: 848
Регистриран: 17 май 2010, 16:42
Модел на автомобила: Ford
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от martin1977 » 30 юли 2014, 13:42

Щом си газаджия, значи везните още малко ме накланят към Кугъра. Това са еднакво поколение коли и в момента пазарната цена им е горе-долу еднаква. Има ценители, които разбират и задължително взимат Кугъра, но такива не са много. Повечето гледат на колите като нещо практично, нещо което да им върши работа и да се поддържа лесно и евтино, затова пазара е залят от Фокуси - има огромно предлагане, но има и търсене. Кугър е рядка, по-малко се предлага и по-рядко се купува. Погледнато реално и Фокус с този двигател не се среща много често. Но ако тръгваш с тази мисъл, подхода ти е грешен. Колко често в колата ще се возят повече от двама, ако е по-често вземи Фокуса и задължително с 4 врати. Къде ще се кара предимно - ако е в града- пак Фокус. Ако те притеснява малко по-високия разход - пак Фокус. Но ако харесваш магистрали, красиви коли и адреналин /скорост/, Кугъра е твоята кола. Аз лично Фокус го подминавам и не ми прави впечатление, защото всяка втора кола е такава, но като видя Кугър задължително се обръщам след него ......

ph.kolarov
потребител
потребител
Мнения: 22
Регистриран: 30 юли 2014, 12:32
Модел на автомобила: focus
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от ph.kolarov » 30 юли 2014, 21:07

Дорбе, относно Кугъра, той е "бегачка" за 170 коня трябва да върви, но гледам мнения във форума пишат, че бил муден. Така ли е в действителност ?

Гледам в youtube пада от всичко живо :D

Потребителски аватар
martin1977
потребител
потребител
Мнения: 848
Регистриран: 17 май 2010, 16:42
Модел на автомобила: Ford
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от martin1977 » 30 юли 2014, 21:47

Виж - чак бегачка не е, не очаквай чудеса. Определено не е за състезания. Просто е един много надежден и сравнително мощен мотор. Тежък и голям е, а и 170 коня не са чак толкова много, още повече пък атмосферка. Но и муден не бих го нарекъл. Виж, вече Кугъра с 2.0 мотора е доста муден за това купе. И все пак - с една идея повече ще върви от Фокус 2.0, особено на магистрала. На Фокуса ще му е в повече да поддържа постоянна скорост 150-160, докато за Кугъра 2.5 това е нормална скорост. По-тежък, по-нисък и следователно по-устойчив, сигурен и комфортен за дълъг път. На светофарите обаче ще са рамо до рамо или с много малка преднина на Кугъра. На времето добре са мислели да му слагат мотора СТ с 205 коня, ама като цяло проекта Кугър не е оценяван като успешен и поради тази причина много малко и за кратко се произвежда и не му се слага никога по-мощния двигател. Така е било в годините на производството му, но няколко години по-късно специалистите разбират и признават че всъщност проекта за подобна кола не е бил никак неуспешен и е трябвало да го продължат тогава, дори са обмисляли да възобновят производството му, но така и до това не се стига. Не знам, но на мен Кугъра ми е слабост - адски много харесвам тази кола, особено с мотора 2.5. И ако говорим за достъпни коли, втората ми любима е именно Фокус 2.0 фейслифтовия от 2002-2003. Но пък за нищо на света не бих взел Кугър с мотор 2.0 или Фокус с по-малък от 2.0. Харесва ми темата и затова пиша цели романи за мнооогоо харесвани от мен 2 коли. Извинявам се ако съм отегчил някого.

Потребителски аватар
ffmk1l
потребител
потребител
Мнения: 725
Регистриран: 15 авг 2008, 14:16
Модел на автомобила: Focus MK1 2.0 Zetec
Местоположение: Стара Загора
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от ffmk1l » 30 юли 2014, 22:03

Дотук всичко казано е вярно, единствено не мисля, че на двулитровия Фокус му е трудно да поддържа 150-160 по магистрала. Карам такава кола от 6 години, с тоя мотор със сравнителна лекота ускорява до 200 и малко отгоре, без проблем може да се кара със 160-180 дълго време, друг е въпроса необходимо ли е.

Потребителски аватар
martin1977
потребител
потребител
Мнения: 848
Регистриран: 17 май 2010, 16:42
Модел на автомобила: Ford
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от martin1977 » 30 юли 2014, 22:15

Венелин написа:Дотук всичко казано е вярно, единствено не мисля, че на двулитровия Фокус му е трудно да поддържа 150-160 по магистрала. Карам такава кола от 6 години, с тоя мотор със сравнителна лекота ускорява до 200 и малко отгоре, без проблем може да се кара със 160-180 дълго време, друг е въпроса необходимо ли е.
Добре че не каза, че ускорява с лекота до 300 ....

Потребителски аватар
martin1977
потребител
потребител
Мнения: 848
Регистриран: 17 май 2010, 16:42
Модел на автомобила: Ford
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от martin1977 » 30 юли 2014, 22:22

Колега Коларов, само ще те помоля да не се връзваш на глупостите, които може много хора да ти напишат тук. Не ти трябва нито Кугър 170 коня, дори Импреза Турбо не ти е необходима, щом някакъв си Фокус /и то не СТ/ ускорява с лекота!!!! до над 200!!!! .... сега ще почнат и коментари, че харчи 6 на 100 газ, че вдигали по 300 максимална скорост и т.н. приказки от 1001 нощ ... нека бъдем реалисти и да помогнем на момчето да избере правилната кола, като всеки си каже мнението .... но само ако има тема за Фокус-самолет, там пишете колко вдига и колко харчи, ама в света на фантасмагориите .....

Milcho
потребител
потребител
Мнения: 428
Регистриран: 16 дек 2006, 17:49
Модел на автомобила: BMW E46 325i, '04 Focus C-Max 2.0 TDCi, '92 Sierra TD, разни НЕ Фордове
Местоположение: Шумен
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от Milcho » 30 юли 2014, 22:35

Карах 2 години Мондео Мк2 с 2.5 и според мен комбинацията е просто идеална.
Относно мотора, лично на мен ми харесва как върви. Не бих казал, че силата му е старта от място а по скоро в доускорението. От 80 нагоре, та и след 200 си ускорява доста стабилно. Колко нищо неподозираши водачи са оставали учудени...
От практична гледна точка бих те посъветвал да си намериш един хубав Фокус, но пък усещането да караш кола с малко повечеко цилиндри и доста приятен звук е несравнимо :)

Потребителски аватар
ffmk1l
потребител
потребител
Мнения: 725
Регистриран: 15 авг 2008, 14:16
Модел на автомобила: Focus MK1 2.0 Zetec
Местоположение: Стара Загора
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от ffmk1l » 31 юли 2014, 18:49

martin1977 написа:
Венелин написа:Дотук всичко казано е вярно, единствено не мисля, че на двулитровия Фокус му е трудно да поддържа 150-160 по магистрала. Карам такава кола от 6 години, с тоя мотор със сравнителна лекота ускорява до 200 и малко отгоре, без проблем може да се кара със 160-180 дълго време, друг е въпроса необходимо ли е.
Добре че не каза, че ускорява с лекота до 300 ....
Нещо много лично я приемаш тая тема колега, относно леко ироничната ти забележка, ако се запознаем на някоя среща може да те повозя. ;): По-лекичко го давай. _friends_

Потребителски аватар
martin1977
потребител
потребител
Мнения: 848
Регистриран: 17 май 2010, 16:42
Модел на автомобила: Ford
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от martin1977 » 01 авг 2014, 01:09

Венелине, чел съм ти темите и Фокуса ти е уникален и въобще не те иронизирам. И аз карам кола с двигател като твоя и макар по-тежка, имам идея как върви, ускорява и доускорява този двулитров зетек. Адски здрав мотор е наистина, но да не се лъжем- не е чак толкова силен. Не отричам че респонса и агресивността при Фокуса ще е по-ясно изразена от колкото на Мондео, но да твърдиш че лесно ускорява до НАД 200 е пресилено, при положение че това му е макс. скорост http://www.auto-data.net/bg/?f=showCar&car_id=7368 и няма как да ускори лесно до тази скорост, още повече пък над нея. Но ако се видим, с най-огромно удоволствие ще се повозим ... докато не се убедя лично с GPS в ръка, ще продължавам да вярвам на дебелите книги и техническите сайтове. Има и друг момент, който често се среща и заблуждава - ако километража ти показва 200, вероятно реално е 180. При мен съм го засичал - при показание 200 реално е 190, но при всички е различно.

Потребителски аватар
liquid
потребител
потребител
Мнения: 35
Регистриран: 03 окт 2006, 13:46
Модел на автомобила: 2001 ford cougar 2.0, 2006 ford explorer 4.0
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от liquid » 01 авг 2014, 14:23

Странно да коментираш Кугар без да си имал Кугар.
Аз го закупих от МотоПфое през 2001 и до сега го карам, но като чета постингите ме е страх вече да напиша нещо :lol:

Потребителски аватар
ffmk1l
потребител
потребител
Мнения: 725
Регистриран: 15 авг 2008, 14:16
Модел на автомобила: Focus MK1 2.0 Zetec
Местоположение: Стара Загора
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от ffmk1l » 01 авг 2014, 15:07

liquid написа:Странно да коментираш Кугар без да си имал Кугар.
Аз го закупих от МотоПфое през 2001 и до сега го карам, но като чета постингите ме е страх вече да напиша нещо :lol:
То е странно да коментираш Фокус без да си имал Фокус. Мондео с тоя мотор е точно 100 кг по-тежко, две торби цимент са си това. ;): (или две по-фини гаджета) :D:

Eastbourne
потребител
потребител
Мнения: 901
Регистриран: 18 юни 2014, 10:14
Модел на автомобила: Focus c-max 1.8
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от Eastbourne » 01 авг 2014, 19:15

ph.kolarov написа:Здравейте, колеги,

другата седмица започвам сериозно издирване на нов личен автомобил и имам нужда от вашият съвет.

Принципно съм харесал един Ford Focus 2001 година 2.0 130hp, но имам интерес и към Cougar 2.5i V6 170hp. Колата ще бъде карана всеки ден и ще и бъде монтиран газов инжекцион. Също така, когато купувам кола, първата ми мисъл е, когато дойде моментът за продажба, дали ще успея да я продам без особено много чакане и голяма загуба.
Въпросът ми е, кой автомобил според вас отговаря на тези критерии?

Благодаря! 8)
Фокуса е масова кола, по-евтина поддръжка, съответно по-търсена. След време ако искаш да я продаваш, мисля че по-лесно ще и намериш пазар. Обесценяването едва ли ще е много при положение, че я вземеш за около 4к . При положение, че си писал, че ще се кара всеки ден,а предполагам всеки ден се има предвид градско каране - ходене до работа и тн, 130 коня са ти напълно достатъчни,а разхода определено ще е по-малък. Фокуса е по-добрия избор, освен ако cougar не ти е някаква мечта

Потребителски аватар
martin1977
потребител
потребител
Мнения: 848
Регистриран: 17 май 2010, 16:42
Модел на автомобила: Ford
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от martin1977 » 01 авг 2014, 19:36

Колеги, аз не съм имал нито Кугър, нито Фокус, но толкова съм изчел за тези коли и мога да твърдя, че поназнайвам нещо. Вярно е че теорията е по-слаба от практиката, но когато четеш нещо, малко или много го научаваш. Това, че някой не е имал Кугър, а друг Фокус, не значи че нищо не знаем. Но честно да кажа, колегата с Кугъра е иронизирал малко и не става ясно след 13 години брак с тази кола какво му е мнението - кои са слабите и кои силни страни. Мисля че пост относно колата ще е по-полезен за автора на темата, отколкото това което е написал. И да добавя - ако ще е с мотор 2.0, то препоръчителен е Фокус, а не Кугър или Мондео - те са доста тромави, а на визията на Кугър не подхожда да е тромав /ниска двуврата спортна кола/ и се получава малко смешна картинка, докато Мондео е голяма семейна кола с не толкова спортен дух и визия и не е срамно малолитражки да те дръпнат на светофар.

Потребителски аватар
liquid
потребител
потребител
Мнения: 35
Регистриран: 03 окт 2006, 13:46
Модел на автомобила: 2001 ford cougar 2.0, 2006 ford explorer 4.0
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от liquid » 01 авг 2014, 23:43

martin1977 написа:Колеги, аз не съм имал нито Кугър, нито Фокус, но толкова съм изчел за тези коли и мога да твърдя, че поназнайвам нещо. Вярно е че теорията е по-слаба от практиката, но когато четеш нещо, малко или много го научаваш. Това, че някой не е имал Кугър, а друг Фокус, не значи че нищо не знаем. Но честно да кажа, колегата с Кугъра е иронизирал малко и не става ясно след 13 години брак с тази кола какво му е мнението - кои са слабите и кои силни страни. Мисля че пост относно колата ще е по-полезен за автора на темата, отколкото това което е написал. И да добавя - ако ще е с мотор 2.0, то препоръчителен е Фокус, а не Кугър или Мондео - те са доста тромави, а на визията на Кугър не подхожда да е тромав /ниска двуврата спортна кола/ и се получава малко смешна картинка, докато Мондео е голяма семейна кола с не толкова спортен дух и визия и не е срамно малолитражки да те дръпнат на светофар.
Ех колега теоретик:) Четене и четене му е майката на добрия шофьор - шегувам се айде да не се засегнеш нещо:)
Като ви чета постингите явно сте доста по-млади от мен след като ви интересува кой ще ви дърпа на светофарите. И мен ме интересуваше преди 10ина и повече години....
Кугара го взех след години наред разпъвайки една дърта Калибра. Той беше голям ъпгрейд за тогавашното ми битие.
С малкия двигател е, с годините обаче разхода градско се качи над 10/100. Не мисля че има огромна разлика между двата двигателя макар и така да пише по някой форуми. Все пак има значение само ако си правите гонки, иначе и малкия е достатъчно силен да те издърпа от неприятна ситуация. При всички положения независимо от двигателя, това не е спортна кола а просто готино купе, така че не залагайте кой знае колко на големия двигател. В момента карам новия Експлорър, който е с 4.0 двигател и какво от това. Пак карам като пенсионер а сигурно ако се качи някой от вас трудно ще ви догонят. Така че за двигателя е ок, и малък и голям.
По важното че е надеждна кола, не ме е оставяла никъде за 200,000 км.
Частите са евтини и ги има в МотоПфое.
Не се троши лесно, окачването е здраво - Мондео
Огромен багажник - невероятен е просто.
Задните седалки са неизползваеми за високи хора на дълъг път
Страничните огледала не се прибират - много кофти.
Сложете си ксенон, фаровете с крушки са слаби
За АГУ не мога да кажа, нямам опит
Не гние не създава ядове
Изглежда супер за смешната цена на която се продава.
Малкото хора които го карат, задължително се поздравявате като се разминавате:)))
Взех го като ерген, после дори и двете си деца (близнаци) с детски столчета успях да побера отзад барабар с количката им (двойна) в багажника и двете сгъваеми кошарки (не е ли семейна, а:)))
Имам достаъчно разнообразен опит с този автомобил, така че питайте конкретно
Бих го препоръчал без да си кривя душата, стига да попаднете на читава бройка, че вече са доста старички и не е ясно кой преди вас е решил да му вземе душата..
Иначе е (или поне беше) голяма пичеловка.

ph.kolarov
потребител
потребител
Мнения: 22
Регистриран: 30 юли 2014, 12:32
Модел на автомобила: focus
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от ph.kolarov » 07 авг 2014, 21:52

Здравейте, колеги,

Мога да се похваля вече съм Горд Собственик на Форд Фокус 2.0 16...
съжалявам, но все още имам само снимките от обявата...

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Колата имаше следните забележки:
-развален потенциометър на радиото - 50ст.
-откачена вътрешна лайсна на вратата - лепване
-счупен сенник - 10 - 20 лв.
-изгубена капачка на джантата - 20лв.
-скапана гарнитура на изходящия колектор - 6лв.

надявам се да е само това, живи и здрави ще я стегна...

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10845
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от ЯЛТА » 07 авг 2014, 22:45

Опс, двувратка, мноого ги обичам двувратките, не знам дали от Запорожеца ми е останало, но е така.
Честита да ти е, и много и безаварийни километри да изминеш с нея по пътищата родни, и не само.
Честит да ти е Фокусника.
*00143* *00143* *00143* *00143* *00143* *00143* *00143* *00143* *00143* *00143* *00143* *00143* *00143* *00143* *00143*
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
martin1977
потребител
потребител
Мнения: 848
Регистриран: 17 май 2010, 16:42
Модел на автомобила: Ford
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Съвет при избор на Форд

Мнение от martin1977 » 08 авг 2014, 00:53

Оооо, честито да ти е и мноооогоооо безаварийни и да те радва. Между другото и аз съвсем случайно във вторник се сдобих с ново Мондео и сега имам две. Не беше планувано, ама не се сдържах и го купих. Мечта ми беше 6-цилиндров мотор, още повече пък че това е МК3. Още не съм го регистрирал и подкарал и не мога да кажа как е. Взех го на добра цена, но пък има неща за правене по него - дано не са много. Скоро и тема за него ще направя.

Заключена

Върни се в “ДРУГИ ВЪПРОСИ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта