Смяна втулка(тампон) на носач на Galaxy

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
z42
потребител
потребител
Мнения: 154
Регистриран: 30 окт 2011, 00:21
Модел на автомобила: Galaxy Mk1 2.3i + STAG300
Местоположение: София
Status: Извън линия

Смяна втулка(тампон) на носач на Galaxy

Мнение от z42 » 19 апр 2013, 15:00

Става дума за Galaxy 2.3 1998, но явно е едно и също и за останалите, както и за шарана и алхамбрата от първата модификация.

Поръчах две втулки (не знам точно от кой магазин ми ги донесоха) и дадох на един приятел да ми смени първата, която беше по-спешна. И изглежда или има объркване в каталозите или той пропуска нещо...
Новите втулки са елипсовидни - голям диаметър ~61 mm ~59 mm (приблизително, ако трябва ще да ги измеря по-точно). Не съм мерил лично отвора в носача, но според него бил кръг Ф59... и при първия опит леко е изкривил едната, а после за да постави другата вместо нея, се е наложило да я пили, въпреки че е била правилно ориентирана при монтажа (спазил е стрелкичката).
Сега искам да сменя и втората и не знам какво да правя, защото тръгнах да купувам нова и в магазина ми показаха точно същата втулка, със същите размери и ми казаха, че и отвора в носача трябва да е елипсовиден. Това за да го проверим, трябва да се свали носача и да се избие втулката, т.е. добре е да го знам със сигурност предварително.
Измерих старата втулка (скъсаната) - също е елипса, а осите й са с по 5 десети по-малки от тия на новите, но не знам това нормално ли е и дали не е деформирана при избиването.

Та въпросът е това ли е втулката и къде е ключът от бараката? И ако е същата, как се набива с такава стегнатост?

Втулката изглежда така:
http://www.incarmotorfactors.co.uk/en/1 ... 10021.html
http://www.incarmotorfactors.co.uk/en/1 ... bu480.html

Peet
потребител
потребител
Мнения: 649
Регистриран: 17 юли 2007, 15:59
Модел на автомобила: Ford Galaxy,2.0i DOHC,Ghia,'98
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Смяна втулка(тампон) на носач на Galaxy

Мнение от Peet » 20 апр 2013, 00:10

Аз също сменях тези втулки и присъствувах на смяната. В сервиза извадиха старите и набиха(с малко смазка) новите на преса, с точен дорник и внимателно. Майстора спази ориентацията на втулките,без да мери нищо. Нямаше проблеми при слагането на новите.

Потребителски аватар
paci
Модератор
Модератор
Мнения: 7883
Регистриран: 18 яну 2005, 07:52
Модел на автомобила: Fiesta MK4 Zetec-S 1.4 16V 90 коня
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: Смяна втулка(тампон) на носач на Galaxy

Мнение от paci » 20 апр 2013, 00:19

Не е елипса, а са бъчвообразни :)
На преса се набиват.

Имаше някъде или моя тема или с мое участие с крилата магазинска фраза "ремонтен размер" :D:
Бях купил едни "ОРИГИНАЛНИ" от магазин на БОШ и те влизаха с поглед на носача.
Върнах се в магазина, но носех и носача със себе си :D:
Добре, че излязоха печени и ми върнаха парите.
А в другия магазин ми свършиха работа нищо, че изстреляха култовата фраза за "ремонтен размер" :D:

Не съм се занимавал с дивотии освен набавянето на частите.
Майстор си ги слага и ги наби на преса.

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 18 госта