Ел.регулиране фарове

Акумулатор. Алтернатор. Стартер. Запалителна система. Осветление и сигнализация.
marto
потребител
потребител
Мнения: 46
Регистриран: 03 мар 2006, 18:09
Модел на автомобила: Велосипед "Балкан"-Ловеч
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Ел.регулиране фарове

Мнение от marto » 22 фев 2009, 18:10

Здравейте,
Аз съм на вълна фарове:). Като свалих моите се оказа, че не работят и на двата фара ел.задвижванията за регулиране светлината във вертикална посока. Тези които се управляват от купето с ключ. Рзглобих ги, може да видите снимка на карантиите. Изгоряла е схема със 8 крака върху платката със следните надписи върху нея:
XM16AV
LMB1021N
F
scheme1.jpg
Платката
Не разбирам от електроника твърде. Търсих в няколко магазина в София, търсих и в мрежата, питах в някакви руски форуми за електроника ама нейсе.
Знам, че във форума има колеги които са на ти с електрониката.
Моля да ме посъветвате откъде и как да си купя 2 броя с тези означения?
Мога ли да намеря аналог?
И не на последно място, може ли да има някаква причина да изгорят управленията и на двата фара, какво може да го предизвика?

Благодаря Ви предварително

P.S.: Имам колата отскоро, не знам кога са изгорели схемите, но моторчетата работят. Ел.задвижванията са марка BOSCH и се вграждат в Окт1, Форд мондео МК2, Ивеко дейли, някои Ауди, Сеат и VW......

Потребителски аватар
tankovbg
потребител
потребител
Мнения: 707
Регистриран: 23 фев 2008, 16:14
Модел на автомобила: Fiesta Techno 1.25 Zetec 16 V, юли 1998
Местоположение: Varna
Status: Извън линия

Re: Ел.регулиране фарове

Мнение от tankovbg » 22 фев 2009, 21:29

TDA3619 (или аналог) може и да стане, иначе твоята в оригинал едва ли ще я намериш, това е специализирана ИС само за автомобили.

marto
потребител
потребител
Мнения: 46
Регистриран: 03 мар 2006, 18:09
Модел на автомобила: Велосипед "Балкан"-Ловеч
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Ел.регулиране фарове

Мнение от marto » 23 фев 2009, 09:23

Благодаря за бързия отговор.
Има нещо вярно, че автомобилните компоненти са "маскирани" със специализирани означения.
Ако има други с мнение по въпроса, ще се радвам да прочета.
Поздрави

Потребителски аватар
tankovbg
потребител
потребител
Мнения: 707
Регистриран: 23 фев 2008, 16:14
Модел на автомобила: Fiesta Techno 1.25 Zetec 16 V, юли 1998
Местоположение: Varna
Status: Извън линия

Re: Ел.регулиране фарове

Мнение от tankovbg » 23 фев 2009, 12:12

Колега схемата е LMB1021NF (китайско-хонгконгско) и няма нищо маскирано, въпросът е че няма да я намериш. За тази TDA3619 която ти посочих, не съм сигурен 100% дали ще стане, пък и пак дали ще я намериш, търговците на ИС не ги доставят защото се използват екзотично.
Всъщност това е един токов регулатор, който следи прецизно положението на тримера (врътката на таблото) и съответно обръща поляритета на моторчето, както и спира при крайните му положения. За да изгори ИС моторче или механика на фаровете са клеясали, трябва периодично да се поразмърдват от врътката. Явно защитата им по ток е ала бала.
Ако моите изгорят бих направил аналогична схема.

Edinuser
Потребител
Потребител
Мнения: 774
Регистриран: 05 авг 2007, 16:35
Модел на автомобила: Ford Mondeo Ghia 2.0i 16v 93г.
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: Ел.регулиране фарове

Мнение от Edinuser » 23 фев 2009, 12:38

LMB1021N всъщност е на "National Semiconductor"
Китайско-хонконгските са аналози.
Но дори на сайта на NS няма информация за тази схема.
Според мен едва ли може да се достави .... най добре някакъв заместител или от морга.

Потребителски аватар
debug
потребител
потребител
Мнения: 1582
Регистриран: 07 фев 2007, 01:29
Модел на автомобила: триврат Focus Zetec 2.0 99г; Mazda 626 GC купе 84г.; BMW E36 96г.
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Ел.регулиране фарове

Мнение от debug » 23 фев 2009, 13:06

tankovbg написа:Колега схемата е LMB1021NF (китайско-хонгконгско) и няма нищо маскирано, въпросът е че няма да я намериш. За тази TDA3619 която ти посочих, не съм сигурен 100% дали ще стане, пък и пак дали ще я намериш, търговците на ИС не ги доставят защото се използват екзотично.
Всъщност това е един токов регулатор, който следи прецизно положението на тримера (врътката на таблото) и съответно обръща поляритета на моторчето, както и спира при крайните му положения. За да изгори ИС моторче или механика на фаровете са клеясали, трябва периодично да се поразмърдват от врътката. Явно защитата им по ток е ала бала.
Ако моите изгорят бих направил аналогична схема.
Без да имам претенции, че разбирам - принципът не е ли сравняване на напрежението - от таблото му задава някакво през "врътката", моторчето почва да се движи и при движението си мърда и един потенциометър - най-долу на платката. Като се изравняват стойностите - спира. За това има три входящи жици - плюс, маса и "сигнал". Поне така си го обясних на Фокуса, че ще мъча да приспособявам машинки от ксенонови фарове към наличната инсталация.

marto, няма ли да е по-лесно да си купиш нови машинки (имало разни китайци) или пък от морга. Не вярвам да са дефицитни или много скъпи. Само в Мото Пфое не ходи - ще ти се изправи косата...
Изображение

Изображение

marto
потребител
потребител
Мнения: 46
Регистриран: 03 мар 2006, 18:09
Модел на автомобила: Велосипед "Балкан"-Ловеч
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Ел.регулиране фарове

Мнение от marto » 23 фев 2009, 13:52

Благодаря за коментарите.
Пак казвам, че не разбирам твърде и аз виждам на платката има потенциометър по който може би се следи положението на което се намира механизма в момента, но не съм сигурен.
Механизма го търсих и вижте какво намерих:
Официален вносител за цена не съм питал. Предполагаема цена 150-250лв.
Ауто плюс 130-145лв/брой за Хела или Бош.
Вносителите на Бош за БГ 69лв за бройка, но нямат налични в БГ и не знаят кога ще се появят.(това е най-добрата опция според мен, но за съжаление.....)
В морга намерих само на едно място, но не съм ходил още да го видя и колко ще струва не знам.
Това което ми предлагате да потърся китайско е добра идея. Ще проуча.
Поздрави

Отговори

Върни се в “ЕЛ. ИНСТАЛАЦИЯ и ОБОРУДВАНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 44 госта