Проблеми с ВЕНТИЛАТОРА НА КУПЕТО Фокус

Акумулатор. Алтернатор. Стартер. Запалителна система. Осветление и сигнализация.
MERLINss
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 08 фев 2009, 16:25
Модел на автомобила: Focus 99 Tddi 1.8
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Проблеми с ВЕНТИЛАТОРА НА КУПЕТО Фокус

Мнение от MERLINss » 29 яну 2010, 00:18

Така, разгледах другите теми за проблеми с ВЕНТИЛАТОРА НА КУПЕТО, но не срещнах като моя проблем. От няколко месеца ВЕНТИЛАТОРА НА КУПЕТО ми работи само на 4 (на 1,2 и 3 седи все едно е изключено - нито духа нито нищо). Климатика мисля, че попринцип работи само на 1,2 и 3 и сега естествено го няма никакъв, не че ми и трябва в момента. Въпроса ми е на климатикаджия ли трябва да отида или на ел. техник и ако може да ми препоръчте някой в района на Редута, Дружба, Студенски град, Дървеница ?

мод: :evil: :twisted:

Потребителски аватар
Doin
потребител
потребител
Мнения: 1817
Регистриран: 13 мар 2009, 23:18
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDdi Ghia '00
Местоположение: Слатина, София
Status: Извън линия

Re: Проблеми с ВЕНТИЛАТОРА НА КУПЕТО Фокус

Мнение от Doin » 29 яну 2010, 09:39

Има го и в други теми колега, там е засегнато по-детайлно, но причината ти е в резистора на вентилатора. Под жабката има кора на два винта, сваляш я и се вижда вентилатора и кабелите влизащи в него. Запасяваш се с контактен спрей или WD 40, разкачаш, почистваш и пръскаш и проблема трябва да отшуми. Другия вариант е ключа ти да се е прецакал, но чак пък и трите степени изведнъж.... съмнително! При мен така е нагорял ключа точно на 4-та степен и когато го държа с ръка - работи, като го пусна изключва. Успех!

ico71
потребител
потребител
Мнения: 15
Регистриран: 15 окт 2005, 00:26
Модел на автомобила: Форд Мондео МК2
Местоположение: Пазарджик
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проблеми с ВЕНТИЛАТОРА НА КУПЕТО Фокус

Мнение от ico71 » 04 фев 2010, 23:34

Ако не си оправил проблема,правилно е в резистора но е прекъснал предпазителя в него

MERLINss
потребител
потребител
Мнения: 12
Регистриран: 08 фев 2009, 16:25
Модел на автомобила: Focus 99 Tddi 1.8
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Проблеми с ВЕНТИЛАТОРА НА КУПЕТО Фокус

Мнение от MERLINss » 09 фев 2010, 19:44

Днес свалих въпросната кора и предполагам, че ми стана ясно кое е вентилатора на купето, но си нямам и идея кое е резистора. Затова преди да пипам и да строша нещо, снимах всичко и ще съм много благодарен, ако ми кажете кое точно трябва да разкача и напръскам със спрея.
Понеже не можах да ги прикача към поста ето линкове към снимките:
http://merlinss.snimka.bg/photos-from-g ... 336744.big
http://merlinss.snimka.bg/photos-from-g ... 336747.big

astika_be
потребител
потребител
Мнения: 11
Регистриран: 18 юни 2007, 14:50
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDdi
Местоположение: Хасково
Status: Извън линия

Re: Проблеми с ВЕНТИЛАТОРА НА КУПЕТО Фокус

Мнение от astika_be » 04 мар 2010, 21:17

Колега, дали си оправил проблема с този резистор и всъщност кое точно е той. Аз се сблъсках вчера с подобен проблем и като свалих жабката се виждат същите букси както на твоите снимки. Обаче при разкачането им една по една не виждам какво влияние оказват на вентилатора. При мен той тръгва,върви 5-10 секунди и почва да спира лека-полека на коя да е степен. Та ако си решил проблема си моля дай акъл.

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13097
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: На линия

Re: Проблеми с ВЕНТИЛАТОРА НА КУПЕТО Фокус

Мнение от HACKO » 04 мар 2010, 21:47

При тебе проблема е друг, трябва да извадиш вентилатора, да разглобиш мотора и да почистиш и смажеш втулките.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
Sim3
потребител
потребител
Мнения: 221
Регистриран: 16 юни 2007, 22:06
Модел на автомобила: Ford Focus 1,8 TDdi '99
Местоположение: Burgas
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проблеми с ВЕНТИЛАТОРА НА КУПЕТО Фокус

Мнение от Sim3 » 04 мар 2010, 22:30

По картинката дадена в подробната инструкция съпротивлението R 21 се намира в страни от вентилатора и се канектва с една букса тип с 470. Има много подробно описание за проверката на цялата система имената на файловете са :Focus%202003_5%20ford%20motor%20werke%20RUS и 2003 Focus Wiring Diagram и съм ги теглил чрез форума. Трябва само малко повече търпение и човек горе - долу да хваща от това.
За да помогна още файловете могат да се изтеглят оттук : http://tco.data.bg/p/files/ford/Haynes% ... ocus%20'03" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Успех с решаването на проблема...
Изображение

astika_be
потребител
потребител
Мнения: 11
Регистриран: 18 юни 2007, 14:50
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDdi
Местоположение: Хасково
Status: Извън линия

Re: Проблеми с ВЕНТИЛАТОРА НА КУПЕТО Фокус

Мнение от astika_be » 06 мар 2010, 13:40

Благодаря за съдействието, днес май ще свалям вентилатора. Ще пиша за резултата от интервенцията :)

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13097
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: На линия

Re: Проблеми с ВЕНТИЛАТОРА НА КУПЕТО Фокус

Мнение от HACKO » 06 мар 2010, 14:46

Дано да имаш топъл гараж, че в този сняг....
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
libra
потребител
потребител
Мнения: 154
Регистриран: 15 апр 2007, 23:40
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 Zetec Ghia
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Проблеми с ВЕНТИЛАТОРА НА КУПЕТО Фокус

Мнение от libra » 07 мар 2010, 23:44

astika_be написа:Благодаря за съдействието, днес май ще свалям вентилатора. Ще пиша за резултата от интервенцията :)
Колега, преди да започнеш с интервенцията, прочети тази тема. http://clubford.org/forum/viewtopic.php?f=8&t=29823
Копчето за степените на вентилатора при Фокус много често дефектира.
Гаранция, че проблемът ти е в него :idea:

astika_be
потребител
потребител
Мнения: 11
Регистриран: 18 юни 2007, 14:50
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDdi
Местоположение: Хасково
Status: Извън линия

решен проблем с вентилатора

Мнение от astika_be » 08 мар 2010, 18:12

Колеги реших си проблема с вентилатора ... и така накратко, ако на някой се случи същото:
Проблем: Вентилатора тръгваше на всички степени, работеше около 15 секунди и постепенно спираше.
Решение: Свалих мотора на вентилатора, оказа се че едната четка е изтрита изцяло, смених я с нова и сега върти като нов. За всеки случай смазах и лагерите и оста на ротора (според съвета на Наско - благодаря).
Относно работата - оказа се голяма играчка, поне за мен (аз съм строител все пак). Първо мотора на вентилатора е на супер неудобно място под жабката и е захванат с 3 винта - сваляне 20мин. Второ четката, която купих не беше със същото заобляне, та я трих с фина шкурка да докарам горе долу заоблянето (четката е с рамери 8х10х15мм със жица на стената 8х10мм). Не успях да го докарам абсолютно точно,но като пуснах вентилатора отначало се чу едно бъззззззз и след 5-10сек. спря - мисля, че четката се доушлайфа по ротора :) . Време за пилене и запояване на новата четка - 60 мин. И последно монтажа на вентилатора на мястото му + кори и жабка - 20 мин.
Това е от мен.

Отговори

Върни се в “ЕЛ. ИНСТАЛАЦИЯ и ОБОРУДВАНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 72 госта