Гласувай за тази страница в Българския ТОП  

   

 
Меню
Архив "Новини"

 

Настъплението на електрическите мотоциклети Печат
20 February 2006
Ватовете ще играят все по-голяма роля в града и на пистата, защото двигателите на ток са по-икономични, по-екологични и с по-голяма ефективност

Електрическите возила се борят за вниманието на публиката открай време. В зората на автомобилизма те успешно делят мегдан с класическите днес двигатели с вътрешно горене и дори държат рекорда за скорост за няколко години. Технологията обаче се оказва твърде слабо развита, за да се изправи срещу мощността и несравнимо по-големия автономен пробег на бензиновите и дизеловите автомобили. През последните две десетилетия обаче ситуацията се промени драстично. Днес мнозина кроят планове как да изправят доброто старо електричество срещу конвенционалните двигатели там, където се проявяват най-силните им черти - в спортното мотоциклетостроене.
Макар никой да не спори, че разполагат с изключителен потенциал, возилата с електрическо задвижване се възприемат по-скоро като средства за градски транспорт, мокра мечта на еколозите или в най-добрия случай скъпа прищявка на разглезените калифорнийци. Да се говори за спортни автомобили и мотоциклети на батерии пък е добър повод да се разведри обстановката с тролейбусни шегички. Оказва се обаче, че май е дошъл моментът, в който

електричеството вече разполага с нужния технологичен ресурс,

за да отвърне на бензиновия удар.
На световния конгрес на Обществото на автомобилните инженери в Детройт миналата година компанията "Рейзър текнолъджийз" показа доклад от независими изпитания на разработвания от нея електрически двигател. Най-оптимистичният му прочит сочи, че дните на конвенционалните ДВГ са едва ли не преброени. За да достигнат ефективността на агрегата "Сайметрон", управляван от контролер Р2, те трябва да повишат мощността си близо трикратно. Тестовете на динамометър показват, че при тегло 67 кг и размери 31,7 на 20,3 см високотехнологичният мотор развива 500 к.с., максималният въртящ момент достига 571 Нм. Миниатюрните размери осигуряват тягова плътност от 35 Нм на литър двигателен обем, което дава основание на "Рейзър текнолъджийз" да твърдят, че са създали задвижващата система с най-висока ефективност (спрямо размерите) в света.
Характерна особеност на електрическите двигатели е достигането на максимален въртящ момент при много ниски обороти и запазването му в почти целия работен диапазон. На практика това означава, че возило, екипирано с подобен мотор,


разполага с пълния потенциал на агрегата още при стартирането му


В спортното автомобилостроене съотношението между мощност и тегло често има по-голямо значение от конските сили. Намаляването на масата може да компенсира ниския им брой. Инсталирането на електрически двигател в автомобил не предлага кой знае какви преимущества най-вече заради теглото на батериите, но при мотоциклетите проблемът със съотношението между тегло и мощност отдавна е решен. Така логично се стига до идеята за производство на електрически супербайкове, първият от които трябва да се появи тази пролет. Той обаче съвсем няма да постави началото на опитите в тази насока.
"Илектрик Мото" вече произвежда и продава електрически кросов мотоциклет с името Blade, чиято номинална мощност се равнява на 250-кубиков четиритактов байк, но с несравнимо по-висок въртящ момент при ниски обороти. При това електрическата моторетка ускорява като бясна при пълно отсъствие на шум.
Калифорнийската "Илектрик моторспорт" пък предлага състезателните GPR Road Racer и Supermotard, създадени на базата на серийни кросарки Derbi. Тези британски мотоциклети, познати добре на почитателите на състезанията в малките класове (50, 80 и 125 см3), вече са италианска собственост. В американския си вариант се оборудват с електрически двигатели. Макар да не разполагат с шестстепенната скоростна кутия на оригиналите и да тежат 25-30 кг повече от тях, преработените моторетки показват значително по-добро ускорение и максимална скорост.
Претеглянето на показателите на електрически и конвенционален мотоциклет показва, че за да се изравнят като скоростни възможности, мощността на бензиновия мотор трябва да се умножи по три. С други думи, за да се "опъне" на 10-киловатов агрегат на ток, двигателят с вътрешно горене трябва да разполага с поне 30 кВт. Специалистите вече се питат с какви показатели би разполагал супербайк с двигателя на "Рейзър текнолъджийз". Компанията "РОБРЕЙДИ", базирана във Флорида, дава такъв отговор. Сред клиентите на елитното дизайнерско студио са "Ямаха", "Поларис", "Сегуей", "Сузуки", "Волво" и т.н. Съвместно с друго прочуто име в мотоциклетния инженеринг - "Вектрикс", в "РОБРЕЙДИ" се надяват да пуснат на пазара в обозримо бъдеще първия електрически супербайк в света rMOTO, чийто прототип е вече функциониращ. Както в много други сфери на високите технологии обаче, серийното производство все още изчаква поевтиняването и усъвършенстването на компонентите. Подобно на лаптопите и мобилните телефони, цените и потенциалът на батериите се намират в обратнопропорционална зависимост. Акумулатор, който днес струва $100, поевтинява наполовина за шест месеца или година. Постоянно се внедряват и нови технологии, които позволяват да се предвиди бляскаво бъдеще на електрическите возила. Пионери сред тях като нищо могат да станат мотоциклетите.

 
< Предишен   Следващ >

 

Анкети
Планувате ли да си купите чисто нов автомобил през следващите 2 години?
 
Прочетете и...

 

Банер-ротатор

Best view 1024*768
 
CLUB FORD BULGARIA © 2006 - Host by NOC.bg