Направи си сам - Трип компютър

Отопление, вентилация, климатизация. Ключалки. Друго оборудване и принадлежности.
Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Вижте какво си монтирах - трип компютър

Мнение от urgan » 23 авг 2009, 15:59

Ами айде хората с познания по електроника да се включат, да го направим това.
Изображение

Потребителски аватар
tropper
потребител
потребител
Мнения: 687
Регистриран: 12 юли 2007, 00:34
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK1 1.6 16V GLX '93; ГИ Stilogas/Tamona, изп. Tomasetto, инж. Valtek; *** КЛИМАТИК ***
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Вижте какво си монтирах - трип компютър

Мнение от tropper » 29 авг 2009, 01:36

Колеги съпротивлението се мери с ток - компа пуска източник на еталонен ток с известна точна стойност към потенциометъра и по този начин в/у втория се получава напрежение. Аналогово-цифров преобразувател измерва това напрежение.

Емулатор, какъвто искате, може да се направи простичко с една интегрална схемка и три-четири резистора. За целта - трябва да се знае колко е въпросния еталонен ток. Нека някой да го измери и после мога да ви направя схемката. С мултицет включен на амперметър се връзва червената снода към изхода от компа, черната на маса. Пускайте първо на големия обхват - 10А - за всеки случай. Ако показанието е по-малко от 0,20, преминете на обхват 200мА.

Даже ако някой е от София някоя събота/неделя може да се срещнем и да го тестваме директно на машината.
късото съединение прави силата
LPG: Изображение / 1.07 заради гумите :)

Потребителски аватар
momo76
потребител
потребител
Мнения: 533
Регистриран: 21 окт 2006, 16:11
Модел на автомобила: Фиеста 1.25 2001г.
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Вижте какво си монтирах - трип компютър

Мнение от momo76 » 29 авг 2009, 08:12

Няма никакъв еталонен ток. На потенциометъра на сондата се пускат 12В. Според съпротивлението което има в момента сондата тези 12В стават по малко, има някакъв пад на напрежението. Трипа следи това напрежение и според стойноста му определя колко гориво има в резервоара.

Потребителски аватар
tropper
потребител
потребител
Мнения: 687
Регистриран: 12 юли 2007, 00:34
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK1 1.6 16V GLX '93; ГИ Stilogas/Tamona, изп. Tomasetto, инж. Valtek; *** КЛИМАТИК ***
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Вижте какво си монтирах - трип компютър

Мнение от tropper » 29 авг 2009, 11:02

Така де... аз кво казвам?! Когато е отворен кабела, т.е. съпротивлението е безкрайно голямо, е абсолютно закономрено да мериш 12В, щото това е максималното напрежение, което се достига, ако не е достигнат тока. Нека да не бъркаме ток с напрежение _friends_
късото съединение прави силата
LPG: Изображение / 1.07 заради гумите :)

tony_c
потребител
потребител
Мнения: 22
Регистриран: 29 май 2009, 14:56
Модел на автомобила: Fiesta 96'(Ztec-S) 55kw 75 hp
Местоположение: sofia
Status: Извън линия

Re: Вижте какво си монтирах - трип компютър

Мнение от tony_c » 07 сеп 2009, 13:34

momo76 написа:Разхода е наистина голям щото след нулиране показва 55л/100км и започва да пада постепенно, снимано е около 1км след нулирането. Засега мисля че показва реално - среден разход за 90км градско 12л/100км което си е толкова. Все пак е свалено от Мондео 2.0 16V Ghia
Иначе показва:
- моментен разход
- среден разход
- средна скорост
- оставащи километри които могат да се минат с наличното гориво - при мен не работи
- външна температура
- час и дата
- хронометър
Цената - кой колкото намери. На мен ми излезе 35паунда от ebay.co.uk
На Фиеста не вярвам да стане. На мондеота след 1997г. Ghia с отделните индикатори за вратите, течности, фарове и т.н. пасва перфектно. За другите май трчбва кабели да се пускат.


ще стане ли за фиеста 96' тоя трип комп ???
Изображение

Потребителски аватар
didon80
потребител
потребител
Мнения: 1929
Регистриран: 19 ное 2007, 20:38
Модел на автомобила: Мондео МК3 GHIA X 2.2 TDCI 2005г.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... 74#p545238
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Победа

Мнение от didon80 » 20 сеп 2009, 16:32

Крайно време беше някой да реши проблема с показанията за оставащите километри с наличния бензин в резервоара и неговото точно количество
( втората функция)! Знаех че трябва да стане по начина описан от немеца с допълнителния кабел, който се пуска от другия край на потенциометъра на сондата до средния пин от тройката на буксата над сондата, която по черен/бял кабел отива на 8-ми пин на трип компютъра(версия 3.0) или на
7-ми пин (при по-новите версии). Днес реших да се заема с това и го направих, трипа вече показва всичко. *00133* *00940* *00140* *00143*
Само остава да се нулират показанията, но мисля че за пълна калибровка трябва да се напълни резервоара до горе и от там нататък да отчита реално. Сега показва че мога да мина още 150 км с 12 л. бензин, като го пуснах беше 152 км и след малка разходка показанието падна с 2 км! Реално в резервоара имам около 9 литра в момента.
Не мога да кача снимки за да видите подробно, нещо форума се е прецакал и не ми разрешава! :x
Ето линк към снимките: http://dyan.snimka.bg/automobiles/mondeo.423680" onclick="window.open(this.href);return false;"
Остава само да си свалите вашата сонда и да запоите един кабел( не е задължително да е бял) :lol:
Ще добавя и това което успях да си преведа от статията на немеца относно показанията и тяхната достоверност. Според него трябва да се изразходят няколко резервоара бензин за да разчитаме на реални показания, просто трип компютъра се самообучавал, за което трябвало време(разход - зареждане).
Освен това версията на трип компютъра определяла начина на свързване на допълнителния кабел към потенциометъра на сондата! За версии 3.0 и 4.0 показанията се взимат от свободния(десния) край на потенциометъра, тъй като тези версии работели с огледална логика в сравнение с по-новите версии като 5.0 при които кабела се пуска от същата страна където е кабела за стрелковия уред на таблото.
До момента мога да кажа, че трипа работи логично ( предполагаемите километри, които мога да измина с оставащото гориво, както и то намаляват с всеки изминат километър), макар че не са съвсем точни( ще трябва време за това), след като заредих втората функция ми показа увеличение на количеството гориво в резервоара макар и с известна грешка. Стрелковия уред работи както и преди (няма смущения и странни показания).
Освен това вече го няма и дразнещото мигане за липсващи километри, когато се даде контакт, а остава последно зададената функция(лично аз ползвам моментен разход).

Потребителски аватар
momo76
потребител
потребител
Мнения: 533
Регистриран: 21 окт 2006, 16:11
Модел на автомобила: Фиеста 1.25 2001г.
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от momo76 » 22 сеп 2009, 09:19

Това е единствения начин да проработи трипа със стандатртната сонда. За показанието на оставащите километри май никога няма да го покаже съвсем точно. Тези които са фабрично с двойна сонда са малко по прецизни, потенциометъра който се вижда на снимките е с повече чертички и по нагъсто.
Но браво за ентусиазма. Аз от толкова време се каня да направя същото ама или нямам време или имам време ама ме мързи.

Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от urgan » 23 сеп 2009, 18:42

Какъв е достъпа до сондата, как се стига до нея?
Изображение

Потребителски аватар
didon80
потребител
потребител
Мнения: 1929
Регистриран: 19 ное 2007, 20:38
Модел на автомобила: Мондео МК3 GHIA X 2.2 TDCI 2005г.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... 74#p545238
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от didon80 » 23 сеп 2009, 21:06

Под задната седалка - в резервоара, в стари отговори съм описал точно къде е! Ако си с версия на трипа 5.0 не е необходимо да вадиш сондата, просто пусни едно мостче от уреда на таблото към 7-ми пин на трипа.

Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от urgan » 24 сеп 2009, 12:26

Ще прочета какво си писал, дано да е на лесно място. Не съм с 5та версия, с 3.0 съм.
Може ли да покажеш къде точно се връзва горе на самата букса или в долната част. Доколкото разбирам единия край на кабела се връзва най-вдясно на потенциометъра а другия горе на буксата но на снимката не мога да разбера как става точно. Мисля че ще бъде полезно и за други това.
Изображение

Потребителски аватар
jvspasov
потребител
потребител
Мнения: 237
Регистриран: 12 юни 2008, 19:29
Модел на автомобила: Renault Clio Sport 2.0 16V 00 г.
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от jvspasov » 08 окт 2009, 10:37

urgan написа:Ще прочета какво си писал, дано да е на лесно място. Не съм с 5та версия, с 3.0 съм.
Може ли да покажеш къде точно се връзва горе на самата букса или в долната част. Доколкото разбирам единия край на кабела се връзва най-вдясно на потенциометъра а другия горе на буксата но на снимката не мога да разбера как става точно. Мисля че ще бъде полезно и за други това.

Ако автомобила ти е произведен след 07.98 за твое съжаление няма да успееш да го подкараш само с тази запоена жичка понеже при теб има промяна в окабеляването на букса С143 - и отново ще преправяш (пускаш мостче) още малко - но е лесно - наистина е по приятно с тези показания но и аз се изнанеадах че остава на последно зададеното показание, дали оставщи километри дали моментен разход - ами определено след няколко резервоара ще започне да отчита правилно - но аз на моя вече 5-6 пълно празно минах и повече от 500 и нещо си километра не ми е показал - просто си караш сваля си километри до за реждане гасиш, палиш показва повече от на колкото си го оставил съобразявайки със наличното гориво и така - :) Успех от мен на всички - по-лесно е от колкото си мислехме - а някои от нас си караха така близо година и в чудене защо аджеба _friends_ Аааа да си призная вече не му обръщам толкова внимание като в началото - сега най вече си гледам моментния разход който е убийствен но така е - поне на дълго мога да го задържам в някаква приемлива стойност ..... сега остава да разберем само защо се получават разликите в изминатите километри м/у дневния и трипа но това едвали е проблем някви 10-15 километра на 1000 :wink:


didon80

Не ги карай да си свалят таблата за това кабелче - всички кабелчета се намират на посочената от мен букса която пък се намира над бушонното тъбло и самата букса се вади навън към кормилото и е съвсем елементарно да се направи там от колкото да се сваля таблото та да се пуска от уреда ( ТЯ Е ПЪРВАТА НА ГОРНИЯ РЕД ОТ КЪМ КАЛНИКА ДЕМЕК ЛЯВО И НЕ МОЖЕ ДА СЕ ОБЪРКА ВСИЧКИ БУКСИ ИМАТ РАЗЛИЧЕН ПРОФИЛ )- достатъчно е само едно мостче или както си реши човек аз сложих едно мостче дори без да вадя кабелните обувчици не можах да открия как се вадят просто напъхах жичките до тях и толкова .......
Дигитален широкоформатен печат, рязане по контур на винил, рекламни материали, сувенири и други свързани с рекламата!

Потребителски аватар
didon80
потребител
потребител
Мнения: 1929
Регистриран: 19 ное 2007, 20:38
Модел на автомобила: Мондео МК3 GHIA X 2.2 TDCI 2005г.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... 74#p545238
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от didon80 » 08 окт 2009, 20:20

При мен мисля че трипа вече се обучи и показва реалното гориво в резервоара в литри - стойността съвпада с тая от стрелковия уред, а като светне резервата имам точно 5 литра. Също така оставащите километри като зареда се увеличават, като намалява горивото и те намаляват.....
А колкото до разликата в километрите пробег на трипа и на таблото, причината вероятно се крие в зададената на трипа стойност за размера на гумите, но това може да се коригира в сервизен режим, само че е въпрос на експерименти.....
При мен на 100 км разликата е около 4 отгоре, но това не ме бърка толкова.
:)

Потребителски аватар
jvspasov
потребител
потребител
Мнения: 237
Регистриран: 12 юни 2008, 19:29
Модел на автомобила: Renault Clio Sport 2.0 16V 00 г.
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от jvspasov » 09 окт 2009, 12:22

didon80 написа:При мен мисля че трипа вече се обучи и показва реалното гориво в резервоара в литри - стойността съвпада с тая от стрелковия уред, а като светне резервата имам точно 5 литра. Също така оставащите километри като зареда се увеличават, като намалява горивото и те намаляват.....
А колкото до разликата в километрите пробег на трипа и на таблото, причината вероятно се крие в зададената на трипа стойност за размера на гумите, но това може да се коригира в сервизен режим, само че е въпрос на експерименти.....
При мен на 100 км разликата е около 4 отгоре, но това не ме бърка толкова.
:)
В сервизен режим корекция не може да се направи - корекцията се прави в сервиза :oops: - единствените стойности които се сменят отново в сервиза са за моментния разход като отклонение (+)(-) стойност но то няма ние как да знаеме какви са за даденото бу - та за това са си по дифолт на 0 и след зануляване на компа по някаква причина и те се зануляват - всъщност не ми стана много ясно но дори бях останал с впечатление че самия той си ги определя на база стойности от преходния период но уви нямам и ни най малка идея - но за мен моментен разход на място на загряла кола - 0.9-1.0 L/h е доста голям разход както и при спиране на колата по инерция да стига стойност преди пълно спиране до 10-12 L/100 km. без дори да си промени оборотите седящи стабилно на 1000, ами просто има неща дето ще си ги наблюдавам и ще разбера каква им е логиката ....
Дигитален широкоформатен печат, рязане по контур на винил, рекламни материали, сувенири и други свързани с рекламата!

Потребителски аватар
mcdilan
потребител
потребител
Мнения: 192
Регистриран: 31 дек 2007, 16:29
Модел на автомобила: Ford mondeo 1.8TDI / 98г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от mcdilan » 10 фев 2010, 15:20

.
Последна промяна от mcdilan на 12 фев 2012, 12:37, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
didon80
потребител
потребител
Мнения: 1929
Регистриран: 19 ное 2007, 20:38
Модел на автомобила: Мондео МК3 GHIA X 2.2 TDCI 2005г.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... 74#p545238
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от didon80 » 10 фев 2010, 18:23

Колега не искам да те разочаровам, но ако мондеото ти е дизелово както си писал в аватара ти, няма да стане. Поне така съм чел - няма дизелово мондео с трип.

Потребителски аватар
mcdilan
потребител
потребител
Мнения: 192
Регистриран: 31 дек 2007, 16:29
Модел на автомобила: Ford mondeo 1.8TDI / 98г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от mcdilan » 10 фев 2010, 19:28

Ако е така жалко :( , но видях кабелите които влизат в часовника които са 12, значи би трябвало да стане, или ? Трябва да питам в Moto-Pfohe
Изображение

Потребителски аватар
didon80
потребител
потребител
Мнения: 1929
Регистриран: 19 ное 2007, 20:38
Модел на автомобила: Мондео МК3 GHIA X 2.2 TDCI 2005г.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... 74#p545238
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от didon80 » 10 фев 2010, 20:35

Щом има окабеляване е чудесно, но най-добре намери от някой колега да свалиш трипа и да пробваш дали ще тръгне преди да си поръчаш твой!

Потребителски аватар
mcdilan
потребител
потребител
Мнения: 192
Регистриран: 31 дек 2007, 16:29
Модел на автомобила: Ford mondeo 1.8TDI / 98г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от mcdilan » 10 фев 2010, 20:50

Ами де тоя късмет да намеря колега с trip, най-близкия град на 60клм ми е Бургас, и трябва някои бургазлия от форума да е та да се уговорим. Иначе вече съм си уговорил трипа от англия, една позната ще ми го поръча и прати към бг.
Има вариант да го поръчам, апЪк ако не ми стане ще го продам, като гледам колко трудно се намира веднага ще го лапнат
Изображение

Потребителски аватар
didon80
потребител
потребител
Мнения: 1929
Регистриран: 19 ное 2007, 20:38
Модел на автомобила: Мондео МК3 GHIA X 2.2 TDCI 2005г.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... 74#p545238
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от didon80 » 10 фев 2010, 21:38

Така е, дори един колега си търси - има обява в "купувам"........

Потребителски аватар
mcdilan
потребител
потребител
Мнения: 192
Регистриран: 31 дек 2007, 16:29
Модел на автомобила: Ford mondeo 1.8TDI / 98г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от mcdilan » 10 фев 2010, 22:33

Това сигурно съм аз... :D
Изображение

Отговори

Върни се в “ВСИЧКО ОСТАНАЛО, КОЕТО ИМА В АВТОМОБИЛА”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 25 госта