MONDEO проблем с парното!

Отопление, вентилация, климатизация. Ключалки. Друго оборудване и принадлежности.
trifonn
потребител
потребител
Мнения: 3
Регистриран: 16 ное 2007, 13:20
Модел на автомобила: Ford Mondeo
Местоположение: Shumen
Status: Извън линия

MONDEO проблем с парното!

Мнение от trifonn » 16 ное 2007, 13:39

Здравейте!Имам проблем с парното на Мондео 2.0 '96.
Независимо на коя степен е духа само през отворите под предното стъкло.Чува се бучене,все едно нещо е запушено...
Имате ли представа от какво може да е?

Потребителски аватар
b2d
потребител
потребител
Мнения: 527
Регистриран: 25 мар 2007, 19:19
Модел на автомобила: Мондео 2.0 / 2002
Местоположение: гр.София
Status: Извън линия

Мнение от b2d » 16 ное 2007, 14:25

Ами погледни си филтъра на купето под черната пластмаса отпред до чистачките сваляш тапите отвинтваш винтовете и вадиш филтъра, като е черен се сещаш къде е проблема! Взимаш нов (30тина лв.) и си готов, ако не може да има някъде запушено или пък да е запекла някоя клапа за отваряне/затваряне пропускане на въздуха!

Потребителски аватар
kEFi
потребител
потребител
Мнения: 2863
Регистриран: 17 яну 2005, 13:19
Модел на автомобила: Eskort 1.6 16V EFi
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: MONDEO проблем с парното!

Мнение от kEFi » 16 ное 2007, 14:39

trifonn написа:Здравейте!Имам проблем с парното на Мондео 2.0 '96.
Независимо на коя степен е духа само през отворите под предното стъкло.Чува се бучене,все едно нещо е запушено...
Имате ли представа от какво може да е?
На Ескорта управлението на клапите е с жило (образно казано), ама доколкото съм чувал на Мондео е с някакви вакуумчета.... не, че ти помагам, ама ти спестявам 30-те кинта за филтър...

mond2000
потребител
потребител
Мнения: 11
Регистриран: 17 ное 2007, 21:16
Модел на автомобила: мондео 2000 джия
Местоположение: плевен
Status: Извън линия

Мнение от mond2000 » 18 ное 2007, 12:03

Моето мондео има проблем също с посоките на обдухване. В началото започна само да сменя позициите по време на движение, да ги изрежда една след друга. Помислих, че това е някаква екстра, но след време започна да духа само към предното стъкло, без да иска да се превключи на другите положения. Как може да се отстрани този досаден проблем . Помогнете.

Потребителски аватар
biser_sg
потребител
потребител
Мнения: 24
Регистриран: 03 юли 2006, 21:24
Модел на автомобила: Ford Mondeo 130 hp '98+ГИ "ФОБОС"
Местоположение: STARA ZAGORA
Status: Извън линия

Мнение от biser_sg » 02 дек 2007, 21:54

Здравейте,имах същия проблем със самоволната смяна на посоките на обдухване, като от началото и аз си мислех,че е екстра,но като се поразрових се оказа, че не работи и вътрешната вентилация. Направи ми впечатление,че от към врътките се чува съскане и че посоките се сменят когато намалее вакуума.Проблема се оказа в ключа на вентилатора, който освен че има електрическа секция има и вакумен превключвател управляващ вътрешната циркулация в който влизат 3 маркучета черно, бяло и зелено.Черното е захранването, зеленото е към клапата за рециркулация а бялото е байпасно.Когато ключа е в позиция на вътр. цирк."на ляво" са вързани черно и зелено, а в положение на външна вентилация са вързани черно и бяло.Оказа се, че в ключа има плъзгач с каналче, който трябва да превключва тези позиции, но липсва уплътняващ елемент представляващ гумено детайлче с 3 дупки, поради което от там смучеше въздух и вакуума се оказваше недостатъчен да задържа клапите в избраните положения.Докато разбера принципа на действие и че в дупката трябва да има нещо се наложи да отварям 2 пъти таблото и ключа, но решението се оказа много просто-от гумичка за моливи изрязах липсващия детайл по форма на леглото в който трябва да влезе, залепих го вътре и с бургия 2мм пробих трите дупки-трябва при сглобен ключ при вътр. вентилация да са вързани черно и зелено, а в положение на външна вентилация са вързани черно и бяло- пробвайте с едно маркуче преди да съберете всичко.Тествах го във всички режими и при натоварване както бях разглобил всичко, така че да се вижда действието на системата. Вече няма съскане, смяна на посоките, всичко засега работи както трябва. Това се оказа при мен проблема, дано да помогна на някой, съжалявам че не се усетих по-рано да снимам, но за напред обещавам.
Прикачени файлове
02122007.jpg
02122007(002).jpg

Потребителски аватар
_Elf_
потребител
потребител
Мнения: 108
Регистриран: 23 юли 2007, 10:02
Модел на автомобила: Мондео'96 MK1 1.8
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Мнение от _Elf_ » 04 дек 2007, 13:29

Мерси за полезния отговор, и аз съм с подобен проблем: отказа да духа на предния прозорец и се върнах във времената на лада + гюдерия... :lol:
Може ли само да споделиш как точно се разглабя тази част от таблото...
Благодаря предварително!
:)

Потребителски аватар
Атанас
потребител
потребител
Мнения: 857
Регистриран: 18 окт 2006, 15:36
Модел на автомобила: Mondeo MK2 1.8TDI в сърцето ми
Mondeo MK3 2.2TDCI
Местоположение: София
Status: Извън линия

Мнение от Атанас » 04 дек 2007, 13:42

Тук се опитах да обясня как става работата:

http://www.clubford.org/forum/viewtopic.php?t=14436" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
Атанас
потребител
потребител
Мнения: 857
Регистриран: 18 окт 2006, 15:36
Модел на автомобила: Mondeo MK2 1.8TDI в сърцето ми
Mondeo MK3 2.2TDCI
Местоположение: София
Status: Извън линия

Мнение от Атанас » 04 дек 2007, 13:43

Тук се опитах да обясня как става работата:

http://www.clubford.org/forum/viewtopic.php?t=14436" onclick="window.open(this.href);return false;

Потребителски аватар
_Elf_
потребител
потребител
Мнения: 108
Регистриран: 23 юли 2007, 10:02
Модел на автомобила: Мондео'96 MK1 1.8
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Мнение от _Elf_ » 04 дек 2007, 13:45

Мерси-и-и! :D
Мда, явно не съм търсил като хората... :shock:
Ще докладвам после...

Потребителски аватар
ivan_don4ev
потребител
потребител
Мнения: 439
Регистриран: 05 апр 2009, 17:19
Модел на автомобила: Focus 1.6 16v и Mondeo 1.8 tdi
Status: Извън линия

Re: MONDEO проблем с парното!

Мнение от ivan_don4ev » 09 яну 2010, 22:59

Колеги здравейте, имам същия горе посочен проблем ( духа само на стаклото накъдето и да завърся средното копче), но тъй като не сам така смел сам да почвам да си оправям проблема (колата ми е от скоро) си търся някой които да ми го оправи, разбирасе че съм помислил и за заплащане на услугата, ако се наложи купуване на нови копчера купувам няма проблем, само да стане че почвам да се изнервям като духа само на стъклото. Аз сум от Пловдив. Ако някой знае добър сервиз които да ми помогне нека да каже къде се намира.
Изображение

Потребителски аватар
ivan_don4ev
потребител
потребител
Мнения: 439
Регистриран: 05 апр 2009, 17:19
Модел на автомобила: Focus 1.6 16v и Mondeo 1.8 tdi
Status: Извън линия

Re: MONDEO проблем с парното!

Мнение от ivan_don4ev » 11 яну 2010, 13:20

Колеги аз моя проблем го решик като с един познат от форума ми запуши и 3-те (черно , зелено , бяло) и сега всичко си ми работи. Проблема е идвал от копчето със степените (1,2,3,4) Сега всички струи се оправиха. :P :P :P
Изображение

Потребителски аватар
Атанас
потребител
потребител
Мнения: 857
Регистриран: 18 окт 2006, 15:36
Модел на автомобила: Mondeo MK2 1.8TDI в сърцето ми
Mondeo MK3 2.2TDCI
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: MONDEO проблем с парното!

Мнение от Атанас » 12 яну 2010, 12:05

ivan_don4ev написа:Колеги аз моя проблем го решик като с един познат от форума ми запуши и 3-те (черно , зелено , бяло) и сега всичко си ми работи. Проблема е идвал от копчето със степените (1,2,3,4) Сега всички струи се оправиха. :P :P :P
С копчето със степените решаваш от къде системата за "смуче" въздух - отвън или отвътре. В момента топлиш само външен въздух. Като стане -15 градуса ставя малко неприятно. Управлението на вакуума е направено с ... да го наречем гумена рейка, която с времето става на дъвка. Няма оправяне (поне аз не можах да го оправя). Проблемът го реших със закупуване на ново. Цената беше към 100лв преди 2 години.

п.п.
biser_sg го е описал много хубаво

Потребителски аватар
ivan_don4ev
потребител
потребител
Мнения: 439
Регистриран: 05 апр 2009, 17:19
Модел на автомобила: Focus 1.6 16v и Mondeo 1.8 tdi
Status: Извън линия

Re: MONDEO проблем с парното!

Мнение от ivan_don4ev » 12 яну 2010, 12:19

Аз до преди 1год. карах лада, и тези температури не са ми непознати, мен ме интересуваше само да започне да духа от всяко, а това че взима създух само от вън не ме тревожи аз и от ватре не съм го пускал много (да не кажа и хич). Иначе мондеото има стращно парно, ако някои има наблудения за климатика нека да сподели предстои ми зарейдане, момчето каза че нямам изпускане на налягане само ми е свършил фреона.
Изображение

by_cec
потребител
потребител
Мнения: 291
Регистриран: 27 авг 2008, 14:27
Модел на автомобила: Mondeo 93' 2.0 16v Mondeo ST220 2,5Т
Corsa 99" 1.0 12v
Mondeo 99" 2.0 16v
Местоположение: Габрово
Status: Извън линия

Re: MONDEO проблем с парното!

Мнение от by_cec » 12 яну 2010, 14:14

Клапата за рециркулация се управлява от магнетвинтил, който пък се управлява от ключа за степените на вентилатора и няма общо с разпределитела за посоките.

Потребителски аватар
ivan_don4ev
потребител
потребител
Мнения: 439
Регистриран: 05 апр 2009, 17:19
Модел на автомобила: Focus 1.6 16v и Mondeo 1.8 tdi
Status: Извън линия

Re: MONDEO проблем с парното!

Мнение от ivan_don4ev » 12 яну 2010, 16:15

Ами тогава 3-те маркучлета които влизат отзад в ключа за скоростите (1.2.3.4) каква роля играят, тъй като аз моите за сам ги извадил от копчето и съм ги запушил с изолорбанд за да може дасе слянят посоките от средното коп4е.
Изображение

Потребителски аватар
Атанас
потребител
потребител
Мнения: 857
Регистриран: 18 окт 2006, 15:36
Модел на автомобила: Mondeo MK2 1.8TDI в сърцето ми
Mondeo MK3 2.2TDCI
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: MONDEO проблем с парното!

Мнение от Атанас » 12 яну 2010, 20:08

by_cec написа:Клапата за рециркулация се управлява от магнетвинтил, който пък се управлява от ключа за степените на вентилатора и няма общо с разпределитела за посоките.
Управлението при МК1 и МК2 е различно. При МК2 е с вакуум

djkrasi.k
потребител
потребител
Мнения: 37
Регистриран: 13 юни 2009, 21:26
Модел на автомобила: ford mondeo
Status: Извън линия

Re: MONDEO проблем с парното!

Мнение от djkrasi.k » 13 мар 2010, 17:28

Здравейте. Имам същия проблем с посоките от където духа вентилацията. Проблема с ключа за степените на вентилатора го реших като по профила на разпределителя изрязах от маслоустойчива гума пробих три дупки и стана като ново . Обаче нямам вакуум към двата ключа. Някой знае ли от каде се захранва системата. Сега духа само от пред на стъклото и не мога да променя това съсатояние.Предварително благодаря за помоща която очаквам.
Поздрви :К Карамаринов

Потребителски аватар
emo_yankov
потребител
потребител
Мнения: 18
Регистриран: 09 апр 2011, 20:26
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 16V Ghia 1999
Местоположение: Castellón, España
Контакти:
Status: Извън линия

Re: MONDEO проблем с парното!

Мнение от emo_yankov » 11 апр 2011, 22:19

Това явно е болна тема на мондеото, в един сервиз ми казаха да си сменя ключа. Но тука в Испания никои не се занимава да ремонтирва :).
Изображение

Иван Вълков
потребител
потребител
Мнения: 348
Регистриран: 24 май 2010, 14:49
Модел на автомобила: '04 Mondeo Mk3 2.0 TDCI estate
Местоположение: Димитровград, Харманли
Status: Извън линия

Re: MONDEO проблем с парното!

Мнение от Иван Вълков » 13 апр 2011, 22:00

Здравейте колеги, значи и аз имах същият проблем с обдухване само на предното стъкло. Реших го както е описано в темата, като само допълнително мога да добавя да си проверите и маркучетата дали нямат запушване от старата разтопена вече гумичка която уплътнява. В моят случай беше станало точно това, за отпушвамето може да импровизирате аз използвах изправен кламер. Успех :D:

Потребителски аватар
emo_yankov
потребител
потребител
Мнения: 18
Регистриран: 09 апр 2011, 20:26
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 16V Ghia 1999
Местоположение: Castellón, España
Контакти:
Status: Извън линия

Re: MONDEO проблем с парното!

Мнение от emo_yankov » 04 май 2011, 18:09

Колеги помагайте, и аз разглобих ключа и в този с многото маркучета който е за смяна на посоката на обдухване всичко ми се стри на ред. Отворих и другия с 3-те маркучета, там го нямаше гуменото уплътнение. Изрязах от гума за молив, пробих дупки с 2 мм бургия. Сглобих монтирах и ..... нищо, същата работа. Днеска като го сложих да пробвам какво сам направил и аз чух това свистене при ключовете, това означава че тия проклети вакуми работят но вентилатора си духа само на предното стъкло. :cry:
Изображение

Отговори

Върни се в “ВСИЧКО ОСТАНАЛО, КОЕТО ИМА В АВТОМОБИЛА”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 6 госта