Направи си сам - Трип компютър

Отопление, вентилация, климатизация. Ключалки. Друго оборудване и принадлежности.
Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от Didibao » 09 авг 2011, 01:14

Така вече се сдобих с трип комп за МК1, трипа е от V6 модела не знам дали това е проблем, предполагам, че не е ако брой импулсите, някой по запознат да каже, другото е, че трипа ми пристигна без букса и сега не знам от къде да я търся тази букса.

ПП
С буксата се оправих, преправих една букса от флопи за комп и с малко гимнастики я насадих вързах го и вече работи, отчита нормално според мен, така сега имам вече друг проблем моя трип се оказа с проблем и някой цифри на дисплея на излизат целите, дайте идея как се ремонтира това някой ако знае да сподели, засега оставам да чакам отговори.
Изображение

Потребителски аватар
SvetlioGeorgiev
потребител
потребител
Мнения: 125
Регистриран: 15 окт 2010, 12:32
Модел на автомобила: Mondeo ST200 2.5 V6, Mondeo MK1 1.8 TD, Mondeo MK2 1.8 TD EDNURA-DE
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от SvetlioGeorgiev » 11 авг 2011, 01:44

Триповете за мк1 доста страдат от този проблем имам даже един такъв трип да не кажа, че почти нищо не се вижда на него. Отварял сам го лентовите кабели си изглеждат наред най-вероятно проблема е някъде по самата платка или дисплей може да пробваш да го занесеш на някои който се занимава с дисплеи, телевизори такива слаботокови да го види, иначе сам едва ли, ще успееш да го направиш :)
Изображение
POWERED BY SVT...

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от Didibao » 11 авг 2011, 19:46

Хванах им цаката на проблема на триповете на МК1 моя го оправих и вече работи пълноценно, съжалявам, че не снимах какво правих точно но мога да го опиша, проблема на моя точно беше във връзката на кабела с платката, отлепих кабела от платката и почистих платката с фина водна шкурка, лентовия кабел е двуслоен, по точно върху пистите отгоре има боя, а върху нея тънък слой фолио който разлепих и отдолу остава слоя с боя който почистих с кореселин до показване на пистите, но не трява да се търка много защото се изтриват и те, след това с тиксо очертах отново пистите и повторих пистите отново до край с ел. проводимо лепило, процедурата е подобна като тази за възстановяване на комповете на опел, но тук е нужно пистите да са докарай поради факта, че кабела е къс и не може да се монтира като се отреже увредената част. по късно ще кача и снимка да видите ефекта.

Ето и ефекта от операцията.

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
kriki
потребител
потребител
Мнения: 492
Регистриран: 18 ное 2008, 00:32
Модел на автомобила: Mondeo МК2 97г. 1.6 Zetec
Местоположение: Стара Загора
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от kriki » 27 ное 2011, 10:14

Такаааа при мене официално сондата и трипа са несъвместими :( . Сега въпроса е кое е най удачното решение, нов трип, нова сонда или да се прави някакъв преубразовател на сигнала. Ако някой е правил нещо да свирка.

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от Didibao » 27 ное 2011, 11:30

kriki написа:Такаааа при мене официално сондата и трипа са несъвместими :( . Сега въпроса е кое е най удачното решение, нов трип, нова сонда или да се прави някакъв преубразовател на сигнала. Ако някой е правил нещо да свирка.
Ней неудачното е преобразувател на сигнала да се прави ще станат 300 работи и не се знае ефекта на края дали ще е както трябва по добре търси сонда или трип, да се върна по темата, че ми дойде една екзотична идея, при мк1 при празен резервоар съпротивлението става ли нула говоря за пина който отива на трипа, ако става нула и някой ми каже колко му е стойността при пълен резервоар ще бъда много доволен. Идеята ми е да ползвам сондата на газовата бутилка, тя при празна е нула при пълна някаде около 430 мисля беше, ако параметрите съвпаднат номера ще стане.
Изображение

Потребителски аватар
kriki
потребител
потребител
Мнения: 492
Регистриран: 18 ное 2008, 00:32
Модел на автомобила: Mondeo МК2 97г. 1.6 Zetec
Местоположение: Стара Загора
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от kriki » 27 ное 2011, 12:58

За мк2 версия 3.0 е 50-53 ома празен 250-285 ома пълен. ПОД 45 ома и над 285 ома дава чертички. да кажем че нулата може да се докара с един резистор до 50 ома ама за 430 ще е малко по сложно, въпреки че с един резистор в паралел може и да стане :)

Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от urgan » 28 ное 2011, 12:02

Преди време четох че има вариант данните от газовата бутилката да се прехвърлят така че да показва на уреда на таблото. Виждал съм на едно рено меган такова нещо. Като прехвърли на газ и стрелката показва количеството гориво в бутилката. Ако е възможно това мондеотата с версия 5 на трипа предполагам че ще показва и на трипа количеството газ. Някой има ли идея как може да се постигне това?

Намерих нещо по въпроса:
http://clubs.dir.bg/showflat.php?Board= ... apsed&sb=5
Последна промяна от urgan на 29 ное 2011, 11:38, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
kEFi
потребител
потребител
Мнения: 2863
Регистриран: 17 яну 2005, 13:19
Модел на автомобила: Eskort 1.6 16V EFi
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от kEFi » 28 ное 2011, 17:15

urgan написа:Преди време четох че има вариант данните от газовата бутилката да се прехвърлят така че да показва на уреда на таблото. Виждал съм на едно рено меган такова нещо. Като прехвърли на газ и стрелката показва количеството гориво в бутилката. Ако е възможно това мондеотата с версия 5 на трипа предполагам че ще показва и на трипа количеството газ. Някой има ли идея как може да се постигне това?
...предполагам подходящо OBD на автомобила и съвместимо такова на газовата...

todordimov87
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 12 дек 2011, 12:55
Модел на автомобила: форд мондео 98 год. мк2
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от todordimov87 » 12 дек 2011, 15:11

Здравейте колеги,
качвам една снимка от моя часовник и кабелите които са свързани към него. Искам да попитам дали това окабеляване е достатъчно да сложа трип. Аз преброих 13 кабелчета. Знам че са необходими повече от 5 благодарение на вашите коментари но не съм сигурен дали броите кабелите от един и същи цвят или просто общия им брои. Ще съм благодарен ако погледните и дадете съвет.
Поздрави
линк:
http://alfa.kachi-snimka.info/images/jdv1323694872y.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
http://alfa.kachi-snimka.info/viewer.ph ... 94872y.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Потребителски аватар
lazarkk
потребител
потребител
Мнения: 195
Регистриран: 10 мар 2010, 14:49
Модел на автомобила: Ford Mondeo MKII 2.0 16V 130hp
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от lazarkk » 12 дек 2011, 16:15

Това е цялото окабеляване което е нужно, така че слагай трипа и се радвай, само ще ти липсват показанията от резервоара.
Изображение

todordimov87
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 12 дек 2011, 12:55
Модел на автомобила: форд мондео 98 год. мк2
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от todordimov87 » 12 дек 2011, 16:32

Благодаря ти много, оценявам бързия отговор!

Потребителски аватар
kriki
потребител
потребител
Мнения: 492
Регистриран: 18 ное 2008, 00:32
Модел на автомобила: Mondeo МК2 97г. 1.6 Zetec
Местоположение: Стара Загора
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от kriki » 12 дек 2011, 22:44

Не е сигурно ако е късметлия и те ще излязат :)

Потребителски аватар
lazarkk
потребител
потребител
Мнения: 195
Регистриран: 10 мар 2010, 14:49
Модел на автомобила: Ford Mondeo MKII 2.0 16V 130hp
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от lazarkk » 12 дек 2011, 23:15

kriki написа:Не е сигурно ако е късметлия и те ще излязат :)
незнам да има толкова големи късметлии :D
Изображение

todordimov87
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 12 дек 2011, 12:55
Модел на автомобила: форд мондео 98 год. мк2
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от todordimov87 » 13 дек 2011, 01:53

Поръчах го, ще престигне до няколко дни и тогава ще споделя какво изкарва и какво не, ако въобще изкара нещо.

Потребителски аватар
kriki
потребител
потребител
Мнения: 492
Регистриран: 18 ное 2008, 00:32
Модел на автомобила: Mondeo МК2 97г. 1.6 Zetec
Местоположение: Стара Загора
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от kriki » 13 дек 2011, 23:01

Лично познавам такъв късметлия

Потребителски аватар
momo76
потребител
потребител
Мнения: 533
Регистриран: 21 окт 2006, 16:11
Модел на автомобила: Фиеста 1.25 2001г.
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от momo76 » 14 дек 2011, 10:24

Това с късмета става само ако колата е от последните - след 99г. и трипа е версия 5.

Потребителски аватар
kriki
потребител
потребител
Мнения: 492
Регистриран: 18 ное 2008, 00:32
Модел на автомобила: Mondeo МК2 97г. 1.6 Zetec
Местоположение: Стара Загора
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от kriki » 14 дек 2011, 22:48

Не колата е производство 12.12.1996, а трипа е версия 3.0, същият като моя. Само дето при мене не стана :(

Потребителски аватар
momo76
потребител
потребител
Мнения: 533
Регистриран: 21 окт 2006, 16:11
Модел на автомобила: Фиеста 1.25 2001г.
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от momo76 » 15 дек 2011, 09:26

Просто е имал правилната сонда в резервоара.

todordimov87
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 12 дек 2011, 12:55
Модел на автомобила: форд мондео 98 год. мк2
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от todordimov87 » 16 дек 2011, 18:14

Колеги днес получих трипа и го сложих на секундата но данните които ми показва за моментния разход са първо странни и второ не помръдват. Като го нолирам ми показва 55 л/100 км а след това запо4на да ми показва 2.6л / 100 км и не помръдва. Тази функция за оставищите километри естествено не работи и показва чертички и другото което не бачка е външната температура. Но това което най ме притеснява е моментния разход и по конкретно как за 30 км които изминах днес не помръдна въобще и стоеше на тия пусти 2.6 л. Прочетох ваши коментари които гласяха, че е необходимо време и няколко резервоара но доколкото разбрах това техническо време е нужно за да нормализира данните а при мен нещо е забило на тия 2.6 литра и не помръдва. Ще поизчакам още малко и ако продалжава да е така ще го сваля за да огледам кабелаците отново. Ако някои има съвет ще съм благодарен да го сподели.
http://alfa.kachi-snimka.info/viewer.ph ... 52000l.jpg" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение
Изображение

todordimov87
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 12 дек 2011, 12:55
Модел на автомобила: форд мондео 98 год. мк2
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от todordimov87 » 16 дек 2011, 18:29

Забравих да кажа че трипа е със софтуер 4.0 а колата ми е 98-ма 7-ми месец ако е от някакво значение.

Отговори

Върни се в “ВСИЧКО ОСТАНАЛО, КОЕТО ИМА В АВТОМОБИЛА”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 15 госта