Направи си сам - Трип компютър

Отопление, вентилация, климатизация. Ключалки. Друго оборудване и принадлежности.
Потребителски аватар
lazarkk
потребител
потребител
Мнения: 195
Регистриран: 10 мар 2010, 14:49
Модел на автомобила: Ford Mondeo MKII 2.0 16V 130hp
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от lazarkk » 17 дек 2011, 20:12

Махни акумолатора да се рестартира компа на колата и виж тогава как ще бъде. Нещо не е наред, но няма да е в кабелите, или трипа неработи нещо, или компа на колата непраща верни сигнали.
Изображение

todordimov87
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 12 дек 2011, 12:55
Модел на автомобила: форд мондео 98 год. мк2
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от todordimov87 » 19 дек 2011, 22:05

Здравейте, разкачих акумулатор но резултата беше нулев. Не знам вече какво да го правя, ако някои има някаква идея ще съм признателен да го сподели!

Biso77
потребител
потребител
Мнения: 155
Регистриран: 08 мар 2010, 23:16
Модел на автомобила: Ford Mondeo МК 1-1.8 16v
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от Biso77 » 20 дек 2011, 12:25

todordimov87 написа:Здравейте, разкачих акумулатор но резултата беше нулев. Не знам вече какво да го правя, ако някои има някаква идея ще съм признателен да го сподели!
Най-вероятно са ти разкачени връзките към съответните датчици за моментен разход, а температурен датчик може и да нямаш.Погледни дали го има намира се зад предната броня ,пред радиатора и представлява букса с ламаринка и една продълговата "джаджа".

todordimov87
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 12 дек 2011, 12:55
Модел на автомобила: форд мондео 98 год. мк2
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от todordimov87 » 20 дек 2011, 17:06

Имаш ли представа как да проверя дали са разкачени връзките към датчиците? Има ли вероятност да нямам въобще такива датчици?

Biso77
потребител
потребител
Мнения: 155
Регистриран: 08 мар 2010, 23:16
Модел на автомобила: Ford Mondeo МК 1-1.8 16v
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от Biso77 » 20 дек 2011, 17:29

todordimov87 написа:Имаш ли представа как да проверя дали са разкачени връзките към датчиците? Има ли вероятност да нямам въобще такива датчици?
Прочети темата от начало и ще разбереш къде трябва да води кабела за разхода.Може да нямаш единствено сензора за външна температура,поради удар и смяна на бронята,а може и просто връзката да е прекъсната.Провери там където ти писах,а каталожния номер на сензора е 93 BB 10K 936-AA.
Копирай го в гугъл и ще видиш как изглежда.

zaioristu
потребител
потребител
Мнения: 113
Регистриран: 13 мар 2009, 14:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo комби 97г 2.0litre 130ps
Местоположение: София,Слатина
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от zaioristu » 26 дек 2011, 19:28

Мондеото ми е 97-ма а трипа е версия 5 и не ми показва оставащото гориво в резервоара.Ако някой има мондео 99-та а трип версия 3 може да си ги разменим.За да му показва всичко.Пишете на лс по възможност от Сф .ВЕЧЕ Е РАЗМЕНЕН.

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от Didibao » 01 мар 2012, 22:53

Днес направих едно видео на моя трип за да се изяснят по ясно опциите.

http://www.youtube.com/watch?v=lwJZMg6i ... diwVOUadyf" onclick="window.open(this.href);return false;
Изображение

Biso77
потребител
потребител
Мнения: 155
Регистриран: 08 мар 2010, 23:16
Модел на автомобила: Ford Mondeo МК 1-1.8 16v
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от Biso77 » 02 мар 2012, 08:35

Колега,направил си и оставащото гориво в резервоара.По схемата от Mirez/2 пин на сондата / или с някакви допълнителни приспособления?Моят проект е в застой,защото ме дразнят губещите се цифри.

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от Didibao » 02 мар 2012, 15:44

Ами ползвал съм схемата с обратната връзка от сондата, не работи точно по принцип, но и моята сонда е за смяна, че понякога спира да работи. Бисо да позагрее времето и на по бира/кафе ще ти кажа как ще го върнеш към живота и твоя.
Изображение

parusheff
потребител
потребител
Мнения: 33
Регистриран: 19 ное 2010, 10:37
Модел на автомобила: MONDEO
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от parusheff » 30 авг 2012, 16:19

Искам да си сложа трип-компютър на моето Мондео МК2, но нямам необходимите кабели в конектора. Интересува ме някой знае ли майстор в Бургас или в близост, който може да ми прекара необходимите кабели?

Потребителски аватар
mcdilan
потребител
потребител
Мнения: 192
Регистриран: 31 дек 2007, 16:29
Модел на автомобила: Ford mondeo 1.8TDI / 98г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от mcdilan » 08 сеп 2012, 23:08

parusheff написа:Искам да си сложа трип-компютър на моето Мондео МК2, но нямам необходимите кабели в конектора. Интересува ме някой знае ли майстор в Бургас или в близост, който може да ми прекара необходимите кабели?
Не е никак сложно, и сам можеш да си ги изведеш, само трябва да прочетеш тази тема от самото начало...аз съм с дизел иначе до сега да бях я направил въпросната процедура...
Изображение

Потребителски аватар
_George_
потребител
потребител
Мнения: 412
Регистриран: 01 авг 2007, 18:56
Модел на автомобила: Mondeo MK3 2.5i V6 24V
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от _George_ » 11 сеп 2012, 17:35

Здравейте колеги, много ще съм благодарен някой който му работи отчитането на външната температура да щракне една снимка на датчика къде точно се намира, защото при мен или липсва или е разкачен :?

EDIT: Ако това е буксата за температурния датчик за външна температура, явно моя липсва от доста време :D :
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от Didibao » 12 сеп 2012, 01:56

_George_ написа:Здравейте колеги, много ще съм благодарен някой който му работи отчитането на външната температура да щракне една снимка на датчика къде точно се намира, защото при мен или липсва или е разкачен :?

EDIT: Ако това е буксата за температурния датчик за външна температура, явно моя липсва от доста време :D :
Изображение
Ами не е тази май, на мондео 1 при левия (шофьорския) фар, предполагам и на 2 седи на същото място.
Изображение

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от OgiDogi » 12 сеп 2012, 18:53

Didibao написа:
_George_ написа:Здравейте колеги, много ще съм благодарен някой който му работи отчитането на външната температура да щракне една снимка на датчика къде точно се намира, защото при мен или липсва или е разкачен :?

EDIT: Ако това е буксата за температурния датчик за външна температура, явно моя липсва от доста време :D :
Изображение
Ами не е тази май, на мондео 1 при левия (шофьорския) фар, предполагам и на 2 седи на същото място.
Моята я намерих случайно - по средата на предната греда, откъм кондензатора на климатика. Счупена ми е пластмасата около ключалката на капака и се вижда цялото пространство зад маската.
А това на снимката май е букса за подгряване на течността за чистачките.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
didon80
потребител
потребител
Мнения: 1929
Регистриран: 19 ное 2007, 20:38
Модел на автомобила: Мондео МК3 GHIA X 2.2 TDCI 2005г.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... 74#p545238
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от didon80 » 12 сеп 2012, 20:56

Това е букса за бутона на алармата на капака..........

Потребителски аватар
_George_
потребител
потребител
Мнения: 412
Регистриран: 01 авг 2007, 18:56
Модел на автомобила: Mondeo MK3 2.5i V6 24V
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от _George_ » 13 сеп 2012, 09:19

Благодаря колеги за отговорите. Оказа се, че моя трип е версия 1, вярно ми показва само часа, датата и колко км съм изминал, другите стойности са с доста голямо разминаване :lol: . Колата ми е произведена края на '98 г.
Изображение

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от Didibao » 21 сеп 2012, 18:12

_George_ написа:Благодаря колеги за отговорите. Оказа се, че моя трип е версия 1, вярно ми показва само часа, датата и колко км съм изминал, другите стойности са с доста голямо разминаване :lol: . Колата ми е произведена края на '98 г.
Разхода може да го коригираш в инжинерното му меня, мисля че беше spd опцията.
Изображение

Потребителски аватар
_George_
потребител
потребител
Мнения: 412
Регистриран: 01 авг 2007, 18:56
Модел на автомобила: Mondeo MK3 2.5i V6 24V
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от _George_ » 21 сеп 2012, 19:36

Didibao написа: Разхода може да го коригираш в инжинерното му меня, мисля че беше spd опцията.
Колега, а как се влиза в това меню?
Изображение

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от Didibao » 21 сеп 2012, 23:51

_George_ написа:
Didibao написа: Разхода може да го коригираш в инжинерното му меня, мисля че беше spd опцията.
Колега, а как се влиза в това меню?
Задържаш едновременно двете големи копчета, след което даваш на контакт и ще влезеш в менюто, може да променяш стойностите само на една опция, мисля че бяха от -20 до +20, тестваш за теб къде ти показва реален разход и си готов.
Изображение

Потребителски аватар
amonev
потребител
потребител
Мнения: 463
Регистриран: 11 фев 2007, 08:15
Модел на автомобила: Форд Сиера 1983г.
Форд Мондео 1997г.
Местоположение: Разград
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Победа

Мнение от amonev » 23 окт 2012, 15:24

didon80 написа:Крайно време беше някой да реши проблема с показанията за оставащите километри с наличния бензин в резервоара и неговото точно количество
( втората функция)! Знаех че трябва да стане по начина описан от немеца с допълнителния кабел, който се пуска от другия край на потенциометъра на сондата до средния пин от тройката на буксата над сондата, която по черен/бял кабел отива на 8-ми пин на трип компютъра(версия 3.0) или на
7-ми пин (при по-новите версии). Днес реших да се заема с това и го направих, трипа вече показва всичко. *00133* *00940* *00140* *00143*
Само остава да се нулират показанията, но мисля че за пълна калибровка трябва да се напълни резервоара до горе и от там нататък да отчита реално. Сега показва че мога да мина още 150 км с 12 л. бензин, като го пуснах беше 152 км и след малка разходка показанието падна с 2 км! Реално в резервоара имам около 9 литра в момента.
Не мога да кача снимки за да видите подробно, нещо форума се е прецакал и не ми разрешава! :x
Ето линк към снимките: http://dyan.snimka.bg/automobiles/mondeo.423680" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;"
Остава само да си свалите вашата сонда и да запоите един кабел( не е задължително да е бял) :lol:
Ще добавя и това което успях да си преведа от статията на немеца относно показанията и тяхната достоверност. Според него трябва да се изразходят няколко резервоара бензин за да разчитаме на реални показания, просто трип компютъра се самообучавал, за което трябвало време(разход - зареждане).
Освен това версията на трип компютъра определяла начина на свързване на допълнителния кабел към потенциометъра на сондата! За версии 3.0 и 4.0 показанията се взимат от свободния(десния) край на потенциометъра, тъй като тези версии работели с огледална логика в сравнение с по-новите версии като 5.0 при които кабела се пуска от същата страна където е кабела за стрелковия уред на таблото.
До момента мога да кажа, че трипа работи логично ( предполагаемите километри, които мога да измина с оставащото гориво, както и то намаляват с всеки изминат километър), макар че не са съвсем точни( ще трябва време за това), след като заредих втората функция ми показа увеличение на количеството гориво в резервоара макар и с известна грешка. Стрелковия уред работи както и преди (няма смущения и странни показания).
Освен това вече го няма и дразнещото мигане за липсващи километри, когато се даде контакт, а остава последно зададената функция(лично аз ползвам моментен разход).
Здравейте,

Имам Мондео 97-ма и версия на трип-а 4.0

Свързах пин 15 с пин 3 на трипа. Направих извода на датчика по посочения по-горе начин. Свързах го на пин 8, започна да показва оставащите километри, но дотам, не се сменяха и бяха малко неточни. Някога и чертички показваше само.

Реших да пусна и извод от таблото от бяло/червения кабел за количеството до пин 7 на трипа. Показа малко по-малко километри /вероятно трипа засече двете стойности и ги уравни/. Километрите които показваше започнаха да падат с карането, но се актуализират през 5-10 изминати километри или когато си искат. Като заредя отчита, че нивото се е покачило само в сервизното меню, но трипа продължава да показва оставащите километри преди зареждането и дотам. Вече карам 15 км и стойностите си стоят старите преди зареждането. Ако ресетна трипа от захранването ще се актуализира. Някъде бъркам. :-/:

пп - ако пък разменя местата на пин 7 и 8 показва нереални стойности /565км или чертички/. Такива показва и ако съм свързал пък само пин 7-ми. По тази логика предполагам че и двата трябва да свързани, но нещо става.

Та на въпросът - правилно ли съм свързал пиновете?
1. 8-ми пин на трипа до средния пин на буксата, с кабелче оттам до десния извод на потенциометъра.
2. 7-ми пин на трипа до бяло/червения кабел на таблото
3. 15-ти пин на трипа до 3-ти /захранването/

И още един въпрос - на колко време трябва да актуализира стойностите трипа?
Е ли правото право?

Отговори

Върни се в “ВСИЧКО ОСТАНАЛО, КОЕТО ИМА В АВТОМОБИЛА”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 16 госта