Направи си сам - Трип компютър

Отопление, вентилация, климатизация. Ключалки. Друго оборудване и принадлежности.
Потребителски аватар
momo76
потребител
потребител
Мнения: 533
Регистриран: 21 окт 2006, 16:11
Модел на автомобила: Фиеста 1.25 2001г.
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от momo76 » 11 фев 2010, 08:47

За дизел не става. Ще ти показва само външна температура, ако имаш датчика и може би средна скорост, изминато разстояние, за това не съм много сигурен. На дизел няма от къде да взема инфо за разхода - при бензина брои импулсите към инжекторите.

Потребителски аватар
mcdilan
потребител
потребител
Мнения: 192
Регистриран: 31 дек 2007, 16:29
Модел на автомобила: Ford mondeo 1.8TDI / 98г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от mcdilan » 11 фев 2010, 12:21

Отново се задава въпроса защо аджеба германеца е сложил тея 12 кабела, ако са знаели че няма да показва някои работи ,защо ще пускат окабеляване, днес брат ми е в Бургас и ще отиде в една авто-къща да пита дали ще може да размени нашия часовник с трип-а на друго мондео, но при всички положения ще го пробва и ще пиша какво показва....
.........
"Пича" който продава колата в автокъщата дори не се съгласи да се пробва :( Май до тука ми беше мерака...
Изображение

Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от urgan » 18 фев 2010, 17:09

При мен се оказа че само трбява да сложа трип с версия над 4 или 5 и ще ми показва тези функции които сега не ми показва а имаено оставащо гориво и километри. Моя е версия 3 и трябва преправяне. Ако някой има версия 5 а му трябва версия 3 може да ги трампим. Това го разбрах вече като го взех.
Изображение

zaioristu
потребител
потребител
Мнения: 113
Регистриран: 13 мар 2009, 14:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo комби 97г 2.0litre 130ps
Местоположение: София,Слатина
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от zaioristu » 02 мар 2010, 16:07

Здравейте,от днес и аз си имам трип прочетох коментарите,но неразбрах как се проверява коя версия е трипа за да знам как да го направя да ми отчита оставащите километри.

Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от urgan » 04 мар 2010, 15:36

Задържаш големия ляв бутон докато не се появят всички цифри на дисплея, след като се появят натискаш същия бутон докато видиш коя версия е. Незнам кое поред е.
Изображение

zaioristu
потребител
потребител
Мнения: 113
Регистриран: 13 мар 2009, 14:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo комби 97г 2.0litre 130ps
Местоположение: София,Слатина
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от zaioristu » 05 мар 2010, 10:43

Благодаря за отговора.А също да попитам трябва ли да го настройвам да му задам някакви параметри като например: размер на гуми,кубатура на двигател или нещо подобно.че несъм сигурен дали ми отчита правилно минах 230 км градско ими дава 11/100 среден разход мислех,че поне 12-13 мие по груби сметки.Защото ако е бил преди това на друг двигател и може спрямо неговите характеристики да ми смята разхода.Ако има някой да обясни по подробно.
Преди малко направих както каза колегата и ми изписа:
0 Spd
0 Flo
H1 LIEE
5,0 reL
предполагам че е 5 версия ама за по сигурно някой да потвърди.

Потребителски аватар
didon80
потребител
потребител
Мнения: 1929
Регистриран: 19 ное 2007, 20:38
Модел на автомобила: Мондео МК3 GHIA X 2.2 TDCI 2005г.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... 74#p545238
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от didon80 » 05 мар 2010, 11:00

Да това показва че е 5-та версия, но не си добавил в профила информация за двигателя на мондеото....

zaioristu
потребител
потребител
Мнения: 113
Регистриран: 13 мар 2009, 14:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo комби 97г 2.0litre 130ps
Местоположение: София,Слатина
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от zaioristu » 05 мар 2010, 11:11

2,0 litre 130ps

Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от urgan » 05 мар 2010, 12:07

Този трип е точно като за мене :D а моя като за тебе ... гледам че си в слатина, ако имаш желание да пробваме дали ще тръгнат при мен нещата след като е 5та версията.
Изображение

zaioristu
потребител
потребител
Мнения: 113
Регистриран: 13 мар 2009, 14:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo комби 97г 2.0litre 130ps
Местоположение: София,Слатина
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от zaioristu » 05 мар 2010, 12:33

След като е 5 версия не трябва ли от уреда за нивото на горивото да прекарам кабелче до пин 7 на трипа и да ми показва колко остава до зареждане.Или се бъркам нещо.А за експерименти няма проблеми събота и неделя съм свободен.

Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от urgan » 05 мар 2010, 15:24

Ами преди 98 г. окабеляването на колата е малко по различно и слагат трип който да взема инфо от сондата. Някой беше пробвал на мондео преди 98 да върже от уреда показващ нивото на бензина но не става. След 98 г. слагат трип с по нова версия, който взема информация от уреда на таблото. Незнам дали беше възможно при версия 5 да взема информация от сондата... прегледай темата внимателно в последните страници там има обяснено много ясно кое как е.

П.П. Остави си един тел на лични да ти се обадя в събота ако си свободен да видим става ли това или не става.
Изображение

zaioristu
потребител
потребител
Мнения: 113
Регистриран: 13 мар 2009, 14:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo комби 97г 2.0litre 130ps
Местоположение: София,Слатина
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от zaioristu » 05 мар 2010, 15:35

! Ако си с версия на трипа 5.0 не е необходимо да вадиш сондата, просто пусни едно мостче от уреда на таблото към 7-ми пин на трипа.[/quote]

Така че трябва да стане само с мостче.Утре ще го провам и ще пиша какво сее получило.

Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от urgan » 05 мар 2010, 15:39

Да може, понеже от отдавна бях я чел темата и не си спомням кое как беше. ако може екстра ще е. >:D<:
Изображение

zaioristu
потребител
потребител
Мнения: 113
Регистриран: 13 мар 2009, 14:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo комби 97г 2.0litre 130ps
Местоположение: София,Слатина
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от zaioristu » 05 мар 2010, 19:53

Преди малко свалях таблото изкарах кабел от 7 пин на по-малкия конектор за километража и го включих към 7 пин на трип компа(5.0 версия) и нямаше резултат(показа 0 км за около 20 сек. след което показа чертички).Включих го към 8 пин на трипа и пак без резулатат(показа 565 км пак за около 20сек. след което изписа чертички).
На конектора които се включва в трипа на пин 8 има кабел който го разменях с кабела изведен от таблото за количеството на горивото(демек го местех от 8-ми на 7-ми пин)и дори го махах но без резултат.
Моля за помощ.
Къде бъркам и какво да направя

Потребителски аватар
jvspasov
потребител
потребител
Мнения: 237
Регистриран: 12 юни 2008, 19:29
Модел на автомобила: Renault Clio Sport 2.0 16V 00 г.
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от jvspasov » 09 мар 2010, 11:55

Страница - 7 ->
Здравейте - намерих разковничето, демек с детайлни снимки за всички модификации и къде да бърникам - има едно но, за мен е по лесно понеже съм с Трип версия 5 само трябва да сменя местата и да откача един кабел на букса С143 - за другите версии си е гадно и си трябва сонда -> http://hailer.bplaced.net/misc/mondeo-mk2-bc.pdf" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false; надявам се съм бил полезен и с останалата информация намираща се на саита на този човек _friends_ :) ще пиша по късно за резултата и стига да я намеря де е тази букса ...(Буксата се намира точно над таблото с бушоните в купето - като се наведете се виждат всички букси - та тя е първата мисля беше на първия ред - първата от ляво на дясно - на старница 16 в pdf се вижда и е описано за мостчето което се прави на буксата за автомобили преди 06.98 г. нищо друго не се пипа или окъсява или разглабя - работа за 5 минутки)

П.П След всичко което изчетох и благодаря на това че търговеца на трипа не ме е подвел с информацията за от какво мондео е свален вече имам напълно работещ трип с всички екстри които може да показва - остава да сложа и Инструмент модула и ще си имам и гадно писукащ трип - Мерси на всички за информацията и с каквото мога ще помогна ........ _friends_ *00110* това е тоник за наздраве

Потребителски аватар
jvspasov
потребител
потребител
Мнения: 237
Регистриран: 12 юни 2008, 19:29
Модел на автомобила: Renault Clio Sport 2.0 16V 00 г.
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от jvspasov » 09 мар 2010, 12:08

zaioristu написа:несъм сигурен дали ми отчита правилно минах 230 км градско ими дава 11/100 среден разход мислех,че поне 12-13 мие по груби сметки.
Ще трябва да минеш няколко цикъла (4) пълен празен резервоар за да се настрои трипа и да показва почти правилно - малко е странен но като му свикнеш е суперско - ааа да не се притесняваш че той показва да ходиш на бензиностанция демек 0 километра а още не ти е светнала лампата за резерва - или си пътуваш и си минаваш километри а си седи на едни и същи показания - при дълго пътуване - та в него ред на мисли и този компютър се самообучава .

zaioristu
потребител
потребител
Мнения: 113
Регистриран: 13 мар 2009, 14:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo комби 97г 2.0litre 130ps
Местоположение: София,Слатина
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от zaioristu » 14 мар 2010, 14:28

Не се получава.Направих го както ми каза м/у 7 и 8 пин на букса 143 направих мост но нямаше ефект.Погледнах куплунга в който влиза букса 143 и на 7 пин не излиза от него метален щифт за да се свърже,а също от 7 пин не излиза кабел а само от 8-ми бяло/червен.Разглобявах буксата която влиза в трипа и установих,че на пин 8 на трипа има кабел който идва от 4 пин на букса 143,а на пин 7 на трипа няма кабел.Според указанието в пдф-а на стр.16 трябва да отива и кабел от пин 7 на букса 143 до пин 7 на трипа а аз го нямам днес ще пусна кабел да проверя какво ще се случи.Колата е 3.97 год.

Потребителски аватар
jvspasov
потребител
потребител
Мнения: 237
Регистриран: 12 юни 2008, 19:29
Модел на автомобила: Renault Clio Sport 2.0 16V 00 г.
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от jvspasov » 15 мар 2010, 12:36

zaioristu написа:Не се получава.Направих го както ми каза м/у 7 и 8 пин на букса 143 направих мост но нямаше ефект.Погледнах куплунга в който влиза букса 143 и на 7 пин не излиза от него метален щифт за да се свърже,а също от 7 пин не излиза кабел а само от 8-ми бяло/червен.Разглобявах буксата която влиза в трипа и установих,че на пин 8 на трипа има кабел който идва от 4 пин на букса 143,а на пин 7 на трипа няма кабел.Според указанието в пдф-а на стр.16 трябва да отива и кабел от пин 7 на букса 143 до пин 7 на трипа а аз го нямам днес ще пусна кабел да проверя какво ще се случи.Колата е 3.97 год.
Ясно - нямало е окабеляване - - странно :shock: - на мойта букса от мойта страна ( имам в предвид на буксата че от другата страна няма как да видя а именно буксата е важна )си имаше на всички пинове кабелчета - само сложих мостчето от страната на кабелите - когали ще го направя като хората, голям съм мързел а и е студено - и всичко си тръгна - дано и при теб се оправи бързо _friends_ Ам по лесно било - само смени в буксата на трипа - 8 с 7 и долу на другата букса премести от 4 на седми и сложи мостчето би трябвало да стане тя тази букса е само за трипа и най вече се ползва 8 пин за показанията на горивото на таблото
Дигитален широкоформатен печат, рязане по контур на винил, рекламни материали, сувенири и други свързани с рекламата!

zaioristu
потребител
потребител
Мнения: 113
Регистриран: 13 мар 2009, 14:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo комби 97г 2.0litre 130ps
Местоположение: София,Слатина
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от zaioristu » 15 мар 2010, 14:30

Преди малко направих упражнението но пак несе получава на букса 143 от 4 пин преместих кабела на 7 пин и направих most между 7 и 8 пин.след което на буксата на трипа преместих от 8 на 7 пин.

Потребителски аватар
jvspasov
потребител
потребител
Мнения: 237
Регистриран: 12 юни 2008, 19:29
Модел на автомобила: Renault Clio Sport 2.0 16V 00 г.
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Направи си сам - Трип компютър

Мнение от jvspasov » 15 мар 2010, 16:56

zaioristu написа:Преди малко направих упражнението но пак несе получава на букса 143 от 4 пин преместих кабела на 7 пин и направих most между 7 и 8 пин.след което на буксата на трипа преместих от 8 на 7 пин.
А на контакт след това даде ли да си разпознае трипа че има нещо закачено - или да го вкараш в сервиз мод да покаже колко гориво има в резервоара ? Трябва да се видим да видим какво е направено и да дооправим ако нещо не е както трябва - нали видя че в pdf то на края ги има показани всички букси и къде се намират

Отговори

Върни се в “ВСИЧКО ОСТАНАЛО, КОЕТО ИМА В АВТОМОБИЛА”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 25 госта