Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Отопление, вентилация, климатизация. Ключалки. Друго оборудване и принадлежности.
Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от urgan » 04 юни 2013, 08:46

ЯЛТА написа:Е то за това е "Климатроник", защото и топли, иначе щеше да е климатик. Как искаш да го усетиш,- изведнъж да стане 25 градуса ли. Върши си работата перфектно, стига да е в изправност.
В грешка си. Никой от тия модели коли климатиците им НЕ ТОПЛЯТ. Най точното определение е климатик с електронен контрол на температурата. Под топли имам предвид пуска топлото от парното, не си ме разбрал правилно. А когато се запоти джама и пуснеш да духа там, то пуска климатика и парното едновременно, това с цел да не седиш с ушанки и да ти изсуши стъклото, както го е страх колегата :D А климатрониците дето и топлят, демек обръщат процеса от охлаждане на отопление са в малко по скъпите автомобили :D
Изображение

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от madboy » 04 юни 2013, 09:05

Изображение
Така като гледам, който си намери тази част в колата (четирипътен вентил), значи климатикът му може да топли самостоятелно. :wink:

Четирипътният вентил се използва, когато климатикът е конструиран за отопление и за охлаждане (не само за охлаждане). Предназначението на четирипътния вентил е да превключва пътя на фреона в съответната посока, така че да се изпарява или във външното тяло или във вътрешното. В съответствие на това къде се изпарява фреонът се осъществява режим на отопление или режим на охлаждане. Климатици, които работят единствено в режим на охлаждане нямат такъв вентил.

При автомобилите няма смисъл, защото имат откъде да взимат предостатъчно топлина.
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

Потребителски аватар
mi6o
потребител
потребител
Мнения: 773
Регистриран: 11 авг 2007, 10:20
Модел на автомобила: Мондео МК3, 2.2 ТДЦИ, 2005 г., 155 к.с. (коНби), Мондео МК 2 (коНби) / 1.8 ТД / 98 г. /90 к.с. ( бивш Ескорт 1.8 ТД / 98 г. / 90 к.с. , още по-бивша Фиеста 1.25 / 16 кл. / 75 к.с. / 96 г. )
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от mi6o » 04 юни 2013, 09:24

Аз също мисля,че не отопляват тия климатроници на Мондео МК 2. Ако двигателя не е загрял,няма значение каква температура съм избрал на дисплея-пак ще духа студено. А ако сложа примерно 22 градуса (при нормално загрят двигател) и оставя копчето за степента на вентилатора в купето на ''AUTO'',системата ще се стреми да осигурява толкова градуса чрез движение на клапата за топло и студено и датчика за температура на таблото-не знам дали са правилни моите предположения,но така си го обеснявам. Поправете ме ако греша :)
Поздрави

Потребителски аватар
Xayc
потребител
потребител
Мнения: 96
Регистриран: 13 юни 2011, 15:36
Модел на автомобила: Ford Mondeo МК II
Местоположение: добрич
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от Xayc » 04 юни 2013, 18:04

24 25 Повреда в системата за управление на мотора на клапата (за отопл./охл.).. какво правим от тук нататък, къде да търся тоя мотор на клапата.. ? :( моля помогнете . Благодаря предварително : )
Изображение

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от Didibao » 05 юни 2013, 02:11

Xayc написа:24 25 Повреда в системата за управление на мотора на клапата (за отопл./охл.).. какво правим от тук нататък, къде да търся тоя мотор на клапата.. ? :( моля помогнете . Благодаря предварително : )
Мотора на клапата е в краката на пасажера отляво на кутията на парното, за колегата дето търси ETC датчика не е зад мотора, а се намира отгоре на термосттатното тяло.

И още нещо да разбулим въпроса климатроника при мондео не може да отоплява, монтирал съм климатик на мондео, също така съм преправял климатик на мондео на климатроник и единствената разлика между двете е няколко датчика за температура за слънцегреене и тиристорното управление на вентилатора на купето, останалите части са си като обикновения климатик

Ето така изглежда мотора, може и да е черен на цвят да не се подведете!

Изображение
Изображение

Потребителски аватар
mi6o
потребител
потребител
Мнения: 773
Регистриран: 11 авг 2007, 10:20
Модел на автомобила: Мондео МК3, 2.2 ТДЦИ, 2005 г., 155 к.с. (коНби), Мондео МК 2 (коНби) / 1.8 ТД / 98 г. /90 к.с. ( бивш Ескорт 1.8 ТД / 98 г. / 90 к.с. , още по-бивша Фиеста 1.25 / 16 кл. / 75 к.с. / 96 г. )
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от mi6o » 26 юни 2013, 12:58

Здравейте колеги. Изтряска ме една идея :lol: ,която не знам дали е възможно да се осъществи. Въпроса ми е най-вече към колегата Didibao защото мисля,че ги знае много нещата. Дали може да стане следния опит-да се свали конзолата с копчетата и дисплея на климатроника,и да се прекъсне по някакъв начин ел. веригата,която пуска климатика когато копчето е в позиция да духа само на предния прозорец. Целта е да може да духа само там и да не се включва климатика,но и същевременно да не се прекъсне движението на клапата за потока на въздуха за другите позиций. Не съм махал конзолата и не знам какво е положението там,но ако не е вързано на един кабел движението на клапата и климатика,може би ще може да се получи тая гимнастика :D Вие как мислите ?
Поздрави

Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от urgan » 26 юни 2013, 16:31

Мисля че това нещо го прави самия модул, който най вероятно получава информация когато пуснеш да духа на предния прозорец.
Изображение

Потребителски аватар
mi6o
потребител
потребител
Мнения: 773
Регистриран: 11 авг 2007, 10:20
Модел на автомобила: Мондео МК3, 2.2 ТДЦИ, 2005 г., 155 к.с. (коНби), Мондео МК 2 (коНби) / 1.8 ТД / 98 г. /90 к.с. ( бивш Ескорт 1.8 ТД / 98 г. / 90 к.с. , още по-бивша Фиеста 1.25 / 16 кл. / 75 к.с. / 96 г. )
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от mi6o » 26 юни 2013, 20:00

Ще видя утре дали ще мога да сваля копчетата и конзолата,ако не друго поне да щракна 2-3 снимки да видим дали ще може да стане тоя номер :)
Поздрави

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от Didibao » 27 юни 2013, 00:29

mi6o написа:Здравейте колеги. Изтряска ме една идея :lol: ,която не знам дали е възможно да се осъществи. Въпроса ми е най-вече към колегата Didibao защото мисля,че ги знае много нещата. Дали може да стане следния опит-да се свали конзолата с копчетата и дисплея на климатроника,и да се прекъсне по някакъв начин ел. веригата,която пуска климатика когато копчето е в позиция да духа само на предния прозорец. Целта е да може да духа само там и да не се включва климатика,но и същевременно да не се прекъсне движението на клапата за потока на въздуха за другите позиций. Не съм махал конзолата и не знам какво е положението там,но ако не е вързано на един кабел движението на клапата и климатика,може би ще може да се получи тая гимнастика :D Вие как мислите ?
Поздрави
Може, може, номера с пускането на климата става от копчето за посока, на него има 4 кабела, по два от тях се управлява компресора, а другите два пускат климатика, аз на мен тази функция съм я махнал, но ще те излъжа кои са кабелите за климатика, лесно може да ги провериш с една пробна лампа, въртиш копчето посока преден прозорец и там където ти даде плюс само на преден прозорец режеш кабела, това е.
Изображение

Потребителски аватар
mi6o
потребител
потребител
Мнения: 773
Регистриран: 11 авг 2007, 10:20
Модел на автомобила: Мондео МК3, 2.2 ТДЦИ, 2005 г., 155 к.с. (коНби), Мондео МК 2 (коНби) / 1.8 ТД / 98 г. /90 к.с. ( бивш Ескорт 1.8 ТД / 98 г. / 90 к.с. , още по-бивша Фиеста 1.25 / 16 кл. / 75 к.с. / 96 г. )
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от mi6o » 27 юни 2013, 02:10

Здравей. Благодаря за съдействието,но май не схванах точно :lol: . Първо да се извиня за може би глупавите въпроси,но жиците са ми малко тъмна индия. Пробна лампа е това,което е като химикалка с лампичка в средата и кабелче с щипка на края....или се бъркам :lol: ? Има ли вариянт в който да отрежа друга жичка и така да спре движението на клапата за другите позиций ? При мен като пусна да духа в която и да е посока се пуска и климатика,но мога да го изключа от ''АС'' копчето,с изключение когато е в позиция на духане само на предния прозорец. Още веднъж се извинявам ако пиша глупости,но гледам да не прецакам нещо. Казваш,че от 4-те кабела два пускат компресора,а другите два климатика-не е ли едно и също или пак съм се заблудил яко :lol: . Предварително ти благодаря за помощта и търпението _friends_
Поздрави

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от Didibao » 27 юни 2013, 22:04

Да точно това е пробна лампа, ако изчакаш до утре ще проверя кой са точно пиновете.
Изображение

Потребителски аватар
mi6o
потребител
потребител
Мнения: 773
Регистриран: 11 авг 2007, 10:20
Модел на автомобила: Мондео МК3, 2.2 ТДЦИ, 2005 г., 155 к.с. (коНби), Мондео МК 2 (коНби) / 1.8 ТД / 98 г. /90 к.с. ( бивш Ескорт 1.8 ТД / 98 г. / 90 к.с. , още по-бивша Фиеста 1.25 / 16 кл. / 75 к.с. / 96 г. )
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от mi6o » 27 юни 2013, 22:12

Няма проблем,ще изчакам. Искам да събера максимално много инфо преди да започвам това упражнение :lol:
Поздрави

Потребителски аватар
mi6o
потребител
потребител
Мнения: 773
Регистриран: 11 авг 2007, 10:20
Модел на автомобила: Мондео МК3, 2.2 ТДЦИ, 2005 г., 155 к.с. (коНби), Мондео МК 2 (коНби) / 1.8 ТД / 98 г. /90 к.с. ( бивш Ескорт 1.8 ТД / 98 г. / 90 к.с. , още по-бивша Фиеста 1.25 / 16 кл. / 75 к.с. / 96 г. )
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от mi6o » 02 юли 2013, 00:19

Здравейте колеги. Оправих си проблема,който ме мъчеше. Както каза колегата Didibao един от 4-те кабела отговаря за пускането на климатика,когато копчето за посоката на въздуха е в положение да духа само на предния прозорец. Изображение . Това е буксата,която влиза от задната страна на панела на климатроника,точно зад копчето за посоката на въздуха. От ляво на дясно кабелите бяха еднакви и на цвят и на дебелина,само последния (най-вдясно) беше с жълта лента и беше малко по-тънък и реших,че ще почна от него. Самите кабели се държат в буксата на малки щипки и не трябва да се реже,а само с тънка отверка да се бръкне от предната страна и да се повдигне палчето и кабелчето излиза с обувката. Така изглежда при махнато вече кабелче Изображение . Сега вече пускам да духа само на предния прозорец без да се пуска и климатика автоматично и да не може да се изключи от АС копчето,като всички други функций останаха незасегнати :D: . Извинявам се за лошото качество на снимките,но на телефона ми това му е макса :lol:
Поздрави

П.С. Да добавя-днес (05.07.13) пробвах да направя теста и не стана. Единствената функция,която се губи е,че не може да се подкара теста за неизправности. При нужда,трябва пак да се свали панела и да се закачи кабелчето,пускаш теста,виждаш кода за повреда,махаш пак кабелчето,монтираш панела и готово. А може и да се направи с копче вместо да сваляш панела. Дано да съм бил полезен на някой с тия мойте опити :lol:
Поздрави

Потребителски аватар
mi6o
потребител
потребител
Мнения: 773
Регистриран: 11 авг 2007, 10:20
Модел на автомобила: Мондео МК3, 2.2 ТДЦИ, 2005 г., 155 к.с. (коНби), Мондео МК 2 (коНби) / 1.8 ТД / 98 г. /90 к.с. ( бивш Ескорт 1.8 ТД / 98 г. / 90 к.с. , още по-бивша Фиеста 1.25 / 16 кл. / 75 к.с. / 96 г. )
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от mi6o » 10 авг 2014, 17:01

Здравейте хора,да поотупам прахоляка с една питанка :) . Въпроса ми е следния-постоянно ли двете перки на радиаторите трябва да работят когато в включен климатроника ? Като пълних системата човека ми каза,че така трябва и аз се съгласих-не съм кръгла нула но знанията ми се изчерпват до механичната част,но как точно работи малко ми е тъмно. Ако запаля мотора студен (примерно от вчера не съм я карал и сега трябва да отида някъде) пускам климатроника но с него се пускат и перките,мотора не е загрял изобщо-това няма ли да доведе до много по-трудно или изобщо да не достигне работна температура двигателя ? Може да е тъпотия въпроса ми,но това не се сетих да питам в сервиза когато пълних фреона. Благодаря предварително _friends_
Поздрави

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от Didibao » 10 авг 2014, 17:24

Постоянно работят на по ниската степен, не е точно така както го мислиш охлаждането, климатични радиатор, също се нагрява доста и то бързо.
Изображение

Потребителски аватар
mi6o
потребител
потребител
Мнения: 773
Регистриран: 11 авг 2007, 10:20
Модел на автомобила: Мондео МК3, 2.2 ТДЦИ, 2005 г., 155 к.с. (коНби), Мондео МК 2 (коНби) / 1.8 ТД / 98 г. /90 к.с. ( бивш Ескорт 1.8 ТД / 98 г. / 90 к.с. , още по-бивша Фиеста 1.25 / 16 кл. / 75 к.с. / 96 г. )
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от mi6o » 10 авг 2014, 17:33

Не знам как да ти отговоря човече. Много благодаря за супер бързия отговор,като се видим някой път пак някъде където и когато и да е,имаш по бира от мен _friends_ . Може и повече в зависимост ще се кара ли после или не :lol:
Поздрави и жив и здрав

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от ЯЛТА » 10 авг 2014, 20:59

Нали термостата изпълнява тази функция,– да осигурява нормална работна температура на двигателя. А в радиатора да има охладен антифриз.............
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
mi6o
потребител
потребител
Мнения: 773
Регистриран: 11 авг 2007, 10:20
Модел на автомобила: Мондео МК3, 2.2 ТДЦИ, 2005 г., 155 к.с. (коНби), Мондео МК 2 (коНби) / 1.8 ТД / 98 г. /90 к.с. ( бивш Ескорт 1.8 ТД / 98 г. / 90 к.с. , още по-бивша Фиеста 1.25 / 16 кл. / 75 к.с. / 96 г. )
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от mi6o » 11 авг 2014, 13:06

Тaкa е,aмa нaли термостaтa отвaря плaвно и зa товa се чудих. Дa кaжем,че aнтифризa е зaгрят до темперaтурa която термостaтa почвa дa отвaря леко. Aнтифризa минaвa през рaдиaторa,охлaждa се и тaкa цкълa се зaтвaря,кaто термостaтa не стигa до отворено положение до крaй изобщо. Товa ме мъчеше дето се викa.

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от Didibao » 11 авг 2014, 14:21

Стига си температура не го мисли, при мен с пуснат климатик дори температурата седи малко по висока, но това се вижда на по старите табла на новите. табла каквото сложих стрелката почти не мърдат.
Изображение

Потребителски аватар
mi6o
потребител
потребител
Мнения: 773
Регистриран: 11 авг 2007, 10:20
Модел на автомобила: Мондео МК3, 2.2 ТДЦИ, 2005 г., 155 к.с. (коНби), Мондео МК 2 (коНби) / 1.8 ТД / 98 г. /90 к.с. ( бивш Ескорт 1.8 ТД / 98 г. / 90 к.с. , още по-бивша Фиеста 1.25 / 16 кл. / 75 к.с. / 96 г. )
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Климатроник - Мондео МК2 въпрос

Мнение от mi6o » 11 авг 2014, 15:37

Пaк много ти блaгодaря зa инфото човече. Вървим към по-сериознa черпня _friends_ :lol:

Отговори

Върни се в “ВСИЧКО ОСТАНАЛО, КОЕТО ИМА В АВТОМОБИЛА”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 19 госта