Вероятен проблем с климатик Мондео мк1

Отопление, вентилация, климатизация. Ключалки. Друго оборудване и принадлежности.
Потребителски аватар
zombajo_
потребител
потребител
Мнения: 112
Регистриран: 17 апр 2010, 20:35
Модел на автомобила: Ford Fiesta MK2 - 50h.p. 1.1 (1987г.) PB4905TM
Ford Mondeo MK1 - 115h.p 1.8 (1993)
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Вероятен проблем с климатик Мондео мк1

Мнение от zombajo_ » 01 мар 2016, 20:58

Колеги,имам проблем с климатика на Мондео 1 бензин 1.8. Хич ме няма и не ги разбирам тия климатици ,та ако може някой да ми обясни на кратко за какво се случва това.
-Преди 6м надух системата с въздух да видя за някакви течове. Един час стоя без да мръдне манометрите. Заредихме системата и до октомври месец си карах и климата работеше.
-Онзи ден реших да го пусна да поработи малко. Да но чувам компресора през 10сек. включва и изключва. Казах си,айде замина фреона и отидох при момчетата които ми го заредиха мин. година.
Така и се оказа,надухме пак системата на 20 бара -1 час и нищо. После заредихме 350гр но компресора отказа да включи(проверихме всичко по ел. инсталацията е ок) наляхме още 200гр и тръгна. Но отново работи работи и спре. Вън е около 14градуса.
-Ще ходя другата седмица за проверка на течове. :shock:
-И защо компресора включва и изключва постоянно,като има фреон. notworking

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Вероятен проблем с климатик Мондео мк1

Мнение от dimkar » 03 мар 2016, 16:15

Всичките климатици така правят.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2043
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Вероятен проблем с климатик Мондео мк1

Мнение от OgiDogi » 03 мар 2016, 18:03

zombajo_ написа:... После заредихме 350гр но компресора отказа да включи(проверихме всичко по ел. инсталацията е ок) наляхме още 200гр и тръгна. Но отново работи работи и спре. Вън е около 14градуса.
-Ще ходя другата седмица за проверка на течове. :shock:
-И защо компресора включва и изключва постоянно,като има фреон. notworking
350+200 = 550 гр. фреон
Според AutoData, за Mondeo '93 1.8 нужното количество е 740±15 гр.
С близо 30% по-малко фреон, какво очакваш? Компресорът изпомпва фреона към кондензатора и в изпарителя не остава почти нищо - налягането в него пада под 2 bar и пресостатът изключва електромагнитния съединител. През капилярната тръбичка се прелива фреон към изпарителя и след малко налягането му преминава границата и съединителят се включва. Освен това, при температура на околната среда 14° фреонът като газ (дори и втечнен) допълнително се свива и обемът му не е достатъчен да изпълни кондензатор и изпарител при нужните работни налягания.
Моят е леко презареден - на 800 гр. и лятото почти не изключва, а температурата на въздуха към купето слиза до 3° (рано сутрин при външна около 20-22°съм го виждал да показва -2°), но съм го пробвал и в студено време - дори на празен ход си включва/изключва през 20-30 секунди.
Зареди си системата до предписаната стойност, като преди това вакуумирай добре, щом си я напомпвал с въздух.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
mclsdreal
потребител
потребител
Мнения: 550
Регистриран: 01 май 2009, 20:44
Модел на автомобила: Мондео 1.8TD-2000, Джия
Местоположение: Germany- Saarlouis
Status: Извън линия

Re: Вероятен проблем с климатик Мондео мк1

Мнение от mclsdreal » 03 мар 2016, 22:24

Ако имаш съмнения за теч ги накарай да оцветят фреона. При мен климатроника не се пускаше заради запушена някаква цедка. Нямах течове, едвам допълни майстора 40-50грама.
I`m sorry.. I can`t be perfect... !!

Потребителски аватар
zombajo_
потребител
потребител
Мнения: 112
Регистриран: 17 апр 2010, 20:35
Модел на автомобила: Ford Fiesta MK2 - 50h.p. 1.1 (1987г.) PB4905TM
Ford Mondeo MK1 - 115h.p 1.8 (1993)
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Вероятен проблем с климатик Мондео мк1

Мнение от zombajo_ » 04 мар 2016, 02:01

Благодаря колеги,имам малко развитие по темата. Наляхме малка доза и се оказа,че ми сълзи фреон някъде от буренцето (от датчика най-вероятно)
Защото гледам,че като е запотено и се стича леко отгоре някъде и прави зелени капчици. Колега имай предвид че съм с ръчен,обикновен климатик.
Миналата година като го заредихме нито веднъж не съм го чул да изключи. Изключват само климатрониците които имат датчик в купето.

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Вероятен проблем с климатик Мондео мк1

Мнение от dimkar » 04 мар 2016, 14:43

От 3-те ми автомобила, 2-та са с климатроници, а единия с климатик. И при 3-те компресорите включват и изключват. По-интересното е при какъв майстор ходиш за прафилактика, щом не знае с какво количество се зарежда даден автомобил. Дано поне има нужната апаратура, защото освен фреон в системата се зарежда и масло, което е много важно за компресора.

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Вероятен проблем с климатик Мондео мк1

Мнение от Didibao » 05 мар 2016, 10:01

zombajo_ написа:Благодаря колеги,имам малко развитие по темата. Наляхме малка доза и се оказа,че ми сълзи фреон някъде от буренцето (от датчика най-вероятно)
Защото гледам,че като е запотено и се стича леко отгоре някъде и прави зелени капчици. Колега имай предвид че съм с ръчен,обикновен климатик.
Миналата година като го заредихме нито веднъж не съм го чул да изключи. Изключват само климатрониците които имат датчик в купето.
Това не е вярно, управлението на пресостатите няма нищо общо с температурата в купето, и дори и климатроника не изключва компресора, регулира температурата с клапата за топло студено и скоростта на вентилатора, дали си с климатик или климатроник на компресора въобще не му дреме, вдигне ли налягане пресостат високо налягане го гаси, падне ли налягането под определена стойност го гаси пресостат ниско налягане, точно това което се случва при теб и вече колегата го е обяснил за малкото количество фреон. Не го казвам случайно всичко това защото познавам много добре управлението и на климатика и на климатроника при мондео, слагал съм климатик на моята в последствие го направих на климатроник от мк2 но отвън всичко е едно и също.
Изображение

Потребителски аватар
zombajo_
потребител
потребител
Мнения: 112
Регистриран: 17 апр 2010, 20:35
Модел на автомобила: Ford Fiesta MK2 - 50h.p. 1.1 (1987г.) PB4905TM
Ford Mondeo MK1 - 115h.p 1.8 (1993)
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Вероятен проблем с климатик Мондео мк1

Мнение от zombajo_ » 06 мар 2016, 20:19

Пак повтарям,те знаят колко събира. И отпред си го пише. Но сипахме малко да може да видим откъде ще избие.И го видях сълзи от датчика на буренцето. Но ще ги сменя,ще ида някъде другаде,да видим кво ще ми кажат. _friends_

Отговори

Върни се в “ВСИЧКО ОСТАНАЛО, КОЕТО ИМА В АВТОМОБИЛА”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 17 госта