Помощ

И как да се борим с тях!? Петте секунди преди катастрофата. Това можеше и да не се случи.
excape
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 11 май 2007, 10:40
Модел на автомобила: karuca
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Помощ

Мнение от excape » 11 май 2007, 10:44

Здравейте, дано съм уцелила подходящата тема.

Значи въпросът ми е следния - стажант съм в една кантора и ми тупнаха да пиша една искова молба срещу общината за счупена кола, следствие от падане в дупка.
Но, тъй като не разбирам от тези неща/явтомобилни имам предвид/, а и съм жена, бих искала ако някой може да ми обясни, но с по технически термини, какво ства след като се счупи картер на колата?
Автомобилът е СААБ.


Мерси много :)

Потребителски аватар
nikolovvd
потребител
потребител
Мнения: 4952
Регистриран: 15 май 2006, 16:18
Модел на автомобила: Mitsubishi X
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Мнение от nikolovvd » 11 май 2007, 10:55

Ако си е спукал картера маслото кето смазва двигателя изтича.

Резултатите или по-точно поражинията са според реакцията на водача.
1. Ако е спрял веднага - минимални. Мнава се само с изчукване и заваряване на картера.
2. Ако е продължил - големи. Налага се основен ремонт, който може да достигне четирицифрена сума.

Потребителски аватар
venom4o
потребител
потребител
Мнения: 2793
Регистриран: 07 авг 2006, 18:26
Модел на автомобила: Subaru Legacy GTB 2.0 turbo ,Volvo 960 3.0
Местоположение: София- Банкя
Status: Извън линия

Мнение от venom4o » 11 май 2007, 10:57

Здравейте.. Когато се счупи картера на колата маслото изтича.Картера представлява дъно - като леген в което седи маслото.Оо там се засмуква и смазва мотора.Когато изтече маслото - двигателят спира да се смазва и до 2-3 минути най много спира да работи.Последствията са напълно сасипан и износен двигател.3 минути без масло за едит двигател ако ги издържи въобще ще са като 300000 до 500000 експлоатция..Такова износване може да се причини..Демек- тотално съсипан двигател..

excape
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 11 май 2007, 10:40
Модел на автомобила: karuca
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Мнение от excape » 11 май 2007, 11:08

Мерси много :)

Колко най-много може да се движи автомобилът след като се спука картера?

Последен въпрос, обещавам :)

На фактурата пише: картер, а консуматите към него са:
маслен филтър, масло двигателно, осиг.вис.якост (като се обадих във фирмата ми казаха, че става въпрос за някакво лепило), гарнитура картер, както и монтаж и демонтаж на картер.
Искам да си изясня ситуацията, която горе-долу е станала, защото в протокола за ПТП нищо не е изяснено, а и не съм говорила с клиента, направо ми тупнаха документите и ми казаха да се оправям. :cry: :)
Последна промяна от excape на 11 май 2007, 11:13, променено общо 1 път.

Потребителски аватар
mrdds
потребител
потребител
Мнения: 3127
Регистриран: 23 фев 2006, 12:26
Модел на автомобила: S max 2.0 Diratec HE 2007 titanium
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Мнение от mrdds » 11 май 2007, 11:12

нали ти каза колегата-3 минути

в такива случаи е било добре да се извика полиция и да състави протокол(ако има застраховка каско)
Защото с този протокол може да идеш в сервиза на застрахователите и да се направи оглед и оценка на щетите,тогава с тези факти можеш да съдиш общината.
Но сега иди доказвай......... :roll:
...и чакай от община пари да ти даде.
Според мен(така обяснено от теб) е безсмислено да се захващаш изобщо с този иск,без да имаш протоколи,огледни оценки и т.н
Успех все пак
Последна промяна от mrdds на 11 май 2007, 11:18, променено общо 1 път.

excape
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 11 май 2007, 10:40
Модел на автомобила: karuca
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Мнение от excape » 11 май 2007, 11:15

mrdds написа:нали ти каза колегата-3 минути

в такива случаи е било добре да се извика полиция и да състави протокол(ако има застраховка каско)
Защото с този протокол може да идеш в сервиза на застрахователите и да се направи оглед и оценка на щетите,тогава с тези факти можеш да съдиш общината.
Но сега иди доказвай......... :roll:
...и чакай от община пари да ти даде.
Според мен(така обяснено от теб) е безсмислено да се захващаш изобщо с този иск,без да имаш протоколи,огледни оценки и т.н
Успех все пак
Има си протокол за ПТП, но няма застраховка/не знам що/. Затова сега подават молба.

Потребителски аватар
mrdds
потребител
потребител
Мнения: 3127
Регистриран: 23 фев 2006, 12:26
Модел на автомобила: S max 2.0 Diratec HE 2007 titanium
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Мнение от mrdds » 11 май 2007, 11:24

молбата няма да ти свърши работа.
За да получиш обезщетение трябва да заведеш граждански иск в съда,евентуално след 1г.може да се образува дело,което предполагам,че ще изгубиш,защото в едиствения документ,в който трябва да пише ,че картера се е спукал,в следствие на пропадане в дупка на пътното платно,и свидетели да са полицаите вероятно пише,че причината е несъобразена скорост и непреценяване на ситуацията. :cry:
И всичко това за има няма 250лв разходи
всъщност какво пише в протокола,цитирай буквално причината.

excape
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 11 май 2007, 10:40
Модел на автомобила: karuca
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Мнение от excape » 11 май 2007, 11:47

mrdds написа:молбата няма да ти свърши работа.
За да получиш обезщетение трябва да заведеш граждански иск в съда,евентуално след 1г.може да се образува дело,което предполагам,че ще изгубиш,защото в едиствения документ,в който трябва да пише ,че картера се е спукал,в следствие на пропадане в дупка на пътното платно,и свидетели да са полицаите вероятно пише,че причината е несъобразена скорост и непреценяване на ситуацията. :cry:
И всичко това за има няма 250лв разходи
всъщност какво пише в протокола,цитирай буквално причината.
Не ме интересува как се подава граждански иск, знам:)

Просто ме интересуваше технически какво става след като се спука картера, зато много благодаря за отговорите ви.

А в протокола пише: МПС-то катастрофира в несигнализирана и необезопасена дупка на платното.

cocoff
потребител
потребител
Мнения: 1543
Регистриран: 17 окт 2006, 18:30
Модел на автомобила: Fiesta 1.25 Zetec 16V
Местоположение: София
Status: Извън линия

Мнение от cocoff » 11 май 2007, 11:54

Законът е измислен достатъчно добре за съжаление...
"Несъобразена скорост" и ...край...ходи се жалвай на арменския поп...

excape
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 11 май 2007, 10:40
Модел на автомобила: karuca
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Мнение от excape » 11 май 2007, 11:57

cocoff написа:Законът е измислен достатъчно добре за съжаление...
"Несъобразена скорост" и ...край...ходи се жалвай на арменския поп...
Не пише нищо за несъобразена скорост, няма и акт, който да доказва някакво нарушение на правилата за движение, само протокол и фактури, не го мислете, все пак няма вие да съдите :)

Потребителски аватар
nikolovvd
потребител
потребител
Мнения: 4952
Регистриран: 15 май 2006, 16:18
Модел на автомобила: Mitsubishi X
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Мнение от nikolovvd » 11 май 2007, 12:00

Явно водача се е усетил навреме и е спрял щом във фактурата са омемени само тези неща. Може би е имало и теглене до сервиза, а ако колата е с хидравлика се налага транспорт с платформа, което е около 40 лв. на километър.

excape
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 11 май 2007, 10:40
Модел на автомобила: karuca
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Мнение от excape » 11 май 2007, 12:08

nikolovvd написа:Явно водача се е усетил навреме и е спрял щом във фактурата са омемени само тези неща. Може би е имало и теглене до сервиза, а ако колата е с хидравлика се налага транспорт с платформа, което е около 40 лв. на километър.
Да, има и фактура за пътна помощ :)

Потребителски аватар
Ivan_sotirov
потребител
потребител
Мнения: 11
Регистриран: 12 окт 2006, 11:43
Модел на автомобила: Ескорт
Местоположение: Пазарджик
Контакти:
Status: Извън линия

Мнение от Ivan_sotirov » 11 май 2007, 14:15

Колежке, поздравявям те за находчивостта да потърсиш помощ във форума! И аз съм юрист, но по настоящем работя в застрахователно дружество... Та по темата... Ще се опитам да ти помогна...

В протокола за ПТП в полето за Участник 2 трябва да е записана фирмата, която поддържа пътя или само съответната община. Това е и организацията срещу която трябва да насочиш иска си! Но предполагам това ти е известно.... :wink:
Освен протокола за ПТП прябва да имаш и смимков материал на увреденото МПС, на увредените детайли и по възможност на мастото, където е станал инцидента...
Ще ти трябва и становище от сервиза извършил ремонта, че съответната повреда е следствие от това събитие!
Знам, че отговора ми се отконява от въпроса ти, но от опита ми по този въпрос според мен това е по важно, отколкото как по правилно технически да се обосновеш..., не че е без значение. Но нали в крайна сметка е важен крайния резултат, а имено д осъдиш общината... :lol:

А това е за другите колеги... търсете си правата в такива ситуации, общините не са недосегаеми, напротив! Специално в такива случаи се осъждат, опита и практиката ми го показва това. Не става въпрос за 250 /300 лв. или повече, въпроса е принципен... казвам Ви, осъждат ги и си плащат като отче наш..., така да се каже! Е, друг е въпроса за мудността на съдебната система, но това е друга тема! Но все пак по добре късно, отколкото никога...
Поздрави!
Иван Сотиров

excape
потребител
потребител
Мнения: 7
Регистриран: 11 май 2007, 10:40
Модел на автомобила: karuca
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Мнение от excape » 11 май 2007, 15:00

Ivan_sotirov написа:Колежке, поздравявям те за находчивостта да потърсиш помощ във форума! И аз съм юрист, но по настоящем работя в застрахователно дружество... Та по темата... Ще се опитам да ти помогна...

В протокола за ПТП в полето за Участник 2 трябва да е записана фирмата, която поддържа пътя или само съответната община. Това е и организацията срещу която трябва да насочиш иска си! Но предполагам това ти е известно.... :wink:
Освен протокола за ПТП прябва да имаш и смимков материал на увреденото МПС, на увредените детайли и по възможност на мастото, където е станал инцидента...
Ще ти трябва и становище от сервиза извършил ремонта, че съответната повреда е следствие от това събитие!
Знам, че отговора ми се отконява от въпроса ти, но от опита ми по този въпрос според мен това е по важно, отколкото как по правилно технически да се обосновеш..., не че е без значение. Но нали в крайна сметка е важен крайния резултат, а имено д осъдиш общината... :lol:

А това е за другите колеги... търсете си правата в такива ситуации, общините не са недосегаеми, напротив! Специално в такива случаи се осъждат, опита и практиката ми го показва това. Не става въпрос за 250 /300 лв. или повече, въпроса е принципен... казвам Ви, осъждат ги и си плащат като отче наш..., така да се каже! Е, друг е въпроса за мудността на съдебната система, но това е друга тема! Но все пак по добре късно, отколкото никога...
Благодаря, че ме поздравяваш колега.
Снимков материал има.
Що се отнася до становището от сервиза, това не се приема като доказателство от съда(тъй като сега да отида в сервиза на някой приятел ще ми издаде фактура и без да съм се блъснала), затова се назначава съдебна експертиза, която да докаже, че щетата е следствие от пропадане в дупката.

Потребителски аватар
Ivan_sotirov
потребител
потребител
Мнения: 11
Регистриран: 12 окт 2006, 11:43
Модел на автомобила: Ескорт
Местоположение: Пазарджик
Контакти:
Status: Извън линия

Мнение от Ivan_sotirov » 11 май 2007, 15:42

Съгласен съм с теб! Становището е необходимо, толкова доколкото аз като застраховател да приема претенциата на увреденото лице, да го обезщетя и после да си търся парите от общината, но тук вече нещата стоят по друг начин!
Пожелавам ти успех!!! *00130*
Поздрави!
Иван Сотиров

cocoff
потребител
потребител
Мнения: 1543
Регистриран: 17 окт 2006, 18:30
Модел на автомобила: Fiesta 1.25 Zetec 16V
Местоположение: София
Status: Извън линия

Мнение от cocoff » 11 май 2007, 20:04

Полезно, полезно, вери полезно!!! :)
Бе то фордаджиата по принцип е цЕнен човек, а пък ако е и юрист...

Отговори

Върни се в “ЗАСТРАХОВКИ, КАТ и ПТП”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 12 госта