Излизане извън БГ с чужд автомобил?

И как да се борим с тях!? Петте секунди преди катастрофата. Това можеше и да не се случи.
Потребителски аватар
tropper
потребител
потребител
Мнения: 687
Регистриран: 12 юли 2007, 00:34
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK1 1.6 16V GLX '93; ГИ Stilogas/Tamona, изп. Tomasetto, инж. Valtek; *** КЛИМАТИК ***
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Излизане извън БГ с чужд автомобил?

Мнение от tropper » 05 май 2011, 10:51

Здравейте!

Казусът е следния:
Автомобилът, който използвам е регистриран на името на друго лице - баща ми. Заради това че ми е баща съответно две от моите имена съвпадат с две от неговите и поради тази причина в България никой никога не ми е правил проблем. Как стои въпросът обаче за излизане навън - ЕС и извън ЕС?

На талона за собственост на автомобила името е на баща ми.
Автомобилът има застраховка ГО със "Зелена карта", в която обаче застрахователите не са вписали мен като втори шофьор, стои само името на собственика - т.е. баща ми.

Мога ли законно с тази кола да отида в Румъния (ЕС) или друга държава не-членка (прим. Турция , Сърбия, Македония) ? (Зелената карта има съответното покритие за държавите, но просто не присъства моето име на нея.)

Трябва ли ми някакво пълномощно? Трябва ли да е преведено или на български е достатъчно (поне за ЕС) ?
Преиздаване на Зелената карта с вписване на мойто име?
късото съединение прави силата
LPG: Изображение / 1.07 заради гумите :)

vivco
потребител
потребител
Мнения: 45
Регистриран: 29 окт 2008, 10:45
Модел на автомобила: Форд Фокус 2.0 16v
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Излизане извън БГ с чужд автомобил?

Мнение от vivco » 05 май 2011, 14:45

Трябва ти пълномощно на български и на английски застраховката е на собственика на автомобила така че нямаш проблем с нея в пълномощното да пише че имаш право да напускаш стараната това е успех.За Турция ти трябва на турски.
Изображение

Потребителски аватар
mrdds
потребител
потребител
Мнения: 3127
Регистриран: 23 фев 2006, 12:26
Модел на автомобила: S max 2.0 Diratec HE 2007 titanium
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Излизане извън БГ с чужд автомобил?

Мнение от mrdds » 05 май 2011, 15:08

Залената карта мисля,че вече не е задължителна за страните от ЕС.За съжаление в интернет има много противоречиви твърдения и не мога да бъда 100% сигурен.

Потребителски аватар
tropper
потребител
потребител
Мнения: 687
Регистриран: 12 юли 2007, 00:34
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK1 1.6 16V GLX '93; ГИ Stilogas/Tamona, изп. Tomasetto, инж. Valtek; *** КЛИМАТИК ***
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Излизане извън БГ с чужд автомобил?

Мнение от tropper » 05 май 2011, 19:00

vivco написа:...пълномощно - български, английски, турски...
Мерси колега. Явно ще трябва.
Брех тия турци бе... Нали искат да ги приемат в ЕС - да сложат англо-разбиращи митничари/полицаи :D:
mrdds написа:...За съжаление в интернет има много противоречиви твърдения и не мога да бъда 100% сигурен.
И аз съм търсил и съм попадал на такива, затова питам ако на някой от вас му се е случвало от първо лице или ако има правна информация.
Мерси все пак _friends_


Очаквам още коментари, евентуално и бланка за пълномощното ако на някой му се намира >:D<:
късото съединение прави силата
LPG: Изображение / 1.07 заради гумите :)

Потребителски аватар
amplified
потребител
потребител
Мнения: 465
Регистриран: 16 фев 2008, 02:29
Модел на автомобила: 2008 Mondeo MkIV Duratec 2.0 145bhp Тitanium X
Местоположение: Бургас-София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Излизане извън БГ с чужд автомобил?

Мнение от amplified » 05 май 2011, 21:21

Нотариусите си имат бланки, мисля 6лв беше пълномощното, после превод в бюро за преводи и те го заверяват в турското консулство. Превода и заверката излизат нещо от рода на 40-50лв. Аз последния път пътувах с пълномощно, което не беше заверено. Изтичаше 4 дни след това и ме посъветваха да не го заверявам - не се заядоха.

Потребителски аватар
tropper
потребител
потребител
Мнения: 687
Регистриран: 12 юли 2007, 00:34
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK1 1.6 16V GLX '93; ГИ Stilogas/Tamona, изп. Tomasetto, инж. Valtek; *** КЛИМАТИК ***
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Излизане извън БГ с чужд автомобил?

Мнение от tropper » 13 юли 2011, 11:19

Направих си аз пълномощното, ходих до Румъния и обратно и никой не ми го поиска :evil: , ама както е казал поетът - страх лозе пази.

Доколкото прочетох тук и там за ползване на автомобил в БГ не е необходимо пълномощно, стига да притежавате:
1) Ключове
2) Малък талон
3) Талоните на преглед и гражданска (нищо че тя е на името на собственика)
4) Автомобилът да не е обявен за издирване

За излизане извън страната обаче, дори и в ЕС, българските органи изискват нотариално заверено пълномощно.
За ЕС - лесно. Там българският език е официален и ако някой не ви разбира пълномощното, може да го накарате да си търси преводач за негова сметка.

За Турция трябва да се донесе вода от девет кладенеца:
1) Нотариус
2) Преводач - може и на английски, но за да е сигурно - най-добре турски
3) Легализация в МВнР
4) Заверка в турско консулство


Ако на нотариуса не му се занимава да търси бланка, ето един подходящ текст:
П Ъ Л Н О М О Щ Н О

Долуподписаният: (трите имена по документ за самоличност), ЕГН ……………….., притежаващ л.к. № …………….., изд. на от МВР-гр. …............. с постоянен адрес: гр. …………………………………………………………, с настоящото

УПЪЛНОМОЩАВАМ

……………………………………….., ЕГН ………………, л.к. № ………………., изд. на …………..г. от МВР–………………., с постоянен адрес: гр.
Със следните права и представителна власт:

1. Да управлява в страната и в чужбина собственото ми МПС, а именно: Вид ………, марка ………….., модел …………, рег.№ ………….., рама № …………………………….., двигател №…………….., …………………………; (описание на МПС по талон)
2. Да извършва всякакви действия на разпореждане с гореописаното МПС (да го продава, заменя, дарява, залага и т.н.), в полза на когото намери за добре, при условия и цена, каквито намери за добре, включително с права да договаря сам със себе си и, както с лица, които също представлява
Във връзка с горните права да ме представлява пред всички физически и юридически лица, пред органите на ПП – КАТ, МВР, нотариуси, данъчната администрация, държавни и общински органи и навсякъде другаде, където е необходимо, като подписва всички необходими документи.
Да ме представлява пред застрахователните компании във връзка със застраховането на гореописаното МПС, уведомяване за настъпване на застрахователното събитие, образуване на производство за щета и получаване на застрахователното обезщетение.
Във връзка с горните права да ме представлява пред всички физически и юридически лица, пред органите на ПП – КАТ, МВР, нотариуси, данъчната администрация, държавни и общински органи и навсякъде другаде, където е необходимо, като подава, подписва и получава, от мое име и за моя сметка всички необходими документи.

Настоящото пълномощно е със срок до…………………………….

Упълномощител: …………………
късото съединение прави силата
LPG: Изображение / 1.07 заради гумите :)

Отговори

Върни се в “ЗАСТРАХОВКИ, КАТ и ПТП”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 5 госта