Ръчно полиране на пожълтели фарове Focus.

Това се прави така! Няма смисъл да откриваме топлата вода.
Отговори
Потребителски аватар
flame79
потребител
потребител
Мнения: 25
Регистриран: 27 окт 2008, 15:05
Модел на автомобила: Focus 1.8TdDi
Контакти:
Status: Извън линия

Ръчно полиране на пожълтели фарове Focus.

Мнение от flame79 » 21 ное 2012, 11:10

Необходими материали:
- водна шкурка поне три размера 1000/2000/2500 или ако намерите 3000 ( или каквато има, около тази едрост).
- абразивна паста номер 2 ( може 1 или 2 или 3, за най добър ефект едно и три, купува се от магазин за боя за коли и др.).
- памучен парцал.
Как става процеса ( използвайте за подложка на шкурката и памучния парцал парче фибран, стиропор или много твърд дунапрен с размери 50х50х100 примерно, като идеята е така да се разпредели натискът на по голяма плош и да става равномерно ):
- започвате с 1000, търкате постоянно и равномерно около 5 мин, постоянно мокрите с пулверизатор пълен с вода фара.
- продължавате с 2000, търкате постоянно и равномерно около 5 мин, постоянно мокрите с пулверизатор пълен с вода фара.
- продължавате с 2500, търкате постоянно и равномерно около 5-10 мин, постоянно мокрите с пулверизатор пълен с вода фара.
Идеята на шкуренето е да премахнете изгорелия от слънцето слой лак нанесен върху пластмасата. След като приключите с шкурката фара изглежда бял и леко замъглен.Време е за абразивната пастата. Нанасяте един пръст паста върху памучен парцал с размери 10х20см използвайте подложката и започвате да търкате с кръгообразни движения като също така и натискате, и така 5-10мин като периодично нанасяте и по малко паста върху парцала. Ако сте взели два номера паста след 5 мин търкане сменете с по ситния номер и продължете още 5мин. Така ще възстановите блясъка на фаровете си за около 90 мин. Ето и снимка от процеса>
http://alfa.kachi-snimka.info/images/rgh1353490908j.JPG
https://plus.google.com/u/0/photos/1008 ... 9121?hl=en

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Ръчно полиране на пожълтели фарове Focus.

Мнение от madboy » 21 ное 2012, 22:16

flame79 написа:Необходими материали:
- водна шкурка поне три размера 1000/2000/2500 или ако намерите 3000 ( или каквато има, около тази едрост).
- абразивна паста номер 2 ( може 1 или 2 или 3, за най добър ефект едно и три, купува се от магазин за боя за коли и др.).
- памучен парцал.
...............
Така ще възстановите блясъка на фаровете си за около 90 мин. Ето и снимка от процеса>
....
- лак?
Блясъкът трябва да се запази, по някакъв начин.
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Ръчно полиране на пожълтели фарове Focus.

Мнение от S_C » 21 ное 2012, 22:54

...и след една седмица пак са жълти.Айде,месец.
Тези "стъкла" са поликарбонатни.Този материал, без повърхностния си слой,който да го защитава от UV лъчите, умира за няколко месеца.Те за това пожълтяват и се разпадат-защото повърхностия им слой, който е много твърд и който именно служи за механична защита и защита от лъчите,се поврежда.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
flame79
потребител
потребител
Мнения: 25
Регистриран: 27 окт 2008, 15:05
Модел на автомобила: Focus 1.8TdDi
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Ръчно полиране на пожълтели фарове Focus.

Мнение от flame79 » 22 ное 2012, 09:54

Напролет ще пиша дали са пожълтели. Времето ще покаже. Между другото информацията която събрах от други форуми за същия проблем, показва че фаровете запазват своя блясък, чистота, бистрота ( лак не е необходим, точно той е проблема, той пожълтява ), евентуално един път годишно може да им се отделя по 5-10мин на фар за ръчно полиране ( вече само с паста ) и това е. А на колегите с пожълтели фарове мога да кажа че нищо не рискуват, те така или иначе почти не светят и са или за подмяна или за полиране. Шкурката плюс абразивната паста е около ~5лв.
Както казва една поговорка "Никога няма да знаеш ако не опиташ!"!

Потребителски аватар
echo69
потребител
потребител
Мнения: 30
Регистриран: 18 авг 2006, 14:13
Модел на автомобила: ford focus 1,6 zetec SE 100k.c.
Местоположение: Пазарджик
Status: Извън линия

Re: Ръчно полиране на пожълтели фарове Focus.

Мнение от echo69 » 23 ное 2012, 16:22

Аз съм правил тази операция преди повече от година и потвърждавам че ефекта е поразителен. Трайността е между 6 месеца и една година (взамисимост от колко често се ходи на автомивка и колко са агресивни препаратите там), но не пожълтяват а само пада пастата и после е необходимо само пастиране 2 пъти в годината. А ако се лакират след шкуренето (без да се пастира) вече трайността ще бъде няколко години.
Изображение

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Ръчно полиране на пожълтели фарове Focus.

Мнение от madboy » 23 ное 2012, 16:32

echo69 написа:..... А ако се лакират след шкуренето (без да се пастира) вече трайността ще бъде няколко години.
Аз съм на същата дистанция.
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

Потребителски аватар
Gattuso
потребител
потребител
Мнения: 430
Регистриран: 28 окт 2009, 17:33
Модел на автомобила: Ford
Status: Извън линия

Re: Ръчно полиране на пожълтели фарове Focus.

Мнение от Gattuso » 23 ное 2012, 17:54

Браво колега! Много много полезна тема

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Ръчно полиране на пожълтели фарове Focus.

Мнение от S_C » 24 ное 2012, 00:48

Именно в лака е номера.А този лак се намираше изключително трудно когато се появиха първите поликарбонатни фарове.Сега не знам дали се намира по-лесно...но не вярвам да го има навсякъде.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
petkomz
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 25 юли 2009, 14:10
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDDI Ambiente 2002 г. комби Facelift
Status: Извън линия

Re: Ръчно полиране на пожълтели фарове Focus.

Мнение от petkomz » 31 юли 2013, 23:23

А за халогените, които са стъклени, важи ли горното описание?
Изображение

Потребителски аватар
Doin
потребител
потребител
Мнения: 1817
Регистриран: 13 мар 2009, 23:18
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDdi Ghia '00
Местоположение: Слатина, София
Status: Извън линия

Re: Ръчно полиране на пожълтели фарове Focus.

Мнение от Doin » 01 авг 2013, 09:48

За стъклата на халогените не става тази процедура - шкурката няма никакъв ефект, полир пастата лъсва малко стъклото ако не е много подбито от камъчета, но общо взето ефекта е никакъв.
Но колега тук каза, че си купил нови стъкла за халогените по 10 лв. парчето, така че остава само да сподели откъде.

Fiesta_IGI
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 13 дек 2010, 12:24
Модел на автомобила: FORD C-Max 2.0 FACE 2016
Местоположение: Burgas
Status: Извън линия

Re: Ръчно полиране на пожълтели фарове Focus.

Мнение от Fiesta_IGI » 08 окт 2013, 08:52

S_C написа:Именно в лака е номера.А този лак се намираше изключително трудно когато се появиха първите поликарбонатни фарове.Сега не знам дали се намира по-лесно...но не вярвам да го има навсякъде.
Съгласен съм с теб,че всико е заблуда,аз сам ги изтърках,светнаха и то без много шкурки и пасти само с номер 2000 ги тръкнах леко,абразивна пасата и след това полир паста,това гонаправих на C-МAXa който имам сега,понеже на фиестата (веке я продадъх) бяха леко пожълтели в горния край,кадето е габаритната крушка,ако се сещаш какви са фаровете на модел 2007 фиеста,минаха две години не пожълтяха,но съм говорил с много хора,казват че като се лакират,отново пожълтяват,в мивките казват,че само с пастиране било по-добрия вариянт,а незнам колко ще държи.
Другото коетое,30 лв зимат,за пастиране нафар.аз да купя толко пасти и толко тъкане нема да стане,плащам си и съм Газар.Защо?Ами тая паста след неколко месеца срока и заминава,аз като я употребя един път,на следващия или колата съм я продал,или пастата е изсъхнала :)
Принципа е следващия.Караш и сменяш с ново.
May the FORD be with you!
Докато човек умре, все ум събира и пак без ум умира

Отговори

Върни се в “СЪВЕТИ / НАПРАВИ СИ САМ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 27 госта