Домашен трети стоп

Това се прави така! Няма смисъл да откриваме топлата вода.
Отговори
Потребителски аватар
Rusin Atanasov
потребител
потребител
Мнения: 20
Регистриран: 20 яну 2013, 21:19
Модел на автомобила: Ford Fiesta fokus Mk4 1996
1.3I 37kW Endura-e
Местоположение: Stara Zagora
Status: Извън линия

Домашен трети стоп

Мнение от Rusin Atanasov » 11 фев 2013, 23:07

Привет,
на баща ми Фиестата, тази от профила ми, реших да направя трети стоп. Използвал съм 3мм разпепено PVC защото е евтино, доста порьозно и при слепване с "Канаколит" стават изключително здрави съединения и се обработва супер лесно. Избрах мястото от задният капак, на което има една тапа - тя е по средата и е иедалното място за преминаването на кабела от там. Близо е и маншончето за маркуча на стъкломиещото. През него прокарвам проводника за захранване на третият стоп.

Изображение

Изображение

Вътре в маншончето е малко мястото и преминаването на този, дори толкова тънък проводник е трудно. За да съм сигурен че не съм пробил маркучето пуснах задната пръскалка и като видях че не тече едва тогава монтирах . Проводника минава между тавана и тапицерията му, а от там по дясната греда, само се сваля част от уплътнението на задният капак.

Изображение

Изображение

Така проводника стига до денсият куплунг за стопа. Той се откопчава като се махне една стоманена скобичка. От нея се взима захранване за третият стоп. Тук е отделената част с лампичките, на която с бяла стрелка е обазначено лампичката за стопа, с червена стрелка +12V, а със синя стрелка е масата. Те излизат на изводи 4 и 2 от куплунга.

Изображение

Той се разглобява като първо с игла или шило се натиснат две зъбчета на една червена пласмаса законтряща крачетата на буксата:

Изображение

След това пластмасата се вдига леко и се изважда като се пъхне иглата или шилото в това отворче:

Изображение

После с две игли се освобождават нужните крачета като те трябва да натиснат две зъбчета:

Изображение

Ето тук е едното зъбче , от другата страна има същото:

Изображение

При монтажа изкривявам отново зъбчетата за да щракнат в мястото си и да не позволяват на крачето да се измъква. Свъръзката я правя с пипой, като предварително зачиствам мястото и изолирам с термосвиваем шлаух. В буксата има достатъчно място и за двата кабела. Ето готовата букса:

Изображение

За трети стоп, първо си правя шаблон от картон на мястото:

Изображение

И изработвам шасито, като правя и оребрения за повече здравина.

Изображение

Изображение

Изображение

Тук е вече баядисано, макар да не съм се заигравал в шлайфането:

Изображение

Изображение

Зкрепването на стопа към капака е със самонарезна видия за гипсокартон, за нея съм пробил 2мм отвор за лесно навиване. Видията си има фрезенк, стоманена е и с нужната дължина. Все пак внимавам да не пробия маркучето за пръскалката.

Изображение

Осветлението е от обикновенна самозалепваща лента с червени светодиоди и в готов вид светенето е такова:

Изображение

Лека, вечер!

Любо
Администратор
Администратор
Мнения: 2511
Регистриран: 01 ное 2005, 13:48
Модел на автомобила: Мондео 2,0i; 107kW, 2006г.
Ford Ka 1,3 DuraTec 51kW 2003г.
Местоположение: София - Надежда 1
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Домашен трети стоп

Мнение от Любо » 12 фев 2013, 10:45

Браво! Страхотно е станало и описанието е чудесно!

Само не разбрах какво е това разпенено PVC? Явно е някаква пластмаса, но къде се намира и за какво се използва (освен за подобно моделиране)?

Едит: Първо задавам въпрос, после питам гугъл и получавам отговор...
Оказа се че се ползва в рекламния бизнес, за направа на шкафчета за баня и пр. Наистина не е много скъп и изглежда се намира лесно (трябва да знаеш какво търсиш :) )

Потребителски аватар
Rusin Atanasov
потребител
потребител
Мнения: 20
Регистриран: 20 яну 2013, 21:19
Модел на автомобила: Ford Fiesta fokus Mk4 1996
1.3I 37kW Endura-e
Местоположение: Stara Zagora
Status: Извън линия

Re: Домашен трети стоп

Мнение от Rusin Atanasov » 12 фев 2013, 18:10

Да, предимно в рекламата се използва. Във всяко рекламно ателие го има в различни размери и дебелини. Могат да се правят произволни конструкции както за вътрешна така и за външна употреба. Примерно лист от 3мм с площ около половин кв.м излиза приблизително 5лв. С макетен нож се правят много точни и гладки срезове и може да се шлайфа с щкурка, малък ъглошлайв както и да се реже с него макар и по-бавно. Както писах по горе с лепила като "Канаколит" се слепва перфектно и лепилният шев и изключително здрав, дане кажа невъзможен за счупване.

Потребителски аватар
urgan
Потребител
Потребител
Мнения: 1834
Регистриран: 16 яну 2009, 16:44
Модел на автомобила: Ford Mondeo 2.0 TDCi 131 h.p. Estate 02' Ghia
Engine code: FMBA
Status: Извън линия

Re: Домашен трети стоп

Мнение от urgan » 12 фев 2013, 20:36

Браво, много хубаво описание и тема! Доста пъти съм ти чел нещата в опел форума и сега се изненадах че пишеш тук.
Изображение

Потребителски аватар
Gattuso
потребител
потребител
Мнения: 430
Регистриран: 28 окт 2009, 17:33
Модел на автомобила: Ford
Status: Извън линия

Re: Домашен трети стоп

Мнение от Gattuso » 12 фев 2013, 21:42

Браво! Щом темата е от Rusin Atanasov няма начин темата да не е с много снимков материал и много добре описание за всяко нещо.
Всеки посещавал Опел форума знае за какво става въпрос ;)

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Домашен трети стоп

Мнение от S_C » 12 фев 2013, 22:29

Депрон.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
paci
Модератор
Модератор
Мнения: 7883
Регистриран: 18 яну 2005, 07:52
Модел на автомобила: Fiesta MK4 Zetec-S 1.4 16V 90 коня
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: Домашен трети стоп

Мнение от paci » 12 фев 2013, 22:35

коматекс

Отговори

Върни се в “СЪВЕТИ / НАПРАВИ СИ САМ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 18 госта