Парктроник на Фокус МК2 /и други/

Това се прави така! Няма смисъл да откриваме топлата вода.
Отговори
Потребителски аватар
OhljovchO
потребител
потребител
Мнения: 207
Регистриран: 15 дек 2007, 20:04
Модел на автомобила: Ford Focus МК2 1.6 Duratec 100HP, 2005г. с газов инжекцион
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Парктроник на Фокус МК2 /и други/

Мнение от OhljovchO » 02 ное 2013, 18:45

Здравейте
Съвсем скоро монтирах парктроник на колата, изключително съм доволен.
Ще се опитам да опиша всички стъпки на монтажа, за да улесня колегите, които имат такава идея.
1. Поръчах най-евтиния китайски парктроник. Тъй като колата е червена /Colorado Red/ реших да опитам да взема директно червени датчици. Както ще видите по-долу решението се оказа страхотно.
Парктроника е ето това:
http://www.aliexpress.com/item/Car-Colo ... 44897.html
Изображение
Пристигна в къщи по пощата за 3 седмици /рекорд!/ :)

Ето малко за монтажа:
Захранването на джаджата се прикача към лампата за задна скорост. Така устройството работи когато включите задна.
Колата ми е 2005-та, преди фейслифт-а. Кабелите се намират под кората в дясната част на багажника. В интернет има информация, че на фейслифтовите фокуси снопа жици е преместен от ляво. Ако имате по-нова кола погледнете къде влизат кабелите в купето.
Та:
1. Махате кората от дясната страна на багажника. Трябва да се свали и кората в горната част. Има едно-две болчета и много щипки, с леко придърпване всичко се получава :)
Червената жица на захранването се взима от зелена жица с оранжево /+/. Масата /черна жица/ свързах към едно самонарезно винтче към задния калник.
Изображение
Изображение
2. Свържете цялата система в багажника, за да изпробвате дали всичко работи. Не желаем да пробием бронята и да разберем в последствие, че нещо е дефектно. Изпробвайте датчиците един по един.
Изображение
3. Махаме черната лайстна от задната част на бронята. Всичко е на щипки, започваме да изтегляме смело от единя край, докато излезе и я демонтираме цялата. От долу можем да видим точно къде са местата на фабричните датчици. Ще използваме дупките за маркери при определяне на мястото на нашите датчици.
Поставяме малко хартиено тиксо под всяка дупка. То ще служи за две неща: спокойно да бележим на него и при пробиването да не надраскаме случайно бронята.
Изображение Маркираме и правим отвори на 45мм от долния ръб на жлеба, в който е извадената лайсна, под дупките. Там ми се стори най-добре визуално.
Изображение
4. Препоръчвам да надпишете условно всеки датчик с цифричка на буксата. Поставяйте датчик 1 в най-дясната дупка и под ред на номерата другите. Това ще ви помогне да знаете как да подредите датчиците в конекторите на централното модулче.
Поставяме всеки датчик на мястото му, като изтегляме жиците под колата.
Поставяме едно голямо парче изолация за стени, за да не лягаме на мръсно и се мушкаме под колата :)
За удобство можете да паркирате колата с едната гума на бордюр. Достатъчно е.
Всички кабели се прокарват паралелно на съществуващите такива за задните светлини в бронята. Можете да използвате свински опашки или както направих аз, да умотаете около съществуващите жици.
4. Направете срез на маншона, през който ще прекараме жиците в купето. Вижда се на третата снимка. Прекарайте конекторите един по един. Капнете малко силикон на края, за да уплътним срязания маншон.
5. Свързваме всичко към централната кутийка, изпробваме пак всичко. Намираме място на дисплейчето. Аз го монтирах точно над мястото, където излиза колана на задната дясна седалка, зад малкото стъкло. Ще го нимам допълнително.
За закрепване на двете кутийки НЕ използвайте двойно лепящата лепенка от комплекта. Купете си друга, по-хубава и "пресна".
6. Хубаво прибутайте датчиците в дупките, ако трябва им помогнете внимателно с отвертчица от страни.
7. Сглобете всички пластмаси и кори.
8. Честото, да си паркирате със здраве :)
Изображение

Малко впечатления от конкретния модел парктроник:
Екранчето показва стойност в метри, от 2,5 до 0,1м, точността потвърждавам мерено с ролетка.
Всеки датчик има и диодно ред-че с цветове т.е. можете да видите от коя страна е препятствието.
Разбира се имате и писукащ звук с три различни честоти.
Като цяло съм изключително доволен. Вчера паркирах с две маневри, като разстоянието по време на наместването стигна до 0,2-0,1м.
Още нещо - карайте внимателно и бавно, ако някой удари бронята след монтаж на джаджата си е за негова сметка :)

Потребителски аватар
focus varna
потребител
потребител
Мнения: 2
Регистриран: 13 дек 2012, 22:44
Модел на автомобила: FORD FOCUS 1.6 16v 101ph
Status: Извън линия

Re: Парктроник на Фокус МК2 /и други/

Мнение от focus varna » 05 ное 2013, 22:36

Браво.Супер е станало.

Потребителски аватар
synthez 3D
Потребител
Потребител
Мнения: 1745
Регистриран: 04 окт 2005, 08:57
Модел на автомобила: C-MAX Titanium 1.0 Ecobоost-125 HP 2014,
FOCUS 1,6-100 HP 2011,
C-MAX -компютърен 3D модел,
бивш C-MAX Ghia 1.8 16V-125HP 2008,
Местоположение: Г.Оряховица
Status: Извън линия

Re: Парктроник на Фокус МК2 /и други/

Мнение от synthez 3D » 06 ное 2013, 07:25

Много добре си монтирал системата. Очакваме да видим и монтажа на дисплея. Само да добавя, че и при рестайла от 2008 година кабелите са от същата страна т.е. от дясно и е нормално да са там, защото светлината за заден ход е от тази страна. Може на английските версии да са от ляво, но при нас не са. Поздрави за добрата тема.
Изображение

Потребителски аватар
OhljovchO
потребител
потребител
Мнения: 207
Регистриран: 15 дек 2007, 20:04
Модел на автомобила: Ford Focus МК2 1.6 Duratec 100HP, 2005г. с газов инжекцион
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Парктроник на Фокус МК2 /и други/

Мнение от OhljovchO » 06 ное 2013, 21:55

Привет и благодаря за добрите отзиви.
Не виждам възможност да редактирам първия пост, но ето и тук обещаната снимка на монтираното екранче.
Малко ме е яд, че сглобих пластмасите и след това се сетих да му търся място. На практика би могло кабела да се скрие по-хубаво, примерно в дупката за колана или нова малка дупчица зад дисплея.
Блазнеше ме идеята да монтирам екрана така, че да се вижда отражението му в задното стъгло през огледалото за задно виждане - би било много готино. Не съм експериментирал обаче.
Поздрави.
Изображение

belleamie
потребител
потребител
Мнения: 1046
Регистриран: 06 юни 2008, 11:49
Модел на автомобила: ?
Status: Извън линия

Re: Парктроник на Фокус МК2 /и други/

Мнение от belleamie » 06 ное 2013, 22:30

Ако ти трябва нещо поле за изява има един син фокус, на който парктроник също няма да му е излишен и можеш да поекспериментираш на воля :-)
Cars make CO2 and trees absorb CO2.
By driving my car I'm feeding a tree and helping the environment.

Изображение

Отговори

Върни се в “СЪВЕТИ / НАПРАВИ СИ САМ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 9 госта