Вместимост на бутилката за LPG в зависимост от външната температура

Остана ли някой да кара на бензин? LPG, Метан. Съвместимост, проблеми, препоръки.
F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Вместимост на бутилката за LPG в зависимост от външната температура

Мнение от F Focus » 09 дек 2021, 18:03

Някой наясно ли е относно практическата зависимост м/у външната температура и обема на газовата бутилка?
Рашъните казват, че при горещо време, поради разширяването на газта(увеличаването на налягането) във вътрешният обем на бутилката, същата би поела по-малко количество газ, и обратно, но не споменават някакви цифри-звучи логично, но някой знае ли приблизително каква би била разликата при реални замервания, или е пренебрежимо малка?
Благодаря предварително!
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4777
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Вместимост на бутилката за LPG в зависимост от външната температура

Мнение от pepy1 » 09 дек 2021, 19:12

Пренебрежимо малка е за такъв малък обем. Всъщност не знам колко литра е най-масово слаганата бутилка за газ на автомобили. Знам, че стойностите ги смятат при 20 градуса, и налягането е 8 атм за да се втечни. Другото което съм чел за съотношението пропан/бутан, при колите и за битови нужди е различно. Но това също не се отразява кой знае колко на такива малки обеми. Вмомента не помня точно кой от двата газа беше по-лекия и кой по-тежкия. Усреднената стойност беше 1,8-9 л за кг на колите и 10 кг или 22 л за битови нужди. За промишлени нужди не съм се интересувал, но със сигурност и там има разлика заради съотношението на пропан/бутан. Даже не знам дали си заслужава да си блъскаш главата за такива пренебрежимо малки стойности, а както при автомобилите се мери на 100 км пробег разхода - сигурно ще имаш 1 единица след десетичната запетая. Аз пак да кажа, че никога не съм карал на газ, само съм чел книги. И както казва един приятел на баща ми "на теория и практика е едно, а в живота съвсем друго" :D
времето е като парите-никога не стига

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Вместимост на бутилката за LPG в зависимост от външната температура

Мнение от OgiDogi » 10 дек 2021, 19:14

В общи линии, системите за зареждане са лимитирани по налягане до 1.5МРа (15 бара). Ако бутилката е била пълна до средата и слънцето цял ден се е упражнявало в греене върху колата, температурите в багажника стигат до 60° и нагоре, при което се е случвало клапанът на нивомера да не успее да преодолее налягането и да отвори. При по-пълна бутилка са се оплаквали и от пропускане през предпазния вентил за 27 бара. При подобни условия, зареждането ще е невъзможно.
Във всички случаи, обемът на бутилката почти не зависи от температурата, до колкото линейното разширение на метала ще е в рамките на милиметри (ако трябва да прецизираме спрямо питането :)).
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Вместимост на бутилката за LPG в зависимост от външната температура

Мнение от F Focus » 10 дек 2021, 21:33

Благодаря за отговора, Оги, но нещо не разбирам-в жега полу-празна бутилка може и да не се напълни от повишеното и вътрешно налягане, хем
външната температура няма кой-знае какво значение... :?:
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Вместимост на бутилката за LPG в зависимост от външната температура

Мнение от OgiDogi » 10 дек 2021, 21:48

Физически, обемът на резервоара не се променя в някакви значими граници, нека да е примерно 200-300 ml за 30 литрова бутилка. Налягането отвътре пречи, тъй като помпата трябва да преодолее пружината на възвратния клапан + вътрешното налягане. Ако с 15 литра в 30 литрова бутилка от жегата са станали 14 бара и пружината на клапана дава още 0.5, а помпата дава 15 бара, на оставащият 15 литра обем колко му трябват за изравняване на налягането и спиране на зареждането?
Hint: 15 l => 14.5 bar
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Вместимост на бутилката за LPG в зависимост от външната температура

Мнение от F Focus » 10 дек 2021, 21:52

Т.е. външната температура в случая оказва осезаемо влияние?
Инак съм съгласен, че вътр. обем на бутилката се променя пренебрежимо малко.
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
MamaMy
потребител
потребител
Мнения: 88
Регистриран: 18 мар 2021, 22:05
Модел на автомобила: Galaxy 1,9 TDI 2003г
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: Вместимост на бутилката за LPG в зависимост от външната температура

Мнение от MamaMy » 10 дек 2021, 22:10

Преди няколко месеца карах битова бутилка за зареждане. Понеже бях на работа седя празна цял ден в багажника на Омегата. Колата беше тъмно синя и много привличаше слънцето. Като си тръгнах от работа в 14,00 покрай колата не се търпеше от смрад, а вътре беше изключено да се оцелее. Отворих багажника и се просълзих от умиление. Еврогейския предпазен клапан изпускаше и фучеше газ. Занесох я на сянка и след минута затвори сам. Много пъти съм возил бутилки с газ и пълни и празни. Откакто въведоха тия клапани за втори път такъв ми прави беля. Според мен са по-опасни отколкото да повишават безопасността. Бутилката е изчислена да издържа много по-големи налягания. Като започне да изпуска газ в среда с открит огън и се запали газа, дали става по безопасно или се затваря кръга? Предния път започна да изпуска прясно заредена бутилка. Само я вкарах в затоплената стая и докато се натуткам да сложа вентила и да запаля печката и зафуча. Толкова бързо никога не съм тичал с 30кг в ръце. Ами ако в този момент гореше котлон или свещ в стаята? :oops:
Та в тази връзка явно не е толкова малка зависимостта на поропан-бутана от температурата. Доколкото си спомням бутана е по-гъстия газ и зимата му намаляват процента, но не знам дали е по-добрия газ. Приятел който живее от много години в Испания ми каза, че там зареждали само пропан. Колко е истина също не мога да потвърдя, а и той кара основно дизели, но имам едно на ум.
По-добре млад, здрав, красив и богат отколкото стар, беден, болен и грозен :wink:

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Вместимост на бутилката за LPG в зависимост от външната температура

Мнение от OgiDogi » 11 дек 2021, 06:57

Битовите бутилки се пълнят на кантар, а не "сипи за 20" и не напразно - сам си установил.
Теглото на пропан-бутановата смес е средно около 525-530 гр/л и на всяка газ-станция можеш да поискаш сертификат за текущата партида, която зареждаш на колонката. Ако е по-тежка - има повече бутан, който при ниски температури се изпарява и възпламенява по-трудно. Чистият пропан има пък по-ниска енергийна плътност MJ/l - минаваш по-малко километри с едни и същи литри или караш каруца със спънат кон. Затова и метанът, който не може да се втечни при приемливи нормални условия, се тъпче на много високо налягане и се тегли на килограм - там никой не смята литри/километри, заради още по-ниската енергийна плътност.
По отношение на температурата - говорим за газове в течна фаза и като всички газове, обемното разширение при загряване е много по-голямо от това на нормалните течности. Затова и малка промяна в температурата дава по-големи разлики в налягането, сравнено примерно с вода.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Вместимост на бутилката за LPG в зависимост от външната температура

Мнение от ivo_63 » 11 дек 2021, 14:50

Преди година имаше публикувани данни от експеримент , оставени на жега две коли , бяла и черна , след някакви часове измерени температурните разлики - бяха по спомен 3 градуса, което е пренебрежимо малко според мен. Дотук с вярването за "тъмните коли се нагряват много повече"

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4777
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Вместимост на бутилката за LPG в зависимост от външната температура

Мнение от pepy1 » 11 дек 2021, 16:27

Проблем с газовите има при занемаряване/необслужване или фиктивно такова/знаем как се минава на преглед в Бг/ Това обаче не е в интерес на клиента. Има и такива които държат да го направят по правилата. То това важи за всичко между другото. Аз например при годишния преглед държа да ме информират за всичко дребно което са видели. Взимам мерки за отстраняването му, защото искам да се возя в сигурен, макар и в стар автомобил! Всички тези уж самозапалвания на автомобили с газови уредби са точно от нехайсво към тях. Все още се намират хора, които само сипват и карат - друго не ги интересува. Това са най-опасните шофьори и автомобили, които се движат по пътищата.
времето е като парите-никога не стига

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Вместимост на бутилката за LPG в зависимост от външната температура

Мнение от F Focus » 11 дек 2021, 19:30

Наясно съм, че с газта шега не бива!
Още веднъж благодаря на Оги-неговите отговори е добре да се четат няколко пъти и то когато не си пред компа с ракия и мезе на масата! :wink:
Не съм от немарливите собственици, като дори прекалявам понякога и понеже не съм в час ще съм благодарен на Оги да каже като как аджеба се поддържа газов инжекцион :?: Преди да замирише на газ, разбира се! :wink:
Хубава вечер и наздраве! :D
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Вместимост на бутилката за LPG в зависимост от външната температура

Мнение от OgiDogi » 11 дек 2021, 21:40

F Focus написа:
11 дек 2021, 19:30
... как аджеба се поддържа газов инжекцион :?: Преди да замирише на газ, разбира се! :wink: ...
За потребителя - сапунка в чашка и гъбичка за мацане по всички снадки на тръби и маркучи от нивомера до газовата рейка. Притягане на винтовите скоби по газта и охладителната система, смяна на напукани или втвърдени маркучи.
За диагностика - периодична проверка за промяна в работните параметри и евентуално корекция на настройките или смяна на елемент и нова настройка, при необходимост. Предполагам, всички са наясно, че изпарител или рейка не са вечни, а промяна в характеристиките им се отразява чувствително на вървене и/или разход.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
MamaMy
потребител
потребител
Мнения: 88
Регистриран: 18 мар 2021, 22:05
Модел на автомобила: Galaxy 1,9 TDI 2003г
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: Вместимост на бутилката за LPG в зависимост от външната температура

Мнение от MamaMy » 12 дек 2021, 00:44

Оги, извинявай за коментара, но никъде не съм споменавал къде и как зареждам бутилките. Когато ги зареждам, ходя на пункт за зареждане на битова газ. С кантар и всякакви лицензи. По-често взимам готово заредена и запечатана бутилка. Моите са оборотни на "Топливо газ". Единият ми проблем беше след зареждане сега в студа и вкарване на топло в рамките на 1 час след това. Другия проблем беше лятото с абсолютно празна бутилка. От години зареждам 4 газови бутилки. Използвам ги на газов котлон, два газови бойлера за БГВ и една газова отоплителна печка. Преди да започнат да слагат вентили със защитен евро клапан, не съм имал подобни проблеми. Случва се някоя гумичка да не уплътнява добре или някоя бутилка да изпуска леко покрай иглата, но подобни и толкова опасни ситуации не съм имал. Явно тези наредби не са домислени за всички държави в съюза, но ние се опитваме механично и без никаква мисъл да ги приложим. Примерно в Кипър всички си държат бутилките на вън. Но е вярно, че никъде нямат евро вентили иначе при техните жеги навсякъде ще смърди на газ. Само, че това при нас не е приложимо. Едно заради кражбите и второ заради температурите зимата.
Иначе си прав. В никой случай не е добре да се препълват бутилките. Не случайно автомобилните изключват по ниво. Трябва да има свободен обем който да се свива за да компенсира температурните разширения, а както знаем течностите не се свиват (или пренебрежимо малко). За това не трябва да се преправят поплавъците.
По-добре млад, здрав, красив и богат отколкото стар, беден, болен и грозен :wink:

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Вместимост на бутилката за LPG в зависимост от външната температура

Мнение от OgiDogi » 12 дек 2021, 06:40

MamaMy написа:
12 дек 2021, 00:44
Оги, извинявай за коментара, но никъде не съм споменавал къде и как зареждам бутилките. Когато ги зареждам, ходя на пункт за зареждане на битова газ. С кантар и всякакви лицензи. По-често взимам готово заредена и запечатана бутилка. Моите са оборотни на "Топливо газ"...
_friends_
При следващата размяна им даваш обратна връзка, че вентилът изпуска, да вземат мерки *00icon_gren00*
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Вместимост на бутилката за LPG в зависимост от външната температура

Мнение от F Focus » 12 дек 2021, 12:48

Още веднъж благодаря, Оги.
Малко след закупуване на колата ходих в газов сервиз за профилактика, в който според мнозина имали най-добрата диагностична апаратура.
Приеха ме, нещо подключиха, на един екран започнаха да се появяват три(или 4 ) графики и накрая казаха-всичко е ок, компютърът на инжекциона сам се настройва, няма нужда да идваш в бъдеще-отивай да платиш 30 лв. и си тръгвай. :D
Много автомати-слаби резултати!

Отговори

Върни се в “АГУ - Алтернативни Горивни Уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 15 госта