С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Остана ли някой да кара на бензин? LPG, Метан. Съвместимост, проблеми, препоръки.
Потребителски аватар
Lenux
потребител
потребител
Мнения: 224
Регистриран: 03 юни 2008, 15:23
Модел на автомобила: Scorpio 2.9 EFI 145hp
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от Lenux » 29 юли 2010, 20:45

Колата е Скорпио 1990г. 2000 кубика OHC. С обикновено газово. Изпарител Renzo Landi. Газова бутилка 40л. Да, разхода е огромен, като го сметне човек се получава 20 на 100. Но в случая се чудя над следното, че след няколко теста се получава ето така:

Случай 1: Сипвам за 5 лв. Стрелката на бутилката не помръдва. Изкарвам 18км.
Случай 2: Сипвам за 10лв. Стрелката на бутилката мърда като за 10лв. Изкарвам 50км.
Случай 3: Сипвам 2 последователни пъти по 5лв. Стрелката на бутилката НЕ ПОМРЪДВА. Изкарвам до 40км.

И в трите случая тествам при положение че няма грам газ в бутилката преди зареждането. Поплавъка и всичко свързано с отчитането на нивото на газта в бутилката са в перфектна кондиция, смазани и проверени за точността и чувствителността им. Дали причината за трите аномалий е свързана с високият ми разход с който се боря втора година?!

П.П.: За да пропуснем излишни разговори- пробвал съм на коя ли не газостанция и бензиностаниция от Панчарево та чак до Надежда, всичко по колата е чисто ново и сменяно в борбата с огромния разход, като се започне от основен ремонт на двигателя и се мине през изпарителя и се стигне до... .. . . всичко. Само седалките не съм пробвал да сменя, може да е от тях вече се замислям, най-вече от дясната. :D
Ако всички фордовете имаха един цар, той щеше да е Скорпио.
".. bigger is better ... "

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от S_C » 29 юли 2010, 22:43

Не го гледай изобщо тоя уред отзад на газовата...Той може да те ориентира горе-долу колко ти е газта,но заради начина му на работа (два ориентирани един спрямо друг магнита),точноста му е плюс-минус 20-15% от обема на бутилката.Просто не става така-много е неточен уреда,ама той не е и проектиран да бъде точен.На 40 литрова бутилка 10% грешка са ти 4 литра...плюс-минус...много е.За да засечеш правилно разход на газ,трябва да минеш едно 600-700 км,като водиш редовно данните какво слагаш,на колко нулираш дневния брояч и т.н.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
Lenux
потребител
потребител
Мнения: 224
Регистриран: 03 юни 2008, 15:23
Модел на автомобила: Scorpio 2.9 EFI 145hp
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от Lenux » 30 юли 2010, 00:03

Ами , добре.. дори и така да е, съгласен съм с неточността на стрелката. Но остава за мен въпроса защо при 2 последователни сипвания от 5лв. което прави 9 литра, не ми мърда и милиметър стрелката, а при едно сипване от 10лв. (9 литра) показва толкова колкото трябва? А пък и относно засичането, мисля че ако на празна бутилка сипем 10 литра и караме докато газта свърши пак ще успеем да засечем колко харчи, и без да минаваме 6-700 км.
Ако всички фордовете имаха един цар, той щеше да е Скорпио.
".. bigger is better ... "

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от S_C » 30 юли 2010, 06:53

Не е така.
В 40-литрова бутилка литър газ е същото,което и литър бензин в 40-литров резервоар...т.е. нищо.

Стрелката не мърда заради начина и на задвижване и неточноста на уреда.Просто вътрешният магнит не се помръднал или се е помръднал недостатъчно,за да задвижи външния.
Пълна и празна бутилка са много относителни неща при газта.С тия количества газ в колата и предвид факта,че сондата ти смуче само вертикално под изпарителя (пак много условно),то това пълно/празно ще се влияе дори от наклона на колата.Сондата засмуква газта в течна фаза.С толкова малко газ в бутлката на всяка дупка ще засмуква газова фаза и ще имаш симптомите на свършваща газ в бутилката.

Свикни,че поплавъкът не мери литри в резервоара.Той мери ниво-процент зает с течност обем спрямо обема зает с газ.При това го мери по крива-движението на поплавъка е по дъга,а не по права.Това би трябвало да компенсира грешката,идваща от формата на газовия резервоар,ама на практика не е така-системата за отчитане е една и съща при всички обеми бутилки.Добави му и грешката от магнитите и ще видиш колко относителни са там нещата.Уредът работи най-точно при около 50% пълна бутилка.Просто там е най-широката част на газовия съд и от там грешката е най-малка.Когато имаш много малко газ,ще греши в посока надолу-ще ти показва по-малко от колкото имаш в дейтвителност.Като мине средата на обема,започва да греши в другата посока.С резервоарите е същото.За това и много хора се оплакват,че при пълна бутилка в началото газта им свърша бавно.Като падне наполовина,стрелката започва да се движи много по-бързо към нулата.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
sharo_baro
потребител
потребител
Мнения: 428
Регистриран: 02 авг 2006, 17:38
Модел на автомобила: ford focus 2.0 16V на части ;( FORD PUMA 1.4 16V
Местоположение: pleven
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от sharo_baro » 01 авг 2010, 00:26

много точно обяснено от колегата S_C
ИзображениеИзображение

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от S_C » 01 авг 2010, 17:38

Допуснал съм малка грешка,която видях на следващо четене-не се иска разлка в нивата на сонда и изпарител.Т.е. сондата си е на бутилката и пак смуче газ от вертикално пусната в бутиклата тръба,а изпарителя може да си е навсякъде-не се иска разлика в нивата в която и да е посока.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

niki89
потребител
потребител
Мнения: 34
Регистриран: 27 авг 2010, 11:12
Модел на автомобила: ford sierra 2.0 OHC
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от niki89 » 04 сеп 2010, 22:40

Lenux написа:Колата е Скорпио 1990г. 2000 кубика OHC. С обикновено газово. Изпарител Renzo Landi. Газова бутилка 40л. Да, разхода е огромен, като го сметне човек се получава 20 на 100. Но в случая се чудя над следното, че след няколко теста се получава ето така:

Случай 1: Сипвам за 5 лв. Стрелката на бутилката не помръдва. Изкарвам 18км.
Случай 2: Сипвам за 10лв. Стрелката на бутилката мърда като за 10лв. Изкарвам 50км.
Случай 3: Сипвам 2 последователни пъти по 5лв. Стрелката на бутилката НЕ ПОМРЪДВА. Изкарвам до 40км.

И в трите случая тествам при положение че няма грам газ в бутилката преди зареждането. Поплавъка и всичко свързано с отчитането на нивото на газта в бутилката са в перфектна кондиция, смазани и проверени за точността и чувствителността им. Дали причината за трите аномалий е свързана с високият ми разход с който се боря втора година?!

П.П.: За да пропуснем излишни разговори- пробвал съм на коя ли не газостанция и бензиностаниция от Панчарево та чак до Надежда, всичко по колата е чисто ново и сменяно в борбата с огромния разход, като се започне от основен ремонт на двигателя и се мине през изпарителя и се стигне до... .. . . всичко. Само седалките не съм пробвал да сменя, може да е от тях вече се замислям, най-вече от дясната. :D
Просто я напълни до горе ако е 40л ще сабере 38 ако мине6 300 км на4и си на 11 на 100 грубо и такак си правиш сметката пълниш на макс от хубава газостанция зануляваш и караш.

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от dimkar » 05 сеп 2010, 17:50

Не е нормално 40-литрова бутилка да събира 38 литра газ. Правилната настройка е 80%, което ще рече, че повече от 32 литра не трябва да влизат вътре.

kotyo
потребител
потребител
Мнения: 66
Регистриран: 04 май 2006, 00:08
Модел на автомобила: MONDEO1.8 16v `94
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от kotyo » 20 сеп 2010, 13:57

По подобни причини стигнах до извода, че повечето колонки са омагьосани да сипват между 1 и 2л. нещо различно от газ в течна фаза при всяко зареждане. Явно нашенският техически гений се е възползвал от недостатък в конструкцията и им бае доста успешно.
Подозренията ми се основават на няколко факта:
1.Почти винаги първият литър- литър и половина влизат учудващо бързо и придружени със странни звуци, после по-бавничко, тихичко, както си трябва..

2.Винаги, преди дълъг път, зареждам догоре. Хем да засека разхода, хем да съм спокоен, че гориво бол..
Когато заредя около 30 литра, предходния ми разход винаги излиза в рамките на нормалното( доколкото 14+ е нормален за София).
Но, ако съм минал малко килимери и бутилката събере само десетина литра(+-), то сметката ВИНАГИ се връзва 16-17, че и до 18/100..

Ще кажете, че грешката е голяма при малко километри.. Така е, ама как пък поне един път разходът не излезе по-нисък или поне стандартния, който засичам при голямото зареждане??
Говоря за нормалните бензиностанции, а не тези дето са ми сипвали 39л в 35л(пълен обем) бутилка. Там и последвалия разход е стигал над 20/100.

Потребителски аватар
kEFi
потребител
потребител
Мнения: 2863
Регистриран: 17 яну 2005, 13:19
Модел на автомобила: Eskort 1.6 16V EFi
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от kEFi » 19 окт 2010, 22:23

Lenux написа:Колата е Скорпио 1990г. 2000 кубика OHC. С обикновено газово. Изпарител Renzo Landi. Газова бутилка 40л. Да, разхода е огромен, като го сметне човек се получава 20 на 100. Но в случая се чудя над следното, че след няколко теста се получава ето така: ...
Това за нивомера...го приемай като полезна информация относно приблизителното състояние в резервоара ти. И нищо повече!
Да мериш разход със сипвания по 5 или 10 лева е несериозно!
Сравнително най-точно си хвани разхода по пълно-пълно.

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от S_C » 19 окт 2010, 23:20

При това на една и съща газостанция,на една и съща колонка.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от madboy » 20 окт 2010, 11:09

S_C написа:При това на една и съща газостанция,на една и съща колонка.
И при еднаква температура на въздуха даже.
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

yanev1990
потребител
потребител
Мнения: 401
Регистриран: 13 апр 2010, 10:19
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK2 Ghia 2.0 16V
Местоположение: Банкя, София
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от yanev1990 » 08 ное 2010, 00:42

Зависи и къде зареждаш.При нас на всеки 6 месеца идват от метрологията да проверяват дали всичко е наред _friends_
Когато на готин човек му е кофти, това е блус.Когато на кофти човек му е готино, това е чалга.

Потребителски аватар
kimimg
потребител
потребител
Мнения: 33
Регистриран: 26 мар 2010, 21:29
Модел на автомобила: mondeo 2000 tdci 130 к.с. 2003г и mondeo 1.8 16V 115 к.с. 1993г
Местоположение: Стара Загора
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от kimimg » 23 ное 2010, 08:36

аз съм техник по газ и бензин колонки, държавната метрология си минава по всички бензино и газо станции на всеки 6 месеца, мога с чиста съвест да кажа че няма газ или бензино станция дето да лъжат чак толкоз много, бъдете сигурни че където и да идете все сме прецакани но това си го разрешава държавата имат право да ни откраднат 1% от газта и 0.5% от бензина и нафтицата, на много малко места си позволяват да излезнат от тез граници а и да излезнат са съответно до 2% за газта и 1% за бензина и нафтата. Разхода ни на колите на газ е от качеството на газта защото в газта имаше пропан и бутан някога :D: сега тез съставки на газта са в минимални количества :mrgreen: някой требе да кърти пари а ние да страдаме :cry: А за бензина мога да кажа че нема бензин с реални октани всички са с по 2-3 октана по надолу, лично обикалях бензиностанциите в Ст. Загора и съм носил проби в лаборатория ;;):

Потребителски аватар
Alexi
потребител
потребител
Мнения: 1559
Регистриран: 18 май 2008, 22:50
Модел на автомобила: '06 Mondeo 2.2 TDCI Ghia ,'08 Transit Connect 1.8 TDCI
Местоположение: Шумен
Контакти:
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от Alexi » 23 ное 2010, 09:35

колега в коя фирма работиш ако не е тайна ,Кълвача ли

Потребителски аватар
bateto_toshko
потребител
потребител
Мнения: 1216
Регистриран: 01 юни 2008, 16:57
Модел на автомобила: Fiesta 1.4 Ghia '96
(Zetec-SE,16V, 90PS)
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от bateto_toshko » 23 ное 2010, 10:34

Lenux написа:
Случай 1: Сипвам за 5 лв. Стрелката на бутилката не помръдва. Изкарвам 18км.
Случай 2: Сипвам за 10лв. Стрелката на бутилката мърда като за 10лв. Изкарвам 50км.
Случай 3: Сипвам 2 последователни пъти по 5лв. Стрелката на бутилката НЕ ПОМРЪДВА. Изкарвам до 40км.
Пробвай да караш с почти пълна бутилка.При един приятел така разхода му падна драстично.Единственото логично обяснение , което си дадохме с него беше , че при пълна бутилка налягането е достатъчно високо за да работи системата правилно.И той пълни бутлката , мине 100 км пак пълни до горе и т.н.
сърцето ми обича форд мустанг , а джоба фиеста :mrgreen:
Една кола не може да се оправи докато не се счупи

Потребителски аватар
kimimg
потребител
потребител
Мнения: 33
Регистриран: 26 мар 2010, 21:29
Модел на автомобила: mondeo 2000 tdci 130 к.с. 2003г и mondeo 1.8 16V 115 к.с. 1993г
Местоположение: Стара Загора
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от kimimg » 23 ное 2010, 11:58

налягането в бутилката е еднакво независимо колко газ има вътре само да не е пълна над 80%, ако ви пълнят с 10-12 атм то това е налягането на колонката и е толкова защото трябва да преодолее налягането в бутилката и разните там възвратни клапанчета по системата, а като спре зареждането налягането в бутилката пада на 4-6 атм през лятото и 1-4 през зимата

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от madboy » 23 ное 2010, 14:28

E да еднакво е налягането. Същото като сложим флакон от дезодорант в огъня, той гръмва, независимо дали е пълен или празен флакона. =)):
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

Потребителски аватар
Alexi
потребител
потребител
Мнения: 1559
Регистриран: 18 май 2008, 22:50
Модел на автомобила: '06 Mondeo 2.2 TDCI Ghia ,'08 Transit Connect 1.8 TDCI
Местоположение: Шумен
Контакти:
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от Alexi » 23 ное 2010, 15:03

сравнението ти показва ,че колегата е напълно прав - налягането на газта в бутилката зависи от състава и и от околната температура и не зависи от количеството и ,стига да има все пак някакво количество ( а защо е така - изучава се по физика ).. а това че с Х лв минава някой си У км а с 2Х лв незнам си колко км е толкова относително че изобщо не подлежи на смислен коментар .. най малкото газта е с твърде неясен състав неконтролиран от никого , количеството пропан варира от 5% до 40% а както знаем пропана е калоричния газ който всъщност гори ,бутана е негорим газ служещ за пълнеж така да се каже .. та ,реално ви лъжат главно в състава на газта с количествата е сложно лъгането ,персонала няма възможност да пипа показанията на колонката ...шумове като шуртене скърцане джагъркане и почукване от колонката по време на зареждане минават за нормални и нямат пряко отношение към показанията и .

Потребителски аватар
Lenux
потребител
потребител
Мнения: 224
Регистриран: 03 юни 2008, 15:23
Модел на автомобила: Scorpio 2.9 EFI 145hp
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: С 5лв. минавам 18км, а с 10лв.-50км. Как така?!

Мнение от Lenux » 25 ное 2010, 22:57

kimimg аз бях на същото мнение като теб и твоя приятел преди да ме разубедят колегите писали отговор по темата след твоя пост. Пък аз си мислех и за друг вариант на който може да се дължи това: вероятно, по-мощните коли изяждат по-бързо течната част в бутилката и когато в нея остане само газообразната форма на газта то по-мощният двг няма как да се захрани от нея вече. Докато по-малките двигатели след като изядът течната форма на газта от дъното на бутилката продължават да си вървят също толкова добре и на газообразната газ останала в бутилката. И затова колкото повече литри си сипал в бутилката, толкова повече течна газ има в нея, следователно за по-мощните двигатели е добре бутилката да е по-напълнена за да си изкарват що годе километрите.. Знам ли дали съм на прав път ама рационално обяснение нямам, пък и никой не дава :)

П.П.: А, и нещо друго: забелязал съм че на различни газ-станций по различен начин влиза газта в бутилката, в смисъл различен е шума при зареждане. Някаде се чува силно свистене докато влиза газта в бутилката, на други места е пълна тишина. Хм?!
Ако всички фордовете имаха един цар, той щеше да е Скорпио.
".. bigger is better ... "

Отговори

Върни се в “АГУ - Алтернативни Горивни Уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта