Distance to empty - може ли да се рестартира?

Остана ли някой да кара на бензин? LPG, Метан. Съвместимост, проблеми, препоръки.
Потребителски аватар
npace
потребител
потребител
Мнения: 126
Регистриран: 10 дек 2006, 19:19
Модел на автомобила: Sierra 2.0 DOHC
Местоположение: Пловдив/Смирненски
Status: Извън линия

Distance to empty - може ли да се рестартира?

Мнение от npace » 19 сеп 2016, 22:23

Откакто сложих газово на фокуса (2.0 16V 145HP, 2007-ма) бензин има, не го гори но distance to empty пада до нула.Сам си решава кога да го рестартира.Има ли начин при загасяне/запалване да се направи нещо?Предполагам и други с подобен фокус го имат този проблем!?Може и да има тема по този въпрос, ако е така моля, посочете ми темата!

geromessi
потребител
потребител
Мнения: 54
Регистриран: 27 сеп 2014, 09:15
Модел на автомобила: Focus MK2
Status: Извън линия

Re: Distance to empty - може ли да се рестартира?

Мнение от geromessi » 23 сеп 2016, 14:03

Колега здравей. Ще се опитам да разкажа моя опит , та може от там да ти дойде някоя идея да се справиш с проблема.
И аз карам МК2 , но с 1.6 мотора пак автомат и колата е с ГИ(не е OBD). И при мен беше подобна ситуацията с разликата че ако ми е светела лампата за бензин и почна да карам извънградско (съответно разхода падне) , след гасене/палене на колата дистанцията до празно се рекалкулираше според средния разход , който е вече по-малък и лампата изгасваше. Като изминаните км извънградско трябва да са доста (по спомен над 200).
Преди година обаче реших да сменя таблото с такова от фейсовия фокус МК2.5 Купих от една катастрофирала кола на 15 000км пак с 1.6 бензин , но с фабрична газ. Сега незнам дали е от самото табло (това от МК2.5) или от това че колата е била с фабрична газ , но проблема изчезна. Дистанцията много по-често се пресмята според средния разход и винаги показва що годе реалните км до празно.
Също ми направи впечатление , че средния разход който ми показва на борда на 80% от случайте е същия и с реалния на газ , като максимум разликата която ми е давал е около 1л по-малко от реалния.
Незнам на кое се дължи - на самото табло от МК2.5 или на това че таблото е от кола с фабрична газ , но е изключително приятно хем за окото хем и откъм функционалност. Имам познат с МК2.5 , но и той е с фабрична газ та не мога да ти дам точен отговор. Ето за кое табло става въпрос
Изображение

Ако имаш интерес да смениш таблото пиши , ще помагам с каквото мога :)

Потребителски аватар
npace
потребител
потребител
Мнения: 126
Регистриран: 10 дек 2006, 19:19
Модел на автомобила: Sierra 2.0 DOHC
Местоположение: Пловдив/Смирненски
Status: Извън линия

Re: Distance to empty - може ли да се рестартира?

Мнение от npace » 23 сеп 2016, 23:22

Не е с това табло. Предполагам че може да се сложи някаква залъгалка но не намирам схема в аутодата. Ако заредя 2-3 литра бензин рестартира което ме навежда на мисълта че трябва да повлияя на това което кара стрелката да се отклонява. Тоест да симулирам зареждане на гориво при всяко даване на контакт. Таблото не ми се сменя. Газовата е с ОБД и мога да я направя така че да занулява или да изтрива определени грешки или всички грешки. Не съм и задавал да трие каквото и да било.

geromessi
потребител
потребител
Мнения: 54
Регистриран: 27 сеп 2014, 09:15
Модел на автомобила: Focus MK2
Status: Извън линия

Re: Distance to empty - може ли да се рестартира?

Мнение от geromessi » 24 сеп 2016, 09:38

Аз се съмнявам , че целия алгоритъм за пресмятането е различен , а това не се свежда до промяна по схемите някъде , а по самия софтуер вътре в таблото. На старото табло сякаш калкулацията забива и продължава да си пресмята или докато както казваш ти сипнеш малко бензин и стрелката съответно мръдне или докато разликите в оставащото гориво и средния разход не станат прекалено големи и тогава чак се рестартира измерването.
На новото табло това определено е изчистено и оставащите км се влиаят основно от средния разход , като и пресмятането е доста по-често. Както виждаш от снимката бензина ми в момента е малко над 1вата чертичка , като оставащите км варират 120-150 ако карам градско , излезна ли извънградско и разхода падне веднага показва 220-250км оставащи. Та от там ми идва на ума , че калкулациите за оставащите км на новото табло са почти моментни или много по начесто спрямо старото.

Поздрави !

Потребителски аватар
npace
потребител
потребител
Мнения: 126
Регистриран: 10 дек 2006, 19:19
Модел на автомобила: Sierra 2.0 DOHC
Местоположение: Пловдив/Смирненски
Status: Извън линия

Re: Distance to empty - може ли да се рестартира?

Мнение от npace » 24 сеп 2016, 14:06

Разбирам, а ако сменя таблото, plug and play ли е работата или е по сложно?

geromessi
потребител
потребител
Мнения: 54
Регистриран: 27 сеп 2014, 09:15
Модел на автомобила: Focus MK2
Status: Извън линия

Re: Distance to empty - може ли да се рестартира?

Мнение от geromessi » 24 сеп 2016, 15:09

Малко по-сложничко е , самия монтаж си е plug and play , но и трябва да се барне с компютър колата , понеже една от логиките на имобилайзера минава през таблото.
Като цяло ти трябва един ELM кабел (малко се преправя) , FORScan (софтуера е free) и 2та ключа на колата. Имаше подоробно описание как става самото обучаване на двата ключа към новото табло. Ще помагам ако се навиеш да си го правиш сам :wink:

Поздрави !

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Distance to empty - може ли да се рестартира?

Мнение от OgiDogi » 24 сеп 2016, 15:19

npace написа:Не е с това табло. Предполагам че може да се сложи някаква залъгалка но не намирам схема в аутодата. Ако заредя 2-3 литра бензин рестартира което ме навежда на мисълта че трябва да повлияя на това което кара стрелката да се отклонява. Тоест да симулирам зареждане на гориво при всяко даване на контакт. Таблото не ми се сменя. Газовата е с ОБД и мога да я направя така че да занулява или да изтрива определени грешки или всички грешки. Не съм и задавал да трие каквото и да било.
Логиката сочи, че ако сложиш един кондензатор със сравнително голям капацитет в паралел на нивомера (трябва да се измери съпротивлението на нивомера и да се пресметне времеконстанта примерно 2-3 секунди), би трябвало да извърши точно това - при подаване на контакт, кондензаторът е разреден и напрежението върху полюсите му е 0 V (празен резервоар) и започва бавно да се повишава (все едно наливаш и нивото се увеличава).
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

palio81
потребител
потребител
Мнения: 5
Регистриран: 24 ное 2010, 20:20
Модел на автомобила: Ford focus c-max 1.8 120hp
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Distance to empty - може ли да се рестартира?

Мнение от palio81 » 27 сеп 2016, 13:10

Един приятел ми каза за същия проблем при хонда,решението било да имаш бензин над средата на резервуара.При форд незнам дали действа но може да опиташ.

frizzante
потребител
потребител
Мнения: 34
Регистриран: 28 юни 2015, 13:28
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Distance to empty - може ли да се рестартира?

Мнение от frizzante » 27 сеп 2016, 15:29

Решението е емулатор който да кара компютъра да проверява нивото на бензина на всяко палене а не само като отчете разлика в посока нагоре. Докато караш нивото пак ще пада на база изминати км, но след гасене/палене ще показва отново реалното количество. Питай там където си слагал газ и където е трябвало да ти кажат за това нещо по презумция. Ако не са ти казали и не знаят за това, иди при някой който знае какво прави. За различните коли са различни модели.

Потребителски аватар
npace
потребител
потребител
Мнения: 126
Регистриран: 10 дек 2006, 19:19
Модел на автомобила: Sierra 2.0 DOHC
Местоположение: Пловдив/Смирненски
Status: Извън линия

Re: Distance to empty - може ли да се рестартира?

Мнение от npace » 27 сеп 2016, 22:48

Газовата уредба е лично мое дело. Запознат съм с джаджите които се слагат по този въпрос но за форд фокус 2 не е споменато нищо по въпроса за това дали стават. Не е проблем да сложа една такава джаджа. От проба глава не боли. Схемата няма да е по различна от на другите автомобили с този род дребни проблеми.

geromessi
потребител
потребител
Мнения: 54
Регистриран: 27 сеп 2014, 09:15
Модел на автомобила: Focus MK2
Status: Извън линия

Re: Distance to empty - може ли да се рестартира?

Мнение от geromessi » 28 сеп 2016, 12:55

Можеш и да си вържиш един резистор, така че стрелката да е по средата. Тогава лампата надали някога ще светне :lol:
Това в кръга на шегата , но от това което съм прочел няма подобен тип емулатор , който да ти накара таблото да прави "еди какво си" . Другото което ми идва на ума е софтуерно да се изключи от таблото "Low fuel warning".

Потребителски аватар
npace
потребител
потребител
Мнения: 126
Регистриран: 10 дек 2006, 19:19
Модел на автомобила: Sierra 2.0 DOHC
Местоположение: Пловдив/Смирненски
Status: Извън линия

Re: Distance to empty - може ли да се рестартира?

Мнение от npace » 02 окт 2016, 10:38

Проблема явно се появява когато бензина е малко. Сипах му 20 литра и вече си рестартира всеки път като запаля. Разбира се в движение distance to empty пада но след като загася и запаля се ресетва.

Отговори

Върни се в “АГУ - Алтернативни Горивни Уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 16 госта