Проблем с газова уредба

Остана ли някой да кара на бензин? LPG, Метан. Съвместимост, проблеми, препоръки.
barsy
потребител
потребител
Мнения: 4
Регистриран: 10 фев 2017, 19:14
Местоположение: София
Status: Извън линия

Проблем с газова уредба

Мнение от barsy » 10 фев 2017, 19:36

Привет на всички. Ще се радвам, ако някои успее да се включи със съвет.
Карам фиеста 2004 година с газово Вега. Лятото нямам проблем с колата, но стане ли зима се започва.
Газта се включва на 40 градуса, като моментално започва да придърпва адски мощно и да тресе и не може да се кара. Когато не е на ход, а в покой си работи абсолютно нормално, гледахме я в сервиза на лаптоп, всички показатели са ок. Когато обаче подам съвсем леко газ оборотите падат и гасне. Ако подам силно газ пак се спъва и тресе, но не гасне. Пробвал съм да привключа ръчно, чак когато колата е загряла на 90 градуса и пак има тресене, но не толкова силно. След няколко последователни редувания газ, бензин и след като поработи известно време на газ се оправя, но е дразнещо. По случая смених всички филтри, кабели, свещи, бобина, направихме почистване и регулаж на дюзите, но проблема остана. Принципно на бензин нямам ядове, но покрай смяната на нови свещи и кабели се появи едно съвсем леко претрисане с колебание в оборотите (10-15) на празен ход когато е на бензин и интересното е, че се усеща на бензин,а на газ не. Но пък върви добре на бензин, а на газ е ужас. Та реших да проверя, дали проблема не идва на бензин.. от там оригнална диагностика в мото пфое на стенд, но не показа нищо. Предполагам разбирате, как се чувствам вече? :)
Да добавя също, че газовото е ново, слагано преди 10 000 км
Според майсторите, не е от изпарителя и той е наред.. като цяло те вече нямат идея какво да направят, а и на мен взе да ми става неудобно да ходя.. ама все пак не съм го слагал да го возя. Според вас може ли да е от изпарителя?

icoshaggy
потребител
потребител
Мнения: 22
Регистриран: 25 фев 2016, 18:55
Модел на автомобила: Ford Focus 2.0 2008г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Проблем с газова уредба

Мнение от icoshaggy » 10 фев 2017, 20:04

Пробвай при него. Разбира си от работата.
viewtopic.php?f=14&t=64271#p554576

Муцев
потребител
потребител
Мнения: 48
Регистриран: 15 фев 2010, 17:50
Модел на автомобила: Форд Транзит '07,Форд Галакси '98+LPG FOBOS
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Проблем с газова уредба

Мнение от Муцев » 10 фев 2017, 20:16

Нека колегите да направят диагностика по време на движение, да видят каква е температурата на рейката. Ако газта е с много ниска температура се появяват тези симптоми.

Изпратено от Мобифоня с любезното съдействие на Мобиком


barsy
потребител
потребител
Мнения: 4
Регистриран: 10 фев 2017, 19:14
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Проблем с газова уредба

Мнение от barsy » 10 фев 2017, 20:29

Благодаря. Ако ви хрумне още нещо, ще съм благодарен.

Потребителски аватар
dmastard
потребител
потребител
Мнения: 239
Регистриран: 10 апр 2014, 01:11
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci '06
Status: Извън линия

Re: Проблем с газова уредба

Мнение от dmastard » 10 фев 2017, 21:44

Няма такова положение всички показатели са ок, а двигателя тресе и придърпва. Бедна или богата е сместа в този момент?
Може инжектор да сипва повече газ в един от цилиндрите и да го дави.
Предварението коригирано ли е за газ?
Колата губи ли антифриз?

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Проблем с газова уредба

Мнение от OgiDogi » 10 фев 2017, 23:32

dmastard написа:
10 фев 2017, 21:44
...
Предварението коригирано ли е за газ?...
Ти сериозно ли го питаш това, за кола след 2000 година?
Има едни сензори, дето им казват на български "детонационен датчик", които информират компютъра за силата на експлозията в цилиндрите и той променя предварението според октановото число на горивото. Как, според теб, се коригира предварение на кола без дистрибутор, който да врътнеш?


@barsy
Качва се диагностик в колата, свързва се с компютъра и гледа корекциите на инжекторните времена при работа на газ (STFT/LTFT). Ако има големи отклонения към "+", значи не достига гориво. Възможни причини - налягането не е достатъчно, дюзите са малки, коефициентите са неправилно подбрани. При отрицателни корекции, горивото е в повече и съответно трябва да се намали. И в двата случая - обратно при газаджията с инструкции, какво трябва да се промени. След като си оправи недоглеждането и докара правилни настройки на газ, вероятно ще се оправи и работата на бензин, след като се покара малко и се адаптира компютърът.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
dmastard
потребител
потребител
Мнения: 239
Регистриран: 10 апр 2014, 01:11
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci '06
Status: Извън линия

Re: Проблем с газова уредба

Мнение от dmastard » 11 фев 2017, 00:48

Доколкото знам корекцията от детонационния датчик не е мигновена, затова и очаквам докато компютъра нацелва настройките за газ колата да работи лошо, след като е работила на бензин. Чисто теоритично детонационния датчик също може да не работи коректно, но това е доста ниска вероятност.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Проблем с газова уредба

Мнение от OgiDogi » 11 фев 2017, 08:37

dmastard написа:
11 фев 2017, 00:48
Доколкото знам корекцията от детонационния датчик не е мигновена, затова и очаквам докато компютъра нацелва настройките за газ колата да работи лошо, след като е работила на бензин. Чисто теоритично детонационния датчик също може да не работи коректно, но това е доста ниска вероятност.
Колко да не е мигновена, при 830 оборота/минута, компютърът прави общо 415 впръсквания и запалвания за 1 минута. Това са 7 впръсквания и запалвания за секунда. Напълно достатъчни за механично и електрически изправен двигател, да се нагоди количество гориво и ъгъл на запалване, преди да усетиш какъвто и да е проблем.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

barsy
потребител
потребител
Мнения: 4
Регистриран: 10 фев 2017, 19:14
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Проблем с газова уредба

Мнение от barsy » 11 фев 2017, 11:34

Благодаря ви. Но тези упражнения мисля, че вече ги направиха, все пак трима газаджии от този сервиз се опитваха да разберат от къде идва проблема. Та мисля, че не в бедна/богата смес. Направиха и нова калибровка също така, да не би да е малко газта, но проблема остана. Ще отида в сервиза, който ми препоръча първият колега и ще помоля да проследят за отклонения по време на подаване на газ, тъй като в покой всичко изглежда перфектно (поне 4 пъти е гледана на софтуера). Ще им обърна внимание и да погледнат температурата на рейката, както каза друг колега, да не би да е ниска температурата в началото, въпреки, че и при превключване при напълно загрял двигател пак придърпва в началото.

Потребителски аватар
madboy
Администратор
Администратор
Мнения: 7254
Регистриран: 20 юли 2005, 09:59
Модел на автомобила: ex. Fiesta 1.1`86
Ford Ka I coupe
Ford Focus 2.0 mk1
You'll Never Walk Alone!
„Душевно болен, но духовно богат!“ "Морално дезоориентиран."
Местоположение: West Park, Blood green
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проблем с газова уредба

Мнение от madboy » 11 фев 2017, 13:41

А възможно ли е да продължава да пуска бензин, когато превключиш на газ?
Изображение Фен на служителите на OMV "Белозем"
Мръсните усти на завистниците са като кофи за боклук - вонящи и винаги отворени.
Парите свършват, глупостите не.

Потребителски аватар
dmastard
потребител
потребител
Мнения: 239
Регистриран: 10 апр 2014, 01:11
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 tdci '06
Status: Извън линия

Re: Проблем с газова уредба

Мнение от dmastard » 11 фев 2017, 16:20

madboy написа:
11 фев 2017, 13:41
А възможно ли е да продължава да пуска бензин, когато превключиш на газ?
Възможно е, но тогава ще излезе богата смес, а той казва че всичко е наред.

Муцев
потребител
потребител
Мнения: 48
Регистриран: 15 фев 2010, 17:50
Модел на автомобила: Форд Транзит '07,Форд Галакси '98+LPG FOBOS
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Проблем с газова уредба

Мнение от Муцев » 11 фев 2017, 16:31

Нека обърнат внимание на това как е монтиран темперарурният датчик на рейката и при размърдване дали не си променя показанията.

Изпратено от Мобифоня с любезното съдействие на Мобиком


Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Проблем с газова уредба

Мнение от OgiDogi » 11 фев 2017, 18:08

barsy написа:
10 фев 2017, 19:36
... Принципно на бензин нямам ядове, но покрай смяната на нови свещи и кабели се появи едно съвсем леко претрисане с колебание в оборотите (10-15) на празен ход когато е на бензин и интересното е, че се усеща на бензин,а на газ не...
The truth is out there...
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

barsy
потребител
потребител
Мнения: 4
Регистриран: 10 фев 2017, 19:14
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Проблем с газова уредба

Мнение от barsy » 11 фев 2017, 18:53

OgiDogi написа:
11 фев 2017, 18:08
barsy написа:
10 фев 2017, 19:36
... Принципно на бензин нямам ядове, но покрай смяната на нови свещи и кабели се появи едно съвсем леко претрисане с колебание в оборотите (10-15) на празен ход когато е на бензин и интересното е, че се усеща на бензин,а на газ не...
The truth is out there...
Aко проблемът е на бензин съм в патова ситуация, защото по-нов софтуер от този на мото пфое за фиеста няма къде да намеря.. На диагностиката там откриха само излязал маркуч на картерните газове, който поставиха обратно. След това веднага отидох пак при майсторите за регулиране на газовото, надявайки се да е било от това, но проблемът на следващата сутрин на "студено" си стоеше, преперенето на бензин също. От мото пфое диагностиклчика, каза че не вижда абсолютно никакъв проблем на бензин... ама знам ли
Това съвсем уловимо предърпване на бензин и движение с 10-15 оборота го усещам само аз, щото я карам всеки ден вече 2 години и се появи преди 15-20 дни, когато започнах да сменям предполагаеми проблемни области, уж за да изчистя проблема при газовото.
Благодаря на всички за мненията, на заплата почвам пак, че ме дразни и ще пиша дали има развитие и какво е правено.

Отговори

Върни се в “АГУ - Алтернативни Горивни Уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 14 госта