Не преминава от бензин на газ

Остана ли някой да кара на бензин? LPG, Метан. Съвместимост, проблеми, препоръки.
Потребителски аватар
Roy
потребител
потребител
Мнения: 159
Регистриран: 02 юни 2010, 09:33
Модел на автомобила: Ford Puma 1.7 Zetec-S, 1998
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Не преминава от бензин на газ

Мнение от Roy » 04 авг 2017, 17:52

Здравейте!

Имам един проблем с газовата уредба, който бих искал да дискутирам с вас.

Ситуацията е следната - колата е форд пума, 1.7, 98'година с обикновена газова уредба. Изпарителя и газовият клапан са ловато, изпарителя е електрически. Вече доста километри колата работи сравнително добре с обикновената АГУ но имам един проблем - понякога колата не преминава от бензин на газ, като след превключване двигателя направо гасне, все едно няма гориво(газ). Клапана преди изпарителя отваря понеже го чувам, и не знам каква може да е причината. Този проблем се явява след като съм оставил колата да престои на слънце или при шофиране в най-топлите часове, като спра за кратък престои и се опитам да стартирам на газ или първо на бензин и след това на газ се получава така.

Ако някой има идея каква може да е причината бих се радвал да сподели.

Поздрави!
Изображение

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Не преминава от бензин на газ

Мнение от HACKO » 04 авг 2017, 18:36

Ако си сигурен, че в момента, когато не работи, клапана преди изпарителя отваря, тогава провери електромагнитния клапан на самия изпарител. Възможно е като загрее котвата да блокира, тогава не се чува характерното щракване.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Не преминава от бензин на газ

Мнение от OgiDogi » 04 авг 2017, 18:40

Roy написа:
04 авг 2017, 17:52
... Изпарителя и газовият клапан са ловато, изпарителя е електрически...
Тук е проблемът - Lovato. Слаби му идват електромагнитите.
Понеже напоследък в жегите доста често ми се налага да го отстранявам, ситуацията е следната:
- клапанът на изпарителя ти вероятно пропуска, при което сваля налягането след спиращият клапан, в който е филтърът.
- бутилката, ако е в багажника, се нагрява през деня до едни хубави 45-50° и налягането в нея отива до към 20+ бара и това вече е диференциалното налягане върху спиращият клапан, който гарантирано заводски може да отваря при максимум 4 бара и може би малко отгоре.
Това, което чуваш да трака, е клапанът на изпарителя - той е разтоварен на атмосферно налягане и от двете страни, т.е. диференциалното налягане е нула.

Решението:
- нивелираш си бутилката, да събира 80% от пълния обем, което ще създаде възглавница, поемаща топлинното разширение на втечненият газ и налягането няма да се вдига прекалено
- вземаш си оригинален ремонтен комплект за електрически Lovato, на цена 30-35 лева, в него освен мембрани и О-пръстени има и гумички тип кабарче за кобилицата и клапана + схема за смяната на отделните елементи
- отваряш спиращият клапан, вадиш пружинката и на шмиргел събаряш 0.2-0.3 mm от задната страна, където влиза пружинката, за да му осигуриш малко по-голям ход и евентуално леко смачкваш пружинката, за да не оказва прекалено голям натиск и допълнително да влошава ситуацията с отварянето под налягане

П.П. Другото решение - нов изпарител и клапан, примерно Feroni, с по-големи бобини на електромагнитите, защото след ремонта старият изпарител може да пропусне от някоя шупла в корозиралият вече корпус, отделно че ще иска изцяло нова настройка.
П.П.2 Провери с уред, колко волта е напрежението върху спиращият клапан, да не се окаже някъде слаба връзка (предпазител, буксата на копчето, някоя "бомбаджийска" връзка с усукани и незапоени проводници и т.н.) и да отиват само 9-10 волта - недостатъчно за отваряне и при нормални налягания.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
Roy
потребител
потребител
Мнения: 159
Регистриран: 02 юни 2010, 09:33
Модел на автомобила: Ford Puma 1.7 Zetec-S, 1998
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Не преминава от бензин на газ

Мнение от Roy » 04 авг 2017, 21:11

Благодаря OgiDogi и НАСКО за изчерпателният отговор и съветите.

Преди да предприема действие по сегашният изпарител намирате ли подходящ вариант поставянето на нов ферони изпарител от гледна точка на здравина, качество, разход и т.н., просто не съм имал допир до турски изпарители и затова питам.

Поздрави!
Изображение

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Не преминава от бензин на газ

Мнение от OgiDogi » 04 авг 2017, 21:38

Roy написа:
04 авг 2017, 21:11
Благодаря OgiDogi и НАСКО за изчерпателният отговор и съветите.

Преди да предприема действие по сегашният изпарител намирате ли подходящ вариант поставянето на нов ферони изпарител от гледна точка на здравина, качество, разход и т.н., просто не съм имал допир до турски изпарители и затова питам.

Поздрави!
Изпарител Feroni е като конструкция точно копие на Lovato и всички части са взаимозаменяеми, включително мембрани и гумички, само дето предния и задния капак са алуминиеви и не се измятат от натягането на болтчетата с времето. Наскоро ремонтирах един Lovato и заради корозия и изкривяване на задния капак, се наложи да му сложа такъв от Feroni. Същото важи и за конструкцията на MimGas, по информация от вносител се правят в една и съща фабрика, но с различни надписи на капака. Стой далеч от NLP, Voltran и други подобни, малко известни.
Разходът зависи от регулировката спрямо конкретният двигател, няма как да се направи универсална такава в завода. Идвали са ми малолитражки 1.2-1.4 с плочки за 1.8-2.0 и познай как се настройва такова животно и какви фокуси се правят за докарване на правилно наситена горивна смес във високите обороти... Обратното е по-лесно, само натягаш врътките и намаляваш дебита на газта, макар че двигателят страда от недостиг на въздух във високите, заради по-малкият диаметър на отвора в плочката - все едно си го стиснал за гърлото и го караш да диша дълбоко.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Не преминава от бензин на газ

Мнение от HACKO » 04 авг 2017, 22:36

OgiDogi написа:
04 авг 2017, 21:38
....

Изпарител Feroni е като конструкция точно копие на Lovato и всички части са взаимозаменяеми, .....
И до там прикрлючват приликите. Имам наблюдение върху старо Ловато и чисто ново Ферони, ами разликата е огромна. Не знам какво се случи с Феронито, но ако още е налично, мога да ти го подаря на по-малко от 10 000Км е. Ловатото, което не знам на колко километра е (купих го на старо), обаче го продавам. Не знам дали преди мене някой му е сменял нещо, но жената го кара 5-6 години без да е пипано нищо, като през това време никога не е палила на Бензин, само на газ независимо колко е студено.
Съвета ми е, имаш половината инсталация, вземи си един "мини кит" и мини на ГИ да се родиш.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Не преминава от бензин на газ

Мнение от OgiDogi » 05 авг 2017, 11:39

HACKO написа:
04 авг 2017, 22:36

И до там прикрлючват приликите. Имам наблюдение върху старо Ловато и чисто ново Ферони, ами разликата е огромна. Не знам какво се случи с Феронито, но ако още е налично, мога да ти го подаря на по-малко от 10 000Км е. Ловатото, което не знам на колко километра е (купих го на старо), обаче го продавам...
Няма нужда, имам достатъчно налични за ремонт или резервни части и от двете марки. Кой протекъл, кой със стопена намотка на клапана, счупени колена...
Ела да ти настроя Feroni-то с газ-анализатор и после кажи, дали намираш разлика. При мен, цената за смяна на изпарителя с нов, освен гаранция от 6 месеца, включва и настройка с анализатора. А изгорелите газове казват още много неща за работата на двигателя, като пропускащи клапани, лошо палене от стари свещи или неправилно предварение и каквото мога - коригирам и компенсирам.
До сега само един тъмно зелен претендираше да му подменя изпарителя гаранционно - "като давам повече газ и замръзва". Беше свързан към тънкият маркуч от подгряването на колектора, където очевидно имаше частично запушване - след продухване с компресора в обратна посока, топлата вода си тръгна нормално и изпарителят се стопли и изсъхна на момента.

П.П. Монтирам предимно Feroni и MimGas (тук там някой италиански), от другите съм се отказал и слагам само ако клиентът си го донесе. Тогава обаче няма гаранция или да си я търси от мястото на закупуване. До сега нямам нито един върнат и като сменят колата, идват пак при мен "да им настроя новата да върви и да гори като предната".
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Не преминава от бензин на газ

Мнение от HACKO » 05 авг 2017, 23:51

Вече нямам коли с обикновенна газ.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Отговори

Върни се в “АГУ - Алтернативни Горивни Уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта