3G покритие на мобилните оператори

Кафе, чай, безалкохолно и сладки приказки.
Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4778
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

3G покритие на мобилните оператори

Мнение от pepy1 » 08 юни 2011, 21:22

здравейте,
решил съм да взема устройство за интернет на лаптопа,имам оферти и на трите моб.оператора,НО едно е рекламата едно е реалността
тъй като ще подписвам договор бих искал да съм наясно къде има добро 3Г покритие на операторите
темата би била полезна не само на мен,и тъй като пускам темата да отбележа за къде ми трябва покритие
София-Ловеч-В.Търново-Варна и най вече Албена и Балчик
предполагам ,че където имат покритие моб. тел. ще има покритие и устройството за лаптопи което наподобява на флашка
надявам се темата да стане полезна с информацията си ,а не да се превръща в мерило за пишки :P
времето е като парите-никога не стига

vvasilev
потребител
потребител
Мнения: 517
Регистриран: 25 юли 2005, 17:33
Модел на автомобила: Форд Фиеста 1.8 дизел-1998 г.
Местоположение: В. Търново
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от vvasilev » 08 юни 2011, 21:42

В Търново на м-тел е трагедия 3джито. :D

Потребителски аватар
Pyrhel
потребител
потребител
Мнения: 1559
Регистриран: 12 авг 2010, 20:51
Модел на автомобила: няколко други марки +
Mondeo Titanium X 2.2 TDCi
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от Pyrhel » 08 юни 2011, 22:02

Не, че има 2Г покритие, не значи че ще има 3Г покритие (това по повод ако има покритие на моб. телефон).
Най-добро покритие имат Вивакомци. В момента имат една оферта за около 10тина лв/месец при 12-месечен договор неограничен нет при който първите около 1ГБ са ти на максималната скорост. СИМ картата и УСБ трансмитера са подарък.

Ае ся малко инфо от кухнята на Виваком. Те ще са първият оператор в БГ, който ще пусне 4Г мрежа :) Това трябва да стане до около 3 месеца. Предполагам, че ще има промоция, в която 3г договорът може да се прехвърли към 4Г.

Ползвам нет-а на Вивком - доволен съм, навсякъде по горите съм имал. Ползвам го не през усб трансмитер, а през телефона, вързан към лаптопа, че ми е писнало да нося пишки по раницата.

Потребителски аватар
Alexi
потребител
потребител
Мнения: 1559
Регистриран: 18 май 2008, 22:50
Модел на автомобила: '06 Mondeo 2.2 TDCI Ghia ,'08 Transit Connect 1.8 TDCI
Местоположение: Шумен
Контакти:
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от Alexi » 08 юни 2011, 22:05

аз ползвам на мтел .. извън големите градове е зле ,но не спира .. дори и в Родопите имах интернет ,само че закача на GPRS

Потребителски аватар
PcMan
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 29 яну 2009, 19:00
Модел на автомобила: Ford Focus '01 1.8TDdi 90hp pre-face ниво Zetec
Ford Sierra '90 1.6i CVH 80hp последен face ниво CLX
Местоположение: Ловеч
Контакти:
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от PcMan » 08 юни 2011, 22:13

*00118* Мтел Homebox-a с huawei e960 от 3години (на колкото е) след 5тия гигабайт всеки месец ми пада скоростта на точно 20-25К/с, обяснението? Клетката няма все още капацитет(питане преди години), а в Ловеч сме се убили от използване на 3G интернет, а антената се вижда през прозореца и е 6 черти HSDPA. Смешн*ци. Вече 3години "не са вдигнали капацитета", де да беше той истинската причина обаче.

И аз гледайки офертите и покритието на Виваком, бих се пуснал точно на тях. И без това съм им фен, от 3те моб, оператора те са най-малко пишман наивници-печелбари. Мтел се оплакали, че виваком рекламира 3G мрежата си като най-добрата в България(а не било истина според мтел :shock: ), еми Мтел като са много великите и са от ххх години в България, имах доста пвоече време от виваком да не допускат това, но те и без това допуснаха доста неща :mrgreen: Аз съм по друга линия с мтел, иначе с кеф бих се пуснал на вива. За лятото е хубаво и аз да вкарам една 3G флашка, ще взимам на бащата нетбука да не мъкна моята 15ка(по-скоро заради цената й, иначе е 2.3кг само, с нетбук за 260долара ще ми е по-спокойно), като ходя по разходки :P
http://vivacom.bg/bg/residential/mobile_coverage/view
Изображение ИзображениеИзображение My blood runs blue

Потребителски аватар
nikolovvd
потребител
потребител
Мнения: 4952
Регистриран: 15 май 2006, 16:18
Модел на автомобила: Mitsubishi X
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от nikolovvd » 08 юни 2011, 22:58

От 2-3 месеца Виваком са пуснали по 2 канала за данни на всеки 23 гласови канала във всяка клетка. Глобул и М-тел се правят на ощипани булки, а когато производителите на фискални устройства ги молеха половин година за това се правеха на тежки. Хайде да не влизам в подробности от кухнята, но е факт, че Елтрейд иска 120 лв. допълнително, ако държиш касовия апарат да е със SIM карта от М-тел. При цена на апарата около 400 лв. с карта на Виваком и едногодишен абонамент допълнително още 120 лв. си доплащаш за удоволствието да ползваш услугите на М-тел. Правете си изводите!

Потребителски аватар
supernatural
потребител
потребител
Мнения: 150
Регистриран: 26 юли 2009, 17:16
Модел на автомобила: ford eskort 1.8 tdi rfk
Местоположение: vraca
Контакти:
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от supernatural » 08 юни 2011, 23:22

колеги, аз в момента сам с тоя план за 10лв неограничен на вивател, ползвам го на село че няма никав др начин, и да кажа че несам мн доволен, прекъсва постоянно, да вляза в клуб форд ми отнема 5 мин, незнам на какво се дължи уш покритие има, незнам ако бодна картата и чрез жиесема ше има по добра враска че съм с флашка, ше пробвам
оплаквах се веднъж, те ми казаха да звъня на оператор, такава им е оправията или сам попаднал на учащи се! а и да вметна дадох 50 лв предварително уш ше ми бъдат отдържани от фактурите и демек 5 месеца без да плащам, сиг ги бе страх че ше зема флашката и няма да ме видят, и сиг са били прави, сега мн се ядосвам,
:D :D

Потребителски аватар
Gattuso
потребител
потребител
Мнения: 430
Регистриран: 28 окт 2009, 17:33
Модел на автомобила: Ford
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от Gattuso » 08 юни 2011, 23:30

Братовчет ми е на Глобул и връзката е ужасна!!! Идва с флашката у дома, свалям му филми, качвам му ги на флашката за да може да гледа... иначе един филм го тегли по 2-3 дена

Потребителски аватар
Pyrhel
потребител
потребител
Мнения: 1559
Регистриран: 12 авг 2010, 20:51
Модел на автомобила: няколко други марки +
Mondeo Titanium X 2.2 TDCi
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от Pyrhel » 08 юни 2011, 23:41

Супернейчъръл, на мен пък ми отне 5 мин да прочета какво си написал...

На какво се дължи - на ресийвъра, на връзката, като максимумът, който позволяват Виваком през 3Г е 7.2 Mbps. 4Г ще е 14 мегабита/с. Сещате се - битове, байтове, делене на 8, нали?

Иначе, хора, вие нормални ли сте през мобилна услуга да сваляте филми?! :shock: Баси ра'отата, те заради такива прояви ограничават по трафик максималната скорост. Тая услуга не е направена с идеята да сваляш игрички, а да свършиш неотложна работа докато си за риба...

Потребителски аватар
nikolovvd
потребител
потребител
Мнения: 4952
Регистриран: 15 май 2006, 16:18
Модел на автомобила: Mitsubishi X
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от nikolovvd » 08 юни 2011, 23:47

3G мрежата е развита май само в градовете и по-големите населени места. На село е 2G и е все едно си с модем 36 к, че и по-лошо. Сложи мишката на иконката на модема и ще ти изпише дали е 2 или 3G.

Потребителски аватар
supernatural
потребител
потребител
Мнения: 150
Регистриран: 26 юли 2009, 17:16
Модел на автомобила: ford eskort 1.8 tdi rfk
Местоположение: vraca
Контакти:
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от supernatural » 09 юни 2011, 01:11

на модема пише 3Г , незнам , само знам че е непостоянен, прекъсва мн яко. никога несъм пробвал да тегля нещо, единствено го ползвам за скаип че и за това не става, и разни форуми като този тук!

Потребителски аватар
pantata
потребител
потребител
Мнения: 1374
Регистриран: 28 сеп 2006, 03:22
Модел на автомобила: Fiesta 1.4 `89
Fiesta 1.25 '10
Subaru Legacy 3.0R Auto '07
Местоположение: Димитровград/София
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от pantata » 09 юни 2011, 09:42

.
Последна промяна от pantata на 11 юли 2013, 18:58, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
cenzor
потребител
потребител
Мнения: 3143
Регистриран: 30 авг 2006, 20:28
Модел на автомобила: Fiesta MK6 2004 1.3i/70hp
Местоположение: СОФИЯ
Контакти:
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от cenzor » 09 юни 2011, 10:11

pantata написа:Аз съм на виваком за 5 лв/месец, скороста ме върна във времето на dial up модемите, но пък за сърфиране е перфектен, зарежда си упорито без да прекъсва.Скороста на 3Г е между 15 и 20 кб/сек. Диода на усб стика свети синьо, когато е на 3Г и зелено когато е на 2Г.
15-20KB не е 3G, а EDGE. При 3G цифрите (реална скорост) са няколко пъти по-високи (в София са между 150КБ до 300КБ/сек, поне при Мтел). :wink:
Изображение
Не отговарям на неграмотни постове.

Потребителски аватар
supernatural
потребител
потребител
Мнения: 150
Регистриран: 26 юли 2009, 17:16
Модел на автомобила: ford eskort 1.8 tdi rfk
Местоположение: vraca
Контакти:
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от supernatural » 09 юни 2011, 11:41

сега разбирам, че моят нет е 2г диода мига в зелено, за това прекъсва сигурно, щте го мисля някак да го оправям!

Потребителски аватар
PcMan
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 29 яну 2009, 19:00
Модел на автомобила: Ford Focus '01 1.8TDdi 90hp pre-face ниво Zetec
Ford Sierra '90 1.6i CVH 80hp последен face ниво CLX
Местоположение: Ловеч
Контакти:
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от PcMan » 09 юни 2011, 12:41

150К-300К e и при мен мтел-а, преди да го клъцнат на 20-25К след 5GB на месец(който се прави и без сваляне на филми и игри, което правя другаде и знам, че е абсурдно въпреки, че е неограничен Homebox, а не 3G stick). 150-300К, но ако сме хванали HSDPA, не UMTS, и двете са под названието 3G, но реално 2G е GPRS, 2.5G EDGE, 3G UMTS, 3G HSDPA. Една подробност - в "3G покритието" си слагат и EDGE, което не е 3G и подобни скорости, а е ъпгрейд над GPRS. Или поне се раздува картата на 3G, което трябва да е само UMTS или HSDPA сигнал.
http://vivacom.bg/bg/residential/mobile_coverage/view
Когато не е с 2 близки цвята, почти сливащи се, не е толкова впечатляващо: http://www.mobileworldlive.com/maps/net ... 117&cid=83 Въпреки това е най-добрата 3G в България, рекламират го и хората потвърждават.
Селото ми е Свежен от Хисаря надясно (между карлово и пловдив), само като гледам какво адско покритие 3G са изписали, а в този район трудно има gsm сигнал дори, тй като е средна гора, си представям колко не лъжат с тези карти.. И то 3G, т.е. UMTS/HSDPA 2100mhz трябва да хвана и тегля със поне 100К, в Средна Гора..
Според мтел EDGE има почти навсякъде със GSM сигнала:
http://www.mtel.bg/mobiltel/about/coverage.php
А реално всеки се оплаква, че извън града веднага едвам зарежда.. Което е GPRS и върви с покритието на GSM, но е крайно голямо циклене лаптоп с GPRS, достатъчен за един бърз WAP. Отделно като им гледам 3G сигнала, отново е силно вероятно на много места в средна гора да има такъв сигнал :shock: Повтарям 2100mhz.
Изображение ИзображениеИзображение My blood runs blue

Потребителски аватар
pantata
потребител
потребител
Мнения: 1374
Регистриран: 28 сеп 2006, 03:22
Модел на автомобила: Fiesta 1.4 `89
Fiesta 1.25 '10
Subaru Legacy 3.0R Auto '07
Местоположение: Димитровград/София
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от pantata » 09 юни 2011, 14:10

.
Последна промяна от pantata на 11 юли 2013, 18:58, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
cenzor
потребител
потребител
Мнения: 3143
Регистриран: 30 авг 2006, 20:28
Модел на автомобила: Fiesta MK6 2004 1.3i/70hp
Местоположение: СОФИЯ
Контакти:
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от cenzor » 09 юни 2011, 14:19

pantata написа:
cenzor написа:
pantata написа:Аз съм на виваком за 5 лв/месец, скороста ме върна във времето на dial up модемите, но пък за сърфиране е перфектен, зарежда си упорито без да прекъсва.Скороста на 3Г е между 15 и 20 кб/сек. Диода на усб стика свети синьо, когато е на 3Г и зелено когато е на 2Г.
15-20KB не е 3G, а EDGE. При 3G цифрите (реална скорост) са няколко пъти по-високи (в София са между 150КБ до 300КБ/сек, поне при Мтел). :wink:
Така ми е ограничена скоростта, реално на колко съм закачен към мрежата нямам идея. Първите ми 500 MB трафик бяха без ограничение и беше екстра, но и сега ми е добре, много добре знаех какво ще е след тях и затова бях навит.
Ясно, явно е shape-нат трафика след изчерпване на първите (500 в твоя случай) МБ. Реално същото е и при Homebox на Мтел. :D
Изображение
Не отговарям на неграмотни постове.

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4778
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от pepy1 » 10 юни 2011, 11:32

каква е разликата между UMTS/HSDPA ?
за едже знам че е 2Г а на 3Г
времето е като парите-никога не стига

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4778
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от pepy1 » 25 юни 2011, 18:26

GPRS e технология за високоскоростно предаване на данни. Максималната скорост, която се достига e 86 kbit/s

UMTS e мобилната мрежа от трето поколение , която позволява използването на максимална скорост до 384 kbps

HSDPA е технология, която позволява увеличение на максимална скорост за download в 3G мрежата до 7.2 Mbps

HSUPA е технология, която позволява увеличение на максимална скорост за upload в 3G мрежата до 2 Mbps

това намерих като обяснение,дано да е вярно
взех въпросното устройство,засега е ОК,но ще видим след месец как е покритието към морето и обратно :D
времето е като парите-никога не стига

Потребителски аватар
trackersoft
потребител
потребител
Мнения: 96
Регистриран: 05 окт 2009, 12:46
Модел на автомобила: Форд Пума 1.6 2001
Местоположение: Бургас, България
Status: Извън линия

Re: 3G покритие на мобилните оператори

Мнение от trackersoft » 01 юли 2011, 19:24

Само като добавка HSP(D/U)A се води 3.5G

Отговори

Върни се в “КАФЕНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 19 госта