Какво направих по колата си днес?

Кафе, чай, безалкохолно и сладки приказки.
F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от F Focus » 16 юни 2022, 19:53

Днес извадих фабричният мокет на багажника на комбито и го метнах на покрива да съхне, защото преди пред-пред-предпоследният порой напипах, че отзад вляво е мокро, като водата се е стичала в задната част отстрани отгоре някъде :evil: Още преди бях облепил отворите на кабелите на стоповете със самозалепваща гумена лента 4х4мм. с цел, като се стича вода по тенекията под стопа да има препятствие и да го заобиколи, а не да проникне през бая големия отвор. В случая заподозрях пластмасовите втулки, в които се завиват двата винта захващащи стоп-а, които не влизат много плътно в ламарината, а и са цепнати на кръст. Минах външната им окръжност със силикон чак до отвора за винта в средата и при следващите три пороя нямах проблем, но мокетът си стоеше влажен, а и имам гумена подложка за багажника с борд баш за модела над него, но днес намерих време да се захвана със сушене. 4-5 часа съхна на жегата с дъното си нагоре, и като го обърнах с лицето нагоре бяха избили капки вода, та съхна още толкова и не съм убеден, че е изсъхнал напълно, затова го метнах на пода и следващите дни няма да слагам гумената подложка. Резервната гума, както и всички други неща, които влача в колата-да ги изброявам ли-инструменти, крачна помпа, резервни крушки всякакви, моторно масло, вода, течност за чистачки, антифриз, 2-3 вида почистващи препарати, парцалчета и т.н., и т.н. в момента са разположени удобно из купето, като място има само за мен :D
Много автомати-слаби резултати!

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от F Focus » 23 юни 2022, 11:41

Днес смених вътрешен ляв маншон, защото старият беше много нацепен на първата сгъвка към полуоската по целият си диаметър. Все още нямаше омасляване, но според мен замяната му беше наложителна.
С изненада видях, че в сервиза имат климатична машина, която сепарира маслото, та използвах и нея-подробности ще пиша в темата за клим. машини.
Много автомати-слаби резултати!

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от F Focus » 27 юни 2022, 17:11

Днес се доредих до рампа и веднага изкатерих добичето в/у нея, за да позяпам какво се случва отдолу. Основно исках да огледам има ли, аджеба омасляване около двата маншона, които смених наскоро-единият в сервиз "Дунев", където се оакаха, и другият при майстор-фордаджия, който дозатегна едната скоба от "Дунев". че пак омазняваше около нея. Проблеми с маншоните нямаше, но забелязах омазняване в долната предна лява част на ск. кутия IB5 гледайки по посока на движението-на мен, зяпайки с/у нея ми се пада отдясно). Забелязах пластмасов капак, който отщипах и зад него имаше ниша, като от корпуса на ск. кутия чрез семеринг излизаше цилиндрична част, като оттам идва омазняването-не е чак теч, но е дразнещо за мен. Имаше и още нещо, но не ми протече мисъл( :oops: ) какви са тези неща?
Питането ми е какво има в тази ниша и лесно ли се сменява въпросният семеринг, или по-добре да не се пипа там?
Благодаря предварително!
Много автомати-слаби резултати!

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от F Focus » 28 юни 2022, 16:53

Днес нааай-накрая си лепнах надписът FOCUS на задния капак, щото го нямаше, което много ме дразнеше, а за баланс от дясната страна ми протече мисъл( :lol: ) да плясна 1.8 НЕ. :D Така вече нЕма друг такъв Фокус-тъкмо ще си го намирам лесно! :lol: Само дано някой миндил не направи поразия! :evil:
Буквите и цифрите са учудващо качествени, както и двойно-залепващото тиксо. Шрифта е учудващо близък до този, използван при Фокус-2.
Закупих ги от фирма Дий енд Ес ЕООД-Варна. Вчера ги поръчах и днес в 9ч. получих смс от Еконт, че са пристигнали.
Цената на буква, или цифра е 3 лв., точката е 1.50лв. За сведение-надписът "Фокус" в МП преди година беше към 80лв.

Съжалявам, че не мога да постна снимка тук, за да се поФаля! :oops: Но мога да изпратя на вайбър.
Много автомати-слаби резултати!

Coldgrave
потребител
потребител
Мнения: 143
Регистриран: 15 дек 2019, 02:54
Модел на автомобила: Ford Focus 2015 Facelift RS 1.6 TDCI 95 hp
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от Coldgrave » 08 юли 2022, 12:14

Дойде време да споделя приключенията с МП относно ремонта на щетите. С две думи пълна скръб и се отказах да правя каквото и да е. Септември само ще мина да ми сменят предното стъкло, поне то да не отиде на вятъра.
Когато закарах колата миналия месец на 9-ти ги помолих да направят оглед на щетите. Така и така съм там викам дай да правя ламарините. След почти 2 седмици и няколко позвънявания на 23-ти ми пратиха офертата която беше почти 6000 със забележете 75% отстъпка за труда :shock: Разбора се отказах тази оферта защото колата я купих 4 годишна за 8000 и няма как да се навия да дам 6000... Поисках нова оферта само с нещата които ме интересуват за поправка. Последва отново чакане почти седмица и беше свалена на 3000, но просто реших че ще си я правя на парче в кварталния сервиз. Не ми се връзва как искат 660+ лева за задна броня ... В нета афтермаркета е 250-300 лева

Накратко 3 седмици без кола, никаква работа свършена но 1 пълен резервоар на плюс :D

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 818
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от ivchotr » 08 юли 2022, 12:29

Когато народът се осъзнае и спре да им посещава сервизите, онези може и да се осъзнаят и да си преразгледат приоритетите. Все пак без клиенти и тях няма да ги има.
Знам всички вицове за Форд :D

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от HACKO » 08 юли 2022, 15:37

Преди десеттина години, се жалвах от МП, че ми поискаха 2.50лв за обикновенна 10мм самозаконтряща гайка, която в последствие си купих за 0.25лв от магазин за крепежни елементи. Племенника, който тогава беше началник в друг фирмен сервиз, ме опонира че може гайката да е от по-здрав материал, ами имали и режийни, заплати на работници, лиценз за софтуер и др.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от F Focus » 08 юли 2022, 19:37

Народът мисля, че отдавна е наясно относно МП, но:
-нямат конкуренция и явно няма, и да имат
-чат-пат се налага да отидеш там, макар колата отдавна да е извън гаранция-дори на мен ми се наложи два пъти, защото някои части нямат алтернатива, само оригинална, баси-все едно караме Ролс-Ройс, или Майбах
-освен Форд при тях са Волво и Ягуар
-имат доста продадени автомобили все още в гаранция, да не забравяме и бусовете, които се представят добре, спрямо конкуренцията
-продават не-малко коли на държавни институции и частни фирми
Та, явно си живучкат екстра и пет пари не дават какво мислим за тях!
А, бяха първи, които направиха фирмен сервиз и шоу-рум и работиха отлично, докато беше жив основателят г-н Фое...после нещата пое синковецът, после не знам кой (подочух, че са ги купили японци) и сега са на това ниво, което допускам, че ще продължи да пада.
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 818
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от ivchotr » 10 юли 2022, 19:23

Преди почти 20 години се наложи да закараме няколко чисто нови служебни Фиести за задължителен преглед съгласно гаранционните условия. Работа за половин час. Колите си вървяха на пушки, без никакви проблеми. След повече от час висене се появи някакъв шемет и каза, че трябвало да се прави ремонт на две от колите, защото не можели да запалят и да ги изкарат от сервиза. Третата била на кантар и тя. Направих се на утрепан и го питах какво им е, а онзи взе да обяснява как трябвало да се смени някакъв важен чарк, който струвал не знам колко стотин лева. Оставих го още малко да говори небивалици и го проводих да докара някой началник, че почвам да губя търпение. Онзи се омете на някъде и след малко се появи някакъв с по-висок пост в сервиза. Обясних му за глупостите, които бях принуден да изслушам от подчинения му "механик" и го пратих да види какъв проблем са ми създали в сервиза им и че няма начин да плащаме за неща, които евентуално техните некадърници са съсипали. След малко взеха да ни изкарват колите една по една в същото състояние, в което им ги закарахме. Демек здрави. Питам го аз началника какъв е бил проблемът, а онзи взе да мънка, че новобранците били обърнали обратно някакви букси и колите затова не можели да запалят. Аз от години не съм виждал букси, които да могат да се включват по два начина, ама понеже вече ми беше омръзнало да се занимавам с тези лъжци, го посъветвах да си намерят читави механици. Да го разбира както иска. Та оттогава още веднъж съм ходил там с въпрос за моята кола и като взеха пак да ме лъжат, тотално съм ги зачеркнал като опция да свършат нещо вместо мен по колата.
Знам всички вицове за Форд :D

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от F Focus » 10 авг 2022, 12:06

Току-що в "Крафт" смених изходната тръба на генерацията-от оригиналната система останаха първото гърне и тя. Преди две години пак там сменях мека връзка и задното гърне. Попитах ги защо не са сменили изходната тръба, която беше доста ръждясала и ми отговориха, че не съм споменал изрично(така е), че ми дават гаранция, че ще изкара поне още 3 години, а и опитът им с повечето клиенти сочел, че същите сменяват нещо, когато хептен се скапе, и се цупят, ако нещо се смени в повече. Въпросната тръба оттогава ми е трън в очите, а и стана още по-ръждива, та накрая я смених. Учудващо колата стана по-тиха, не си въобразявам. Обяснявам си го, че старата тръба е изтъняла от ръждата и по-силно е резонирала.
Чаках няколко дни, за да ми изработят тръбата-предполагам, че имат нещо, като шаблони по изпускателната с-ма на различните марки и модели.
Накрая много се смях, като ме попитаха искам ли си старата тръба, която е дълга около 70-80см.?! :lol: Обясниха ми, че около 30% от клиентите си прибирали изгнилите гърнета и тръби...?! Неам думи кви ора има! :lol:
Много автомати-слаби резултати!

Coldgrave
потребител
потребител
Мнения: 143
Регистриран: 15 дек 2019, 02:54
Модел на автомобила: Ford Focus 2015 Facelift RS 1.6 TDCI 95 hp
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от Coldgrave » 16 авг 2022, 17:46

След 3 години от както взех кошницата, най-сетне реших да сменя десния мигач на огледалото и рамото на задната чистачка. Допълнително миналата седмица си изгубих една шитня отпред на бронята, която изглежда като решетка, но там трябва седи фар за мъгла ако го има като екстра. С триста зора смених мигача, подобието на решетка го сложих за 1 минута, но старата задна чистачка абсурд да се свали. За да изкараш рамото ти трябва инструмент който прилича на инструмент за ябалковидни болтове. С 2 рамена и болт които избутва рамото. Пълен абсурд ....

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 818
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от ivchotr » 17 авг 2022, 13:26

Ами и аз си купувах скоби за вадене на рамената на предните чистачки. На ръка и Скалата нямаше да се справи да ги извади здрави. Иначе и аз мога да си ги счупя, ама ми трябват все още :lol: Та отивай в коя да е железария и си купи скоба.
Знам всички вицове за Форд :D

Coldgrave
потребител
потребител
Мнения: 143
Регистриран: 15 дек 2019, 02:54
Модел на автомобила: Ford Focus 2015 Facelift RS 1.6 TDCI 95 hp
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от Coldgrave » 17 авг 2022, 16:12

Дали се продават в железария, или да търся по магазини за авточасти ?

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 818
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от ivchotr » 17 авг 2022, 16:53

Аз си взех две скоби от местната железария, ако не бъркам, че беше отдавна. В краен случай да е било от Бриколаж. С тях можеш да вадиш и други неща, не само рамене на чистачки. Обаче след последното подреждане от жена ми вече не знам къде са :lol:
Ако ви е добре заредена кварталната железария, първо пробвай там.
Знам всички вицове за Форд :D

Coldgrave
потребител
потребител
Мнения: 143
Регистриран: 15 дек 2019, 02:54
Модел на автомобила: Ford Focus 2015 Facelift RS 1.6 TDCI 95 hp
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от Coldgrave » 18 авг 2022, 14:30

Значи днес отидох до железарията както предложи ivchotr , и попитах лелката дали имат скоби за вадене на чистачки. По погледа и разбрах че нямат подобно нещо, но като и го описах директно каза трябва ти скоба за лагери. Даде ми едно желязо 200-300 грама с което закачих чистачката и беше нужен само половин оборот на винта с ръка(нямах толкова голям ключ) за да излезе скапаната чистачка, тъй че успях да я сменя.

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 818
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от ivchotr » 18 авг 2022, 14:43

Ама аз не съм ти казвал да търсиш скоба за чистачки, ве :D Казах ти скоба за вадене на всякакви неща. По принцип е известна като за вадене на лагери, но става за всичко, което може да се хване с палците ѝ. На върха на осите на моите чистачки се наложи да направим леки легла, където да стъпва винтът на скобата, че иначе се изплюваше.
Знам всички вицове за Форд :D

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от HACKO » 18 авг 2022, 15:59

ivchotr написа:
18 авг 2022, 14:43
......На върха на осите на моите чистачки се наложи да направим леки легла, където да стъпва винтът на скобата, че иначе се изплюваше.
Още по-лесно е като навиеш гайка 1-2 витки и се получава стабилно "легло".
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1147
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от Ozzie » 18 авг 2022, 19:11

аз пък си имам ей такава скоба за вадене на раменете на чистачките
Не е перфектна, но върши работа. Както бе отбелязано, не му трябва много на рамото, за да се отдели от конуса.
Прикачени файлове
skoba-za-demontazh-na-ramena-na-chistachki-jonnesway.jpg
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Потребителски аватар
margarit.hristov
Потребител
Потребител
Мнения: 140
Регистриран: 31 мар 2020, 19:21
Модел на автомобила: Форд мондео мк4 комби 1.8тдци 125к.с.
Местоположение: Свиленград
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от margarit.hristov » 18 авг 2022, 20:49

Поспретнах си малко кочинката за събора. :D:
IMG_20220818_201407613_HDR~2.jpg

freeway
потребител
потребител
Мнения: 536
Регистриран: 26 дек 2016, 23:08
Местоположение: sofia
Status: Извън линия

Re: Какво направих по колата си днес?

Мнение от freeway » 20 авг 2022, 22:30

Ozzie написа:
18 авг 2022, 19:11
аз пък си имам ей такава скоба за вадене на раменете на чистачките
Не е перфектна, но върши работа. Както бе отбелязано, не му трябва много на рамото, за да се отдели от конуса.
Докъде го докарахме само-да си купуваме инструменти за сваляне на чистачки... *ugly_tocktock* *ugly_tocktock*

Отговори

Върни се в “КАФЕНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 28 госта