3d-принт или CNC моделиране

Кафе, чай, безалкохолно и сладки приказки.
Потребителски аватар
Kocko
потребител
потребител
Мнения: 725
Регистриран: 01 дек 2005, 23:28
Модел на автомобила: Ford Orion MK5
Mercedes CLK W209
Seat Ibiza J
Местоположение: София
Status: Извън линия

3d-принт или CNC моделиране

Мнение от Kocko » 02 авг 2017, 20:32

Имам питанка, относно едно университетско занимание, което бистрим с колегите...

В последната година има сериозно развитие на 3D-принтиране на всякакви детайли: от копчета за дрехи, през вази и разни домашни детайли, до авточасти и по-сериозни неща. Включително и големи авто-производители прибягват до 3д-моделиране за тестове на прототипи, ре-дизайн и т.н.

Аз наскоро си направих един детайл (за косачка за трева), който не се продаваше като отделна част и все още си работи отлично. Алтернативата ми беше да изхвърля цялата косачка, понеже дефектната част се продаваше в комплект с мотор, охлаждане и т.н...

Питанката е следната:
Бихте ли проявили интерес към подобна услуга, а именно: Бихте ли се доверили на качеството на такъв детайл, както аз направих за косачката? И бихте ли си купували такива готови продукти, които да елиминират техническите спънки с CAD-чертежи и т.н. Просто ви трябва детайл, който се продава готов и си го купувате. Приемаме разумна цена на продукта.

Има ли някакви детайли, които ви идват на ум като подходящи кандидати за разработване за 3д-принт. (капачета, дръжки, каквото и да, не е необходимо да е част от кола непременно).

По-удобно ли би било, ако се работи с конкретни партньори (напр. сервизи), от които мога да се вземат частите на следващия ден или е по-добре да е само онлайн?

В заглавието съм загатнал и CNC-изработка на метални детайли. Конкретен пример са AMG-подобни перца за скорости, които обмислям да си направя и им имам CAD-чертежа, но могат да са напълно различни детайли. Като пример: разни пластмасови малки детайли, които имат тенденция да се развалят: водни съединения, които оригинално са от пластмаса, custom-детайли за индивидуален привкус и т.н.

---
Само за уточнение: целта на темата не е обсъждане на конкретен бизнес, а концептуална/идейна дискусия.
Изображение Изображение

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4778
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: 3d-принт или CNC моделиране

Мнение от pepy1 » 05 авг 2017, 16:04

Аз бих прибягнал до такъв тип изработка, м/у другото и аз имам като твоя проблем с косачката. Но все се надявам да намеря такава част. Доста съм изчел и изгледал доста за това изобретение, но ми се струва че му се пречи за масово ползване, също като електромобилите. Докато има петрол и лоби за него, няма да караме елекрически коли така както караме сегашните петролни.
времето е като парите-никога не стига

Отговори

Върни се в “КАФЕНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 14 госта