За локалните правила за движение в Пловдив

Кафе, чай, безалкохолно и сладки приказки.
hristov008
потребител
потребител
Мнения: 85
Регистриран: 31 юли 2014, 09:41
Модел на автомобила: ford focus estate 1.6 ztec 2000
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

За локалните правила за движение в Пловдив

Мнение от hristov008 » 11 дек 2017, 08:55

От около три години живея в Пловдив и искам да споделя някои неща, които ми направиха силно впечатление...
Смятам, че в града важат някои, както съм ги нарекъл локални правила за движение, които не съм срещал например в София, където съм живял известно време.
Тези неща не важат разбира се за всички шофьори, но за по-голямата част от тях.
Та...
Светофарите - в Пловдив действието на светофарите има препоръчителен, а не задължителен характер, а именно повечето шофьори не се съобразяват с тях. На всяко кръстовище, през което съм минавал при светване на червено пред мен минават поне три коли на червено, аз спирам.
Предимство - не очаквайте в Пловдив някой да ви даде предимство, а чинно изчакайте да минат всички. Другият проблем: Много шофьори не разбират/не знаят сигнала с присветването за даване на предимство. По-добре свалете стъклото и започнете да му махате усилено с ръка, за да му дадете път. Внимавайте в кръговите кръстовища! Там често се отнема предимство.
Градски транспорт - шофьорите на автобусите често минават на червено, карат като обезумели и не чакайте да ви дадат предимство.
Пешеходци - в незавидно положение. Да ти спре някой на пешеходна пътека - истинско чудо. От друга страна - внимавайте за внезапно изкачащи на пътното платно пешеходци на най-неочакване места...
Мигачи и аварийни светлини - Не очаквайте и няма да видите в Пловдив да се ползват аварийни светлини при спиране или маневра. Много от шофьорите счита подаването на мигач за излишно действие.
Това са моите впечатления. Те не важат за всички, но за доста голяма част от участниците в движението, което е обезспокоително. Може да изкажете и вашите. Дано някой не се почувства засегнат...

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1152
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: За локалните правила за движение в Пловдив

Мнение от Ozzie » 11 дек 2017, 11:49

Мигач ли?!? Боже, забрави! Не е само в Пловдив. Направо трябва да имаш ясновидски способности, за да предвидиш маневрите на този пред теб.
Завиването на ляво, от лява лента на оживен булевард, при двойно непрекъсната осева линия няма пък изобщо да коментирам.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: За локалните правила за движение в Пловдив

Мнение от OgiDogi » 11 дек 2017, 17:54

Ozzie написа:
11 дек 2017, 11:49
Мигач ли?!? Боже, забрави! Не е само в Пловдив. Направо трябва да имаш ясновидски способности, за да предвидиш маневрите на този пред теб.
Завиването на ляво, от лява лента на оживен булевард, при двойно непрекъсната осева линия няма пък изобщо да коментирам.
Ако в ясно време на кръстовище видиш блондинка в джип да пуска чистачки, да знаеш, че ще завива :D
Друг е въпросът - "накъде".
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
GeorgiToRuleThemAll
потребител
потребител
Мнения: 174
Регистриран: 18 авг 2016, 17:43
Модел на автомобила: 2015 1.0 EcoBoost 74kW
Местоположение: Асеновград
Status: Извън линия

Re: За локалните правила за движение в Пловдив

Мнение от GeorgiToRuleThemAll » 11 дек 2017, 22:07

hristov008 написа:
11 дек 2017, 08:55
На всяко кръстовище, през което съм минавал при светване на червено пред мен минават поне три коли на червено, аз спирам.
Предимство - не очаквайте в Пловдив някой да ви даде предимство, а чинно изчакайте да минат всички.
Градски транспорт - шофьорите на автобусите често минават на червено, карат като обезумели и не чакайте да ви дадат предимство.
Пешеходци - в незавидно положение. Да ти спре някой на пешеходна пътека - истинско чудо. От друга страна - внимавайте за внезапно изкачащи на пътното платно пешеходци на най-неочакване места...
Подкрепям тези и добавям следното: завой надясно или продължаване направо от крайна лява лента - редовен номер! Изпреварване отдясно и каране с превишена скорост по големите булеварди - редовен номер също! На червен светофар за ляв завой винаги се намират двама-трима, че и повече съм виждал, от лентата за направо да се бутнат пред всички, които чакат за наляво. Спиране в активната лента за движение също се наблюдава често. Паркиране под знак, който забранява това - абсолютно редовен номер. Органите на реда са недостатъчни, за да се справят с ордите от пишман шофьори. Друг е въпросът дали въобще им се занимава. Бил съм свидетел на автомобил на полицията, спрял под знак, който забранява това, без включени светлинна или звукова сигнализация и до тях спрели в активната лента други господа полицаи, просто за да си поговорят нещо - вторите също без никаква сигнализация, която да им даде това право.

Тотална апатия и пълен ужас е движението в Пловдив!
*fe*

Потребителски аватар
Dani_Barabani
потребител
потребител
Мнения: 2619
Регистриран: 15 яну 2009, 17:47
Модел на автомобила: Ford Fusion 1.4 TDCi, 2010 юни
Местоположение: София, ж.к.Хаджи Димитър / ж.к.Бъкстон
Status: Извън линия

Re: За локалните правила за движение в Пловдив

Мнение от Dani_Barabani » 12 дек 2017, 11:09

Звучи комично и същевременно тъжно. Изброените от вас нарушения, станали навик и практика за някои, за съжаление се наблюдават и в други градове, може и с вариации по темата...

Пазете се.
Изображение
Изображение Изображение

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4777
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: За локалните правила за движение в Пловдив

Мнение от pepy1 » 12 дек 2017, 22:28

Ако сложат повечко камери по светофарите, както е в София - ще се променят нещата! Въпрос на градска политика.
времето е като парите-никога не стига

hristov008
потребител
потребител
Мнения: 85
Регистриран: 31 юли 2014, 09:41
Модел на автомобила: ford focus estate 1.6 ztec 2000
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: За локалните правила за движение в Пловдив

Мнение от hristov008 » 13 дек 2017, 12:24

Камери има на кръстовищата. Присъствието на КАТ не е достатъчно. А и културата на движение трябва човек сам да я промени. Още нещо - на всеки булевард при две или три ленти за движение едната винаги е заета от добросъвестно спрели автомобили. Градът в последните години се оживи и ми се струва, че положението с трафика ще стане скоро като в София. Вече има проблеми с паркирането и в крайните квартали.
smiley-transport03

pavlan
потребител
потребител
Мнения: 122
Регистриран: 27 фев 2013, 17:30
Модел на автомобила: Ford Focus MK1
Местоположение: Plovdiv
Status: Извън линия

Re: За локалните правила за движение в Пловдив

Мнение от pavlan » 13 дек 2017, 13:45

Камери има , ама няма кой да ги гледа :)
КАТ си бъркат в носа, не съм видял досега патрулка да спре някой след явно нарушение...
За минаването на червено абсолютно си е така, засилват се и минават на откровенно червено...

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4777
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: За локалните правила за движение в Пловдив

Мнение от pepy1 » 13 дек 2017, 22:27

Е как минават на червено като има камери? Ела в София настъпи бялата линия преди светофара, да речем на "кристал" и получаваш честитка с глоба по пощата! Тия дето минават на червено не ги ли снимат? Не им ли пращат честитки? Така както ми го обяснявате, все едно камерите са от зрънчо! Само за парлама.
времето е като парите-никога не стига

Отговори

Върни се в “КАФЕНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 30 госта