Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Снимки и обща информация на Вашите коли
snakeplissken
потребител
потребител
Мнения: 30
Регистриран: 18 апр 2023, 01:41
Местоположение: British Columbia
Status: Извън линия

Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от snakeplissken » 20 апр 2023, 01:50

Здравейте,
По съвет на администратора реших да отворя тази тема. Надявам се да бъде интересно да прочетете мнение от първа ръка за модели, които не са популярни в Европа.

Ще ги почна отзад напред ;)

Преди 6-7 години от любопитство купих едно Mercury Grand Marquis 1999, 4.6 l, V8, 200 HP.
Като за кола от миналия век не можеше да се очаква нещо впечатляващо като екстри. Но пък си беше ама точно класически американски комфорт с плюшения салон, седалките като фотьойли, мекия и пухкав мокет по пода, вътрешното пространство. Жалко че не ги произвеждат вече, иначе това е колата която на момента бих си купил. Това нещо имаше уникална возия, возеше като лодка. Много здраво направен автомобил. Забавната част беше че хората по пътя ме мислеха за полицай под прикритие и никой никога не се осмели да ме засече, даже напротив, винаги намаляха скоростта и се прибираха в дясна лента като тръгнех да изпреварвам някой.
Само веднъж едно момче с един микробус Мерцедес се охлузи в мен и резултата за него беше одраскани калник, праг и врата, а аз имах една бяла точка с размера на 2 стотинки на преден десен калник.
Жалко че нямам запазени снимки на тази кола, да се види как изглеждаше 17-18 годишен автомобил на 220 000 км.

Ford Explorer, 2021, Limited, 3.3 V6, Hybrid, 318 HP, 5000 lbs towing capacity.
Май месец 2021 взех този Експлорър, но това бяха времената когато дилършипите тук бяха пълни с коли и общо взето избираш си марка и модел, отиваш в съответния дилършип, харесваш си кола, пробваш тест драйв, и ако ти хареса колата и ти изнася цената, в рамките на един час си горд собственик на нов автомобил :)
Тогава в дилършипа имаха налични всички версии на Експлорър, но аз избрах хибрида заради атмосферния двигател, заради новите технологии в него, и заради екстрите с които върви Лимитед версията. И да ви кажа смятам че избора ми беше повече от добър.
Широка, удобна и комфортна кола. Мощна, и в същото време може да бъде и икономична ако умее човек да бъде внимателен с педала на газта. Аз успях да постигна среден разход от 9.3/100. Като ефективността на хибрида е в градски условия при 50-60 км/ч, тъй като електродвигателя осигурява само 44 конски сили.
Колата имаше всякакви режими на каране, като при спортния режим ставаше изключително агресивна. Аз лично много харесвах така нареченото "Интелигентно 4х4" където компютъра преценява кога има нужда от това.
Да вметна че колата беше качена на 20" джанти.
Прочетох в съседната тема ревютата на тези които са пробвали новия експлорър. Но аз имам забележки към поведението й на пътя. Експлоръра изглежда голям, но всъщност е на същата платформа като Форд Едж и Форд Торъс (Ford Edge and Ford Taurus), тоест разстоянието между предната и задната ос не е голямо. И от там идва много добрата маневреност на автомобила. Но пък поради същата причина и поради високия център на тежестта не е особено стабилен в завоите, и като прибавиш и мощността му трябва да си малко по-внимателен с каква скорост влизаш в завоя :)
Имам няколко останали снимки на колата, но за съжаление без интериора, само отвън.
Основния конкурент на Експлоръра тук е Toyota Highlander. Мисля че този модел го нямате в Европа. Аз избрах Форда пред Тойотата заради по-голямата мощност, повечето пространство, комфорт и екстри. И не на последно място заради малко по-изгодните условия.
Иначе Тойотата е по-надеждна и по-малко чуплива от Форда, тоест отиват по-малко пари за поддържка.
Но пък аз съм на мнение, че колата трябва да ми харесва, а Форда ме грабна много повече от Тойотата.

Ford F-150 Limited, 2022, 3.5 V6 ecoboost, 400 HP, 13 200 lbs towing capacity.
Този пикап го взех Септември като размених Експлоръра за него.
Това не знам откъде да започна да обяснявам за него :)
Може би защо V6 a не V8?
Пробвал съм ги и двата мотора, 5 литровия Койот и 3.5 литровия екобууст с двойно турбо.
3.5 литровия екобууст е повече от 10 години на пазара и вече се е доказал като достатъчно надежден, освен това има повече мощност и повече towing capacity. Освен това на Лимитед версията слагат само 3.5 литровия екобууст. Не можеш да поръчаш Лимитед с 5 литров Койот.
Не знам дали знаете, но на Ф-150 бодито е алуминиево, и това го олекотява допълнително и му дава предимство откъм разход на гориво пред конкурентите Ram, Silverado, Sierra, Tundra...... Titan пък изобщо няма да го слагам в бройката :)
А и 10 степеннта скоростна кутия дава също предимство пред пряката конкуренция.
Поведението на пътя...... това е pickup truck и се кара по-различно от лека кола или СУВ, винаги трябва да се взема предвид по-големия радиус на завиване, по-високия център на тежестта, мощността и масата на автомобила.
Екстрите........ ако тръгна да ги изброявам, със съгурност ще пропусна доста, така че ако на някой нещо му е интересно нека пита.
Но има масажиращи седалки, електрически нагласящи се педали, кантар отзаде на каросерията, електрически отваряща и затваряща се lift gate, 2000 вата инвертор на 120 волта, електрически прибиращи се степенки, отопляеми и вентилирани седалки, подгрев на целия волан, седалки със запаметяване на позицията на трима души, това включва и позицията на волана и страничните огледала.
Общо взето изключително изпипан автомобил, предлага много повече от преките си конкуренти от Рам и Дженерал Моторс.

Но на който каквото му е интересно , нека пита. Ще се постарая да давам адекватни и задоволяващи отговори :)

Снимките ще кача в следващия пост, надявам се да разбера как се качват тук :)
Последна промяна от snakeplissken на 20 апр 2023, 03:31, променено общо 1 път.

snakeplissken
потребител
потребител
Мнения: 30
Регистриран: 18 апр 2023, 01:41
Местоположение: British Columbia
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от snakeplissken » 20 апр 2023, 02:17

Снимките :)
Изображение
Изображение

snakeplissken
потребител
потребител
Мнения: 30
Регистриран: 18 апр 2023, 01:41
Местоположение: British Columbia
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от snakeplissken » 20 апр 2023, 02:22


snakeplissken
потребител
потребител
Мнения: 30
Регистриран: 18 апр 2023, 01:41
Местоположение: British Columbia
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от snakeplissken » 20 апр 2023, 02:25

Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение
Изображение

Потребителски аватар
Major_Koenig
Администратор
Администратор
Мнения: 955
Регистриран: 20 дек 2008, 23:52
Модел на автомобила: Focus 1.6L Zetec-S/Duratec EFI (100PS); Ghia; Facelift; 2002
Mondeo Duratec HE 2.0 PFI (145PS);Titanium pre Facelift; Tango (Metallic)
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от Major_Koenig » 20 апр 2023, 09:56

Интересно ми е за времето, в което Експлорера е бил при теб дали си имал някакви технически проблеми с него и как се е държал салона от към износване с времето?
Така като гледам Ф-150 е дето се вика още в разработка, но изглежда доста добре и от от към екстри и от към комфорт на пасажерите. Колко е широко отзад за пътниците?
Изображение

snakeplissken
потребител
потребител
Мнения: 30
Регистриран: 18 апр 2023, 01:41
Местоположение: British Columbia
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от snakeplissken » 20 апр 2023, 10:37

Експлоръра го карах 1 година и 3-4 месеца само. Той е с качествени материали в салона (за разлика от конкурента си Дюранго), а и аз съм човек който пази чистота и се грижи за нещата, редовно съм третирал повърхностите със защитни спрейове и кожата със съответните кърпички и спрейове. Салона си беше като чисто нов до последно, аз никога не пуша в колите въпреки че съм пушач.
Навъртях му към 20 000 км за времето в което го имах, то за такива километри няма какво да му се случи.

Но в деня в който му направих тест драйв беше облачно и хладно. На следващия ден преди обяд довършихме пазарлъка (пет пъти ставах и си тръгвах от дилършипа :D ), по обяд го взех и следобеда пекна слънце и се стопли времето. Оказа се че климатика е празен, няма фреон :D
На следващата сутрин отивам в дилършипа и им казвам че климатика е празен. Те направиха диагностиката и откриха малка пукнатина в някаква тръбичка на инсталацията. Както и да е, напълниха климатика, поръчаха частта и след няколко дни ми се обадиха да отида да я сменят.
Понеже е грешка на качествения контрол при издаването на автомобила от завода и ме компенсираха с един ваучер за 500 долара, та за тия пари му взех и гумени стелки за зимата плюс някакви брандирани чаши, ключодържатели, ей такива дребни неща :)

Сетих се нещо друго. На няколко пъти забелязах че трансмисията не превключва на по-горна предавка в точния момент, но това определено не беше проблем на самата трансмисия, а на софтуера. Да се е случило 4-5 пъти, не повече. Но си е "червена лампа". Тия хибриди ги извадиха 2020 година мисля, моят беше 2021. Предполагам че на моделите 2023 този проблем е вече изчистен.

На Ф-150-то има достатъчно място отзад, широко е, но седалките не са удобни като на лимузина или СУВ, но идеята на тия пикапи е да е удобно отпред и са го постигнали. Но аз и не търся удобство за задните седалки, децата ми са порастнали и самостоятелни, на партньорката децата също са големи, тъй че комфорта отзад не е приоритет за мен ;)

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от Ozzie » 20 апр 2023, 20:11

От любопитство, towing capacity какво включва:
1. Общо допустимо тегло на автомобил и товар?
2. Обща допустима маса на състав от автомобил и ремарке?
Че малко множко ми се виждат тези почти 6 тона за F150. И с каква категория се кара това чудо? :)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

snakeplissken
потребител
потребител
Мнения: 30
Регистриран: 18 апр 2023, 01:41
Местоположение: British Columbia
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от snakeplissken » 20 апр 2023, 21:43

Ozzie написа:
20 апр 2023, 20:11
От любопитство, towing capacity какво включва:
1. Общо допустимо тегло на автомобил и товар?
2. Обща допустима маса на състав от автомобил и ремарке?
Че малко множко ми се виждат тези почти 6 тона за F150. И с каква категория се кара това чудо? :)
Теглото на ремаркето се има предвид. Може да дърпа до 6 тона ремарке. Дърпа ги и още как, достатъчно тестове са направени, обаче нали се сещаш къде ще отиде разхода на бензин 😉
Ако дърпаш постоянно нещо тежко, си купуваш Ф-350 дизел.
Ама ако си дърпаш лодката, или среден размер каравана, или пък се занимаваш с landscaping и дърпаш ремарке в което са ти косачките и всички инструменти, то Ф-150 ти е напълно достатъчно.

С обикновена любителска книжка се кара.
Тук системата с шофьорските книжки е малко неразбираема за хората от европа.
С обикновена любителска книжка можеш и ремаркета да дърпаш, и 5 тонен камион на караш, общо взето размера няма значение 😀
Професионална книжка ти трябва ако караш такси, Uber, Lyft, автобус който вози хора, за превозно средство с въздушна спирачна система, и т.н.
Аз лично съм с най-високия клас с който мога да карам всякакви камиони , автобуси и т.н.

snakeplissken
потребител
потребител
Мнения: 30
Регистриран: 18 апр 2023, 01:41
Местоположение: British Columbia
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от snakeplissken » 21 апр 2023, 00:04

Ето ви и служебната кола, също 2022 😀
Дето се казва с червената изкарвам парите за черната 😀
Изображение

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10842
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от ЯЛТА » 21 апр 2023, 00:07

snakeplissken написа:
21 апр 2023, 00:04
Ето ви и служебната кола, също 2022 😀
Дето се казва с червената изкарвам парите за черната 😀
Изображение
Е сега вече благородно ти завидях. Браво.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

snakeplissken
потребител
потребител
Мнения: 30
Регистриран: 18 апр 2023, 01:41
Местоположение: British Columbia
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от snakeplissken » 21 апр 2023, 01:16

Мерси 😀
Ама няма за какво да ми завиждаш, това не е лека работа 😉
С червеното съм на пътя 4-5 дена в седмицата и после 2-3 вкъщи.
Преди 2 години пробвах работа в града, ама не ми хареса идеята да ставам всяка сутрин рано, да бързам за работа, а и тук в камианджийството няма 8 часов работен ден 😀
Минимум 12-13-14 часа 4 дена подред, годинките ми са в повече за да си причинявам това 😀
Ето и една синя кола с 18 скорости, ръчка, грозна и мощна че трябва две цистерни да дърпа с общ обем 63 000 литра 😉
Изображение

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10842
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от ЯЛТА » 21 апр 2023, 09:39

Ами цял живот я работих тази работа, а последните 30 години-автобус, а и постоянно ставане в 3.00 часа. Не ми тежеше защото си я обичам. Завиждам защото тук такива големи машини няма да видим, а за инфраструктура не говорим, а за поддръжката и дума не може да става.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 836
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от ivchotr » 21 апр 2023, 09:51

Ммммм, да. У нас почти няма места, където този синият влекач с двете цистерни отзад да може да маневрира на заден ход :D
Знам всички вицове за Форд :D

snakeplissken
потребител
потребител
Мнения: 30
Регистриран: 18 апр 2023, 01:41
Местоположение: British Columbia
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от snakeplissken » 21 апр 2023, 10:06

ЯЛТА написа:
21 апр 2023, 09:39
Ами цял живот я работих тази работа, а последните 30 години-автобус, а и постоянно ставане в 3.00 часа. Не ми тежеше защото си я обичам. Завиждам защото тук такива големи машини няма да видим, а за инфраструктура не говорим, а за поддръжката и дума не може да става.
Е значи си от старата школа.
Тук се кара много, особено ако караш на дълги разстояния. Аз зимно време правя по 13-14 000 мили на месец, лятото са ми малко по-кратки пътуванията, но пак под 12 000 мили на месец не падам. Умора се трупа, колкото и добри да са условията за шофьорите тук. В Европа не бих го работил това.
И тук има лоши пътища, особено в градовете, и особено в големите градове. В Лос Анджелис съм всяка седмица и там са толкоз разбити магистралите че ти падат пломбите, разбиват ти се бъбреците, всичко в тоя камион подскача :D
Каква поддръжка имаш предвид? На машините или на пътищата?

snakeplissken
потребител
потребител
Мнения: 30
Регистриран: 18 апр 2023, 01:41
Местоположение: British Columbia
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от snakeplissken » 21 апр 2023, 10:22

ivchotr написа:
21 апр 2023, 09:51
Ммммм, да. У нас почти няма места, където този синият влекач с двете цистерни отзад да може да маневрира на заден ход :D
Е то трябва да има и шофьори които да могат да маневрират назад с две ремаркета ;)

Обаче има нещо много важно. Тия цистерни ги карах само в града, от рафинериата до бензиностанциите. Говоря за Ванкувър, Канада. Тук правилата за безобасност са ужасно стриктни и безкомпромисни. Когато си на рафинерията да пълниш цистерните, или си на бензиностанциите да ги изпразваш, НЯМАШ ПРАВО И ЕДИН САНТИМЕТЪР ДА МРЪДНЕШ НАЗАД без оторизацията на супервайзора на обекта. На рафинерията е лесно, там е широко и няма коли. Ама бензиностанциите са в града, има и коли които си пълнят бензин, а танковете на бензиностанциите са винаги баш до колонките. Тоест трябва много точно да си прецениш захода, като имаш предвид че тоя синия Кенуърт има ужасен радиус на завиване, и че цялата композиция е 25-26 метра дълга, двете ремаркета са по 10 метра, но понеже са 2 следват влекача много по плавно от едно 16 метрово полуремарке, каквото закачам на червения Фрейтланер, който е много по-маневрен, само трябва по-широки завои да се правят, особено десни.

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10842
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от ЯЛТА » 21 апр 2023, 12:36

snakeplissken написа:
21 апр 2023, 10:06
Каква поддръжка имаш предвид? На машините или на пътищата?
Е машините ги поддържа собственика, и както знам има наличности на всякакви части. А пътищата се поддържат от общините/държавата, отделните щати. Тук части няма, икономисва се от тях, и всичко се побългарява.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

snakeplissken
потребител
потребител
Мнения: 30
Регистриран: 18 апр 2023, 01:41
Местоположение: British Columbia
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от snakeplissken » 21 апр 2023, 12:59

ЯЛТА написа:
21 апр 2023, 12:36
snakeplissken написа:
21 апр 2023, 10:06
Каква поддръжка имаш предвид? На машините или на пътищата?
Е машините ги поддържа собственика, и както знам има наличности на всякакви части. А пътищата се поддържат от общините/държавата, отделните щати. Тук части няма, икономисва се от тях, и всичко се побългарява.
И тук има компании които икономисват от поддръжка на камиони и ремаркета, ама аз стоя далече от такива мишоци.
Абе общо взето ако си добър, работлив, надежден, съвестен и имаш чисто шофьорско досие, всяка една добра компания ще те наеме и ще гледа да те задържи.
Тия червените на всеки 2 години ми дават нов камион щото знаят че ще е в добри и сигурни ръце. Не че съм някаква претенция, но предпочитам новия камион, да съм сигурен че няма да ми троши по пътя и да вися по хотелите докато го оправят. На мен идеята ми е да разчитам че машината ще си свърши работата навреме и ще ме прибере вкъщи. Тук дето сме на дълги разстояния не сме на фиксирани заплати или платени на час, на нас ни плащат на миля. Тоест караш - печелиш, не караш - не печелиш :D

nogopechen
потребител
потребител
Мнения: 67
Регистриран: 08 сеп 2018, 09:53
Модел на автомобила: MAVERIK 2; 2006 год. ; 2,3L; 110kw; MT; AWD-2 броя
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от nogopechen » 22 апр 2023, 02:34

Най-доброто на "Американската мечта". Да и се кефиш много години, Човече.

snakeplissken
потребител
потребител
Мнения: 30
Регистриран: 18 апр 2023, 01:41
Местоположение: British Columbia
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от snakeplissken » 22 апр 2023, 05:25

nogopechen написа:
22 апр 2023, 02:34
Най-доброто на "Американската мечта". Да и се кефиш много години, Човече.
Мерси много 👍
Ама тук човек се разглезва и специално при мен колите не се задържат много, За 11 години тази ми е седмата кола 😇

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10842
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Ford F-150, Ford Explorer, Mercury Grand Marquis

Мнение от ЯЛТА » 22 апр 2023, 09:14

snakeplissken написа:
22 апр 2023, 05:25
Ама тук човек се разглезва
Хубаво е човек да се глези, да си храни душата, защото душата храни тялото. smileys-car smileys-car smileys-car smileys-car
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Отговори

Върни се в “МОЯТА КОЛА”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 20 госта