C-max или S-max?

Всички въпроси свързани с вашия автомобил, за които няма конкретна тема.
milenium3
потребител
потребител
Мнения: 10
Регистриран: 19 фев 2016, 18:29
Местоположение: София
Status: Извън линия

C-max или S-max?

Мнение от milenium3 » 06 май 2018, 23:25

Здравейте на всички! Този път реших първо да питам, а не после, когато вече се скубя косите.
Все още съм не особено горд собственик на Ford Focus C-max 2004, 1.6, 109к.с., автомат. За жалост с тази кола изтеглих възможно най-късата клечка и за няма и три години каране съм ремонтирала/сменила почти всичко важно по нея - дебитомер, EGR, борд-компютър, турбо, обиколих толкова сервизи и майстори, че просто не ми се говори. Но ето, че преди 10-ина дни се "пръкна" и последната капка, която преля чашата. По време на движение започнах да чувам чукане отпред вляво. Закарах я при един, каза ми диференциал на скоростна, щял да я оправи (срещу 4-цифрена сума, разбира се), държа я седмица, върна ми я - ми тя тропа още повече. Тия дни ще я закарам при едни, които уж от автоматици разбират, да ми кажат има ли изобщо смисъл. Без значение дали Фокусникът ще го бъде или не, аз мисля да приключвам с него. Въпросът е в това, че, колкото и голяма трошка да ми се падна на мен, съм влюбена в колата - като возия, като комфорт, като обем, като маневреност, като поведение на пътя, с две думи това е моята кола.
И сега двоумението ми е - S-max или C-max. Само дето имам малкото колебание дали S-max-а няма да ми дойде прекалено голям. Годината ще е около 2007-2009. По-важният въпрос е обаче какъв двигател и кутия. Толкова много си изпатих с този мой първи дизел, че сега с големи очи гледам отново към бензина. Грабна ме варианта на C-max 2.0 бензин с фабрична газ и с верига. От нея не намирам автомати, но пък в крайна сметка ще се прежаля на ръчка. S-max-а май клоня към 2.0 Tdci, за който разбрах, че е с фордовски двигател (с тия не Пежо вече не искам да имам нищо общо) и май отново е с верига (не съм сигурна). Между двете Grand C-max ми е идеален като размер, ама за него съвсем с никакво инфо не разполагам откъм двигател и кутия.
Ако трябва да съм честна, бях толкова бясна, че първо се насочих към Toyota Corolla Verso 2.2 D4D, но там, като прочетох за какво става въпрос и мисля да кажа "благодаря" на такава кола.
Ще съм ви много благодарна да споделите опит и да ми дадете съвет за S-a и двете C-та. Интересно е, че из форума попаднах на много теми за счупен C-max, ама тия за S-max се дефицит, което само по себе си е много показателно.
Моля, споделяйте и не ми спестявайте нищо! Благодаря! >:D<:

Eastbourne
потребител
потребител
Мнения: 901
Регистриран: 18 юни 2014, 10:14
Модел на автомобила: Focus c-max 1.8
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от Eastbourne » 07 май 2018, 14:23

Дизел + автоматик си е бомба със закъснител. Нормално е в един, два, три... момента да изревете от към ремонти. Добре, че не сте сменяли и съединител

Наистина не знам къде са тези теми за ремонти из форума. Фокус ц-макса не знам да има някакви толкова слаби агрегати и да се прецакват постоянно или от типа на "детски болести". В класациите са и над средното ниво по надеждност. Единствено проблемен е всмукателния колектор заради вихровите клапи и вероятното им чупене, но не съм чул някой да се оплаче от счупени клапи. Както и при работата на газ с регулирането на хлабините, но това се отнася за повечето марки коли (писано е също много из форума). От 4 години (вече близо 80000 км) карам такъв и бих казал, че това си е една здрава и надеждна кола. Явно както сте казала, сте изтеглили късата клечка. Под къса клечка визирам, че сте взели дизел + автоматик :)

Ц-макса не е малка кола. S-maxa вече си направо ван. Ако не карате семейство или големи количества багаж, то Ц-макса е напълно достатъчен. С фабрична газ колата е спукана от каране. Наскоро е дискутирана темата за коли с фабрични газови, така че не е препоръчително.
И на Ц-макса и на S-max бензиновите са същите като на бензиновите фокус ц-макс от 2003 година - дуратек.

Лично за мен, задължително бензин и с ръчни скорости. По възможност с 2.0 двигател както и преглед в сервиз преди да се купи.
Последна промяна от Eastbourne на 07 май 2018, 20:55, променено общо 1 път.

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от ivo_63 » 07 май 2018, 15:22

Дизел или бензин автомат е все тая.
Колежката няма съединител на автомата , за да прави и него.
С и S са съвсем различни коли , като размери и обем. Трябва първо това да решите и после да търсите. Ако взимате бензин е хубаво да е без газ, защото въртележката на ремонтите може да излезе още по-голяма.
Моторите с верига да не ви блазнят много , защото един ангренаж не струва много и смяната е евтина. Не мислете , че веригата е вечна и там си има филм...

Eastbourne
потребител
потребител
Мнения: 901
Регистриран: 18 юни 2014, 10:14
Модел на автомобила: Focus c-max 1.8
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от Eastbourne » 07 май 2018, 16:24

... :oops: Така е. Исках да подчертая, че смяната на съединител при дизела спрямо бензина излиза 4-цифрена сума, тъй като най-вероятно смяната на маховика ще е наложителна.

Веригата си е по-добре спрямо ремъка едно заради много по-големия ресурс (по-спомен 250-300 хил. км), едно и заради невъзможността от късане. Имам не един и двама познати, които са късали ремъци кой от некачествен такъв, кой защото е забравил да го смени на време (на 58 000 хил. км)

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от ivo_63 » 07 май 2018, 18:12

:D :D :D
Последна промяна от ivo_63 на 07 май 2018, 18:13, променено общо 1 път.

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от ivo_63 » 07 май 2018, 18:12

Не съм карал мотор с верига много отдавна , но мои колеги покрай мен смениха вериги, особено , който е на газ. Лично на моя Фокус ангренажи+пистов+всички ролки , обтяжен механизъм и водна помпа струва 270лв. с отстъпка. Не знам как стои въпроса с веригата финансово , щото не се сменя само веригата , но на мой колега му "дадох носни кърпички да си избърше сълзите" , като сменя верига. :D :D :D . Няма нещо по автомобила , което рано или късно да не даде фира.
Може да се сложат оригинални ремъци - за някои от новите фордове им дават смяна на 140 000 и повече километри. Мисълта ми е , че това не е основния критерий за избора.

kito
потребител
потребител
Мнения: 727
Регистриран: 21 фев 2009, 17:50
Модел на автомобила: Ford Focus MK1 Turnier 1.6 16v, Ford Focus MK2 1.6 16v Ti-VCT
Местоположение: Казанлък/София
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от kito » 07 май 2018, 18:56

Пасат 2011, 1.8TFSI купен от магазин скъса верига на 129 000, като смяната трябваше да му е на 140 000. Имам и други приятели късали верига, цветущо си е после с ремонтите, така че това не е критерий.

Потребителски аватар
valentyno
потребител
потребител
Мнения: 101
Регистриран: 23 мар 2014, 16:12
Модел на автомобила: focus 1.8TDdi и служебна Fiesta mk8
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от valentyno » 07 май 2018, 19:36

Аз бих споделил опит от кола с газова уредба монтирана в чужбина, в конкретния случай в Италия. Колата беше на 250 000км., Нисан Примера, карах я 3 години почти 60 000 км. и нищо не пипнах, иначе и мен ме съветваха да бягам далече от кола с монтирана газ, но КЪСМЕТ, това е! А дизел на 400 000 км. дали не е "по-късата клечка" отново е въпрос на КЪСМЕТ. Аз също заглеждам С-мах и точно там се спирам 2.0 бензин с фабрична газ, но все още не съм се решил напълно да сменя стария фокус. На колежката пожелавам късмет в избора!
Валентин Андреев - 0896726037

bizu
потребител
потребител
Мнения: 106
Регистриран: 13 фев 2008, 00:01
Модел на автомобила: Ford C-Max 2009 2.0i 145Hp LPG
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от bizu » 07 май 2018, 20:25

Аз от моя С-Мах с фабрична газова за сега съм много доволен. Нека колежката има предвид, че колата за мен специално е леко ниска.

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от ivo_63 » 07 май 2018, 21:05

Щото не си карал Алфа ....

milenium3
потребител
потребител
Мнения: 10
Регистриран: 19 фев 2016, 18:29
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от milenium3 » 09 май 2018, 21:59

Явно няма да е с верига, това го разбрах със сигурност. :D
Честно казано, не мога да се нарека привърженик на газта. Но чисто от практична гледна точка, тъй като живея извън София и всеки ден ми се налага да попътувам, се замислям, че ще ми е изгодно да съм на газ. Лошото е, че не съм "експерт" по темата и хич не знам за какво да внимавам при покупката.
Ако, да речем, си харесам конкретна кола, този път много държа да я закарам някъде да я погледнат, тъй като предишните ги купувах "от репатрака" и после си сърбах попарата. Виждам, че из форума нямате много добро мнение за Мото-Пфое, но чисто за диагностика преди покупка ще свършат ли работа? Или пък да ми дадете идея къде да я закарам, че да я проверят.
Колкото до височината, предполагам, че по-новите модели не са по-ниски от моя, който ми е перфектен на височина. :)

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от ivo_63 » 10 май 2018, 10:10

Отчитай факта , че С -макса няма много голям багажник и трябва да избереш между бутилка в багажника или резервната гума да се търкаля там.

milenium3
потребител
потребител
Мнения: 10
Регистриран: 19 фев 2016, 18:29
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от milenium3 » 10 май 2018, 22:39

На мен багажника ми е най-важен. Кучето се вози там. :lol: :lol: :lol:
Между другото имате ли наблюдения върху автокъща Боми Ауто?

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от ivo_63 » 10 май 2018, 23:01

Мои познати купиха 2 коли от там без оплаквания , друг мой близък доста го въртяха и му отказаха преглед в сервиз и си тръгна без сделка. Говоря за коли над 8 хилки. Така че 50 / 50. Повечето им коли са млади , но с "натъртвания" , разбирай удар. Но хубави години и добри цени. Въпрос на късмет , ако можеш вземи си разбирач. Един калник не е фатално , но нарушена геометрия на купето е проблем.

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от S_C » 11 май 2018, 17:47

"Ц" е Фокус, преправен леко с цел да може да изпълнява и някакви функции на семейна кола. Има багажник и на задните седалки с известен компромис може да се събере дете над 9 години, без да трябва да си държи главата между коленете. Ако ще сядат възрастни-ще се видят в приключение, особено на дълъг път. Преки конкуренти при други производители-бол. Все са около това ниво и с това качество.
S-ката е алтернатива на Галакси. Почти пълноразмерен ван, компромисен вариант за семействата, които нямат нужда от 7 стандартни седалки в атомобила, не влачат каравани, лодки и т.н. - съответно не им трябва кола със собствена маса два тона. Платформа на Мондео.
От някакви години нататък Форд яко изтърваха коня с класовете. Ц-макса го пишат миниван, което е зверска глупост за машина, която е 5-местна само по документи. Какъв миниван, кви 5 лева...Пак от същото време S-ката стана MPV. Пък тя е миниван.
След тях в моделния ред е Галакси-там нещата са ясни, съвсем друга концепция.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от ivo_63 » 11 май 2018, 20:22

Фокус 2 е по-голям от С -макса, който и за мен не е ван. Понеже станаха модерни и хората купуват тия псевдо - ванове, Форд трябваше да влязат и в тоя пазар. Да имат нещо срещу Меривата и подобни ванове. Меривата в багажника само на пинчер ще е комфортно.

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1154
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от Ozzie » 11 май 2018, 20:31

S_C написа:
11 май 2018, 17:47
"Ц" е Фокус, преправен леко... и на задните седалки с известен компромис може да се събере дете над 9 години, без да трябва да си държи главата между коленете.
Моите уважения, но съм 182 см. и съм сядал на задните седалки. Не съм усетил да ми е липсвало място нито на височина, нито на дължина. Миналата година возих на задните седалки двама с моя ръст, до София и обратно- не съм ги чул да се оплакват от липса на място.
Освен това, ако багажника не е препълнен с багаж, средната седалка се вдига нагоре и назад (един вид влиза в багажника) и след това, двете странични могат да бъдат плъзнати назад и навътре с едно поне 10 см., може би и повече. Не съм го мерил.
Като цяло, С-Мах-а ми харесва като концепция, единствено не ми харесва, че багажника е сравнително тесен- 100 или 110 см., (нещо такова) и не мога да си натоваря велосипедите вътре така, както аз искам, но пълно щастие няма. :mrgreen:
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от S_C » 11 май 2018, 22:34

С велосипедите може и в Галакси да не се оправиш, защото на него пък му осакатиха хубавата концепция с отделните седалки, които могат да се вадят и редят в произволна конфигурация. Разкошна екстра, която отиде в Турнео къстъм.
От всичко това спечелиха французите- последни запазлили някакво елементарно уважение към парите на клиента и все още верни на концепцията, че нещо продава ли се-не се сменя. То само като се качи човек в C4 Grand Picasso и му се иска на Галаксито да му драсне клечката, да не говорим за Еспас, с който едно време бяха преки конкуренти.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1154
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от Ozzie » 11 май 2018, 22:54

S_C написа:
11 май 2018, 22:34
С велосипедите може и в Галакси да не се оправиш...
Вероятно си прав, но пък съм гледал да карам що- годе компактни като дължина автомобили, защото повечето ми каране е градско и понякога с паркирането не е толкова лесно. Най- дългата кола която съм имал, беше Ц-класата комби (S 202) - 449 см. Преди това Пежо 306 комби, от което засега съм най- доволен като размери на багажника, но си отиде тотал щета на 01.02.2013 г.
Както е казал народа - ще се простираме според чергата. :)
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Потребителски аватар
synthez 3D
Потребител
Потребител
Мнения: 1745
Регистриран: 04 окт 2005, 08:57
Модел на автомобила: C-MAX Titanium 1.0 Ecobоost-125 HP 2014,
FOCUS 1,6-100 HP 2011,
C-MAX -компютърен 3D модел,
бивш C-MAX Ghia 1.8 16V-125HP 2008,
Местоположение: Г.Оряховица
Status: Извън линия

Re: C-max или S-max?

Мнение от synthez 3D » 12 май 2018, 07:22

ivo_63 написа:
11 май 2018, 20:22
Фокус 2 е по-голям от С -макса, който и за мен не е ван.
Иво, за това че не е ван си прав, ама за това че Фокуса е по-голям, леко преувеличаваш ;) И двата са на една база и като размери са еднакви. Имал съм и предишния C-MAX, имам сегашния, имам и Фокус 2. Определено C-MAX-a е по-функционален във всяко едно отношение, сравнен с Фокус. Не мога да го сравня с S-MAX, но за мен е добро решение за семейства с 2 деца (и куче :) ).
Изображение

Отговори

Върни се в “ДРУГИ ВЪПРОСИ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 22 госта