Моето старо ново Мондео

Всички въпроси свързани с вашия автомобил, за които няма конкретна тема.
c3876bm
потребител
потребител
Мнения: 2
Регистриран: 17 ное 2020, 21:29
Местоположение: София
Status: Извън линия

Моето старо ново Мондео

Мнение от c3876bm » 17 ное 2020, 22:23

Здравейте колеги,

тъй като повече от 10 години не съм влизал тук, и съм забравил и старият си юзър и всичко, се наложи да направя нова регистрация. Даже и сега не съм уверен, че пиша в правилният раздел, много моля модераторите да преместят поста, ако има такава нужда.

Та накратко - имам едно Мондео МК1, 1.8 16V, 115 к.с. (1993) купено от мен в далечната 2001 година, само на 118 000км. До 2011 експлоатирах колата доста успешно, след това я дадох на приятели, те и ръчкаха до 2015 г. и след това колата лека полека започна да се застоява по разни паркинги. Но какво да се прави - първа любов - не се забравя лесно, така и не се реших да я хвърля. След 2017 г. я заковах плътно на паркинг и така до тази година. Епидемията ми даде много свободно време и накрая в септември 2020 си я прибрах, след като 4 години беше прашасвала на село под слънцето. Липсата на работа и това, че имаше едни пари за харчене, доведе до това, че реших да възстановя Мондеото в старият му блясък.
След като си я взех, я оголих до голо - извадих целият салон - изчистих ръждите - честно казано очаквах повече, в предната част около А колоната и средата Б колона имаше нужда от кръпки (около 7см х 10 см), но нищо фатално. Всичко се направи. Следващата стъпка беше да се обработи купето вътре, от фирма Авител се взе битумни покрития за обезшумяване и доп. покрития за шумо и топлоизолация. Цялото купе вътре се обработи, а старото кече отиде в запас.

Вратите бяха клеясали, тях също ги смазах, голям проблем беше с външните уплътнения към стъклото, алуминиевата основа реално се беше разпаднала, а сега да се намерят такива е сложничко, но намерих. Вратите също вътре бяха шумо и топлоизолирани, сега като се затварят не кънтят на глухо така ужасяващо както по-рано.

Следващата стъпка, беше да сменя неработещи дисплеи и други дреболии по таблото, смених лостче на мигачи и аварийка (някой беше потрошил копчето на аварийните и изгорил целият лост), волана беше наново облечен с кожа. Скоростният лост получи нова топка, повдигач и маншон.

След всичко това салона беше изпран (седалки, кори, мокет) и обратно върнат на своето място.

По двигателя особено не съм пипал, освен нови свещи и кабели, нов стартер и проверка на всички маркучи и т.д. (че бая се е пекла на слънцето)

В понеделник имам час при Поликар, да се сменят всички маншони, гумени тампони на изпускателна система и на торсионна щанга отзад и като цяло ако изскочи нещо допълнително да го направят.

Мондеото получи нови мигачи (на старите им се отлепиха капаците, пък и с времето бяха зеленясали), а на фаровете съм поръчал нови бленди, че старите са доста жълти и не си заслужава така да остава.

Тук идвам до основният проблем - 2014 един от "приятелите" ми, който кара колата смени предната броня след лек удар, но новата е била възможно най-евтината и след време е провиснала по всички параграфи.... Та след като я свалих се оказа, че се държи на един метални планки (към бронята), който са криви, гнили и т.д.

Сега търся нова ( или стара, но оригинална) броня.

Основната част в задачката е бронята или трябва да е с пенопласта вътре (както е оригиналната) или да има крепежни елементи за да не се криви.
Тъй като нямам никаква представа, кои магазини в София или региона могат да купя или намеря такава броня - не искам просто да се движа на метода на пробата и грешката, а се надявам да подскажете къде действително мога да купя качествен продук.

След като реша и този проблем, колата ще мине едно полиране и заминава в Сърбия при проверена фирма за пълно фолиране. Удивителното е че тук (в БГ) фолиране на автомобил струва около 3000 - 4000 лева, което направо ме разби.. Колегите в Сърбия правят колата за макс 1400 лева с материала. До момента съм фолирал 4 автобуса ( по 50+ места, така че знам как работят) и като свърша и тази трансформация ще пусма снимка

Не ме съдете за вложената сума до момента, знам че превишава стойността на колата в няколко пъти - просто Мондеото за мен е прекрасен спомен и много емоции. Затова и не искам да се разделям с него, макар че ако зависеше от жена ми или майка ми, Надин отдавна да се зарадвали :x

Та пак отправям апел за помощ - помогнете с предна броня за Мк1 - къде има качествена такава?


Мерси и се извинявам ако съм отегчил някой :D

Потребителски аватар
BIGFORDFAN
потребител
потребител
Мнения: 1368
Регистриран: 03 май 2007, 05:06
Модел на автомобила: Mondeo mk2 1.8 TD ''Сребърната стрела'' & 1996 Scorpio 2.9 12v automatic estate
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Моето старо ново Мондео

Мнение от BIGFORDFAN » 17 ное 2020, 22:38

Здравейте, мога да помогна с броня, както и с други дреболии за мк1. Намирам се в София, телефон 0883381123 Мартин

c3876bm
потребител
потребител
Мнения: 2
Регистриран: 17 ное 2020, 21:29
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Моето старо ново Мондео

Мнение от c3876bm » 18 ное 2020, 09:21

Здравей Мартине,

благодаря за оперативният отговор. Ще ти пиша днес - тел. ми е +43676849113200. Просто нямам БГ номер, а за времето за което съм тук не си заслужава да вземам.

Благодаря

Отговори

Върни се в “ДРУГИ ВЪПРОСИ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 16 госта