питане за чек-енджина

Всички въпроси свързани с вашия автомобил, за които няма конкретна тема.
F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

питане за чек-енджина

Мнение от F Focus » 15 юни 2022, 20:48

Привет,
Искам да споделя, а и да попитам нещо относно светването на въпросният символ, а именно:
Като купих колата преди почти две години(на газ е) чек-а си светеше упорито. Диагностиката показа бедна горивна смес. Смених масла и филтри, почистих дроселовата клапа и намерих решение да притисна плътно капака на възд. филтър (описал съм подробно как) и чек-а изгасна.
Възникнаха спорове как се управлява постъпващият въздух, цитираха се МАФ и МАП сензори, ама факта си е факт. Дотук добре, ама след 2-3 месеца чек-а пак светна за 5-7 дни, и после си изгасна...и така вече 3-4 пъти от тогава-няколко месеца не светва, после няколко дни си свети и после изгасва-струва ми се странно...За последно този фокус го направи преди седмица и днес изгасна...ламбда-сондата ли се шашка нещо?
В сряда съм на диагностика и ще пиша после, разбира се. Грешки не съм трил и нямам намерение да го направя.
Много автомати-слаби резултати!

imitev
потребител
потребител
Мнения: 144
Регистриран: 07 окт 2016, 21:52
Модел на автомобила: Ford Mondeo Estate mk4 2010 2.0 HE Duratec 145 hp + LPG
Местоположение: Ruse
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от imitev » 15 юни 2022, 21:03

Трябва да ти коригират газта. Параметрите, които компютърът се опитва да поддържа, излиза извън зоната му на комфорт и затова ти свети лампата.

Имай предвид, че зоната на комфорт му е сравнително широка. Няма да е лошо да коригирате с газаджията.

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от F Focus » 15 юни 2022, 22:00

Г-н Имитев, пропуснах да кажа, че още тогава ходих на газаджия, който подключи буксата, появиха се някакви шарени графики на един голям екран, изпушихме по цигара и каза да платя 30лв., и че няма смисъл занапред да идвам щото ГИ бил висок клас и сам си се регулирал перфектно...?
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от ivchotr » 16 юни 2022, 11:22

Купи си някаква джаджа за диагностика и когато светне лампата на чека, виж каква грешка е отразила. Малко ми е странно да светва и да си гасне сама, ако е записала грешка. Поне при мен след записана грешка свети до откат - докато не я изтрия с джаджата. Грешката всеки път може да е различна. На мен ми се е случвало няколко поредни грешки да са ту бедна, ту богата смес. Най-често се обажда сондата на катализатора. Откак обаче смених компа на газта и му набиха прецизни параметри за горивната смес, повече грешки за бедна и богата смес не са се появявали. Не знам и как компът на газовия инжекцион може сам да се регулира. Все пак му се задават определени параметри и той ги следва, адаптирайки ги спрямо тези на "главния мозък" на колата. Ама не може да бяга далече от тях. Демек хватката е човекът да сложи правилните параметри.
Знам всички вицове за Форд :D

imitev
потребител
потребител
Мнения: 144
Регистриран: 07 окт 2016, 21:52
Модел на автомобила: Ford Mondeo Estate mk4 2010 2.0 HE Duratec 145 hp + LPG
Местоположение: Ruse
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от imitev » 16 юни 2022, 18:34

ОК.

Самият факт, че ти свети грешка "Бедна смес" означава, че бензиновият компютър се опитва да обогати сместа до положение, когато количеството гориво излиза от диапазона, който са задали в завода, след което ти светва лампата.

Възможни причини са:
- Неработеща първа ламбда сонда, която се хваща лесно с диагностика.
- Твърде бедна горивна смес на газ, т.е. газта идва малко в определени обороти и при конкретно натоварване.

От моят 5 годишен опит с форд мога да кажа, че дуратеците (двата които съм имал 2.0 AOBA) са суперкапризни от към настройка на газта на празен ход. Могат да те побъркат направо! Гаснат на студено, кихат, кашлят, подскачат... Имам кабел и софтуер за Alex и BRC, защото нямам нерви да ходя 2 седмици всеки ден за корекция при газаджията, който ми е приятел, а си ги регулирам сам.

И пак от опит - сместа трябва да е много сбъркана, за да ти светне Бедна/богата смес. Правил съм го нарочно, за да видя докъде мога да променям стойностите. Виж на какви обороти и при какво натоварване се случва това, за да може да се увеличи количеството газ в тази зона.

Компютрите и на двата инжекциона не са ми били свързани с бензиновия.

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от F Focus » 16 юни 2022, 19:20

Надявам се, че сместа на газ не е бедна, защото разходът на газ не е нисък-10л./100км. извънградско ( с темпомат, където е възможно и скорост 130-140км./ч.), градско с климатроник-11-12л. в центъра и около него. Зимата градското ми е 10л./100км., ама работи по-дълго на бензин, докато загрее-направих засичане на разхода на бензин зимата на база 500км.-ами изгаря 2л. бензин на 100км., които се добавят към 10-те литра газ.
Компа на ГИ е "Оптима" с OBD и ми казаха, че е настроен добре.
Но ме учудва фактът, че чекът сам си загасва и така вече 4-5 пъти за година и половина...? Абе фокуси всякакЪви :wink:
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от OgiDogi » 16 юни 2022, 21:27

F Focus написа:
16 юни 2022, 19:20
Надявам се, че сместа на газ не е бедна, защото разходът на газ не е нисък-10л./100км.
...
Компа на ГИ е "Оптима" с OBD и ми казаха, че е настроен добре...
Разходът може да е висок и при бедна смес, поради неправилно изгаряне и изхвърляне на неизгорели въглеводороди през ауспуха. Тя не дърпа, ти я настъпваш и караш да подава повече гориво, за да насити достатъчно сместа. Малко парадоксално звучи, но съм виждал не малко изненадани физиономии, когато "докладват" за намален разход след направена корекция и разберат, че всъщност съм увеличил подаваното гориво - това съм видял на диагностиката или с газ-анализатора, че иска двигателят.

А в сервиза разходиха ли колата, за да видят как се менят процентите на корекцията под товар в движение или само на място с ненатоварен двигател? Има огромна разлика и именно за това аз предпочитам контролери, чертаещи графики по налягане и инжекторни времена - респективно отворен дросел (натоварване) и впръскано гориво. Каквото и да е OBD-то на газовата, там се усредняват процентите за целия работен диапазон и е възможно при големите натоварвания да има недостиг на гориво, докато бензиновият компютър си прави карта за тримовете според позицията на педала и оборотите, с някаква дискретност през 250 или 500 оборота.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от F Focus » 16 юни 2022, 21:32

Явно ще се наложи да се разходя до теб, Оги-така и така съм си го поставил за задача! :wink:
На 6-ти Юли около 14ч. на връщане от морето (живот и здраве), например ще можеш ли да ми обърнеш внимание ? :wink:
В сервиза колата работи на място само-никаква разходка нямаше.
Инак добичето се вихри, като хала-змей-разярен крокодил с късите си скорости :D
Пиши ми на ЛС да разбера запазил ли си ми час, ок? :wink:
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от ivchotr » 16 юни 2022, 21:48

F Focus написа:
16 юни 2022, 21:32

В сервиза колата работи на място само-никаква разходка нямаше.
Te това е основният проблем. Няма как да се направи или провери читава ли е настройката на газ, ако не се види в движение какво се случва.
Знам всички вицове за Форд :D

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от F Focus » 16 юни 2022, 21:56

Ами затова предложих на Оги-Доги да си запиша ден и час при него!
Чакам потвърждение.
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от ivchotr » 16 юни 2022, 23:08

За да си по-автономен като светне някоя ламба, можеш да си поръчаш нещо такова:

https://www.aliexpress.com/item/1005001 ... 0742%21sea

Можеш да работиш с него през смартфон или лаптоп.
Знам всички вицове за Форд :D

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от F Focus » 19 юни 2022, 18:05

Това го мислих преди, чудих се, чесах се, където не ме сърби и накрая реших да не купувам джаджата и да трия, за да си остане историята при комп. диагностика, НО имам питане, което може да промени мнението ми, а именно-при светещ чек-енджин не усещам разлика в работата на двигателя, или не е точно така-т.е. полезно ли е грешката да се трие и лампата да изгасне, или иначе казано вредно ли е за двигателя да работи със светещ чек? Или зависи от грешката? Струва ми се, че при светещ чек разхода на гориво малко се увеличава, но може и да греша.

П.С. Откакто пуснах темата дяволското ламбе не свети.
Много автомати-слаби резултати!

Ради-1
потребител
потребител
Мнения: 823
Регистриран: 20 юни 2013, 18:06
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 '00 lpg
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от Ради-1 » 19 юни 2022, 18:28

imitev написа: Възможни причини са:
- Неработеща първа ламбда сонда, която се хваща лесно с диагностика.
- Твърде бедна горивна смес на газ, т.е. газта идва малко в определени обороти и при конкретно натоварване.
При мен същата ситуация но на друга кола. Проблема беше в оборотите между 2 и 3 хиляди. Също това че не свети чека не значи че не е записала грешка. Можеше и веднага след триене да я запише, а можеше и след 100 км. Случваше и чека сам да изгасне. След настройка разхода намаля

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от F Focus » 19 юни 2022, 18:37

Благодаря за отговора, Ради!
Настройка на какво и къде направи?
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4777
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от pepy1 » 19 юни 2022, 19:23

F Focus написа:
19 юни 2022, 18:05
Това го мислих преди, чудих се, чесах се, където не ме сърби и накрая реших да не купувам джаджата и да трия, за да си остане историята при комп. диагностика, НО имам питане, което може да промени мнението ми, а именно-при светещ чек-енджин не усещам разлика в работата на двигателя, или не е точно така-т.е. полезно ли е грешката да се трие и лампата да изгасне, или иначе казано вредно ли е за двигателя да работи със светещ чек? Или зависи от грешката? Струва ми се, че при светещ чек разхода на гориво малко се увеличава, но може и да греша.

П.С. Откакто пуснах темата дяволското ламбе не свети.
Като изтриеш грешката, проблема не се решава и след макс 5 км пак ще светне същата ламБа за същия проблем
времето е като парите-никога не стига

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от F Focus » 19 юни 2022, 19:31

Разбрах-логично е.
Ама защо 5 дена пущината свети, а два-три месеца- не...?! Май ламбда-сондата се ебава...
В сряда съм на диагностика и ще сменявам и вътр. маншон на лява полуоска, че много се е нацепила първата гофра откъм полуоската, като няма омасляване (само той не е сменяван) и ще пиша, разбира се.
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от HACKO » 19 юни 2022, 19:42

Светенето на лампата не променя с нищо работата на двигателя, само индикира. Ако смяташ да ходиш на сервиз заради това е крайно нежелателно да се трие, защото така диагностика (ако знае какво прави) няма отправна точка откъде да започне.
Напоследък се навъдиха много "майстори диагностици" с кодочетци (включително и аз), които четат има или няма грешка, трият да угасне лампата и после има постове от типа: "Ходих на диагностика, изтриха грешката и няма промяна" или "Ходих на диагностика, няма грешка пък колата не върви"
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от F Focus » 19 юни 2022, 19:45

Съгласен съм с теб, Наско-затова и досега не съм се сдобил с ELM-327.
Много автомати-слаби резултати!

Ради-1
потребител
потребител
Мнения: 823
Регистриран: 20 юни 2013, 18:06
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 '00 lpg
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: питане за чек-енджина

Мнение от Ради-1 » 19 юни 2022, 21:32

Настойка на газта в София ауто газ(не трябваше да ги споменавам преди да мина още 200тина км ама айде)

Отговори

Върни се в “ДРУГИ ВЪПРОСИ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 17 госта