Задни барабани на фокус 1

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
sparky_
потребител
потребител
Мнения: 172
Регистриран: 05 юли 2010, 20:00
Модел на автомобила: ford focus 1.8 TDdi
Status: Извън линия

Задни барабани на фокус 1

Мнение от sparky_ » 31 мар 2011, 19:56

Колеги реших да си проверя задните накладнки но не мога да сваля барабана и след допитване до темите видях че трябва да се развие гайката и лагера да се смъкне. Видях и начин като се свали барабана с главината от 4 те болта но не можах да ги развия. Жилото на ръчната мърда 6 - 8 мм а ръчната 7-8 зъба. Дали накладките са ми за смяна. Отзат не съм усещал да приплъзват гумите и да рита АВС а.

Потребителски аватар
PcMan
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 29 яну 2009, 19:00
Модел на автомобила: Ford Focus '01 1.8TDdi 90hp pre-face ниво Zetec
Ford Sierra '90 1.6i CVH 80hp последен face ниво CLX
Местоположение: Ловеч
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от PcMan » 31 мар 2011, 20:31

Дори с дискови спирачки задницата на фокуса никога не спира много, трябва да се усеща в процес на спиране как и задницата те дърпа назад, не само да забиваш нос напред. При други коли съм го усещал доста ясно. Това, дори на фокус със задни дискови и всички накладки сменени при рязко и не рязко спиране не го усещам. Все едно карам сиерата си, и тя така спира само с предницата, не знам дали е обичай за форд така да правят колите си, но не ми харесва :!: Ще кажете ако спира и задницата ще поднася, да но не - едно е да не спира въобще, друго да спира в определени проценти, които гарантиран, че спец. заради спирането няма да поднесе. :( Проблема е, че не се изпраща достатъчна притискаща сила към задницата и това е зададено фабрично :x , накладките дори да са нови и всичко проверено и изрядно, дори със задни дискови.

Понякога скърцат ли барабаните при леко натискане на спирачката ? Ако е така и ако ама въобще не се усеща да спира задницата и забива нос, си за смяна. Проблема е, че адски трудно ще демонтираме барабана с всичкото самозатягане и ръжда с времето, ако някой има опит с това може да ни внесе мъдрост :?: :)
Последна промяна от PcMan на 31 мар 2011, 21:17, променено общо 1 път.
Изображение ИзображениеИзображение My blood runs blue

Nikola Iordanov
потребител
потребител
Мнения: 405
Регистриран: 02 ное 2008, 13:55
Модел на автомобила: Mondeo 1.8 16V 1995 комби
Fopd Fusion 1.6
Местоположение: Дупница
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от Nikola Iordanov » 31 мар 2011, 20:38

От задната страна трябва да има едно тампонче , свали го , вкарай една отверка и я дръпни напред по посока на движението , така ще освободиш челюстите на накладките и барабана трябва да излезе .При събирането обратно механизма за саморегулиране трябва да е прибран за да поставиш барабана ,при натискане педала на спирачката той се самореголира. А що се отнася до ръчната трябва да държи на 6 или 7 зъб .Не съм сигорен дали е като на мондеото на тресчотка но потърси някъде по назад има тема как се реголира ръчната на мондео ,че е доста за обяснение а аз не съм много бърз със клавиатурата .

sparky_
потребител
потребител
Мнения: 172
Регистриран: 05 юли 2010, 20:00
Модел на автомобила: ford focus 1.8 TDdi
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от sparky_ » 01 апр 2011, 10:49

понякога присвирват като тръгна за 1 път но след 2 натискания се губи това иначе ръчната на байр държи. но по ме притеснява това че трябва да смъквам барабана и след като го сложа колко да натегна гайката дали докрай или с регулиране на хлабината на лагера. Отделно гривна за АВС има ли да не и направя нещо на нея.Мисля да откача кабела на АВС а и да развъртя главината. За ръчната можеби не съм се изразил правилно може да се дърпа до 9 зъб и по нагоре не може. а иначе хубаво хваща около 7

Nikola Iordanov
потребител
потребител
Мнения: 405
Регистриран: 02 ное 2008, 13:55
Модел на автомобила: Mondeo 1.8 16V 1995 комби
Fopd Fusion 1.6
Местоположение: Дупница
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от Nikola Iordanov » 01 апр 2011, 20:45

sparky_ написа:понякога присвирват като тръгна за 1 път но след 2 натискания се губи това иначе ръчната на байр държи. но по ме притеснява това че трябва да смъквам барабана и след като го сложа колко да натегна гайката дали докрай или с регулиране на хлабината на лагера. Отделно гривна за АВС има ли да не и направя нещо на нея.Мисля да откача кабела на АВС а и да развъртя главината. За ръчната можеби не съм се изразил правилно може да се дърпа до 9 зъб и по нагоре не може. а иначе хубаво хваща около 7
За какво ще сваляш главината :?: няма ли на болтовете две зъбчати шайби които държат барабана и след като ги свалиш тех барабана се сваля без да сваляш главината :?: :?: преди имах Сиера сега Мондео и на двата модела така се сваля , та Фокуса по глупаво ле е направен та да се сваля главината :?: :?: или не си поогледал как най лесно ще се свали барабана и си мислиш че трябва да сваляш всичко :?: *00147*
Хайде Фокустници никой ли не е сменял накладки за да обясни на човека как става за да не разглоби това дето не трябва. *00130*

Потребителски аватар
иво г. иванов
потребител
потребител
Мнения: 915
Регистриран: 15 авг 2010, 14:31
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 zetec-s 2000 ,renault 19
Местоположение: Berkoviza , Montana
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от иво г. иванов » 01 апр 2011, 23:51

Колега, sparky_ ако наистина ще проверяваш или сменяш накладките и / или/ барабана, не ти е нужно да разхлабваш
4- те болта отвътре, които държат главината с оста на колелото. Отвърташ само голямата централна гайка S- 32 или
36 беше. Лагера е набит в легло на барабана. Ако не излиза лесно направи номера с отверката отзад, както е описал
колега по- горе и с въртеливи движения издърпай барабана. Вече трябва да видиш оста с импулсната шайба за датчика
на ABS- a и накладките. Най- интересно е, че в сервизното ръководство препоръчват смяна на барабан ако диаметъра
му е достигнал 204 мм., а нов е 203 мм. :(: Накладки се сменят ако са достигнали 1 мм. дебелина на работната повърхност
или са износени неравномерно. Като ги сваляш внимавай за датчик- шайбата. Първо плъзваш надолу двете пружинни пластини в средата на накладките, после ги освобождаваш първо отгоре после отдолу /горната и долна пружини все още
ги държат една към друга/ и остават да висят само на жилото на ръчната. Тука някои препоръчват омотаване на буталцата на цилиндърчето с тиксо. Идва ред на долната пружина, горна и накрая пластината .После по обратния ред. Местата
където накладките опират в задната предпазна тарелка се използваше някаква особена грес.Там където е попаднала
спирачна течност измий с вода. Гайката на барабана се затяга на 85 N/m,а ако си без динамометричен ключ завиваш на ръка до лек упор и след това с Gedore- то още 1/4 оборот напред. Може нещо да съм пропуснал, но общо взето е това.

P. S. Забравих: гайката може да се използва само 4 пъти. Виж дали е отбелязвано на нея и преди. Обикновено са като
нарези или набита цифра в/у ръбовете на шестограма.
Не е срамно да не знаеш - срам е да не питаш!

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13104
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от HACKO » 02 апр 2011, 00:16

Ако Фокуса е като Ескорта, много по-лесно е да се свалят четирите болта и барабана се сваля заедно със главината, не се разглобяват лагерите, а спирачките си остават на тавата. На много коли обаче тавата се държи за моста със болтовете на главината и като се направи опит за сваляне по описания начин става мазало.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
PcMan
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 29 яну 2009, 19:00
Модел на автомобила: Ford Focus '01 1.8TDdi 90hp pre-face ниво Zetec
Ford Sierra '90 1.6i CVH 80hp последен face ниво CLX
Местоположение: Ловеч
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от PcMan » 02 апр 2011, 00:30

Aaa благодарим, още утре ще ги отворя и сменя, ще внимавам за датчика. Вече ме вбесява как не спира задницата (от както съм взел колата), карам А3-ка от време на време, и като се кача на фокуса все едно се качвам на сиерата ми - във въздуха да развъртиш задните оси да имат момент, и натиснеш спирачките няма да спрат да се въртят, толкова е умряла задницата при спиране.
Забива жестоко муцуна и вени го забеляза без да го питам дори, товари окачване, гуми, на сняг така спира и по-малко със скорост и аварийно спиране, и най-добрите гуми да са, са само 2 спиращи в/у снега, трагедия, дано новите накладки и смазването около барабана пооправят нещата :shock:
Последна промяна от PcMan на 02 апр 2011, 22:11, променено общо 1 път.
Изображение ИзображениеИзображение My blood runs blue

sparky_
потребител
потребител
Мнения: 172
Регистриран: 05 юли 2010, 20:00
Модел на автомобила: ford focus 1.8 TDdi
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от sparky_ » 02 апр 2011, 21:36

http://www.focushacks.com/?modid=48&ht= ... r%20Brakes" onclick="window.open(this.href);return false;) ето как предлагат за смяна на накладки но трябва здрава тресчотка и гедория защото здраво са завити. Когато ми остане свободно време ще пробвам да ги сваля така

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13104
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от HACKO » 02 апр 2011, 23:25

Ами те, 1:1 със Ескорта, даже и тъпата тресчотка същата, най-често проблема идва от нея. Това е по-лесния начин за сваляне.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

hr_georgiev
потребител
потребител
Мнения: 23
Регистриран: 04 юни 2008, 19:55
Модел на автомобила: Ford Focus Turnier I, 1.6 SE, 2000г.
Местоположение: Gabrovo
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от hr_georgiev » 03 апр 2011, 00:38

ЗА ПРОВЕРКА ИЛИ СМЯНА НА НАКЛАДКИ НЕ РАЗВИВАЙТЕ ЦЕНТРАЛНАТА ГАЙКА. При Фокуса достъпа до накладките се осъществява като се развият 4 болта от задната страна на колелото и се свали барабана заедно с главината и датчика за АБС-а. Предварително се откача куплунга който се намира пред гумата по посока на движението, някъде около мястото за поставяне на крика, за да може барабана заедно с датчика да се свали и отмести без да се скъсат кабелите. Дебелината на накладките трябва да е под 1 мм. за да се налага да се сменят. За барабана не помня колко трябва да е износен но ако трябва ще проверя. И пак повтарям: централната гайка се развива, ако се налага смяна на лагер или барабан.

Потребителски аватар
иво г. иванов
потребител
потребител
Мнения: 915
Регистриран: 15 авг 2010, 14:31
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 zetec-s 2000 ,renault 19
Местоположение: Berkoviza , Montana
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от иво г. иванов » 04 апр 2011, 14:23

hr_georgiev написа: централната гайка се развива, ако се налага смяна на лагер или барабан.
Дааааа,оказа се , че съм подал грешна информация :cry: Ще взема да си посипя главата с пепел, или по- добре да си ударя един шамар *00101*
М/у отвъртането на гайката и смяна на накладки моя човек си е избивал и лагера, но мен ме нямаше.Затова направих
погрешна връзка. Поредния случай, когато освем да се оцапаш трябва и да отвориш дебелите книги *00106*
Още една неточност съм допуснал: голямата гайка се затяга до 66 N/m, а 4- те гайки на джантата са на 85.
М/у другото днес установих, че са ми " тръгнали" и двата лагера на главините отзад, така че темата ми е полезна и
ще я продължа със смяна на лагерите.Може и някоя снимка да кача. Не съм се подготвил за ремонта, но за сега срещам
трудност с изваждането на предпазната капачка на гайката.Няма си периферия за подхващане и толко плъто е набита в отвора на барабана, че нямам идея как да я измъкна :-/: Някой да подскаже начин ?
Не е срамно да не знаеш - срам е да не питаш!

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13104
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от HACKO » 04 апр 2011, 15:33

Във много комплекти лагери има и капачка или трябва да си купиш нова. В инструкциите съветват да се пробие старата и да се извлече и после да се сложи нова. Българския вариант е да се набие внимателно тънка отверка между главината и тапата се вади, при това тапата неминуемо се огъва, но после се изчуква и се поставя отново на мястото си.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
иво г. иванов
потребител
потребител
Мнения: 915
Регистриран: 15 авг 2010, 14:31
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 zetec-s 2000 ,renault 19
Местоположение: Berkoviza , Montana
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от иво г. иванов » 04 апр 2011, 19:11

Благодарско, Наско.
Дойде ми наум и друг вариант. Завивам винт с едра резба, като за дървесина, и го използвам като тирбушон
за да измъкна капачето като предварително напръскам мястото с нещо разхлабващо. После на мястото на
отвора поставям някаква декоративна корекционна тапа, пластмасова колкото да не влиза прах и да не
излиза греста. За варианта- нова тапа в комплекта не съм и помислил. Дано при марковите комплекти е
включена.
Поредната неточност от моя страна е,че тема " Смяна на лагери на главина на фокус... " вече има и ако реша
да пиша нещо различно или интересно ще е тамhttp://www.clubford.org/forum/viewtopic ... 13#p307713
Не е срамно да не знаеш - срам е да не питаш!

fordfen
потребител
потребител
Мнения: 114
Регистриран: 26 май 2006, 10:39
Модел на автомобила: Ford Focus 1,8 TDDI 90ph 2001g.
Местоположение: Pernik
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от fordfen » 12 апр 2011, 15:32

Здравейте колеги. Току що идвам от едно сервизче. Добре, че не започнах сам да развъртам 4-те болта от вътрешната страна. Оказа се, че няма нищо сложно в това да се махне капачката на барабана и да се отвие гайката, както на повечето автомобили. Другия вариант е голямо приключение. Капачката не се деформира много и с леко почукване след това си легна идеално. За мен начина за достъп до накладките е с отвиване на гайката на главината. Става дума за Фокус 2001г. 1,8 TDDI.

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13104
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от HACKO » 12 апр 2011, 16:06

fordfen написа:..... За мен начина за достъп до накладките е с отвиване на гайката на главината. Става дума за Фокус 2001г. 1,8 TDDI.
И аз мислех като тебе, преди да пробвам другия начин.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

sparky_
потребител
потребител
Мнения: 172
Регистриран: 05 юли 2010, 20:00
Модел на автомобила: ford focus 1.8 TDdi
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от sparky_ » 12 апр 2011, 20:18

а по някакъв начин центрира ли се барабана или болтовете имат конус за центроване

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13104
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от HACKO » 12 апр 2011, 22:06

Какво имаш предвид?
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
иво г. иванов
потребител
потребител
Мнения: 915
Регистриран: 15 авг 2010, 14:31
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 zetec-s 2000 ,renault 19
Местоположение: Berkoviza , Montana
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от иво г. иванов » 12 апр 2011, 23:30

sparky_ написа:а по някакъв начин центрира ли се барабана или болтовете имат конус за центроване
Колега, извинявай, що за въпрос ??? :shock:
В техниката при използване на лагерно тяло има задължителни изисквания за диаметрални и радиални допуски
в размерите. В барабана има набит лагер, който лагерува и около оста на главината. Кое според теб трябва да е
центровано и спрямо кое друго :?: :?: :?:
Ако питаш за самата ос, то тя в задната си част завършва с разпробита и фабрично калибрована, стоманена
планка осигуряваща връзката на колелото с рамата или купето на автомобила.
Не е срамно да не знаеш - срам е да не питаш!

sparky_
потребител
потребител
Мнения: 172
Регистриран: 05 юли 2010, 20:00
Модел на автомобила: ford focus 1.8 TDdi
Status: Извън линия

Re: Задни барабани на фокус 1

Мнение от sparky_ » 14 апр 2011, 08:50

Извинявам се колега за неправилния въпрос. Мисълта ми е след като сваля барабана с главината от 4 болта които държат главината към носача. Имат ли болтовете някакъв конус с който да се центрира болта в отвора на носача за да няма изместване на барабана спрямо накладките (както се стягат гумите).

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google Adsense [Bot] и 14 госта