Проблем със спирачки на Мондео

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
plamco
потребител
потребител
Мнения: 52
Регистриран: 11 май 2009, 11:47
Модел на автомобила: Ford FOCUS MKII 1.6 TDCI
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от plamco » 19 юни 2009, 14:21

Зимата си сменявах отпред дискове и накладки. Дисковете са брембо, а накладките текстар. Пазил съм ги в началото - "галих педала". След 2 месеца каране почна да ми тресе волана при спиране. Сега се чудя от кво е, дали съм ги изкривил. В момента така си карам, но не тресе винаги, най-много се усеща на около 60 км/ч. Някой път пък не тресе. Дали не е нещо от апаратите, четох за някакви втулки. Или пък апаратчетата да са се зацапали. Дайте съвет какво да правя. Да ги пристъргвам ли, къде да проверя дали са изкривени. Или направо нови да купувам. Или да сменя само накладките.

xtremeracer
потребител
потребител
Мнения: 123
Регистриран: 07 юни 2006, 01:23
Модел на автомобила: Focus 1.6 zetec SE 74kW 01г-LPG
Местоположение: софия
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от xtremeracer » 19 юни 2009, 15:21

Има вероятност да си ги изкривил ако си ги прегрявал и след това си минал във някои гьол!Ако ти бие предницата при рязко спиране в някоя посока значи търси проблема в шарнирни връзки или тампони.Хубаво е да изчистиш водачите на супорта и да им капнеш по капка масълце PS:(внимаваи да не омаслиш дисковете) Провери да не са омаслени цилиндърчетата на супорта.Спирачна помпа до колкото знам се проверява като на угасен ДВГ напомпаш на педала на спирачката докато се УДЪРВИ :lol: и след това натискаики го, завъртиш на стартер докато запали колата.Ако педала пропадне при първите завъртания на ДВГ значи всичко е ОК,ако задържи горе ,търси проблема в серво усилвателя !!! Виж дали накладките са износени равномерно ,ако не са значи апарата задържа!!! късмет
Недялко Делчев-София Car FORDrifT
DraG
DownhilL
Drive FORD,feel the Difference

plamco
потребител
потребител
Мнения: 52
Регистриран: 11 май 2009, 11:47
Модел на автомобила: Ford FOCUS MKII 1.6 TDCI
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от plamco » 19 юни 2009, 19:31

При рязко спиране не отива в никоя посока, спира добре. Педала го проверих, както ми каза, омеква на 1-2-рата секунда. Ще проверя и другите неща които останаха и ще пиша дали има ефект или проблема е в дисковете.

plamco
потребител
потребител
Мнения: 52
Регистриран: 11 май 2009, 11:47
Модел на автомобила: Ford FOCUS MKII 1.6 TDCI
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от plamco » 25 юни 2009, 20:04

Днес ми се наложи да свалям едната гума и ми направи впечатление че диска имаше леко синкав оттенък. Няма чист метален блясък, както съм виждал по други коли. Пропуснах да отбележа, че когато сложих новите дискове и накладки спирачките ми присвирваха известно време, после изчезна.

Потребителски аватар
didon80
потребител
потребител
Мнения: 1929
Регистриран: 19 ное 2007, 20:38
Модел на автомобила: Мондео МК3 GHIA X 2.2 TDCI 2005г.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... 74#p545238
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от didon80 » 30 юни 2009, 23:05

Вентилирани дискове трудно можеш да прегрееш с натискане на спирачката до такава степен че да ги изкривиш! Но щом ти се получава тресене на волана при спиране, особенно ако е при висока скорост, например от 180 до 80 да се наложи да намалиш за няколко секунди, то определено има изкривен диск, може да е само единия, опипай с пръсти дисковете за наличие на ръб особенно от вътрешната страна и прецени дали ръба е с еднаква дълбочина от външната и вътрешната страна на диска, както и между двата диска! Според мен ако имаш по-голямо износване от вътрешната страна, картинката е ясна - спирачния апарат задържа и накладките продължават да опират в диска и го прегряват, от там се получава деформацията, резулатата е тресенето на волана. Търси проблема в спирачните маркучи, може да са запушени, ако не са трябва буталото да може да се върне с лекота до дъно, ако пак не може и не са маркучите, трябва да го отвориш и да смениш оплътненията вътре и да провериш за ръжда, която причинява задържането, ще трябва да я премахнеш. На първо време вдигни всяка страна на крик и завърти на ръка съответното колело, трябва да се върти лесно и да има инерция, както и да не се чува стържещ шум, ако не е така, вертоятно задържа и ще се наложи да провериш за по-горните проблеми. Пиши какво се е оказало. 8)

plamco
потребител
потребител
Мнения: 52
Регистриран: 11 май 2009, 11:47
Модел на автомобила: Ford FOCUS MKII 1.6 TDCI
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от plamco » 17 юли 2010, 13:17

Такаа, малко е стара темата, но продължавам, защото има развитие. Смених предните дискове и накладки. Апаратите са разглобени почистени, сменени маншони, гумички, смазани. Сложих дискове Delphi и накладки TRW/Lucas. Доволен съм от спирането. Проблема обаче, е че пак тресе. И какво се оказва - елементарна проверка която може би много хора пропускат. Майстора ми я каза. Като карате пускате по инерция и без педал дърпате ръчна. Но не рязко да не се завъртите. И при мен се оказа, че може би не са ми били криви дисковете, а барабаните отзад. И си тресе на ръчна - цялото табло отпред. Така, че ще пиша пак другия месец като сменя барабаните - тези сигурно са оригиналните, а е на 200К км. колата.

Потребителски аватар
viktorjak
потребител
потребител
Мнения: 44
Регистриран: 01 окт 2008, 14:10
Модел на автомобила: Ford Eskort 1.6 16v 1998г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от viktorjak » 18 юли 2010, 12:52

Здравейте , в момента и аз се боря със същия проблем.Смених дисковете с нови на Ferodo наклади Nipon.Но след има , няма 1000 km. започна същото биене.Реших , че е по добре да пристържа дисковете , поне да знам , че със сигурност са прави и вчера 18.07 ги поставих и нищо - същотото биене.Това с ръчната съм го пробвал - не тресе , значи не е от задните спирачки.А това тресене освен другото ми повдига и педела на спирачките , от което си миля , че няма какво друго да е освен нещо по спирачната система.Аз вече нямам идея , какво може да е.Ако някой се е преборил с този проблем да помага.

GalinBelos
потребител
потребител
Мнения: 161
Регистриран: 02 авг 2007, 22:41
Модел на автомобила: Mondeo 1.8/115 АГУ/хетчбек 1994
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от GalinBelos » 20 юли 2010, 20:18

Огледай си тампоните на двигателя .Аз имах подобен проблем миналото лято - като спирах от 120-130 колата силно тресеше и аз си мислех че става дума за криви дискове , но тогава нямах пари за нови дискове и реших че ще я карам така . Един ден докато търсех къде ми тече антифриза , забелязах че задният тампон от към скоростната кутия е тотално скъсан . След смяната му проблема с тресенето при спиране изчезна , сега ми тресе при каране с ниска скорост 40-50 км/ч но според майсторите ми проблема е от хубавите гуми Дебица с които карам . Ама пари за нови гуми нема :cry: .

Потребителски аватар
tropper
потребител
потребител
Мнения: 687
Регистриран: 12 юли 2007, 00:34
Модел на автомобила: Ford Mondeo MK1 1.6 16V GLX '93; ГИ Stilogas/Tamona, изп. Tomasetto, инж. Valtek; *** КЛИМАТИК ***
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от tropper » 28 юли 2010, 15:57

Само за протокола да вметна още една възможност - при мен същото нещо се оказа от тампони на носачи и шарнири и отчасти от криви джанти. Напомняйте в сервиза да проверяват и носачите - проверката е елементарна и практически струва едно вдигане на подемник. Дет' се вика може да го правите докато е вдигната за източване на маслото срещу малък бакшиш отгоре. :wink:
късото съединение прави силата
LPG: Изображение / 1.07 заради гумите :)

plamco
потребител
потребител
Мнения: 52
Регистриран: 11 май 2009, 11:47
Модел на автомобила: Ford FOCUS MKII 1.6 TDCI
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от plamco » 29 юли 2010, 09:05

Положението е зле. Вчера смених и барабаните отзад и накладки. Тресенето остава, включително и на ръчна, но по-слабо и по различно. Много е лошо човек да си намрази колата. Но ще работя по отстраняването на проблема докато не се разбере от какво е. Направи ми впечатление миналата събота правих баланс на гумите и ми ги поразместиха, защото като са ги качвали в началото на лятото не са ги подбрали по износеност. Та едната задна отиде отпред. И точно това ми направи впечатление, че след този баланс тресеше по различен начин (това със старите барабани). Първо ще си направя труда да кача зимните гуми с железните джанти за една проба. Евентуално да не тресе от криви гуми. И след това искам някъде да проверя в момента дисковете как са, но не знам къде мога да го направя с индикаторен часовник(Ако знаете сервиз където могат да го направят в София). Някой ако знае да каже. Така искам да отхвърля вероятността да са криви отпред спирачките. Другия вариант е да съм ги изкривил за 1000 км, защото са на толкова в момента. Не знам как стои въпроса с крива главина и дали може да се премери. Абе с две думи зле е работата в момента. Иначе не може да смениш всичките спирачки и пак да ти тресе колата... Чудя се нещо по хидравличната система дали не може да прави мизерии - сервото или лошо обезвъздушаване или запушване някъде... това е другия вариант по който си мисля.

Потребителски аватар
gazetto
потребител
потребител
Мнения: 700
Регистриран: 20 фев 2008, 19:38
Модел на автомобила: Ford Mondeo 1997 TDI Endura de 90hp
ЕН7077АН......и разни временни бегачки :)
Местоположение: с.Опанец - Плевен
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от gazetto » 30 юли 2010, 17:29

Колега,прегледай окачването и провери в барабаните всичко ли се движи нормално....пружинки,тресчотката за ръчната,цилиндърчетата.Защото ако разпъва неравномерно челюстите може да прави проблем.Пиши за резултата.Аз имам крив барабан.Не го тествам с ръчната (Щот нямам :) ),а изолирах двете задни колелета и не тресе.Но пък е малко опасно.По-трудно спира,но за пробата само става.
Изображение

Потребителски аватар
essex
потребител
потребител
Мнения: 2401
Регистриран: 28 окт 2008, 14:15
Модел на автомобила: Форд Фокус СТ170
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от essex » 31 юли 2010, 02:17

на мен при нещо криво в един от задните барабани при по голяма скорост от 60-70 км/ч самият педал ми подскачаше, карал съм и със крив диск (само волана играе при голяма скорост), след престъргването му е като нов и колата спира безупречно, но зимата ми прави мизериики нещо отзад и аз един ден като се ядосах щото бях купил нови накладки , с бащата сшециално отваряхме барабаните отзад, а то накладки колко искаш има, почистихме вс. и на другия ден пак нещо тресеше педала. КАТО се ядосах прас една силна спирачка :D: от 80 км/ч до 0 км/ч и оп оправисе :D: :mrgreen: от тогава досега не имало проблем :lol:
По-добре 10мин закъснял, но поне жив и здрав.

plamco
потребител
потребител
Мнения: 52
Регистриран: 11 май 2009, 11:47
Модел на автомобила: Ford FOCUS MKII 1.6 TDCI
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от plamco » 03 авг 2010, 19:29

Смених предна лява главина и лагер. Оказа се крива. Явно така съм я купил колата. Затова за 3 години 3 комплекта дискове сменям. Сега предницата е добре. Това го разбрах чак когато отидох в сервиза на фирмата от която купувам части - там мерят дисковете при монтаж с индикаторен часовник. При мен двата диска са с отклонение 3 стотни, което е в рамките. Лошото е че сега тресе от крив барабан, но понеже е гаранционен и нямат в момента налични ще го сменят след 2 седмици. Като се оправи всичко ще пиша. А, и като сменяте дискове или барабани задължително почиствайте главините от ръжда, ако има.

plamco
потребител
потребител
Мнения: 52
Регистриран: 11 май 2009, 11:47
Модел на автомобила: Ford FOCUS MKII 1.6 TDCI
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от plamco » 04 сеп 2010, 13:59

След един месец разправии най-накрая съм с читави спирачки. Новите дискове Делфи се изкривиха на 2000 км. Барабаните, новите и те Делфи, били криви фабрично, смениха ги с друг комплект. И те криви - та на стругар. Дисковете отпред вече са Brembo Max. И засега спира перфектно колата. Така, че има значение марката - правете си изводи.

Потребителски аватар
didon80
потребител
потребител
Мнения: 1929
Регистриран: 19 ное 2007, 20:38
Модел на автомобила: Мондео МК3 GHIA X 2.2 TDCI 2005г.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... 74#p545238
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от didon80 » 04 сеп 2010, 18:27

Какви пари са дисковете на Brembo? На 260 мм нали?

plamco
потребител
потребител
Мнения: 52
Регистриран: 11 май 2009, 11:47
Модел на автомобила: Ford FOCUS MKII 1.6 TDCI
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от plamco » 06 сеп 2010, 17:06

Да 260мм са. Не питай ... отиват към 100 лв на диск.

plamco
потребител
потребител
Мнения: 52
Регистриран: 11 май 2009, 11:47
Модел на автомобила: Ford FOCUS MKII 1.6 TDCI
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от plamco » 21 сеп 2010, 22:17

Егати и майтапа, тая главина изкара 2000 км. и вече е крива. Марката е Mapco. Уж немска... Принудих се да си сваля една от една морга фордовска, че в МП са по 370 лв и нагоре. Добре, че момчетата в сервиза я извадиха внимателно и не ми счупиха лагера, та ще карам с него докато може. Тук е момента да питам от какво се криви главина. От апаратите ли е нещо или от нещо друго.

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки на Мондео

Мнение от S_C » 22 сеп 2010, 00:38

От кофти матрИял..предимно.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 27 госта