фокус - шум от пътя

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
rdo
потребител
потребител
Мнения: 11
Регистриран: 19 апр 2009, 12:10
Модел на автомобила: фокус 1.6
Местоположение: София
Status: Извън линия

фокус - шум от пътя

Мнение от rdo » 03 юли 2009, 18:05

Привет,

От скоро имам фокус 2004. Направи ми впечатление, че при скорост към 60км и нагоре, шумът от пътя се чува много силно в купето.
Нормално ли е това за модела?
Налягането в гумите е нормално. В сервиз, прегледаха ходовата част - не намериха нещо нередно.
Има ли начин да се намали този шум? Или сервиз в който могат да дадат компетентно мнение?

Поздрави

Потребителски аватар
debug
потребител
потребител
Мнения: 1582
Регистриран: 07 фев 2007, 01:29
Модел на автомобила: триврат Focus Zetec 2.0 99г; Mazda 626 GC купе 84г.; BMW E36 96г.
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: фокус - шум от пътя

Мнение от debug » 03 юли 2009, 18:45

Шумът зависи много от гумите - някои просто са по-шумни от други. Можеш да обезшумиш допълнително колата с нещо от сорта на Dynamat, но не е евтино... Как възприемаш шума зависи и от това, каква кола си карал преди... БМВ-то ми например е по-тихо от Фокуса, ама и на него съм му свикнал и не ми прави особено впечатление да е шумен.
Изображение

Изображение

rdo
потребител
потребител
Мнения: 11
Регистриран: 19 апр 2009, 12:10
Модел на автомобила: фокус 1.6
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: фокус - шум от пътя

Мнение от rdo » 06 юли 2009, 11:57

Да, най-вероятно е заради гумите. Просто исках да съм сигурен дали не е характерно за модела.
Между другото, виждам не съм писал, че фокуса е седан. Ако някой има впечатления - нека сподели.

mitko1962
потребител
потребител
Мнения: 247
Регистриран: 13 дек 2008, 14:19
Модел на автомобила: Фокус седан 1.6TDCI 07г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: фокус - шум от пътя

Мнение от mitko1962 » 06 юли 2009, 13:36

Колега,и аз мисля че шума зависи от гумите.Предишния ми автомобил Фокус седан от 2002г беше с Гудиър и беше по безшумен от сегашния който е от 2006г.пак седан но с гуми Мишелин.

Потребителски аватар
ffmk1l
потребител
потребител
Мнения: 725
Регистриран: 15 авг 2008, 14:16
Модел на автомобила: Focus MK1 2.0 Zetec
Местоположение: Стара Загора
Status: Извън линия

Re: фокус - шум от пътя

Мнение от ffmk1l » 06 юли 2009, 19:09

От гумите е шума.

Потребителски аватар
PcMan
потребител
потребител
Мнения: 1155
Регистриран: 29 яну 2009, 19:00
Модел на автомобила: Ford Focus '01 1.8TDdi 90hp pre-face ниво Zetec
Ford Sierra '90 1.6i CVH 80hp последен face ниво CLX
Местоположение: Ловеч
Контакти:
Status: Извън линия

Re: фокус - шум от пътя

Мнение от PcMan » 18 май 2011, 23:39

Обновявам темата, тъй като това е единствената правилна тема, в която да напиша изумлението си и опита по нея..

А аз мисля, че главно зависи от скап*ния ви бояджия! А после и от гумите, но в по-малка степен. Веднага обяснявам защо:

-Май 2010 си взимам боядисана цялостно колата (+грозните черни пластмаси, дръжки и така нататък сещате се)

-Цял месец май не излизам от софия извънградско по най-различни причини

-Началото на юни излизам за 4 месеца извън страната, колата е в гараж и се кара по 10км през 2 седмици от баща ми за да не й отидат редица неща - знаете ги тези работи

-Връщам се и през октомври започва малко повече да карам и извънградско с новобоядисаната ми кола. Някак след 30минути извънградско ми се иска да изкоча от колата и да се пребия на пътя? Защо? Колата е шумна, но е минало много време от както пролетта последно я карах извънградско повечко, и не правя връзка все още, че има нещо нередно.. Знам кой е боядисвал колата, и дори не смея да си помисля, че при връщането в начална позиция на звукоизолационните елементите си е оставил ръцете, а някои дори липсват мистериозно след боядисването, какво съвпадение. Тези неща не ги подозирам, и си вкарвам всякакви филми в главата свързани с уплътнения на колата, провисвания и т.н...

-Минава октомври, ноември месец махам летните 205/50/16 много стари за смяна мишелин, взимам си нови мишелин алпин а4 205/55/16, модел 2010, топ модел, топ класации, уникална гума на всякакви условия(бях шокиран колко е добра, надскочи всичките ми високи очаквания, но това не е темата..). Само за 1 месец с летните не успявам да направя връзката че нещо има.. слагайки уникалните зимни гуми забравям за проблема, тъй като са невероятно безшумни и колата спира да шуми, с изключение на ясно чуващо се завихряне на вятъра при над 80км/ч, по-късно (наскоро) оказало се идващо от страничните огледала. Не е много страшно, огромния шум от безшумните зимни гуми липсва, така минава цялата зима.

-26ти март 2010 - слагам летни 17ки с ултра нисък профил. Нещата загрубяват изключително рязко с не безшумни гуми като зимните. Гумите очевидно са малко по-шумни от предните летни 205/50/16(с които от друга страна съм карал малко след пребоядисването, описано защо), и кратно по-шумни от зимните. Това показва слабостта на изолацията и наличието на проблем поради огромния шум в колата над и 100км/ч, а на абразивен асфалт(сещате се какъв) дори и с 60км/ч. Филмите в главата ми стават все повече и по-лоши.. И по-далечни от истината.

-При слагането на тези гуми почвам да се замислям как така когато купих колата карах с 190км/ч 2-3 пъти с летни нископрофилни гуми(не с безшумните зимни, което ще е отговора на тишината), а ако сега го направя на същите места с тази скорост ще ми гръмне главата от шум..

-През това време понякога и бояджията се вози с мен извънградско, казва "вратите са ти провиснали, 3врата е" и подобни неща.. не осъзнавайки или премълчавайки, че не е върнал изолацията на едното огледало, на другото е разпердушинена, а изолациите във двете врати висят незалепени..

-Пренасяме се скоро, в последните 7 дни, когато ми писва след месец каране във огромен шум, излагайки колата пред познати когато се позасиля. Така започвам да разглабям 2-те кори на вратите, след това и огледалата. Лесни процедури със шокираши разкрития. За да се махнат дръжките на вратите за да се боядисат, се отлепя (не къса) горняи край на изолацията под кората на вратата. Която не е върната и си виси с проука, през която се вижда най-външната ламарина на вратата, механизма на огледалото и всичко.. Това и на 2-те врати. На огледалата, които свистят със завихряния има изолации отвътре, и отвън. Отвън на едното липсва, на другото е разръфана.. Отвътре не са заелепени и висят, а дупката с болта и светлина от отвън се вижда зад незалепените вътрешни изолации. Вече всичко е ясно. Купих парче изолация, играх си доста да я наглася, залепих всичко. Свистенето на огледалата спря. А шума от търкалянето на гумите през вратите се ограничи до минимум след като залепих отлепените изолации под корите. И така, вече и с 130 без музика(толкова позволява ловешкото околовръстно(магистрала до града, не през него, без кръстовища, с градски ограничения) между позициите, където има полицаи от време на време), колата е достатъчно тиха и приятно място за стоене. С огромна разлика с преди поправяне на щетите и глупостта.. Край на мозъчната атака, което е шум в продължително време. При това с шумни 17ки с 215/40/17 на кола със стария дизел тдди. Със зимните ще е още по-голяма красота, след като беше тиха + само завихрянията на вятъра от огледалата, при това с отлепена изолация в корите, с уникалните зимни алпини.

Дано е било интересно и да съм бил полезен, 100% съм убеден, че повечето оплакващи се от шум хора с фокуси в тези неща са им проблемите, не в колата и гумите. Отделно кой кара с 215/40/17 фокуса си.. повечето са с високи и малки гуми, т.е. доста по-тихи, който е с такива още по-силно клони към горните прчинители.
Изображение ИзображениеИзображение My blood runs blue

didoya
потребител
потребител
Мнения: 103
Регистриран: 10 дек 2009, 21:49
Модел на автомобила: Focus 2008 1.6 Duratec
Status: Извън линия

Re: фокус - шум от пътя

Мнение от didoya » 20 май 2011, 09:39

Абе не е от бояджиите - моята е нова, не е боядисвана, смея да твърдя с доста добри гуми.

Единственото слабо място във Фокусите е наистина доста скромната изолация на шума от пътя. По хубави гладки пътища и с хубави гуми това не е фактор и почти не се забелязва, но качиш ли се на по-грапав и/или стар асвалт определено си е шумничко. Същото се забелязва и ако караш по опесъчен път зимата, чува се как чукат камъчетата по купето.

Доста неприятно и развалящо иначе прекрасното впечатление от колата.

То е вярно и че в западна европа и нормалните страни (закъдето и всъщност да проектирани колите, ние не сме никакъв пазар) няма такива асвалти и този проблем изобщо не стои:)

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 39 госта