Размер гуми за Фиеста МК6

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
Потребителски аватар
G_Lynx
потребител
потребител
Мнения: 156
Регистриран: 09 яну 2009, 00:22
Модел на автомобила: Ford Fiesta MK6 2008 1.4L Duratec 16V EFI DOHC (80PS) Tango (metallic)
Местоположение: София
Status: Извън линия

Размер гуми за Фиеста МК6

Мнение от G_Lynx » 13 мар 2011, 22:44

Колеги, мия си днес колата и гледам, че на предната лява гума има малък балон около 3-4 мм. Почти не се вижда, но като провлачиш пръст се усеща издутина. Въпроса ми е как да постъпя,гумите са зимни dunlop m3 sport 195/50/15 и са на не повече от 12 хил. км., а и ми е жал да я хвърлям, почти нова е. Може ли да се оправи или ако не дали застрахователите ще я признаят като щета? Или да я сложа отзад?
Последна промяна от G_Lynx на 15 дек 2011, 22:40, променено общо 3 пъти.
"Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui" - "по-добре е да мълчиш разумно, отколкото да говориш глупаво"

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Балон на гума

Мнение от ЯЛТА » 13 мар 2011, 23:02

Щом има балон значи или са се прокъсали оплетките вътре в гумата, или са се разлепили слоевете гума пак вследствие на нарушени оплетки. Може да я сложиш отзад, НО с едно на ум-рисковано Е.
И балонът ще се увеличава евентуално все повече.
За застрахователи нищо не мога да ти кажа.
Успех.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
Pyrhel
потребител
потребител
Мнения: 1559
Регистриран: 12 авг 2010, 20:51
Модел на автомобила: няколко други марки +
Mondeo Titanium X 2.2 TDCi
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Балон на гума

Мнение от Pyrhel » 14 мар 2011, 10:41

Вулканизаторите лепят едни парчета каучук от вътрешната страна и държи. С една такава гума - нова, изпраскана в дупка бях карал доста хил. км след това без никакви проблеми, но както каза Ялта - задължително отзад я слагах и не ги въртях (всеки следващ сезон задните ги слагам отпред, а предните - отзад). За застрахователя - зависи кой ти е застрахователя и каква полица имате (какво покрива). Питай го директно или ще имаш "да" или "не". Ако имаш "да" - най-много да те накара да извадиш протокол от КАТ, но внимавай, защото ако отидеш да ги ръчкаш за такъв - ще ти напишат акт за несъобразена скорост с пътните условия - 50 лева и 3 точки беше преди, сега - не знам :)

Потребителски аватар
G_Lynx
потребител
потребител
Мнения: 156
Регистриран: 09 яну 2009, 00:22
Модел на автомобила: Ford Fiesta MK6 2008 1.4L Duratec 16V EFI DOHC (80PS) Tango (metallic)
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Балон на гума

Мнение от G_Lynx » 14 мар 2011, 20:24

Благодаря Ви за мненията колеги. Ще са ми от полза. _friends_
"Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui" - "по-добре е да мълчиш разумно, отколкото да говориш глупаво"

Потребителски аватар
G_Lynx
потребител
потребител
Мнения: 156
Регистриран: 09 яну 2009, 00:22
Модел на автомобила: Ford Fiesta MK6 2008 1.4L Duratec 16V EFI DOHC (80PS) Tango (metallic)
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Балон на гума - отново

Мнение от G_Lynx » 15 дек 2011, 20:33

Здравейте, колеги! Пак имам същият проблем за втори път само, че със другата зимна гума. Питането ми този път е. Може ли на мойта фиеста от снимката МК6 да се сложи размер 195/60/15 или 195/65/15, няма ли да опират някъде, защото по книжка е указано препоръчителните размери да са 175/65/14 и 195/50/15, и 195/45/16. Последните два за лятото са добре, но за зимата ми е проблем. Ако някой е запознат ще съм Ви благодарен.
"Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui" - "по-добре е да мълчиш разумно, отколкото да говориш глупаво"

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Балон на гума - отново

Мнение от dimkar » 15 дек 2011, 21:33

Че защо не си сложиш 14-ки за зимата. Вярно, с 15-ки е по-гъзарско, но си носиш последствията.

Потребителски аватар
G_Lynx
потребител
потребител
Мнения: 156
Регистриран: 09 яну 2009, 00:22
Модел на автомобила: Ford Fiesta MK6 2008 1.4L Duratec 16V EFI DOHC (80PS) Tango (metallic)
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Балон на гума - отново

Мнение от G_Lynx » 15 дек 2011, 21:50

dimkar написа:Че защо не си сложиш 14-ки за зимата. Вярно, с 15-ки е по-гъзарско, но си носиш последствията.
Че и аз това си мисля, което е и по-изгодно като цена, относно 14-те. Но все пак ми е любопитно дали е допустимо и питането ми по-горе. Благодаря!
"Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui" - "по-добре е да мълчиш разумно, отколкото да говориш глупаво"

Потребителски аватар
cenzor
потребител
потребител
Мнения: 3143
Регистриран: 30 авг 2006, 20:28
Модел на автомобила: Fiesta MK6 2004 1.3i/70hp
Местоположение: СОФИЯ
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Балон на гума - отново

Мнение от cenzor » 16 дек 2011, 11:29

G_Lynx написа:
dimkar написа:Че защо не си сложиш 14-ки за зимата. Вярно, с 15-ки е по-гъзарско, но си носиш последствията.
Че и аз това си мисля, което е и по-изгодно като цена, относно 14-те. Но все пак ми е любопитно дали е допустимо и питането ми по-горе. Благодаря!
Има калкулатори за гуми (в интернет, примерно http://www.kamortires.com/calculator.php?lang=bg" onclick="window.open(this.href);return false; ) , при смяна на размерите. Там показва колко мм е разликата между единия и другия размер и дали е безопасно.
Изображение
Не отговарям на неграмотни постове.

Потребителски аватар
G_Lynx
потребител
потребител
Мнения: 156
Регистриран: 09 яну 2009, 00:22
Модел на автомобила: Ford Fiesta MK6 2008 1.4L Duratec 16V EFI DOHC (80PS) Tango (metallic)
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Балон на гума - отново

Мнение от G_Lynx » 17 дек 2011, 20:10

cenzor написа:
Благодаря за полезното инфо, колега. Така като гледам най-удачен и безпроблемен за зимата си остава 14-та.
"Melius est prudenter tacere, quam inaniter loqui" - "по-добре е да мълчиш разумно, отколкото да говориш глупаво"

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 17 госта