Страница 1 от 1

Стари гуми - какво ги правим?

Публикувано: 11 май 2011, 19:22
от kazmin
Имам 4 стари гуми в гаража, които са за хвърляне. Какво правите вие със старите си гуми? Къде е редно да се изхвърлят и рециклират ли се?

Re: Стари гуми - какво ги правим?

Публикувано: 11 май 2011, 19:44
от Gattuso
Оставяш ги до казана и като минат господата от скъпата боя ги качват в камиона, ако ли не остави ги до някоя гумаджийница там винаги има такива гуми

Re: Стари гуми - какво ги правим?

Публикувано: 11 май 2011, 20:24
от diesel1.6
В Бг май има няколко пещи за пиролизно разрушаване - опичане, накратко - и няколко уж промишлени и точно нужните пещи по разни заводи.
Пиролизното печене е загряване без пресен въздух докато им се стопи масчицата. Получава се някаква тежка нефтена фракция (май става за гориво...), тел и сажди. После всичко това се продава. И някаква адска смес от горливи газове. Тези пещи са нещо ужасноисглеждащо за окото на един примерно европеец, но работят някак. Преди няколко години са били страшна предприемаческа мода в Украйна, Русия, преди това Германия и Австрия. В нета има филми с пушеци и катран като за ада и в повече.
Гуми може да се ползват и за строене на подпорни стени, пътни заграждения и различни видове рифове и брегозащитни неща в морето.

Re: Стари гуми - какво ги правим?

Публикувано: 11 май 2011, 21:32
от kazmin
Благодаря ти за изчерпателния и полезен отговор. А знаеш ли къде има такива пещи?

Re: Стари гуми - какво ги правим?

Публикувано: 11 май 2011, 21:44
от Alexi
до колкото знам в Добрич има завод за преработка на стари гуми ,даже изкупуваха по едно време

Re: Стари гуми - какво ги правим?

Публикувано: 11 май 2011, 21:50
от Ivaylo Georgiev
Ако искаш да постъпиш като истински гражданин на ЕС, предай ги на организация, която се занимава с оползотворяването на излезли от употреба гуми.
За момента в БГ има четири, ето ти линк към сайта на първите две с лицензии
http://www.nordrecycling.com/tyres/" onclick="window.open(this.href);return false;
http://www.ecogumi.bg/za%20klienti.html" onclick="window.open(this.href);return false;
Разбира се, освен самите организации, спокойно можеш да поровиш из нета и ще намериш много и с добре развита база сериозни фирми, където в удобно за теб място и време да предадеш гумите за оползотворяване.

Re: Стари гуми - какво ги правим?

Публикувано: 11 май 2011, 22:30
от Pyrhel
Хм, а дали от въпросните организации можеш да откупиш гуми на ниска цена?
Както каза Дизел1.6 - отстрани на писти примерно, някой пробвал ли е да купува?

То предполагам, че по форумите бая могат да се съберат, ама все пак по-лесно е да отидеш и да купиш 10 кубика гуми :D:

Re: Стари гуми - какво ги правим?

Публикувано: 11 май 2011, 22:33
от Gattuso
:mrgreen: Ако ви трябват гуми обадете се :lol: Все пак работя в гумаджийница и пред нея има около 40-50 гуми за хвърляне

Re: Стари гуми - какво ги правим?

Публикувано: 11 май 2011, 22:36
от Pyrhel
Аз повече за инфо питах да имам, ако се осъществи подлия план гумите ще са най-малкият проблем :D:
Благодаря за предложението! :drink:

Re: Стари гуми - какво ги правим?

Публикувано: 11 май 2011, 23:13
от diesel1.6
Moля като има подли планове, келепир и далавера да казвате и на другите - всички да се облажваме!
Пещ за пържене на гуми в собствен сос има на няколко километра от Варна, около летището. Мисля, че не дават пари за гуми.

Re: Стари гуми - какво ги правим?

Публикувано: 12 май 2011, 01:10
от иво г. иванов
diesel1.6 написа:Пещ за пържене на гуми в собствен сос има на няколко километра от Варна,
Утре товаря четири стари и зацепвам към Варна. :mrgreen:
Тоя въпрос го зададох преди десетина години на един гумаджия и меланхоличния отговор бе , че имало някъде
база за преработка но никой не обикаля из държавата за подобни суровини. Не виждате ли каква маса от стари гуми
има пред ,около и в задните дворове на сервизи гумаджийници, гаражи и т. н. Далаверка- никаква. То ако има и
малка дори, циганите ще са първите. И парченце няма да остане по стърнищата и банкетите. Имам усещането, че
където и да закараш гуми в посочените в линковете по- горе бази, навсякъде ще кажат, че преди са преработвали
ама сега вече не и си принуден сам да решаваш въпроса на някое сметище, което е абсолютно неправилно. :(