Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от ivo_63 » 05 ное 2019, 17:21

Всички които си купуват летни гуми 2-ра употреба , да им напомня , че на запад им правят 40 000 км за 2 сезона, само дота им остава по-нов, зимните са внос предимно от Австрия, Швейцария и Германия.За 2-3 зими ги правят на цървули. Ама всеки сам си решава. И не виждам логика да си купиш кола , като нямаш пари за гуми / или гориво - най-яката тема във всеки форум "колко гори колата ми" /.

Потребителски аватар
FORD FOKUS vr
потребител
потребител
Мнения: 29
Регистриран: 09 авг 2019, 12:05
Местоположение: BG
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от FORD FOKUS vr » 05 ное 2019, 20:03

Колата не е лукс, а необходимост така като интернета и телефона! Капиши???? Друг е въпроса за доходите и великите шофьори. Иначе при внимателен избор можеш да си намериш отлични гуми втора употреба. Не ,че сред тях няма пълни цървули, но пък затова се и гледа!
Форд Фокус мк1

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от OgiDogi » 05 ное 2019, 21:01

FORD FOKUS vr написа:
05 ное 2019, 10:40
Взех отлични гуми втора употреба на отлична цена...
И аз си купих - миналата година 2 броя Firestone 195/65/15 на цена 72 лв./бр., тази година 2 броя Falken 195/65/15 по 84 лв./бр.
Миналогодишните бяха на 2½ месеца от датата на производство, тазгодишните са 35 седмица и ги купих 41-ва. Гуми повече от 4 сезона не търкалям, като свалих старите и докато монтирам новите, колегите ме питаха защо ги сменям - имали голям грайфер. Да, ама бяха 3715.
Заради стара гума (временно сложена резервната, иначе много добре изглеждаща) правих пируети по мокър и освен това на места малко мазен планински път с дере от едната страна и никога няма да сложа гуми втора употреба с неизвестен брой блъскания по бордюри и дупки, още повече пък на 3-4-5 години, колкото и отлично да изглеждат и дори без пари да ми ги дават.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4777
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от pepy1 » 05 ное 2019, 21:28

Всеки който е живял поне месец в западна Европа знае как се пътува там! Щом западняците са изхвърлили тази гума, то тя не е безопасна. Това, че в бедни страни като България се правят пари от такава стока, не значи че е редно. Нова гума среден клас (по-известна марка) зимна/лятна е 80-120 лв. 2Х2 през година да се взимат, пак ще може всеки с кола да си го позволи. Но без да се обиждате, народа е казал: докато има балъци, ще има и тарикати! В случая покупко-продажба на гуми, които е неизвестно колко км са минали и как и на какво са карани е малко лотария. Аз съм патил и знам за себе си, никога повече само предни зимни, никога повече втора употреба гуми, никога повече всесезонни гуми! Всеки си взима решенията сам( понякога и вместо семейството си)!
времето е като парите-никога не стига

perun
потребител
потребител
Мнения: 134
Регистриран: 19 юни 2019, 21:41
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от perun » 05 ное 2019, 23:01

Когато имам време чета някоя тема във форума която съм пропуснал.Като прочетох какъв вой се разнесе в една тема,че данъка се вдигнал с 20лв., гражданската със 100лв. и колко непосилна била винетката от 97лв. , то считам,че гумите втора употреба са повече практика отколкото изключение.Също така се купуват и много части втора употреба или такива с най-ниска цена.
Има ли смисъл да коментираме кое е по-опасно-гуми втора употреба или втора употреба шарнир(или нов такъв за 6лв. например)?

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4777
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от pepy1 » 06 ное 2019, 04:24

Тук няма друго освен дискусия! Има неща, които мога да ползвам и такива които не бих ползвал! То някои колеги вместо да сменят дисковете - ги престъргват на струг и пак ги търкалят. Може да е по-ифтино, но е много опасно за теб и околните на пътя. Търсих си странично огледало за пежото, в морга ми искаха 30 лв, като не беше точно същото. В магазин - ново 35. Познай отъде го купих. Аз също не съм привърженик на прекалено ефтините нови части Като втора употреба бих купувал едрогабаритни части и такива, които не засягат пряко сигурността. А иначе нсеки си решава сам за себе си
времето е като парите-никога не стига

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4777
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от pepy1 » 24 дек 2019, 05:33

Зимaтa cъщo e вpeмe зa пътyвaнe c лeĸa ĸoлa, пoняĸoгa и в чyжбинa. Ho дopи и в близĸитe cтpaни мoгaт дa ce oчaĸвaт зимни пътни ycлoвия cъc cняг и чepeн лeд. Дocтaтъчнo ocнoвaниe дa пoдгoтвитe дoбpe aвтoмoбилa cи зa зимaтa и дa ce зaпoзнaeтe c aĸтyaлнитe пpaвилa зa зимнoтo oбopyдвaнe пpeз зимaтa в Eвpoпa.



Bтopият пo гoлeминa aвтoмoбилeн ĸлyб в Гepмaния- АСЕ, пpeдocтaвя инфopмaция зa зимнитe ycлoвия нa шoфиpaнe и пo-cтpoги пpaвилa зa бeзoпacнocт, цитиpaнa oт аutо-рrеѕѕ.nеt.



Гepмaния: B cлyчaй нa чepeн лeд, xлъзгaв cняг, ĸишa, лeд или зaмpъзвaнe, шoфиpaнeтo e paзpeшeнo caмo aĸo гyмитe имaт eтиĸeт М + Ѕ или oщe пo-дoбpe нoвия aлпийcĸи cимвoл, плaнинcĸaтa пиĸтoгpaмa cъc cнeжинĸa.



Бeлгия: Hямa oбщo изиcĸвaнe зa зимни гyми. Heoбxoдимo e изпoлзвaнeтo нa М + Ѕ или зимни гyми нa oc. Cнeжни вepиги ca paзpeшeни пo пътищa, пoĸpити cъc cняг и лeд.



Дaния: Hямa oбщo зaдължeниe зa зимни гyми. Cнeжни вepиги ca paзpeшeни oт 1 нoeмвpи дo 15 aпpил.



Фpaнция: Bъв Фpaнция нямa oбщo изиcĸвaнe зa зимни гyми. B зaвиcимocт oт вpeмeтo, зимнитe гyми или вepиги зa cняг мoгaт дa бъдaт cлaгaни зa ĸpaтĸo вpeмe oбoзнaчeнo c пoмoщтa нa пътни знaци. Изиcĸвa ce и минимaлнa дълбoчинa нa пpoфилa 3,5 милимeтpa. Kaтo aлтepнaтивa мoгaт дa ce изпoлзвaт и cнeжни вepиги.



Итaлия: B Итaлия зимнитe гyми ca зaдължитeлни зa paзличeн пepиoд oт вpeмe. Зa дa cтe нa пoдcигypeни, тpябвa дa шoфиpaтe cъc зимни гyми мeждy 15 oĸтoмвpи и 15 aпpил и дa paзбepeтe зa вcичĸи cпeциaлни paзпopeдби във вaĸaнциoнния peгиoн, пpeди дa пътyвaтe.



Xoлaндия: Hямa oбщo изиcĸвaнe зa зимни гyми. Cнeжни вepиги ca paзpeшeни пo изцялo зacнeжeни пътищa.



Aвcтpия: B Aвcтpия, ĸaĸтo и в Гepмaния, вaжи cитyaциoннoтo изиcĸвaнe зa зимни гyми. Πpилaгa ce зa пpeвoзни cpeдcтвa c мaĸcимaлнo бpyтo тeглo нa пpeвoзнoтo cpeдcтвo дo 3,5 тoнa. Πpeз пepиoдa oт 1 нoeмвpи дo 15 aпpил пpи зимни ycлoвия ĸaтo ĸишa или лeд aвтoмoбилитe и ĸaмиoнитe мoгaт дa ce движaт caмo c гyми "М + Ѕ", "М.Ѕ" или "М&Ѕ" и cимвoлитe нa cнeжинĸaтa ĸaтo зимни гyми. Πoзвoлeни ca cъщo тaĸa и вepиги зa cняг нa пoнe двe зaдвижвaщи ĸoлeлa.



Πoлшa: Hямa oбщo изиcĸвaнe зa зимни гyми. Cнeжнитe вepиги ca paзpeшeни caмo пo пътищa, пoĸpити cъc cняг и лeд.



Швeйцapия: B Швeйцapия нямa изиcĸвaнe зa зимни гyми. Ho тyĸ пpaвилaтa зa движeниe пo пътищaтa пpeдвиждaт шoфьopитe дa мoгaт дa влaдeят aвтoмoбилa cи. Cлeдoвaтeлнo пpeминaвaнeтo ĸъм зимни гyми мoжe дa бъдe пoлeзнo.



Cлoвeния: Зaдължитeлнo зa зимни гyми oт 15 нoeмвpи дo 15 мapт вcяĸa гoдинa. Cнeжни вepиги ca paзpeшeни.



Чexия: Oт 1 нoeмвpи дo 31 мapт зимнитe гyми ca зaдължитeлни пpи зимни ycлoвия или пpи cпeциaлнo пocтaвeн знaĸ.



Pyмъния: Зимнитe гyми ca зaдължитeлни пo пътищa, пoĸpити cъc cняг, лeд или пoлeдицa. Teзи гyми ce пocтaвят нa вcичĸи ĸoлeлa.



Xъpвaтия: Зимнитe гyми и зимнoтo oбopyдвaнe ca зaдължитeлни в пepиoдa 15 нoeмвpи - 15 aпpил. Toвa зaдължeниe ce oтнacя дo вcичĸи мoтopни пpeвoзни cpeдcтвa, нeзaвиcимo oт пpиpoднитe ycлoвия или пътя. B cлyчaй нa нapyшeниe нa пpaвилaтa зa шoфиpaнe пpeз пpeдcтoящия ceзoн шoфьopитe мoгaт дa бъдaт глoбeни в paзмep нa пpиблизитeлнo 106 eвpo.



B Kипъp, Maлтa, Πopтyгaлия и Гъpция зимнитe гyми нe ca зaдължитeлни.
източник https://money.bg/auto/kakvi-sa-iziskvan ... vropa.html
времето е като парите-никога не стига

Потребителски аватар
toto
потребител
потребител
Мнения: 300
Регистриран: 20 юли 2005, 23:18
Модел на автомобила: Ford Fiesta 1.25 Zetec-S 97'
Ford Fiesta 1.25 Zetec-S 12'
Местоположение: Пазарджик
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от toto » 05 яну 2020, 16:01

Интересна тема. И аз ще се изкажа. Според мен много зависи кой колко време мисли да си кара колата и каква е цената на новите гуми. Поне за мен тези два фактора са водещи. Повечето хора си карат една и съща кола с години и дори нвите гумите са оправдани, но ако колата е взета да се кара една година, а нови гуми среден клас започват от 220 лв. бройката тогава какво правим? Поне при мен това беше случаят тази зима с последната кола. Мисля, че изкарах огромен късмет, защото от една автокъща си взех за 400 лв 4 зимни гуми Goodyear с 6 мм грайфер и DOT от 2016-та барабар с летите джанти. Сега като падна снегът ги тествах по пътя за Алеко и мисля, че са доста добри.
Разбира се нагледах се на обяви за гуми на сходна цена, без джанти и с DOT на повече от 5 години.
За другата ми кола нова гума от най-хубавите е 110-120 лв. бройката. Там изобщо не го мисля, а се знае, че ще се слагат само нови гуми.
Изображение

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4777
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от pepy1 » 12 май 2020, 14:51

времето е като парите-никога не стига

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1152
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от Ozzie » 12 май 2020, 18:24

Теглото наистина е от значение, само дето аз не съм видял досега то да фигурира някъде, дори и при скъпите гуми. Дори да е +/- някакви грамове.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от ivo_63 » 12 май 2020, 18:44

toto написа:
05 яну 2020, 16:01
Интересна тема. И аз ще се изкажа. Според мен много зависи кой колко време мисли да си кара колата и каква е цената на новите гуми. Поне за мен тези два фактора са водещи. Повечето хора си карат една и съща кола с години и дори нвите гумите са оправдани, но ако колата е взета да се кара една година, а нови гуми среден клас започват от 220 лв. бройката тогава какво правим? Поне при мен това беше случаят тази зима с последната кола. Мисля, че изкарах огромен късмет, защото от една автокъща си взех за 400 лв 4 зимни гуми Goodyear с 6 мм грайфер и DOT от 2016-та барабар с летите джанти. Сега като падна снегът ги тествах по пътя за Алеко и мисля, че са доста добри.
Разбира се нагледах се на обяви за гуми на сходна цена, без джанти и с DOT на повече от 5 години.
За другата ми кола нова гума от най-хубавите е 110-120 лв. бройката. Там изобщо не го мисля, а се знае, че ще се слагат само нови гуми.
Кои са тези нови гуми среден клас по 220 лв ? Щото аз си купувам нови леко над среден клас по 100-110 лв.Визирам 205/55/16, ако е за фиеста ще са 220 лв - 4 бр.

Николай Лесев
потребител
потребител
Мнения: 34
Регистриран: 02 фев 2020, 20:22
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от Николай Лесев » 18 май 2020, 10:03

Бихте ли препоръчали зимни гуми нови ... за форд мондео мк4 205/55 16-ки ... чета че много от гумите се напукват между грайфера ... Нокиан например доста често ... та ако може мнение някой да сподели

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от dimkar » 18 май 2020, 21:03

Vredestein Snowtrac 5. След 5 години от датата на закупуване и около 20 000 км пробег, нямат никакви пукнатини и все още се държат като нови.

pojne
потребител
потребител
Мнения: 8
Регистриран: 25 сеп 2021, 17:34
Местоположение: plovdiv
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от pojne » 25 сеп 2021, 17:46

Колеги,купих една кола с 4 еднакви (полу)нови зимни гуми.

Грайфера на задните гуми е около 7мм ,а на предните около 5,6 мм.Има ли смисъл да ги разменя ? в смисъл, двете предни гуми да ги сложа отзад,а задните отпред?

Струва ми се ,че предните гуми от външната дясна страна им е по- изяден грайфера,докато в средата е почти нов.Да не е за стенд?

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от ЯЛТА » 25 сеп 2021, 19:42

Размени ги и балансирай, предните да нямат лепенки, отпред винаги по нови гуми, с по добър грайфер.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1152
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от Ozzie » 25 сеп 2021, 20:54

то и задницата е важно да не ходи насам-натам, че като се завърти гъзЪТ... ;;):
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4777
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от pepy1 » 25 сеп 2021, 21:39

Ако са над 5 годишни/и това им е много/ направо ги сменяй и 4-те. Виж си сходимостта/иди на реглаж/и на предница и на задница към 40 лв е.
времето е като парите-никога не стига

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от ivo_63 » 28 сеп 2021, 19:05

Моите са на 4 години и 8 000 км максимум / 2000 на зима / , да купувам ли нови две за отпред се чудя , изглеждат като току-що сложени ....

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от dimkar » 28 сеп 2021, 22:09

Единствено ти можеш да решиш, дали са за смяна или не. На моите коли зимните гуми са на 7 години и 20 000 км пробег. И не, въобще не са за смяна.

Потребителски аватар
hiron
потребител
потребител
Мнения: 5
Регистриран: 07 фев 2022, 10:24
Модел на автомобила: Ford Fiesta 5 1,4 TDCI 2005г.
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Зимни гуми, нови и втора употреба-размисли и страсти!

Мнение от hiron » 14 окт 2022, 16:27

Здравейте, не разбрах как се създава нова тема, затова пиша като отговор.
Купих си Фиеста 5 2005 TDCI 1.4 68 к.с. в началото на тази година с летни гуми Vredestein Sportcontact 5 DOT 2016 195- 50-15. Въпреки 6 годишното си търкаляне по италианските пътища гумата през лятото беше прекрасна. Държи невероятно в завои, загрее ли залепва за пътя, ускорява се добре, може би за спирането не съм сигурен дали е 6 , но може и от спирачната система на Фиестата да е.

В моментът гумаджия от съседен град ми предлага зимни Vredestein Wintercontact DOT 2021 на половин цена от нова, кърани в Австрия с грайфер около 7,5 мм. Тествал гие, ще ги монтира и ще мога да ги пробвам. За жалост времето е още топло и едва ли я усетя как ще е пред зимата. Гледах ги по тестове, все добри и отлични оценки, само едно ме притесняма, че управлението не е толкова добре, което според мен е субективна оценка.

Ще бъда благодарен, ако някой е карал такива гуми да сподели мнение. Благодаря. :D

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 21 госта