FORD FOCUS mk1 проблем със задните спирачки

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
Ceci
потребител
потребител
Мнения: 66
Регистриран: 25 сеп 2011, 14:30
Модел на автомобила: Ford Focus
Status: Извън линия

FORD FOCUS mk1 проблем със задните спирачки

Мнение от Ceci » 17 фев 2013, 17:01

Здравейте колеги. Става въпрос за Фокус 1.6 с барабанни спирачки отзад. Онзи ден свалих барабаните и ударих една шкурка на накладките, защото са нови, но се разсвириха като спирачките на влак. Всичко беше наред докато не реших да натегна и малко ръчната спирачка. Свалих конзолата и оттам я натегнах. Започна да хваща на 7-8 зъб, преди хващаще 10-11. Но се появи според мен следното нещо. При рязко спиране имам чувството, че задните колела блокират преди предните. На какво се дължи това, опасно ли е да се кара така(може ли да се подхлъзне някъде колата)... Проблем ли е да се кара така докато поолегнат спирачките или трябва да предприема нещо. Отзад пипах барабаните не греят. Просто се чудя откъде се получи така, че усещам задните колела да хващат преди предните. Благодаря и хубава вечер.
Последна промяна от paci на 18 фев 2013, 13:22, променено общо 1 път.
Причина: заглавието

varby
потребител
потребител
Мнения: 409
Регистриран: 15 фев 2010, 17:36
Модел на автомобила: Форд Фокус МК3 1.6 EcoBoost 150 к.с.2011 г. .
Местоположение: гр. Силистра
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1

Мнение от varby » 17 фев 2013, 17:55

По принцип ръчната трябва да "хваща" на 3-4 зъб.А предните дискове и накладки в какво състояние са?

Ceci
потребител
потребител
Мнения: 66
Регистриран: 25 сеп 2011, 14:30
Модел на автомобила: Ford Focus
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1

Мнение от Ceci » 17 фев 2013, 18:11

Отпред системата е безупречна. Колега първо стегнах ръчната и хващаше на 3 зъб, но това спиране отзад беше още по силно усещащо се и затова реших да я отпусна. Искам да попитам и дали фокуса отзад има кантар за регулиране на спирачното усилие или то се контролира чрез АБС системата.

pelteka
потребител
потребител
Мнения: 276
Регистриран: 02 фев 2009, 18:54
Модел на автомобила: Сеат Алхамбра тди 2001,Fiesta Jas 1,25 2000
Местоположение: Rottach DE
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1

Мнение от pelteka » 17 фев 2013, 20:46

ABS няма нищо общо с регулирането на спирачките.Върни си ръчната на 4-ти зъб и карай така.Щом не загряват няма проблем.

Ceci
потребител
потребител
Мнения: 66
Регистриран: 25 сеп 2011, 14:30
Модел на автомобила: Ford Focus
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1

Мнение от Ceci » 17 фев 2013, 22:43

Колега благодаря за отговора. Имах предвид дали ABS системата изпраща сигнали до всяко едно колело с каква сила точно да спира това колело спрямо моментната ситуация. И дали ръчно мога да регулирам чрез кантар задните колела да хващат по-късно от предните. Ако АБС изпраща данни за всяко колело се обезсмисля наличие на кантар под задния мост.

Потребителски аватар
ceco georev
потребител
потребител
Мнения: 170
Регистриран: 08 май 2008, 17:10
Модел на автомобила: Focus 1.6 Zetec-s Ghia 99.Kombi.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1

Мнение от ceco georev » 18 фев 2013, 09:24

Кантар няма.АБС има датчици и отзад и регулира всяко колело.В аутодата пише за заводски дефект при нашите фокуси, който води до свирене на спирачки отзад.Решава се с някакъв ремонтен комплект.Аз моята откакто съм я взел отзад си свири първите 2-3км но си спира добре.

Ceci
потребител
потребител
Мнения: 66
Регистриран: 25 сеп 2011, 14:30
Модел на автомобила: Ford Focus
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1

Мнение от Ceci » 18 фев 2013, 10:27

Адаш, благодаря за отговора ти. Това означава ли,че натягането на ръчната спирачка няма нищо общо със симптома на блокирането на задните колела преди предните.

varby
потребител
потребител
Мнения: 409
Регистриран: 15 фев 2010, 17:36
Модел на автомобила: Форд Фокус МК3 1.6 EcoBoost 150 к.с.2011 г. .
Местоположение: гр. Силистра
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1 проблем със задните спирачки

Мнение от varby » 18 фев 2013, 14:14

Няма нищо общо.

pelteka
потребител
потребител
Мнения: 276
Регистриран: 02 фев 2009, 18:54
Модел на автомобила: Сеат Алхамбра тди 2001,Fiesta Jas 1,25 2000
Местоположение: Rottach DE
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1 проблем със задните спирачки

Мнение от pelteka » 19 фев 2013, 09:27

ABS-a работи на кръст.т.е. предно ляво и задно дясно.При теб щом хващат първо задните или нямаш АБS, или предните спирачки не са ти толкова перфектни както го описваш.

Ceci
потребител
потребител
Мнения: 66
Регистриран: 25 сеп 2011, 14:30
Модел на автомобила: Ford Focus
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1 проблем със задните спирачки

Мнение от Ceci » 19 фев 2013, 10:14

Здравейте. Колега имам ABS и при това работещ. Предните накладки и дискове ги гледах есента и имаше доста хляб в тях.

Потребителски аватар
kimi666
потребител
потребител
Мнения: 197
Регистриран: 29 фев 2012, 17:14
Модел на автомобила: ford focus 1.8 i, ghia , kombi 99г. GI Romano
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1 проблем със задните спирачки

Мнение от kimi666 » 19 фев 2013, 12:15

Ceci написа: Но се появи според мен следното нещо. При рязко спиране имам чувството, че задните колела блокират преди предните. Просто се чудя откъде се получи така, че усещам задните колела да хващат преди предните. Благодаря и хубава вечер.
Здравей колега. На мен ми се струва, че проблема е психологически _friends_ Понякога внушението е по-силно от действителността.

tashko
потребител
потребител
Мнения: 30
Регистриран: 07 авг 2012, 17:30
Модел на автомобила: focus
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1 проблем със задните спирачки

Мнение от tashko » 19 фев 2013, 17:18

повсички книги пише,че предните спирачки държат на 70% А ЗАДНИТЕ НА 30% ТОВА СЕ РЕГУЛИРА ОТ САМАТА СПИРАЧНА ПОМПА ако спираш първо отзад значи имаш някакъв проблем,според мен е невъзможно иди някъде на пясък със приятел който е отстрани на автомобила засили се и той да гледа кой колела ще засуркат първо

vladfokus
потребител
потребител
Мнения: 2
Регистриран: 02 яну 2013, 12:56
Модел на автомобила: focus 1,6
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1 проблем със задните спирачки

Мнение от vladfokus » 05 мар 2013, 20:51

Здравейте колеги, за да не отварям нова тема ще използвам тази- питането ми е има ли разлика в дължината на жилото на ръчната спирачка при всички вариации на Фокус 1,6 2000г? Еднаква ли е дължината при седан и хечбек-а? Благодаря предварително

Потребителски аватар
Isaac
потребител
потребител
Мнения: 22
Регистриран: 28 фев 2013, 14:07
Модел на автомобила: Focus 1998 1.8
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1 проблем със задните спирачки

Мнение от Isaac » 25 мар 2013, 22:26

Аз искам да питам имам само отпред на дясното колело датчик за ABS и лампата за това ми свети постоянно.Проблема че го няма левия датчик ли е причината да свети постоянно?И как се регулира това 70%/30% спиране отпред-отзад от спирачната помпа че задните ми дискове въобще не ги "ядът" накладките и каква въобще може да е причината за "нехващането" на задните?
1998 Ford Focus 1.8 е колата.
[url=http://dobavi.info/cars/Ford/][img]http://dobavi.info/cars/Ford/m37796.gif[/img][/url]

Потребителски аватар
Doin
потребител
потребител
Мнения: 1817
Регистриран: 13 мар 2009, 23:18
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDdi Ghia '00
Местоположение: Слатина, София
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1 проблем със задните спирачки

Мнение от Doin » 26 мар 2013, 10:28

Трябва да имаш датчик и на лявата гума, потърси по стеблото на амортисьора букса за датчика, намери си втора употреба и го монтирай. Вероятно лагера ти е сменяван с такъв без АБС и затова датчика е игнориран, затова ако искаш да имаш АБС ще трябва да смениш и лагера на главината с подходящ, но това ще стане ясно едва когато монтираш датчика. След монтажа на датчика лампата ще изгасне, но ако при спиране АБС-а се включва постоянно, то лагера ти е неподходящ.
Относно задните спирачки - огледай състоянието й, провери накладките и ревизирай спирачките. Не е възможно да промениш съотношението 70/30, не е и нужно, просто си промии и обезвъздуши системата, подмени течността и ако се налага - накладките и спирачните маркучи. Също така почисти и смажи механизма за саморегулиране на накладките. И ще имаш и задни спирачки.

Потребителски аватар
Isaac
потребител
потребител
Мнения: 22
Регистриран: 28 фев 2013, 14:07
Модел на автомобила: Focus 1998 1.8
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1 проблем със задните спирачки

Мнение от Isaac » 26 мар 2013, 16:50

Задните накладки си има доста хлебец в тях-просто не хващат :( Днес нали е мокро и дъждовно та отивам на работа оставям колата преди да се кача погледнах дисковете (предните) и се сещате как оставя ръжда когато вали....малки капчици които са ръждясали по диска...та от работа до нас спирах поне 10 пъти слизам сега до нас гледам дисковете ами те само по средата на диска хващат.... :-/: предните накладки са сменени преди 2 дена с чисто нови...
Според мен причините може да са:
1-Негодна спирачна течност (вече)
2-Въздух в системата
3-Криви дискове,но ако бяха криви нямаше как новата накладка да хваща само в центъра на диска.
И обезвъздушаване + нова течност + стружка за дисковете ли е решението?
За задните ще си отделя специално един уикенд по слънчев за да ги оправя. ;): *k05000* *fe*
[url=http://dobavi.info/cars/Ford/][img]http://dobavi.info/cars/Ford/m37796.gif[/img][/url]

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13097
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1 проблем със задните спирачки

Мнение от HACKO » 26 мар 2013, 17:16

Нищо ти няма на спирачките, след като си сменил накладките преди два дена е нормално. След още няколко дена, като се напаснат новите накладки и ще започнат да спират по-добре. Нормално е.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
Isaac
потребител
потребител
Мнения: 22
Регистриран: 28 фев 2013, 14:07
Модел на автомобила: Focus 1998 1.8
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1 проблем със задните спирачки

Мнение от Isaac » 02 апр 2013, 05:26

Явно не е било нормално защото днес ги качихме предните два диска на струг и мале мила....яко стружка отцепихме...сега си спира като кола вече не като каруца и кон пред мост да е*а.Пробвахме да олабим и задния десен спирачен апарат ама след 2ч,пръскане със анти-корозин,сменяне 2 гедорета,ключове,само дето не запалихме една горелка да ги нагреем еми няма сваляне!Болтовете са някви за ключ 14!Обикновен!Заключих че ще ми трябват или чисто нови апарати или втора употреба но читави,защото от тези ПОЧТИ нищо не става.Клеясали са,ръждясали и т.н... Поне предните оправихме... >:D<:
[url=http://dobavi.info/cars/Ford/][img]http://dobavi.info/cars/Ford/m37796.gif[/img][/url]

Потребителски аватар
Doin
потребител
потребител
Мнения: 1817
Регистриран: 13 мар 2009, 23:18
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDdi Ghia '00
Местоположение: Слатина, София
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1 проблем със задните спирачки

Мнение от Doin » 02 апр 2013, 08:55

Болтовете държащи главината отзад са 13-ки, стават и с гедоре, но след като не можеш да ги развиеш опитай да развиеш гайката на главината за да свалиш барабана.

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10845
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: FORD FOCUS mk1 проблем със задните спирачки

Мнение от ЯЛТА » 02 апр 2013, 09:39

Isaac написа:Явно не е било нормално защото днес ги качихме предните два диска на струг и мале мила....яко стружка отцепихме.
Яко стружка, ама минимум дебелината,- къде отива, май трябва да е 22.2 мм., а нови са 24 мм.
Купи си направо нови и добри дискове.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 27 госта