Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 394
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от LORDA83 » 16 апр 2015, 20:16

Публикувам отделна тема, тъй, като става дума за ново пукане от различен тип.
Ще се опитам да опиша това, което се чува и усеща.
Моля за мнения, коментари и предположения.

Та... преди точно това пукане се чуваше и случваше веднъж на месец... когато набия по-остро спирачките в движение, за момент и колата " забива вече муцуната", а след това я отлепя и продължава да се движи. Зимата, като се застуди изчезна изцяло това пукане/тропане, но днес изпука веднъж и след това почна да го прави непрестанно, по следния начин:

При остро и рязко тръгване на колата, без значение на пред, или на зад, както и след това при набиване на спирачките пак по-остро... когато колата най-много се " сеца " и отлепя/забива муцината, се чува едно тъпо и същевременно много силно пукане/изтропване, ама адски здраво, все едно нещо се скъсва/откъсва... Усещането и звука е... все едно е нещо много голямо и из основите...
Идва някъде от долу... като не мога да го определя отпред/отзад, ляво/дясно. Може би е някъде по-в средата на колата, клонящо към дясно, но не мога да кажа със сигурност. Така, като почна да го прави непрестанно... ме притеснява много вече.

Това е усещането, което мога да опиша аз, по това, което чувам и усещам. Моля за мнение по темата.
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

gras
потребител
потребител
Мнения: 74
Регистриран: 21 ное 2014, 22:40
Модел на автомобила: Ford Fiesta МК3 1.1 1989 - подарена ; Vaz 2101 - 1977 ; Ford Mondeo MK3 1.8 2001 ;
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от gras » 16 апр 2015, 23:13

провери изпускателната система, дали не удря в купето ,най лесно рзклати здраво ауспуха на всички страни

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от Didibao » 16 апр 2015, 23:21

Ходи някъде да ти вдигнат колата и да я огледат, тези неща не стават от форума, ще вземеш да се пребиеш някъде!
Изображение

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 394
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от LORDA83 » 17 апр 2015, 07:41

gras написа:провери изпускателната система, дали не удря в купето ,най лесно рзклати здраво ауспуха на всички страни
Направих го това вече. Не ми се струва като да е от него. Седи си уж доста здраво захваната.
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 394
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от LORDA83 » 17 апр 2015, 07:43

Didibao написа:Ходи някъде да ти вдигнат колата и да я огледат, тези неща не стават от форума, ще вземеш да се пребиеш някъде!
Вдигат я непрестанно. Аз имам навика да си ходя профилактично и доста често, но никога не са и откривали нищо видимо.

Все пак някакви предположения по това, което описвам...???
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

peigera
потребител
потребител
Мнения: 1384
Регистриран: 28 сеп 2007, 13:54
Модел на автомобила: Ескорт RS 2000 96г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от peigera » 17 апр 2015, 08:40

При мен преди време се беше появило едно тропане когато вляза в неравности примерно по черен път. Оказа се, че тампона на носача примърдва в леглото си. Доста ме измъчи докато го открия, защото е трудно забележимо. Провери го като вариант, въпреки, че не е характерно да чука при старт или стоп. Ако си сменял тампони на носачите с не оригинални, може да са омекнали много и самите те да чукват. Имам и един въпрос, когато удряш по силно спирачки, натискаш ли съединител или изключваш ли от скорост преди това? Питам с идея да не би някой от тампоните на двигател/ ск. курия да е омекнал и при рязко упражнен натиск да чука. Друг по лош момент ми се е случвало с Фиеста и Кадет, да скъсат греда отпред и пак така се получава.

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 394
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от LORDA83 » 17 апр 2015, 09:00

peigera написа:При мен преди време се беше появило едно тропане когато вляза в неравности примерно по черен път. Оказа се, че тампона на носача примърдва в леглото си. Доста ме измъчи докато го открия, защото е трудно забележимо. Провери го като вариант, въпреки, че не е характерно да чука при старт или стоп. Ако си сменял тампони на носачите с не оригинални, може да са омекнали много и самите те да чукват. Имам и един въпрос, когато удряш по силно спирачки, натискаш ли съединител или изключваш ли от скорост преди това? Питам с идея да не би някой от тампоните на двигател/ ск. курия да е омекнал и при рязко упражнен натиск да чука. Друг по лош момент ми се е случвало с Фиеста и Кадет, да скъсат греда отпред и пак така се получава.
Получава се при рязък старт и рязко спиране, когато колата е в своя пик на забиване/отлепяне на муцуната... както назад, така и на пред. Не се получава заради дупки и преминаване през тях, а и освен това пукването е единично, при тези резки старт/стоп моменти, а не до като колата е в равномерно движение, ускорение и т.н... И определено като звук не ми се струва да идва от двигателния отсек, но е адски... тъп и същевременно силен звук/удар/пукане... все едно нещо се откъсва/скъсва... както вече написах и по-горе.
Не съм пробвал дали го прави, когато колата не е включена на скорост. Ще пробвам и това днес.
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Потребителски аватар
Didibao
потребител
потребител
Мнения: 1769
Регистриран: 03 юни 2008, 01:08
Модел на автомобила: Focus ST170
Местоположение: Перник
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от Didibao » 17 апр 2015, 09:12

Тампони на носачи, тампон на мотора.
Изображение

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 394
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от LORDA83 » 17 апр 2015, 21:59

Didibao написа:Тампони на носачи, тампон на мотора.
Ако е тампон на мотора... не трябва ли да тресе колата? Реално няма буквално никакви вибрации тази кола. Мотора не се чува изобщо, че работи, нито като си отвън до колата, нито вътре, в купето. Често се чудя запалена ли е изобщо.

Днес, след, като цял ден карам напред-назад из града... мога да добавя следното. Продължава да " щрака и чука " така буквално на всяко тръгване и на всяко спиране. Прави го при каране и на пред и на зад, и на включена скоростна предавка и на свободна. Чукването е единично при потегляне, когато колата " вдига муцуната ", след което при плавно каране в същата посока, в която е " изчукало " го няма, до като не набия спирачки и колата не " забие муцуната " на обратно.

Аз го чувам някъде в дясната страна, но не мога да определя отпред, или отзад. Колегата ( пасажера ) твърди, че му " чукало " в краката, но аз звуково не го чувам точно от там.

Качих колата днес на подемник и я гледахме половин час... всичко наред... видимо няма буквално нищо, за пореден път, освен един съвсем леко напукан ( съвсем леко е почнал да се прокъсва ) тампон от дясно, на заден носач. Но и аз и майстора дълбоко се съмняваме, че това непрестанно и зверско пукане е от него. В общи линии както казах... на подемника не се вижда нищичко. В Понеделник имам уговорен час за смяна на предните 2 амортисьори. Реших, че отзад съм сложил 2 нови ( преди 2 месеца )и е време да слагам нови и отпред. Поръчал съм ги вече, и по м/у другото ще използвам момента и ще сменя и въпросния тампон отзад, но... определено мисля, че няма да се промени нищо от него специално. След това имам ден и час и за рейката ( за нея има друга тема )... и това пукане не изчезне ли след всички тези манипулации... вече не зная какво да правя. Цялата кола вече стана буквално чисто нова и гаранционна и 5 различни майстора... никой не открива нищо на тия подемници, при все, че са ми познати и гледат заедно с мен внимателно и щателно всичко. Почва да ме побърква и да ми трови нервичките много наистина! Като има нещо, за което не се открива причина и главата и е само там! :)
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 394
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от LORDA83 » 17 апр 2015, 22:10

peigera написа:При мен преди време се беше появило едно тропане когато вляза в неравности примерно по черен път. Оказа се, че тампона на носача примърдва в леглото си. Доста ме измъчи докато го открия, защото е трудно забележимо. Провери го като вариант, въпреки, че не е характерно да чука при старт или стоп. Ако си сменял тампони на носачите с не оригинални, може да са омекнали много и самите те да чукват. Имам и един въпрос, когато удряш по силно спирачки, натискаш ли съединител или изключваш ли от скорост преди това? Питам с идея да не би някой от тампоните на двигател/ ск. курия да е омекнал и при рязко упражнен натиск да чука. Друг по лош момент ми се е случвало с Фиеста и Кадет, да скъсат греда отпред и пак така се получава.
Колега, прочети последния ми коментар моля.

А относно това... -> " Друг по лош момент ми се е случвало с Фиеста и Кадет, да скъсат греда отпред и пак така се получава. "
Хмм... това с просто око, при оглед под подемника може ли да се забележи? Какво и къде да гледам? Днес половин час я оглеждахме отново, но никакви луфтове и нищо интересно не открихме никъде, освен един леко скъсан тампон на заден носач, който ще сменя в Понеделник, но и аз и майстора ми дълбоко се съмняваме, че точно това пукане е от него.
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Потребителски аватар
paci
Модератор
Модератор
Мнения: 7883
Регистриран: 18 яну 2005, 07:52
Модел на автомобила: Fiesta MK4 Zetec-S 1.4 16V 90 коня
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от paci » 17 апр 2015, 23:52

Имам скъсан тампон на скоростната кутия.
Намира се над левия носач.

При агресивно използване на спирачките някой път се получава описаното от теб.
Не съм сменил тампона и не мога да ти кажа нищо със сигурност.

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 394
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от LORDA83 » 18 апр 2015, 00:10

paci написа:Имам скъсан тампон на скоростната кутия.
Намира се над левия носач.

При агресивно използване на спирачките някой път се получава описаното от теб.
Не съм сменил тампона и не мога да ти кажа нищо със сигурност.
Съмнява ме. И скоростния лост не е като да тресе и вибрира целия. Всъщност... вибрации има в известна степен, но те са при движение с по-височки скорости и мисля, че са в рамките на нормалното.
Друг интересен факт, който сега ми хрумва, като превъртам лентата е, че това пукане вчера започна, като качих в колата багаж, себе си и още двама колеги, като тримата + багажа бяхме с общо тегло около... някъде... около 350 кила да речем. Като се качиха те в колата и още с тях, при първото потегляне се получи това изпукване, а след това започна непрестанно при всяко спиране и тръгване, дори когато се возя сам в колата. Не зная дали има нещо общо с " разпукването ", но сега ми хрумна да го споделя все пак с вас.
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Потребителски аватар
paci
Модератор
Модератор
Мнения: 7883
Регистриран: 18 яну 2005, 07:52
Модел на автомобила: Fiesta MK4 Zetec-S 1.4 16V 90 коня
Местоположение: Плевен
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от paci » 18 апр 2015, 00:32

Вибрации нямам, а и ти казах, че не съм съвсем сигурен.
Просто ти дадох насока да погледнеш.

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 394
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от LORDA83 » 18 апр 2015, 01:21

paci написа:Вибрации нямам, а и ти казах, че не съм съвсем сигурен.
Просто ти дадох насока да погледнеш.
Оки. Ще имам в предвид и тампони на двигател и скорости.
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от dimkar » 18 апр 2015, 09:49

Проверявал ли си състоянието на тампоните на стабилизиращата щанга?

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 394
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от LORDA83 » 18 апр 2015, 11:31

dimkar написа:Проверявал ли си състоянието на тампоните на стабилизиращата щанга?
Да. Няма забележки по тях. Единия даже е на около...2-3 месеца. Бе сменен веднага, след, като забелязах леко скъсване в него.
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

peigera
потребител
потребител
Мнения: 1384
Регистриран: 28 сеп 2007, 13:54
Модел на автомобила: Ескорт RS 2000 96г.
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от peigera » 18 апр 2015, 16:16

Не колега, както го описваш, че пуква еднократно в посока и за да пукне отново е необходимо да се упражни усилие в обратна посока, не вярвам да е тампон на носача или стабилизираща щанга. Мек или скъсан тампон чука винаги а не еднократно в посока. Пропукване на греда понякога не се забелязва отдолу и е необходимо да се свали мокета в купето да се вижда ламарината/пода/. Огледай и провери болтовете на тампоните на кутията и двигателя дали са добре стегнати. Да не ти прави номер от там да примърдва корпусната част на тампона спрямо купето. Лошото е, че ти е специфичен проблема, и не можем да сме особено полезни и конкретни.

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 394
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от LORDA83 » 18 апр 2015, 17:40

peigera написа:Не колега, както го описваш, че пуква еднократно в посока и за да пукне отново е необходимо да се упражни усилие в обратна посока, не вярвам да е тампон на носача или стабилизираща щанга. Мек или скъсан тампон чука винаги а не еднократно в посока. Пропукване на греда понякога не се забелязва отдолу и е необходимо да се свали мокета в купето да се вижда ламарината/пода/. Огледай и провери болтовете на тампоните на кутията и двигателя дали са добре стегнати. Да не ти прави номер от там да примърдва корпусната част на тампона спрямо купето. Лошото е, че ти е специфичен проблема, и не можем да сме особено полезни и конкретни.
Именно. Аз за това вече се виждам в чудо. Това разправях днес и на един друг колега, че... от 15 години шофирам и няма марка и модел на която да не съм се качвал зад волана... както и на куп " раздрънкани щайги ", но точно такова пукане не съм чувал никога аз лично.

М/у другото... спирачен апарат как точно " тропа "? По това, което ви описвам има ли го като вариант, или не?
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Потребителски аватар
momo76
потребител
потребител
Мнения: 533
Регистриран: 21 окт 2006, 16:11
Модел на автомобила: Фиеста 1.25 2001г.
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от momo76 » 19 апр 2015, 11:42

Провери дали са стегнати болтовете на моста към купето - 4 болта са. Ако са хлабави се получава такова пукане.

Потребителски аватар
LORDA83
потребител
потребител
Мнения: 394
Регистриран: 24 окт 2013, 22:41
Модел на автомобила: Ford - Focus III Wagon, facelift, 1.0 EcoBoost ( 125 кс ), S&S, 2015 г.
Ford - Fiesta IV, Ghia (Mk4-Mk5) - 1.25 i 16V (75 Hp), 1999 г.
Renault - Megane Grandtour II - 1.9 dCi (120 Hp), 6 скорости, 2004 г.
Местоположение: Пловдив
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Фиеста МК4 - ново пукане... кисели краставички, моркови и прочие...

Мнение от LORDA83 » 19 апр 2015, 12:03

momo76 написа:Провери дали са стегнати болтовете на моста към купето - 4 болта са. Ако са хлабави се получава такова пукане.
Те реално мисля, че никога не са отвивани/завивани. Не виждам от какво да се развият, но ще проверя и това утре на канал.
" Само слабите се стремят към порядък, силните владеят хаоса!!! "

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 27 госта