Проблем със спирачки(помпа/серво/маркучи)

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
Потребителски аватар
nnikolov06
потребител
потребител
Мнения: 13
Регистриран: 08 юни 2015, 21:00
Модел на автомобила: Ford Focus 2005 1.8 TDCi
Местоположение: София
Status: Извън линия

Проблем със спирачки(помпа/серво/маркучи)

Мнение от nnikolov06 » 14 сеп 2016, 20:55

Здравейте!

Преди време имах проблем със спирачката. Педала беше твърд и се чуваше съскане при натискане. Спираше трудно и със силен натиск в/у педала.
Посъветваха ме да проверя за спукан маркуч. В сервиз/не МотоПфое/ казаха, че наистина е така и го поправиха.
Мина доста време, но сега отново има проблем. От около 2-3 седмици педала пада много, и има теч на спирачна течност. Съответно не карам колата, с изключение на 1км завъртяния за проба. Пробвам защото доливах течност 2 пъти и исках да видя какво се случва. При първото съобщение за ниско ниво на спирачна течност не погледнах дали има петно под колата. След доливанията вече гледам. Има. Ако правилно разбирам коя част каква е, по планката, която свързва вакуум помпата и усилвателя/сервото на спирачките има теч. Видимо е мокра. И оттам се стича надолу.
Вече ходих на 3 места и имам 3 различи мнения:
1) развалено серво
2) развалена помпа
3) "може да е някое от двете"
А и в потвърждение на максимата, че като се появи проблем, често се струпват още, имах и грижи с турбото. По-точно с "тръба за турбо"/отново не съм сигурен как точно се казва частта/. В МотоПфое ми я смениха, и поне този казус се реши. Когато ходих за този проблем, техника отговарящ за така диагностика беше в отпуск. Този, който отговаряше за двигателна диагностика, ми каза, че най-вероятно е усилвател, а той струва към 800 лв. в МотоПфое. Обясни ми, обаче, че мога да си намеря и втора употреба. В крайна сметка трябва да отида за нова диагностика, но на спирачна система. Поразгледах за частта и намерих алтернативни/after market/ на ATE за около 400-450 лв.
Та въпроса ми е разделен на две:
1) Намерих помпа + серво втора употреба. Лошото е, че една е от автомобил 2004, друга от 2001. И са малко по-различни. Ще се опитам да обясня. На моят автомобил казанчето за спирачна течност е свързано директно към помпата, която е свързана към усилвателя. Та и самото казанче е по-навътре под кората пред стъклото. На рамката, на която е монтирана кората има 2 места, които са празни. При други/по-стари и/или по-нови/ модели виждам, че там е монтирано казанчето за спирачна течност. При тях то не е свързано директно към помпата, а чрез маркуч. Дали може да се ползва тази система от малко по-стар автомобил на моят?
2) Струва ли си изобщо това начинание? Идеята ми е да дам 50-80 лв./защото са горе-долу толкова/ за част втора употреба, за да разбера дали наистина е това. Не мога директно да дам голямата сума и /евентуално/ да се окаже, че е друго.

Благодаря предварително и се извинявам за неточно обяснение.
Поздрави.

*EDIT*
Пропуснах да уточня детайли за колата: Ford Focus MK2, 2005-а година, 1.8 tDCI, 115 к.с.

*EDIT 2*
Току що видях какво заглавие съм задал. В онзи момент премислях няколко неща, та съм се отплеснал. Извинявам се за грешката.

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки(помпа/серво/маркучи)

Мнение от HACKO » 16 сеп 2016, 09:08

Колега, не знам при какви майстори ходиш, но или са пълни некадърници или откровени мошеници. Във сервото спирачна течност няма има само вакум, спирачната течност е във помпата. Съответно ако има теч между сервото и помпата, то той може да бъде само и единствено от помпата. Друг е въпроса, че ако теча не се отстрани (да се смени помпата) своевременно спирачната течност разяжда платното на сервото и тогава отиваш на тежкия вариант. В конкретния случай ти казваш че е отскоро и платното не би следвало да е повредено. Твърдия педал преди време и теча сега нямат нищо общо.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
nnikolov06
потребител
потребител
Мнения: 13
Регистриран: 08 юни 2015, 21:00
Модел на автомобила: Ford Focus 2005 1.8 TDCi
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки(помпа/серво/маркучи)

Мнение от nnikolov06 » 16 сеп 2016, 09:36

Благодаря за отговора.

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки(помпа/серво/маркучи)

Мнение от S_C » 17 сеп 2016, 10:02

Развалено серво и тече спирачна течност...И тва са хора, дето ремонтират коли...Нямам думи просто.
Скапала ти се е помпата. Никаква връзка няма със сервото.
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

aspasia
потребител
потребител
Мнения: 1412
Регистриран: 30 ное 2010, 19:10
Модел на автомобила: форд фокус-2000 1.6 16v
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки(помпа/серво/маркучи)

Мнение от aspasia » 17 сеп 2016, 16:32

Помпата се ремонтира има ремонтни комплекти по евтино ще ти излезе от втора ръка. Само като я разглобиш виж дали има язви защото и да сложиш нови гумички пак ще е същото.

Потребителски аватар
nnikolov06
потребител
потребител
Мнения: 13
Регистриран: 08 юни 2015, 21:00
Модел на автомобила: Ford Focus 2005 1.8 TDCi
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки(помпа/серво/маркучи)

Мнение от nnikolov06 » 17 сеп 2016, 18:22

Благодаря за отговорите!
Ще пиша пак за резултати.

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки(помпа/серво/маркучи)

Мнение от S_C » 17 сеп 2016, 18:30

От някаква година натам помпата е практически неразглобяема. Тя може да се отвори и да смениш вътре гумичките, но за да я събереш пак, трябва преса....
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
nnikolov06
потребител
потребител
Мнения: 13
Регистриран: 08 юни 2015, 21:00
Модел на автомобила: Ford Focus 2005 1.8 TDCi
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Проблем със спирачки(помпа/серво/маркучи)

Мнение от nnikolov06 » 04 яну 2017, 22:09

Привет!

Честита и успешна нова година!

Забавих се с обновяването на информацията.
Резултата беше:
-развалена помпа(както писаха S_C и HACKO)
-развалено серво заради помпата(спирачната течност прецаква платното, както писа HACKO)

Оправих го в МП. Реших да не се занимавам с ремонт или части 2-ра ръка.

Сега е супер.
Благодаря за съветите.
Бяхте прави.

Поздрави!

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 20 госта