Регулиране сходимост на заден мост

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
Иван Атанасов
потребител
потребител
Мнения: 163
Регистриран: 31 окт 2014, 11:26
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDDI, 90 HP, Комби, 2000 год.
Местоположение: Врачанско
Status: Извън линия

Регулиране сходимост на заден мост

Мнение от Иван Атанасов » 05 фев 2017, 10:46

Това, което ме интересува е дали състоянието на амортисьорите, по- специално задните, влияе на регулировката на задния мост. Също така, нужно ли е и регулировка на сходимост отпред? Автомобила ми е с изпуснал поне един заден амортисьор, а същевременно забелязах, че "яде" задните гуми от вътрешната страна.

aspasia
потребител
потребител
Мнения: 1413
Регистриран: 30 ное 2010, 19:10
Модел на автомобила: форд фокус-2000 1.6 16v
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Регулиране сходимост на заден мост

Мнение от aspasia » 05 фев 2017, 11:23

По вероятно не влияе амотисьора на сходимостта на задните или предните колела и аз имах изпуснал заден амортесьор и карах с него около година но нямах никакви проблеми с гумите модела ми е комби. Преди три месеца ги смених с Kayaba и отидох за реглаж профилактично в една верига за автоуслуги 6plus в София до Практикер реглаж преден и заден мост 40 лева като задният мост нямаше нужда да се регулира и ми взеха 30 лева само за предният мост.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2043
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Регулиране сходимост на заден мост

Мнение от OgiDogi » 05 фев 2017, 11:45

Иван Атанасов написа:
05 фев 2017, 10:46
Това, което ме интересува е дали състоянието на амортисьорите, по- специално задните, влияе на регулировката на задния мост. Също така, нужно ли е и регулировка на сходимост отпред? Автомобила ми е с изпуснал поне един заден амортисьор, а същевременно забелязах, че "яде" задните гуми от вътрешната страна.
Когато задният мост е с възможност за промяна на наклони и сходимост, се прави цялостно регулиране на двата моста заедно, като се започва от задния. На независимо окачване отзад, каквото е на Мондео и Фокус комби, провисване на задницата (от натоварване или изпуснали амортисьори) води до събиране на колелата по посока на движението и би трябвало да яде гумите по външния ръб. Ако само единият заден амортисьор е изпуснал, най-много да има леко захождане в едноименната посока, когато пуснеш волана.
Ядене на гуми от вътрешната страна говори само за разчекната задница, поради неправилно регулиране някога във времето и поне една проверка е задължителна. Симптом за силно отворени задни колела е улесненото завиване, и дори презавиване - задницата се изнася и помага в завоя, но това може да доведе до поднасяне и пируети при влажен/прашен асфалт.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Иван Атанасов
потребител
потребител
Мнения: 163
Регистриран: 31 окт 2014, 11:26
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDDI, 90 HP, Комби, 2000 год.
Местоположение: Врачанско
Status: Извън линия

Re: Регулиране сходимост на заден мост

Мнение от Иван Атанасов » 05 фев 2017, 12:08

Аз не свързвам "яденето" на гумите с амортисьора, просто се интетесувам дали тоя, или тези задни амортисьори ще повлияят на задната сходимост. Понеже за момента или поне докато се оправи хубаво времето, няма да мога да се занимавам с амортисьорите. Там има проблем с демонтажа на задния ляв (десния вече е сменен с употребяван, но в добро състояние- имам и за лявата страна такъв) - ръждата е запекла горния болт и гайка и при опит за смяна, майстора не успя и каза, че трябва много разглобяване за да стане. А регулирането на сходимостта ми е по- спешно, за да не изяде и тия задни гуми.

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13097
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Регулиране сходимост на заден мост

Мнение от HACKO » 05 фев 2017, 13:10

Височината на автомобила, респективно схождението на независимото окачване не се влияе от състоянието на амортисьора, това зависи от състоянието на пружините и тампоните на носачите и щангите, но не от амортисьорите. Изпуснал амортисьор води до нестабилност във завой, понякога дори и леки завои може да създадат проблем, също така води до неравномерно износване на протектора на гумата (става на вълни). Дори и газовите амортисьори, които имат двупосочно действие нямат сила да повдигнат автомобила.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Иван Атанасов
потребител
потребител
Мнения: 163
Регистриран: 31 окт 2014, 11:26
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDDI, 90 HP, Комби, 2000 год.
Местоположение: Врачанско
Status: Извън линия

Re: Регулиране сходимост на заден мост

Мнение от Иван Атанасов » 05 фев 2017, 16:53

ОК, благодаря за отговора, значи засега мога като начало да отида за регулировка на сходимостите.

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 34 госта