Летни гуми, нови или втора употреба?

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
Потребителски аватар
valentyno
потребител
потребител
Мнения: 101
Регистриран: 23 мар 2014, 16:12
Модел на автомобила: focus 1.8TDdi и служебна Fiesta mk8
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от valentyno » 21 апр 2018, 16:44

Здравейте, поразгледах темите и ми се стори, че конкретно за летни гуми няма тема, та реших да направя, че да споделя тази пролет на какво заложих. Колата е с 195/55/16 - купих 4 нови Riken - made in Serbia. Покарах я малко, честно да кажа, не съм експерт, но ми се струват добре. Поразгледах и за втора употреба, но ми искат около от 50 до 70 лв за гума, от три години и нагоре. Тези ги взех за 75 лв./бр. монтаж, баланс и нови винтили, произведени са Януари 2018 г., смятам поне 4 сезона да ги търкалям, ако няма инфекции разбира се. За тази марка Riken, пише че са под ръководството на Мишелин, някой с повече информация?
Валентин Андреев - 0896726037

kito
потребител
потребител
Мнения: 727
Регистриран: 21 фев 2009, 17:50
Модел на автомобила: Ford Focus MK1 Turnier 1.6 16v, Ford Focus MK2 1.6 16v Ti-VCT
Местоположение: Казанлък/София
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от kito » 21 апр 2018, 19:01

За мен лично, гумите на колата са, като обувките за мен самия.
Купувам си чисто нови гуми от висок глас, карам ги до момента, в който усетя, че почват да губят сцепление в определени ситуации.
Случвало ми се е износени гуми или стари гуми с грайфер но твърди като камък да ме изхвърлят от завои, не е приятно и не искам за няколко стотин лева да си рискувам живота.

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от ivo_63 » 21 апр 2018, 19:23

В повечето сайтове за гуми има филтър за търсене. Премиум, средна хубост , боклук. Сещай се се къде е Рикен , Дейтона и т.н. Всеки не може да кара с най-марковите гуми, но хубавата гума си е ... хубава. За втора употреба изобщо няма смисъл да се коментира. Аз лично имам 4 зимни гуми , купени от магазина и карани 5000 км. С ДОТ 2014 , така се случи , че продадох колата и от циганене за пари зимните гуми останаха в мен и не бяха по размера на следващите ми две коли, ще ги сложа за зимата на 2018 ... Ще бъдат със стар ДОТ , но почти нови. Но това е случайност , на битака има само гуми тип - цървул.

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от OgiDogi » 21 апр 2018, 19:28

Евтините гуми излизат много по-скъпи в дългосрочен план, заради разхода на гориво (особено ако смяташ да ги караш 4 сезона).
Миналата пролет, малко преди смяната на зимните с летни, сцепих едната от предните Fulda непоправимо и на място в гумаджийницата взех някаква евтина, уж с хубав грайфер - да доизкарам сезона. Наесен след смяната установих, че колата дърпа наляво и размених с другата - взе да дърпа надясно, работата ясна - различна шарка и малко по-нова. Обаче, като дойде време за зареждане - разходът с над литър/100 нагоре, а за 5 месеца и около 3000 км. това са си едни 30+ литра нафта в повече и то само от една калпава гума, не ми се мисли 4 такива как биха се отразили. Сега с летните още не съм зареждал, но като гледам колко по-бавно слиза стрелката на горивото, пак е паднал чувствително разходът. Наесен тази въпросната гума си заминава и вземам две нови от изпробвани марки.



Моите 5 ст'инки.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от ivo_63 » 21 апр 2018, 19:51

Едва ли ще ти се качи разхода с 4 / 100, защото доста народ кара с евтини или калпави гуми и досега щяха да са разкрили тоя феномен. Въпросът опира до спирачен път и стабилност на автомобила за мен и предполагам повечето водачи. Дали ще ми гори 5/100 или 6/100, аз няма как да усетя пък и един литър гориво на 100 км в малка държава като нашата не е фатално. Аз лично имам 75 % градско и разхода е много относителен. Важното е да не спра в г..за на някого. При цена на една кутия цигари = 3л нафта не се тревожа много за разхода... :) .

ichikonti
потребител
потребител
Мнения: 33
Регистриран: 22 сеп 2017, 18:22
Местоположение: Севлиево
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от ichikonti » 21 апр 2018, 20:27

Нови!

Потребителски аватар
Ozzie
потребител
потребител
Мнения: 1152
Регистриран: 06 май 2016, 21:28
Модел на автомобила: Focus Turnier MkIII facelift 1,6 TDCi 85 kW / EZ 02/15
Ex:Ford Focus C-Max 1,6 TDCi - 80 kW
Местоположение: Варна
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от Ozzie » 21 апр 2018, 20:37

@valentyno
Цените на масовите размери са такива, че изобщо не може да седи на дневен ред въпроса нови или секънд хенд. Отговора е - НОВИ.
Колкото до RIKEN-а... Карал съм с TIGAR, което си същото. Първото лято са О.К., второто вече не.
По-добре с хубава жена на надуваем матрак, отколкото с надуваема жена на хубав матрак...

kito
потребител
потребител
Мнения: 727
Регистриран: 21 фев 2009, 17:50
Модел на автомобила: Ford Focus MK1 Turnier 1.6 16v, Ford Focus MK2 1.6 16v Ti-VCT
Местоположение: Казанлък/София
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от kito » 21 апр 2018, 21:34

Само нови, всичко друго е риск за живота на хората в колата. Представи си, че в рискована ситуация си с калпави гуми и се наложи да спреш, повярвай, всеки сантиметър е от значение. После никога няма да си простиш, че си спестил 100-200 лева от гуми

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от HACKO » 21 апр 2018, 22:55

OgiDogi написа:
21 апр 2018, 19:28
....
Миналата пролет, малко преди смяната на зимните с летни, сцепих едната от предните Fulda непоправимо и на място в гумаджийницата взех някаква евтина, уж с хубав грайфер - да доизкарам сезона.....
Различни гуми на един мост!?! На твое място щях да си мълча. ;):
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
OgiDogi
потребител
потребител
Мнения: 2042
Регистриран: 01 фев 2009, 00:09
Модел на автомобила: Orion 1.6DL '83 -> Mondeo 1.8TDi '97 с газ
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от OgiDogi » 21 апр 2018, 23:15

ivo_63 написа:
21 апр 2018, 19:51
Едва ли ще ти се качи разхода с 4 / 100, защото доста народ кара с евтини или калпави гуми и досега щяха да са разкрили тоя феномен. Въпросът опира до спирачен път и стабилност на автомобила за мен и предполагам повечето водачи...
Абе, добре се представя като сцепление при спиране и потегляне с пилене, дори прекалено добре - по-голямото триенето чак оказва влияние върху праволинейното движение и трябва леко да противодействам с волана.
Разходът няма да се увеличи с 4/100, ама вече гледам етикетчето да е нещо такова:
label.jpg
HACKO написа:
21 апр 2018, 22:55
Различни гуми на един мост!?! На твое място щях да си мълча. ;):

Еднакви по размер, със сходна шарка, но очевидно различен мат'риал. И нямам други оплаквания - виж по-горе.
Изображение
Ford не боледува - направо умира... примерно след 25 години. :D
ДЕ-РУСИФИКАЦИЯ

Потребителски аватар
valentyno
потребител
потребител
Мнения: 101
Регистриран: 23 мар 2014, 16:12
Модел на автомобила: focus 1.8TDdi и служебна Fiesta mk8
Местоположение: Сливен
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от valentyno » 22 апр 2018, 03:40

Ако има някой любопитен, на това попаднах из мрежата:

"Автогуми Riken"
"Riken е популярна марка гуми собственост на Michelin. Първоначално базирана в Япония, Riken Gomu Industry работи в областта на физическите науки и химически изследвания от 1917 г. По-късно, компанията разнообразява дейността си и се впуска в производството на автомобилни гуми под името и марката RIKEN. Името всъщност е абревиатура на "Riken Gomu", оригиналното име на компанията. През 1979г. фирмата RIKEN започва износ на автомобилни гуми за Съединените щати. След това, компанията се развива много бързо и започва да изнася гуми и за Европа, като се превръща в пълноправен производител на автомобилни гуми. През 1992 г., RIKEN е регистрирана като марка на компанията Michelin Okamoto Tire Corporation. След придобиването от Michelin, марката започва да се произнася като RIKEN, по американския начин.
Групата Michelin и нейното дъщерно дружество Tigar Tyres подписват договор през 2014г да се разшири производствения капацитет на завода Tigar Tyres в Пирот, който се намира на 300 км югоизточно от Белград.
Договорът се отнася за увеличаване на производствения капацитет на завода от 8 милиона гуми в 2012-12 000 000 гуми в края на годината 2016. Заводът произвежда и ще продължи да произвежда изключително гуми от нисък и среден клас, които се продават под марките Tigar, Корморан и RIKEN, всички от които са в портфолиото на Michelin Group. Разширението на завода е започнато в началото на 2013 г. и първите гуми трябва да излязат от новите производствени линии в средата на 2015 г. Повечето от гуми, произведени от завода в Пирот ще доставят за бързоразвиващите се руски пазари, както и на пазарите в Централна и Източна Европа, Африка и Близкия изток. Като цяло проектът ще представлява инвестиция от € 170 милиона за периода 2012-2016. В дългосрочен план, новото звено ще доведе до създаването на 700 работни места в Пирот."
Валентин Андреев - 0896726037

aspasia
потребител
потребител
Мнения: 1412
Регистриран: 30 ное 2010, 19:10
Модел на автомобила: форд фокус-2000 1.6 16v
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от aspasia » 22 апр 2018, 13:14

Тази година моите ги смених с Nexen за 67 лева+3 лева доставка по Спиди от Диана на тях пише Made in Korea с Dot 3217 изминал с тях около 2к километра за сега съм доволен доста добре се държат на пътя само след 150-160 има едвам доловима вибрация в волана но може и балансировката да не добра. Миналата година бях със Fulda-Ecocontrol Made in Turkey бяха с dot 2016 летни пак нови ги взимах бяха по скъпи от тази марка обаче по зле се представяха на спиране особено ако имаше дъжда едвам ги изтраях и ги продадох.

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от HACKO » 22 апр 2018, 14:23

Фулда отдавна не е това което беше.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от ivo_63 » 22 апр 2018, 14:34

Засега средна цена , но добро качество държи само Вредещайн според мен и си купих 4 летни. Доволен съм - за малко пари / 105 лв за брой 205/55/16/ , добри гуми. Зимните са ми 2х2 Фулда и Вредещайн , Фулдите ги държа отзад , съжалявам , че ги взех , но много бързах тогава .. Наистина не са това , което бяха.

Потребителски аватар
Запрян.Б.
потребител
потребител
Мнения: 93
Регистриран: 04 авг 2016, 18:39
Модел на автомобила: Mondeo
Местоположение: Пловдив
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от Запрян.Б. » 22 апр 2018, 14:56

Аз от Фулда летни пък съм доволен, взех ги миналата пролет чисто нови, дот 17-та година(made in Germany или France). Цяло лято и есен без забележки, сега отново сложени на колата. :)

Служебни карахме с NEXEN летни и на втори сезон станаха като пластмаса.

kito
потребител
потребител
Мнения: 727
Регистриран: 21 фев 2009, 17:50
Модел на автомобила: Ford Focus MK1 Turnier 1.6 16v, Ford Focus MK2 1.6 16v Ti-VCT
Местоположение: Казанлък/София
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от kito » 22 апр 2018, 15:21

Бях с нови Dunlop, след второто лято станаха корави на камък. Vredestein-a ми сега е доста по-добър май към момента, а и на другите ни коли Vresestein-а се държи още доста добре. Бившите ми зимни Goodyear ми се струват сега доста по-добри от таз годишните ми зимни Continental, който уж трябваше да са по-добри.

Ради-1
потребител
потребител
Мнения: 823
Регистриран: 20 юни 2013, 18:06
Модел на автомобила: Ford Focus 1.6 '00 lpg
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от Ради-1 » 22 апр 2018, 17:21

Аз съм с нови нексени отпред - 195 60 15 и фулда отзад - от 2016. Нексена ми се струва че бързо ще му свърши грайфера, ама засега не мога да дам мнение как е на мокро. А за фулдата така като ви чета явно съм отървал предишния собственик от тях

Sent from my Redmi Note 4 using Tapatalk


Eastbourne
потребител
потребител
Мнения: 901
Регистриран: 18 юни 2014, 10:14
Модел на автомобила: Focus c-max 1.8
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от Eastbourne » 23 апр 2018, 00:04

Аз щях да пиша, понеже ме хвана яд на платените тестове. Явно наистина е кой плати повече, неговата гума е на по-горно място

Карам с Vredestein. Доста съм доволен, тъй като съм имал няколко изключителни резки спирания и колата е залепвала на място + че това ще им е 4 сезон, а ще може и още един да изкара. Километрите също са доста.
До преди 2-3 години ги даваха малко под топ марките с позиции 3-4-5, в зависимост от размера.

Сега гледам летен тест на АДАК за 2018, в което са на последно място в категория "Непрепоръчителни" и се чудя какво се е променило за 2 години като гумите са си същите, размера също?
http://www.tyrereviews.co.uk/Article/20 ... 55-R16.htm
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Относно по-евтините гуми, при тях се износват адски бързо и ако направиш 3 сезона, то ще си карал малко. Както и сцепление и поведение при мокро също.
Наистина не си заслужава за 20 лв. на гума да се прави икономия

ivo_63
Потребител
Потребител
Мнения: 1260
Регистриран: 07 авг 2007, 10:35
Модел на автомобила: ford mondeo MK1 1.8 TD ex
ford focus 2 1.6 tdci 2007
Местоположение: ruse
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от ivo_63 » 23 апр 2018, 09:23

Не гледай ревютата по ред , а точките . Вредещайна има повече точки от Гудиъра. Масово около 42-43 точки хубавите гуми , единствено Мишлена е скочил на 47 точки , явно те са спонсорите на турнира :) . Иначе в края как се получава общата оценка не ми е ясно. Но и там отдавна е ясно , че спонсорите получават по-добри оценки. Аз съм пробвал доста марки и по критерия цена - хубост , ме устройват най-много.

Потребителски аватар
pepy1
Модератор
Модератор
Мнения: 4777
Регистриран: 18 май 2005, 22:38
Модел на автомобила: бивш форд ескорт 1.6i 16v zetec Ghia Combi'96
бившо пежо 306 комби 1,9 ТД пак комби и Сеат ибиза 3 цилиндров 1.4 дизел
Местоположение: шоп от Младост-4
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Летни гуми, нови или втора употреба?

Мнение от pepy1 » 23 апр 2018, 22:12

Един път съм купувал втора употреба! Никога повече няма да го направя, и това беше времето на соц возилата малко след 90г. Всесезонни - никога повече! Също обеца на ухото от соц возилата. Само нови гуми от среден клас нагоре! Пазиш си колата, пазиш си живота, и не само твоя а на тези в колата ти.
времето е като парите-никога не стига

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 29 госта