Непостоянен шум от задните колела

Предно/задно окачване. Джанти и гуми. Кормилна уредба. Спирачна система.
Потребителски аватар
bootlog
потребител
потребител
Мнения: 36
Регистриран: 04 май 2021, 10:45
Модел на автомобила: Focus 2008-, 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115PS)Sigma
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Непостоянен шум от задните колела

Мнение от bootlog » 09 май 2022, 21:39

Здавейте колеги, имам следния проблем:
От няколко дни се чува едни странен шум, така както го чувам според мен, е от задна лява част на колата, предполагам, че е от задно ляво колело - малко е трудно да се долови.
Характерно за шума е, че се появява при ниска скорост, често докато спирам, но се случва да се появи и когато съм по инерция, но винаги при много ниска скорост. Също така не всеки път се получава... от десет пъти да го направи три или четири. Освен това мога да мина няколко стотин метра и тогава при спиране да се появи, но може и да се появи малко след тръгване... с една дума честотата на шума е непостоянна. Може просто проблема да не се е развил до край и след време да го прави постоянно. Шума е равномерен, с един и същ интензитет, независещ от оборотите на колеото. Звука е като от среден тон на флейта или кларинет.
Дискове и накладки са сменени преди около месец с оригинални в Мото- Пфое, но не искам да ви насочвам прибързано в тази посока. Според мен не е от тях, но може би е свързано.
Имам някакво предположение от какво може да е, но ще ми е интеренсо да разбера вашето мнение, къде може да е проблема.

Потребителски аватар
margarit.hristov
Потребител
Потребител
Мнения: 140
Регистриран: 31 мар 2020, 19:21
Модел на автомобила: Форд мондео мк4 комби 1.8тдци 125к.с.
Местоположение: Свиленград
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Непостоянен шум от задните колела

Мнение от margarit.hristov » 09 май 2022, 21:44

Според мен е от гумите

freeway
потребител
потребител
Мнения: 536
Регистриран: 26 дек 2016, 23:08
Местоположение: sofia
Status: Извън линия

Re: Непостоянен шум от задните колела

Мнение от freeway » 09 май 2022, 22:22

И аз имам предположения но ми трябва време да се образовам музикално за да бъда по-точен....

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Непостоянен шум от задните колела

Мнение от HACKO » 09 май 2022, 22:52

Като се произнасят малко накладките ще спре.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
bootlog
потребител
потребител
Мнения: 36
Регистриран: 04 май 2021, 10:45
Модел на автомобила: Focus 2008-, 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115PS)Sigma
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Непостоянен шум от задните колела

Мнение от bootlog » 09 май 2022, 22:57

И аз помислих, че може да е от това, но вече повече от месец я карам и се чудя дали не е друго...

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Непостоянен шум от задните колела

Мнение от ivchotr » 09 май 2022, 23:10

Ако спирачната течност не е сменяна отдавна, е възможно спирачният апарат да задържа и накладките да остават по-дълго време допрени до диска. В такъв случай звукът ще се проявява най-вече при спиране, но и както го описваш. Ако си доливал спирачна течност, когато старите накладки са били износени и при слагането на новите не са отнели от нея, новите накладки ще приберат буталата на спирачния апарат докрай, което пък ще избута течността обратно в казанчето и то ще се препълни, а това също може да ги държи допрени до диска. В такъв случай износването им ще оправи донякъде свирнята. Нивото на течността в казанчето ще те ориентира дали това е проблемът.

Ако е от лагера, би трябвало да се чува постоянно, без значение спираш или не. В най-началната фаза на проблем с него, може и да се чува по този начин, както го чуваш ти, но е малко вероятно.

Гумите също ще се чуват постоянно.
Знам всички вицове за Форд :D

F Focus
потребител
потребител
Мнения: 1189
Регистриран: 25 сеп 2020, 17:56
Модел на автомобила: Форд Фокус 1.8 бензин 125к.с., 2006г.
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Непостоянен шум от задните колела

Мнение от F Focus » 10 май 2022, 12:52

За начало предлагам да провериш добре ли са затегнати гайките( :wink: ), пък после ще го мислим. Може да е от лагер, от нестабилно действащ спир. апарат, но интересното е, че се получава след определена интервенция на въпросното място.
За Протокола-на твое място не бих бил сигурен откъде точно идва звукът (не, че не си прав в случая), защото купето го разсейва навсякъде, така да се каже. Аз лично си признавам, че не съм слухар! :oops: Ама и професионалисти са го доказвали, че не са, като по тази причина съм сменял излишно два-три лагера на други марки.

Щом си сменял дискове и накладки в МП би трябвало да са "Моторкрафт"-демек "АТЕ", ама по-скъпи, дали са такива? Връщай се за рекламация, докато е време. С електрическа ръчна спирачка ли си?
Много автомати-слаби резултати!

Потребителски аватар
bootlog
потребител
потребител
Мнения: 36
Регистриран: 04 май 2021, 10:45
Модел на автомобила: Focus 2008-, 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115PS)Sigma
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Непостоянен шум от задните колела

Мнение от bootlog » 10 май 2022, 22:01

@ivchotr - има логика в това което казваш... Спирачната течност не я смениха заради техните опасения, че обезвъздушителните болтове на спирачните апарати били ръждясъли и можело да се скъсат (знаем какво имат предвид това)... Не знам дали са доливали, махали а и не мога да направя сравнение на нивото на спирачната течност, защото не погледнах преди смяната на спирачките на какво ниво е...
В следващите дни имам уговорка да погледнат отново спирачнаата система, да сменят спирачната течност и обезвъздушителните болтове, както и да погледнат дали не е въпрос на някой ръб на някоя от накладките или нещо от този род.
@F Focus - мисля, че гайките са ок. Иначе за свука, както написах в началото е такъв и е от от там, както аз го усещам... не съм слухар, но звука е ясен и със сигурност един автомобил не е направен да го издава при нормална експлоатация... затова се занимваме с този случай... а иначе за мястото от където идва - отново е по усещане... няма как да напиша тук: "чувам един звук някъде от колата, колеги помагайте..." Не съм с електронна ръчна...
@freeway - интересно ми е как ще опишеш тук, звук от разбит лагер например???? Тууут... скръъъц...?????? В началото написах 6 реда описание на проблема и това, което разбра ти е, че трябва да се обарзоваш музикално? Не си бил в настроение, разбирам :)
Како цяло се чудех дали не е лагер, но както винаги може да е от няколко места проблема. Исках да разбера някой играл ли е подобно "хоро"...

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13096
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Непостоянен шум от задните колела

Мнение от HACKO » 10 май 2022, 22:25

Когато се сложат нови накладки, буталата на спирачните апарати се прибират до край, обаче тъй като точно края на буталата през повечето време е извън буталото, най-често по него се натрупва прах, мръсотии а понякога и ръжда. И така като се прибере буталото за да се монтират новите накладки и мръсотията влиза също с него и буталото почва да се движи по-трудно. Налягането на течността го избутва без проблем навън, но на вътре се прибира само, затова и не се прибира достатъчно и затова накладките леко опират в диска и издава звук. С течение на времето при работа и в следствие на движението буталото се раздвижва а и в следствие на износването нещата се оправят.
Няма нищо общо със смяна на течност или препълване на системата, казанчето не е херметично и просто ще изтече. Ако е много фрапиращо, решението е накладките да се свалят, буталото да се избута напред и да се почисти.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
bootlog
потребител
потребител
Мнения: 36
Регистриран: 04 май 2021, 10:45
Модел на автомобила: Focus 2008-, 1.6L Duratec 16V Ti-VCT(115PS)Sigma
Местоположение: Sofia
Status: Извън линия

Re: Непостоянен шум от задните колела

Мнение от bootlog » 10 май 2022, 22:38

Мда... има логика...
Силно се надявам само да не кажат, че ще оправят проблема като ми продадат лагер главина а в същотот време просто почистят елементите... :twistednew:
Това, което казваш звучи логично...

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Непостоянен шум от задните колела

Мнение от ivchotr » 11 май 2022, 14:15

На Форда не съм му барал казанчето, но на друго МПС ми се е случвало да не мога да монтирам новите накладки, защото буталото в спирачния апарат не ще да се върне докрай - спирачната течност е запълнила обема на казанчето и го подпира. Наложи се да отнема малко от нея, та да прибера буталото и да сложа накладките.
Затова по-горе писах, че ако в момента спирачната течност е най-много на максимума, проблемът няма да е в нея.
Когато спирачната течност не е сменяна с години, си променя качествата и започва да "яде" от материала на маркучите. Наскоро имахме проблем с едни спирачки - след задействане буталцата не се прибираха. Буталцата чисти като огледало, ама не работят. Оказа се, че в една от връзките е заседнал боклук и пропуска течността еднопосочно към апарата. Като клапан. Натам пуска, а обратно към казанчето не ще. В резултат - блокирало колело. Подобен проблем имахме и преди повече от 20 години. Тогава на магистралата просто спряхме достъпа на спирачна течност към блокиращото колело и така се прибрахме в София.
Със зацапаните буталца въпросът стои наистина така, затова при всяка смяна на накладки е добре да се обслужват и те.
Знам всички вицове за Форд :D

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10831
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Непостоянен шум от задните колела

Мнение от ЯЛТА » 11 май 2022, 15:06

ivchotr написа:
11 май 2022, 14:15
защото буталото в спирачния апарат не ще да се върне докрай
Отвиваш болтчето за обезвъздушаване, и буталото се прибира, изхвърляйки излишната и пречеща на буталото да се върне, течност.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
ivchotr
потребител
потребител
Мнения: 822
Регистриран: 31 окт 2015, 13:40
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Непостоянен шум от задните колела

Мнение от ivchotr » 12 май 2022, 11:19

Да. И това е вариант. Така отблокирахме колелото наскоро.
Знам всички вицове за Форд :D

Отговори

Върни се в “ХОДОВА ЧАСТ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 19 госта