Температурният датчик на Focus

Акумулатор. Алтернатор. Стартер. Запалителна система. Осветление и сигнализация.
Des
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 13 дек 2008, 16:41
Модел на автомобила: Ford Focus 1,6 Zetec
Status: Извън линия

Температурният датчик на Focus

Мнение от Des » 13 дек 2008, 16:50

Здравейте,
Отскоро съм горд собственик на Форд Фокус, но като всеки с кола на старо и аз започвам да откривам разни проблемчета едно по едно. В случая става дума за това, че стрелката на термоментъра на таблото започва да излиза от червената зона когато станат по-високи оборотите, на които работи колата (след 2500-3000) и на баир. Странното е, че не светва лампата за температура на таблото, въпреки, че стрелката ще излезе от очертанията на червеното в някой момент. Показанието е очевидно грешно, защото нито водата ми е завряла, нито има някакви други индикации, че съм в червената зона. В града нямам такива проблеми, най-силно се усеща при изкачване по баир, но като върна газта и за 10-15 секунди стрелката отива посредата. Някой имал ли е подобен проблем? Възможно ли е да е датчика за температурата ( и къде точно стои )?

Потребителски аватар
diggers
потребител
потребител
Мнения: 62
Регистриран: 05 яну 2008, 19:09
Модел на автомобила: Ford Mondeo 98 1.8i-zetekGHIA
Местоположение: Ботевград
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от diggers » 13 дек 2008, 17:36

Би трябвало,да е някаде около термостата.

Des
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 13 дек 2008, 16:41
Модел на автомобила: Ford Focus 1,6 Zetec
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от Des » 15 дек 2008, 18:05

Какво може да го кара да полудява точно по такъв странен оборотно-зависим начин?

Потребителски аватар
OhljovchO
потребител
потребител
Мнения: 207
Регистриран: 15 дек 2007, 20:04
Модел на автомобила: Ford Focus МК2 1.6 Duratec 100HP, 2005г. с газов инжекцион
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от OhljovchO » 15 дек 2008, 18:46

Теоретично ако не бъркам тоз датчик е по същество някакво температурно зависимо съпротивление. Като се прецака е възможно да е оборото-зависимо щот кат дадеш газ се вдига напрежението и може датчика да пропуска повече ток и да рипа стрелката. Ма ако е така и на място като и дадеш рязко газ ще го прави... кат е загряла...
Да си кажа правичката идея си нямам реално, само разсъждавам "на клавиатура" :)
Ако не е милиони кинти сменяй го и ще си покаже.
Предполагам има начин да се замери пущината дали подава вярно инфо.
А ако и други стрелки ти се държат неадекватно от време на време значи на акумулатора му е дошло времето :)
Освен това ако е каран доста време така таз лампичка аварийната може и да е изгоряла вече та... и това можеш да провериш.

Ето извадка от сервизното ръководство:

Надежное охлаждение
В модуль управления силовым агрегатом (PCM)
двигателя заложена стратегия, которая будет
управлять двигателем, если последний начнет
перегреваться.
Если двигатель начинает перегреваться,
активизируется 1-я стадия стратегии. Датчик
температуры головки цилиндров (СНТ) посылает
сигнал в модуль РСМ, который дает команду на
перемещение стрелки указателя температуры в
красную зону.
Если двигатель не выключается, а температура
продолжает расти, загорается контрольная лампа
«Power Train Check» («Проверка силового
агрегата»). Это указывает водителю на то, что
двигатель приближается к критическим пределам
и должен остановиться. В этот момент PCM
генерирует DTC p1285, который можно извлечь,
используя WDS.
Если водитель игнорирует включение контрольной
лампы и показания указателя температуры,
активизируется 2-я стадия стратегии. Модуль РСМ
начинает управлять двигателем при выключенных
двух цилиндрах и ограничении частоты оборотов
двигателя до значения, не превышающего 3000
об/мин. Одновременно загорается контрольная
лампа неисправности (MIL). Это указывает на то,
что может возникнуть значительное неустранимое
повреждение двигателя, и это будет влиять на
уровень токсичности выхлопа. В этот момент PCM
генерирует DTC p1299, который можно извлечь,
используя WDS.
Воздух всасывается в выключенные цилиндры,
которые помогают регулировать температуру
внутренних элементов двигателя. Выключение
цилиндров чередуется между цилиндрами, что
позволяет обеспечить равномерное охлаждение
всех цилиндров.
ПРИМЕЧАНИЕ: Если водитель использует
большой ход дроссельной заслонки (например,
при маневре обгона), когда модуль РСМ
активизирует выключение двигателя (2-я стадия),
выключение будет задерживаться на 10 секунд.
ПРИМЕЧАНИЕ: После того, как активизирован
режим работы с 2-мя цилиндрами, двигатель не
будет возвращаться к работе на 4 цилиндрах даже
в том случае, если температура должна упасть, до
тех пор, пока зажигание не будет выключено и
затем снова включено.
ПРИМЕЧАНИЕ: MIL можно погасить только при
использовании WDS после устранения
неисправности и удаления DTC.
Если температура двигателя продолжает расти,
вступает в действие 3-я стадия стратегии. Это
приводит к полному выключению двигателя,
прежде чем возникнет его серьезное повреждение
или заедание. Лампа проверки силового агрегата
начинает мигать, указывая водителю на то, что
через 30 секунд двигатель будет выключен. Это
дает водителю время на выбор подходящего места
для парковки.

Des
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 13 дек 2008, 16:41
Модел на автомобила: Ford Focus 1,6 Zetec
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от Des » 01 яну 2009, 21:37

Уау, голям фокусник се оказа този Фокус...
Смених водна помпа, температурен датчик, термостат, промих радиатора с препарат, зачистени са всички маси... нищо, все още датчикът дава, че прегрява тръгна ли по баир. Колата видимо не прегрява, обаче много странно, водата, която се връща в казанчето, е с много водни мехури, сякаш се обезвъздушава (което е постоянно, така си работи)... Перките се включват когато стрелката на термометъра на водата дава нормална работна температура, а тръбите на радиатора са една топла и една студена, когато термостатът би трябвало да е отворил. Теромстатът е тестван и отваря на около 70 градуса, значи и от него не е...

Датчикът за температурата, обаче, не е потопен а е директно навит в главата, без всякакви термопасти и каквото и да било друго, което да изключи въздушна възглавница между него и двигателя. Възможно ли е това да е фабричен дефект? За zetec 1.6 16V двигател какъв би трябвало да бъде този датчик? Не знам от къде другаде може да идва подобен проблем, чакам идеи от факир, защото май такъв ми трябва вече:)

focusfocus
потребител
потребител
Мнения: 742
Регистриран: 22 яну 2008, 11:47
Модел на автомобила: focus; 2002, Zetec 1.8 benzin, 16 V
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от focusfocus » 01 яну 2009, 22:32

Виж тази тема:

http://www.clubford.org/forum/viewtopic.php?f=9&t=24341" onclick="window.open(this.href);return false;

виж и линка който съм постнал там.
focusfocus написа:http://www.panuworld.net/misc/focus/index.htm" onclick="window.open(this.href);return false;

ето тук е написано как да си включиш тест режима. Като го включиш виж си температурата дали е в нормални граници, поне да знеш дали е стрелката или датчика. ПОкарай малко на тест режими виж дали има промени в температурата.

Des
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 13 дек 2008, 16:41
Модел на автомобила: Ford Focus 1,6 Zetec
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от Des » 02 яну 2009, 11:42

Разгледах показанита на дигиталния термометър, когато ми влиза в червената зона показва 118 градуса , интересното е, че стрелката на уреда не помръдва от нормално положение между 80 и 110 градуса, което ме кара да си мисля, че има някакво несъответствие между показанията на двата термометъра... Би ли трябвало да вкарва само вода в казанчето, без въздух, защото при мен няма почти никакво движение на вода, но доста въздух циркулира, когато е загряла и ме насочиха към изядена гарнитура, през коят да вкарва въздух... Възможно ли е да е това? Каква е нормалната работна температура на двигателя (118 градуса в червената зона ли е реално)?

focusfocus
потребител
потребител
Мнения: 742
Регистриран: 22 яну 2008, 11:47
Модел на автомобила: focus; 2002, Zetec 1.8 benzin, 16 V
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от focusfocus » 02 яну 2009, 11:53

Честно казано 118 ми се струва малко за червена зона,но пък не е много нормално да ходи чак до там. Ако има гарнитура да вкарва въздух, то от там съответно ще изкарва въздух(пара) и ще ти свършва водата, виж си маслото как е че да не се окаже че там има вода, малко вероятно но все пак.
Отваря ли големия кръг?, и имаш ли парно?

Големия кръг: радиятора ти трябва да пари ако го е отворил, тръбите които отиват към него също.

Що се отнася до стрелката и дигиталния при малки разлики много трудно се отчитата на стралката 90-100 е почти невидимо, същото е и при километража.

Des
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 13 дек 2008, 16:41
Модел на автомобила: Ford Focus 1,6 Zetec
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от Des » 02 яну 2009, 11:58

Доколкото виждам няма вода в маслото, пара не изкарва също... Парно имам, термостатът е тестван преди да ми го сложат и отваря на около 70 градуса, обаче странното е, че входната тръба на радиатора е топла, а изходната - студена, когато големият кръг би трябвало да е отворен...

focusfocus
потребител
потребител
Мнения: 742
Регистриран: 22 яну 2008, 11:47
Модел на автомобила: focus; 2002, Zetec 1.8 benzin, 16 V
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от focusfocus » 02 яну 2009, 18:06

Ми тогава извода е че вода в радиатора няма, или по-точно не циркулира.

Причина, някъде е запушен или входа или изхода. Ще трябва да свяляш тръбите. Друго е че термо датчика отваря ама дали и клапата сработва.

Des
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 13 дек 2008, 16:41
Модел на автомобила: Ford Focus 1,6 Zetec
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от Des » 02 яну 2009, 18:41

Не е радиатор... тестван, че и минат с течност за отпушване, всичко минава през него. Сега обаче боднах стария датчик за температурата в маклия кръг, където не вдигна повече от 89-90 градуса... на друго място по двигателя температурата също не се вдига, измерих със сондата на мултицета, 92 градуса максимум. Единственото логично обяснение температурата на главата да е по-висока от всички останали места по двигателя е да има нещо запушено по охлаждането на двигателя, възможно ли е да е това? Отчетените 118 градуса от датчика на главата са реални. При положение, че охладителната ми течност е кристална и прекарвах и такава, която почиства радиатори и би трябвало да е почистила и някакви наслоявания по охладителните отвори в двигателя...

focusfocus
потребител
потребител
Мнения: 742
Регистриран: 22 яну 2008, 11:47
Модел на автомобила: focus; 2002, Zetec 1.8 benzin, 16 V
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от focusfocus » 02 яну 2009, 21:07

Des написа:......входната тръба на радиатора е топла, а изходната - студена, когато големият кръг би трябвало да е отворен...
Сам си отговаряш, водата не циркулира през радиатора и след като си сменил водна помпа, то остава да е нещо запушено по веригата, и пак те питам сигурен ли се клапана на радиатора отваря?

kotyo
потребител
потребител
Мнения: 66
Регистриран: 04 май 2006, 00:08
Модел на автомобила: MONDEO1.8 16v `94
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от kotyo » 02 яну 2009, 21:54

Хм, а капачката на разширителния съд държи ли налягане? Моето Мондео си завира без капачка като стой та гледай и то на работна температура!!! А на две приятелчета с Клио имаше подобен проблем, мехури, чудеса, стрелката показва каквото си поиска... Мислехме, че е ганитура, а то на едното не държеше капачката, другото имаше мъничка дупчица на радиатора и никой не вярваше, че е от това ама я запушихме и се оправи. Дано е някоя подобна глупост. Успех!

Des
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 13 дек 2008, 16:41
Модел на автомобила: Ford Focus 1,6 Zetec
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от Des » 04 яну 2009, 11:21

Капачката доколкото виждам си държи, фъска по малко като спра и когато я освобождавам докато е топла изкарва въздух под налягане... а дупчица в радиатора не знам как да я хвана без да го свалям, със сигурност видимо вода не тече и не изчезва... Смених и гърнетата вчера (насочиха ме натам) но пак ударих на камък...

Des
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 13 дек 2008, 16:41
Модел на автомобила: Ford Focus 1,6 Zetec
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от Des » 05 яну 2009, 10:01

Насочиха ме към гарнитура.. май само това остана... Казаха ми, че е метална и като се прегрее колата се огъва най-често мейду 2ри и 3ти цилиндур и оттам смуче въздух. Струва ми се, че това е единственото логично обчснение, което остана, та да видим.

focusfocus
потребител
потребител
Мнения: 742
Регистриран: 22 яну 2008, 11:47
Модел на автомобила: focus; 2002, Zetec 1.8 benzin, 16 V
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от focusfocus » 05 яну 2009, 10:32

Добре де ако смуче въздух нали ще излиза също така, тогава ще губиш течност. А ти нали не губиш течност.

Вземи си обезвъздуши колата, както трябва и пробвай дали е възможно клапъна да го отвориш ръчно.
водната помпа върти ли, турбинката наред ли е?

Гарнитурата ме съмнява да е.

P.S

DES,

Недей сменя гарнтура преди да се провери всичко друго елементарно.

Des
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 13 дек 2008, 16:41
Модел на автомобила: Ford Focus 1,6 Zetec
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от Des » 05 яну 2009, 16:04

Честно казано не знам дали губя течност, вече не мога да я хвана. Толкова пъти я проточвах да я пълня с разни почистващи течности, за да я обезвъздушавам и т.н., че вече губя представа. Но със сигурност не е водна помпа, сменена е и си работи точно. Интересното е, че като загрее цялата вода отива в казанчето, затова се насочих към гарнитура - двиагтеля явно се пълни с въздух щом цялата вода е на друго място. Другото което е, дава ми D073 - Missing/Invalid Coolant Temp Data - което ми прилича на въздушна възглавница някъде, където не трябва да я има (не е и термодатчик, той си работи). Довечера ще ида до Дунев и ако имам късмет ще я погледнат и там.

focusfocus
потребител
потребител
Мнения: 742
Регистриран: 22 яну 2008, 11:47
Модел на автомобила: focus; 2002, Zetec 1.8 benzin, 16 V
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от focusfocus » 05 яну 2009, 16:07

стана ми интерсно какъв е този неразрешим проблем и се порових малко в други форуми.

Общо взето се говори като начало термостати уплътнения и тнт

Така няколко въпроса:

Включва ли перката да върти като загрее колата?

Ако не включва: Проверяваш бушон и ел. инсталацията към перката, най-вече връзката на корпуса на перката.

После на загасен студен ДВГ отваряш капачката и стискаш горната тръба. Излизат ли мехури въздух?

Преглеждаш дали отнякъде не сълзи на някое уплътнение на накоя тръба. и капачката на разширителния съд дали пуска налягане.

И колегата по-горе ти е написал откде да свалиш ръководството, вътре са описани доста процедури за проверка.

взему му хвърли един поглед.


П.с. Това че отива в казанчето да не те притеснява, въпроса е дали циркулира там.
и при тази грешка която ти дава, виж сензора за температурата, щото в крайна сметка той подава на компа инфо кога да включи перката.
А D073 - Missing/Invalid Coolant Temp Data ми се струва че и само на въздух да си пак трябва да даде нещо.

а ако в ДВГ има само въздух стрелката ти ще забие в червената зона като оборотомер на пълна газ.

Des
потребител
потребител
Мнения: 40
Регистриран: 13 дек 2008, 16:41
Модел на автомобила: Ford Focus 1,6 Zetec
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от Des » 05 яну 2009, 17:51

Включва ли перката да върти като загрее колата?
- Перката си включва когато стопли хубаво, да.
После на загасен студен ДВГ отваряш капачката и стискаш горната тръба. Излизат ли мехури въздух?
- Не, нищо не излиза.
Ръководството го свалих и прегледах много внимателно всичко по охладителната система. Обезвъздуших както си пише по книгите.
Обаче продължава да ми вкарва мехури в казанчето когато отвори термостата, при това - без да губи вода (не разбирам, нали е затворена система??). Уплътненията са проверени всички, всички връзки, изглежда наред. Капачката държи, очевидно, защото като я развия топла и излиза под налягане въздухът.
Относно грешката - датчикът за температурата на главата е ОК, а и през него не минава водата, така че няма как да даде такава грешка, та ми е чудно има ли друг датчик който е за температура на антифриза... не намерих такова нещо никъде (около термостата няма). Струва ми се обаче, че водата в самата глава завира (само там), защото бълбука странно като спра след като е загряла (възможно е и да е само от въздуха, който циркулира, но няма как да разбера.

focusfocus
потребител
потребител
Мнения: 742
Регистриран: 22 яну 2008, 11:47
Модел на автомобила: focus; 2002, Zetec 1.8 benzin, 16 V
Status: Извън линия

Re: Температурният датчик на Focus

Мнение от focusfocus » 05 яну 2009, 18:01

няма как да има въздух в ДВГ и да имаш същото ниво течност в системата.

Сигурен ли си че системата е пълна и че тоя термо клапън отваря и в крайна сметка колата кава е 1.6, 1.8
или дизел.

Мисля че има и датчик за температурата на водата, който трябва да е някъде другаде. не на главата.

Ако имаш термометър за високи температури премери водата в казанчето и виж дали отговаря на тази която излиза на таблото на дисплейя в тест режим, преди да е загряла много още началото на 50-60 градуса. Мисля че този датчик на главата показва с около 10 градуса под темп. на водата.

Заключена

Върни се в “ЕЛ. ИНСТАЛАЦИЯ и ОБОРУДВАНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта