Новия закон за целогодишно ползване на фаровете ???

Акумулатор. Алтернатор. Стартер. Запалителна система. Осветление и сигнализация.
Потребителски аватар
Атанас
потребител
потребител
Мнения: 857
Регистриран: 18 окт 2006, 15:36
Модел на автомобила: Mondeo MK2 1.8TDI в сърцето ми
Mondeo MK3 2.2TDCI
Местоположение: София
Status: Извън линия

Новия закон за целогодишно ползване на фаровете ???

Мнение от Атанас » 15 авг 2012, 09:21

nikolovvd написа:...
Ъ-хъ, четох я :lol: но нищо интерсено. Въпросът беше, има ли правила, по които да се монтират - е, има такива.
Точно по тази причина е много трудно да видиш в Европа всякави DIY изпълнения от този род. Ако искаш да го направиш сам, спазваш условията и после на Технотест, при положение, че имаш сертифицирани "фарчета", ако и фаровете ги правиш ти, първо ги сертифицираш в лаборатория и после предната стъпка. Ако не, отиваш във фирма, която твърди, че има типов сертификат за монтаж на въпросните устройства.
Имах идея да свържа дългите като дневни, за да не си "горя" ксенона с постоянни включвания и изключвания, но не може... Така е в Европа, така ще го направя.


п.п.
Не ми е ясно защо винаги (като нация) трябва да сме наопъки.

Потребителски аватар
nikolovvd
потребител
потребител
Мнения: 4952
Регистриран: 15 май 2006, 16:18
Модел на автомобила: Mitsubishi X
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Re: Заобикаляне на новия закон за целогодишно ползване на фарове

Мнение от nikolovvd » 15 авг 2012, 10:30

Защото сме свободомислещ народ и трудно се вкарваме в някакви рамки. Освен това все гледаме да прецакаме държавата или да заобиколим закона, каквото е и заглавието на темата.
В нормалните държави хората спазват законите, а у нас се търси начин за заобикалянето им. Отделно се обявяват за какви ли не законотворците, КАТ и другите държавни институции свързани с промените.
Всички разбираме от право, футбол, политика, икономика и каквото още се сетиш. В който форум да влезеш 2/3 от пишещите в темите за шофиране с включени светлини през деня са против, защото видите ли - крушките, акумулаторите, разхода на гориво, изгорелите газове и т.н. са все вреди.
Обаче сипваме гориво и не спираме да бръмчим на климатик, защото е жега. Все едно да се оплакваме, че като пием бира се превръщаме в посредници на бирата между бара и тоалетната.
Както и да е! Може и да не съм прав. Времето ще покаже, но пък сега лъснаха неизправните водачи с изгорели от преди месеци крушки.
Аз съм лесен. Само срещу 2600 лв. сменям фаровете с вградени DRL светлини, ако не ми се кара на къси. Ако ми потъмнеят фаровете - свалям, шлайфам по рецептата на Ялта и междувременно вграждам светодиодите.

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13097
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Заобикаляне на новия закон за целогодишно ползване на фарове

Мнение от HACKO » 15 авг 2012, 11:15

Навсякъде има хора, които искат да заобиколят закона, но само в България Андрешко е национален герой и се изучава в училищата, което пък ни прави свободно мислеща нация.
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
peterdi_bg
потребител
потребител
Мнения: 2076
Регистриран: 11 сеп 2008, 22:02
Модел на автомобила: n/a
Местоположение: София
Status: Извън линия

Re: Заобикаляне на новия закон за целогодишно ползване на фарове

Мнение от peterdi_bg » 15 авг 2012, 11:54

По въпроса с разхода, крушките и прочие ще напиша само едно нещо, пък който иска както иска да го разбира.
Миналата година, когато ходих до Румъния, навъртях може би около 1200 км за 48 часа, от които сигурно половината ги минах през нощта.
През деня карах на долни фарове.
Разходът средно ми излезе 5,7 с обикалянето из Букурещ и Брашов в задръствания, търсене на хотели, места за паркиране и какво ли не още (това между другото е и най-ниския разход изобщо, който със сивата някога съм постигал).
Досега за цялото време, откакто имам долния чифт фарове - година и половина за последния комплект, нямам сменена крушка, а преди това съм сменил всичко на всичко една.
Няма да участвам в дискусии относно ползването на долния чифт фарове като дневни светлини, това е толкова дълга тема че не ми се захваща изобщо.
ЦЕНИ ЖИВОТА! УБИЙ СКОРОСТТА!

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10847
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Заобикаляне на новия закон за целогодишно ползване на фарове

Мнение от ЯЛТА » 15 авг 2012, 12:02

HACKO написа: но само в България Андрешко е национален герой и се изучава в училищата, което пък ни прави свободно мислеща нация.
*00940* *00940* *00940* *00940* *00940* *00940* *00940* *00940* *00940* *00940*
Между впрочем, преди малко оставих "Мондьо" в Мото Пфое - Младост за активиране на дневните светлини. Мислих, мислих, и си изпълних решението, като си я получа ще пиша за резултата.
Резултата: С подаване на контакт късите светлини светват, а по време на въртене за палене загасват, след което пак си светват, само късите фарове. Сега ще реве полицията, защото като не се включат навреме в тъмното фаровете, отзад нищо не свети,- демег като на престъпник !
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
bateto_toshko
потребител
потребител
Мнения: 1216
Регистриран: 01 юни 2008, 16:57
Модел на автомобила: Fiesta 1.4 Ghia '96
(Zetec-SE,16V, 90PS)
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Заобикаляне на новия закон за целогодишно ползване на фарове

Мнение от bateto_toshko » 16 авг 2012, 15:10

toodoo написа:В клуба на фолкзваген има тема как да се направи, че късите светлини да се пускат със запалване на двигателя и да се гасят автоматично със спирането му. Схемата е елементарна, изпълнена с едно реле.
http://alfa.kachi-snimka.info/viewer.ph ... 16213u.GIF" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Свързва се управляващата намотка къв динамото ( на МК1 излизат 2 кабела - свързах я към тънкият) и маса, а силовата - към захранване 12V+ и късите светлини. Та въпроса ми е - къде да я свържа към късите светлини в двигателния отсек, като не мога да открия кабела, (или кабелите?) който ги захранва? Същите са положени в тръби, обвити с изолирбанд и не мога да ги намеря, а ел.схемата им е неразгадаема.
Най -лесно е малко преди буксата на фара .Аз обаче не съм фен на снадките при ток 5-10 ампера.Предпоставка са за разхлабване и окисляване и от това фара почва да свети слабо.Ако правя снадка(спайка)бих го сторил в управляващата верига на релето където тока е по -малък .След дълго мислене реших да ползвам оригиналното реле за фаровете.Ще се пускат още на контакт(със мост между контакт 15 и упр.верига на релето за късите) , а ще сложа LED крушки на късите и габаритите по 5w , за да не се товари акумулатора. Като правим нещо трябва да е надеждно , все пак не е да си запоиш една платка и да стои в къщи.Има атмосферни условия вибрации , не се знае каква беля може да направи един електронен модул произведен в незнаен китайски гараж.А хубавите модули правени в "знайни гаражи" струват доста пари :)
сърцето ми обича форд мустанг , а джоба фиеста :mrgreen:
Една кола не може да се оправи докато не се счупи

Потребителски аватар
HACKO
Модератор
Модератор
Мнения: 13097
Регистриран: 24 май 2006, 21:22
Модел на автомобила: FORD
FOCUS 00г/1.6/КОМБИ/ Х 7003 КА
FOCUS 04г/1.6/ X 4696 KK
SUBARU LEGACY 10г/2.0/ СВ 6292 ВК
Местоположение: ХАСКОВО
Status: Извън линия

Re: Заобикаляне на новия закон за целогодишно ползване на фарове

Мнение от HACKO » 16 авг 2012, 16:18

bateto_toshko написа:......А хубавите модули правени в "знайни гаражи" струват доста пари :)
В момента разработвам модул във "знаен гараж", моя :mrgreen:
Въздържайте се от излишни цитати, има бутон "ОТГОВОРИ", ще заключвам! *0030*

Потребителски аватар
nikolovvd
потребител
потребител
Мнения: 4952
Регистриран: 15 май 2006, 16:18
Модел на автомобила: Mitsubishi X
Местоположение: Видин
Status: Извън линия

Re: Новия закон за целогодишно ползване на фаровете ???

Мнение от nikolovvd » 16 авг 2012, 16:34

Недей да се мъчиш!
Всякакви импровизации - монтиране на самоделни дневни светлини с неподходящи крушки и нанасяне на корекции на рефлекторите, пробиване на отвори в тях с цел монтаж на допълнителни светлини са незаконни и терминът за това нарушение е "неразрешена промяна в конструкцията в превозното средство".
http://fakti.bg/avto/46175-zakonni-li-s ... e-svetlini" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;" onclick="window.open(this.href);return false;
Колегата ти го е разтълкувал закона, така че ще си караме на къси! ;):
В противен случай попадаме в чл.178 ал.1 т.2 и ни грози глоба от 2000 до 7000 лв.

Потребителски аватар
bateto_toshko
потребител
потребител
Мнения: 1216
Регистриран: 01 юни 2008, 16:57
Модел на автомобила: Fiesta 1.4 Ghia '96
(Zetec-SE,16V, 90PS)
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Новия закон за целогодишно ползване на фаровете ???

Мнение от bateto_toshko » 16 авг 2012, 16:48

Аз до колкото разбрах Наско говори за модул за управление на късите.Не става дума за дупчене на рефлектори и монтиране на коледни елхи по колата :)Ако модула за управление на късите по електрически път е забранен , значи и допълнително слаганите аларми трябва да са забранени по тая логика :)
сърцето ми обича форд мустанг , а джоба фиеста :mrgreen:
Една кола не може да се оправи докато не се счупи

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Заобикаляне на новия закон за целогодишно ползване на фарове

Мнение от dimkar » 16 авг 2012, 17:35

ЯЛТА написа:...Резултата: С подаване на контакт късите светлини светват, а по време на въртене за палене загасват, след което пак си светват, само късите фарове...
С това нещо ще си от сменяш на крушки. Дано да не са Н7, като на моята Фиеста.

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10847
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Новия закон за целогодишно ползване на фаровете ???

Мнение от ЯЛТА » 16 авг 2012, 18:02

Изображение
Ето това не искам да се случва !
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
S_C
потребител
потребител
Мнения: 4597
Регистриран: 05 юни 2008, 23:00
Модел на автомобила: Mondeo`95 2.0
Marea`01 1.6
Caravelle JX
Местоположение: София
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Новия закон за целогодишно ползване на фаровете ???

Мнение от S_C » 16 авг 2012, 20:05

Позволявам си да изкажа сериозни резерви не само относно квалификацията на Главен инспектор Красимир Костов да тълкува нормативни актове, но и относно чисто законовата възможност да прави задължителни такива.
Извинете ме,но това са свободни съчинения на някакъв катаджия,изживяващ се от години като медийна звезда.
Тези въпроси се решават със съдебна практика.А до тук тя недвусмислено е показала,че тълкуването на закона,направено от служители на КАТ, е погрешно в поне 80% от случаите.

За последните 5 години КАТ не можаха да решат съвсем елементарен за проблем като "ксенона", тръгнали да ми обясняват какво е дневни светлини...Смях без гащи!
Не говоря с непознати. Никога не се знае кой от двама ни ще се окаже психопат!

Потребителски аватар
bateto_toshko
потребител
потребител
Мнения: 1216
Регистриран: 01 юни 2008, 16:57
Модел на автомобила: Fiesta 1.4 Ghia '96
(Zetec-SE,16V, 90PS)
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Новия закон за целогодишно ползване на фаровете ???

Мнение от bateto_toshko » 16 авг 2012, 22:22

ЯЛТА написа:Изображение
Ето това не искам да се случва !
Предполагаш , че е от дневните фарове ли? :roll:
сърцето ми обича форд мустанг , а джоба фиеста :mrgreen:
Една кола не може да се оправи докато не се счупи

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Новия закон за целогодишно ползване на фаровете ???

Мнение от dimkar » 17 авг 2012, 10:53

Хм, по този начин натоварваш повече фаровете и кабелите и си направил 1-2 крачки към тази снимка. :)

Потребителски аватар
_bioHAZArd_
потребител
потребител
Мнения: 286
Регистриран: 28 мар 2008, 13:09
Модел на автомобила: Ford Focus 1.8 TDCI, Ford Mondeo 1995 2.0 136 hp 16V Ghia ГИ Фобос
Местоположение: Габрово
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Новия закон за целогодишно ползване на фаровете ???

Мнение от _bioHAZArd_ » 17 авг 2012, 11:34

Имах късмета за 3 дни да пътувам в мрачно време и слънчево и да преценя ефекта от дневните светлини. При слънчево време бих казал, че повече пречеха - насрещните автомобили ти блестят - особенно тези с нерегулирани фарове, и които карат на дълги но не се усещят. Доста по-бързо ми се умориха очите. При шофиране в мрачно време нито ми пречеха, нито ми помагаха фаровете на насрещните автомобили. Като цяло според мен това е подходящо за есенно/зимния сезон както си беше досега.
Една страна, един народ, единна вяра, нов живот!

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10847
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Новия закон за целогодишно ползване на фаровете ???

Мнение от ЯЛТА » 17 авг 2012, 14:29

bateto_toshko написа: Предполагаш , че е от дневните фарове ли? :roll:
Не . Показвам до какво може да доведе намеса на некадърни жичкаджии в едно М.П.С.
А това просто е нагледен материал.
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

dreadx
потребител
потребител
Мнения: 601
Регистриран: 06 апр 2011, 20:26
Модел на автомобила: FIESTA 89г/1.1/OHV
Status: Извън линия

Re: Новия закон за целогодишно ползване на фаровете ???

Мнение от dreadx » 17 авг 2012, 21:34

_bioHAZArd_ написа:При слънчево време бих казал, че повече пречеха - насрещните автомобили ти блестят - особенно тези с нерегулирани фарове, и които карат на дълги но не се усещят.
И на мен по-скоро ми пречат.

vivco
потребител
потребител
Мнения: 45
Регистриран: 29 окт 2008, 10:45
Модел на автомобила: Форд Фокус 2.0 16v
Местоположение: Бургас
Status: Извън линия

Re: Новия закон за целогодишно ползване на фаровете ???

Мнение от vivco » 19 авг 2012, 14:52

Здравейте колеги.Притежавам Форд Фокус 2000 г. Тъй като не намерих кабели за дневни светлини в моята кола а хем е швейцарка съм решил да си сложа модул за дневни светлини ето такъв http://drl.viewbg.net/cardrl.htm" onclick="window.open(this.href);return false;. Ако някой е свързвал подобно нещо на фокуса ще съм му благодарен за информация за свързване . Пише че може да се свърже към дългите светлини но не знам къде точно е релето за тях. Благодаря на всички колеги които ще пишат предварително.
Последна промяна от vivco на 20 авг 2012, 16:03, променено общо 1 път.
Изображение

Потребителски аватар
ЯЛТА
Потребител
Потребител
Мнения: 10847
Регистриран: 22 юли 2010, 14:52
Модел на автомобила: FORD MONDEO 1.8 TD, 90 hp., GHIA, ENDURA D, SW, MK-2, 2000 year.
***********************
Ford Puma, 1.6, 2002 year, 103 hp.
http://clubford.org/forum/viewtopic.php ... __________
АМБИЦИЯТА Е ПОСЛЕДНОТО УБЕЖИЩЕ НА НЕУДАЧНИКА. О.Уайлд
Местоположение: СОФИЯ, и чат пат на луната.
Контакти:
Status: Извън линия

Re: Новия закон за целогодишно ползване на фаровете ???

Мнение от ЯЛТА » 19 авг 2012, 15:09

vivco написа:свърже към дългите светлини
Няма да можеш пълноценно да използуваш "миговете"- светкавицата.
http://www.er-te.bg/drl
Мисли ГЛОБАЛНО действай ЛОКАЛНО

Потребителски аватар
dimkar
потребител
потребител
Мнения: 1364
Регистриран: 03 мар 2007, 23:21
Модел на автомобила: Nissan
Местоположение: Сопот
Status: Извън линия

Re: Новия закон за целогодишно ползване на фаровете ???

Мнение от dimkar » 19 авг 2012, 16:00

Напротив. Всичко си работи пълноценно. :)

Отговори

Върни се в “ЕЛ. ИНСТАЛАЦИЯ и ОБОРУДВАНЕ”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 50 госта